Do priestorov stálych expozícií Slovenskej národnej galérie prenikli zvieratá! Teda aspoň na prvé poschodie. Reč je o koňovi a škrečkovi. Kôň v životnej veľkosti víta návštevníkov knižnice Kornela a Nade Földváriovcov. Vo vedľajšej miestnosti sa z obrazovky usmieva škrečok. Je to azda jediný hlodavec svojho druhu, ktorý má titul profesor. To preto, lebo sa prehrýzol mnohými stránkami venovanými dejinám umenia a teraz o nich môže prednášať. Rozpráva a ukazuje. Chcete sa dozvedieť viac? Jednoduchá vec. Keď na pokyn profesora škrečka naskáču na obrazovku obrázky, stačí, ak trafíte loptičkou práve to, čo vás zaujíma a už to máte pred sebou. S vtipným komentárom huňatého profesora.
Slovenská národná galéria uviedla expozíciu Podivuhodných dejín umenia s profesorom Škrečkom s vysvetlením, že "je tu rovnaké umenie pre deti, dospelých aj odborníkov". Krátke "spoty" sú venované životu a kontextu diela významných slovenských, ale aj svetových umelcov 20. storočia a súčasnosti. Tvorcovia sa zamerali na obdobie, ktoré je všeobecne vnímané ako intelektuálne komplikovanejšie. Napríklad životný príbeh maliarky Fridy Kahlo strieda obraz Pabla Picassa Avignonské slečny a snaha tvorcov vysvetliť, na akých princípoch funguje kubizmus.
Za animovanými príbehmi umenia s profesorom Škrečkom je autorská dvojica Fuczik - Kakalík. Ondřej Horák (Fuczik), držiteľ ocenenia Magnesia Litera za knihu Proč obrazy nepotřebují názvy (spolu s Jiřím Frantom, 2014) a autor populárneho Průvodce neklidným územím 1, 2 (2016, 2018), sa vo svojej práci opakovane snaží prinášať uspokojivé odpovede na najčastejšie otázky o súčasnom umení. Druhou časťou dvojice, autorom výtvarnej identity a spolutvorcom jednotlivých filmov je výtvarník a animátor vystupujúci pod pseudonymom Kakalík - David Kalika. Obaja sú súčasťou medzinárodnej platformy Máš umělecké střevo?
(ib)
Slovenská národná galéria Bratislava
Vydané: 2020-02-25
Aktualizované: 2020-02-25
Kategórie: Galérie, múzeá, výstavy