Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

O stave vody v dunajských ramenách - informácia pre vodákov, cykloturistov i peších turistov

Prehrádzka pri Bodíckej bráne v dunajských ramenách - letný režim

Pri plánovaní výletov do slovenskej časti dunajských ramien v úseku od Dobrohošte po Gabčíkovo je užitočné vedieť, aký je stav vody v ramenách, či je tam záplavový alebo bežný letný režim.

Cez túto oblasť vedie pešia a cykloturistická trasa označená červenou značkou. Od Šulianskeho jazera až za Gabčíkovské rameno prechádza oblasťami s ramennými prehrádzkami, ktoré môžu byť zaliate vodou.

Záplavový režim

Pri záplavovom režime sú prehrádzky na tomto chodníku pre peších turistov a cykloturistov nepriechodné.

Pre vodákov - turistov môže tento režim prinášať určité riziko, pretože vody sa cez prehrádzky valí viac a silný prúd môže komplikovať prenášanie prehrádzok, nasadanie, vystupovanie z lodí. Vyššia voda môže motivovať k priamemu splavu bez prenášania...

Záplavový režim je zriedkavejší a býva vytváraný na základe rozhodnutia komisie, zloženej zo zástupcov rezortu životného prostredia, vohodohospodárov i troch obcí, ktoré ležia v uvedenej oblasti.

Počas záplavového režimu sa cez nápustný objekt v Dobrohošti do ramien púšťa 80 až 90 kubických metrov vody.

Bežný letný režim

Pri bežnom letnom režime sa do ramien napúšťa okolo 40 kubických metrov vody za sekundu. Pri tomto režime sa cez určité časti prehrádzok tiež prelieva voda. Napr. na turistickej trase označenej červenou značkou je v blízkosti Bodíckej brány prehrádzka, ktorú nemožno pri bežnom 40-kubíkovom režime prejsť suchou nohou. Treba rátať s tým, že prehrádzky sú porastené riasami a šmýka sa na nich. Takže výlety "po červenej" možno odporúčať peším turistom a cykloturistom len počas pekných letných dní, keď voda nie je prekážkou, ale príjemným občerstvením. Aj tak treba zvážiť, či prúd nie je príliš silný.

O stave vody v starom koryte Dunaja

Bežne sa tam napúšťa cez Čunovské vodné dielo okolo 200 kubických metrov za sekundu. Staré koryto býva niekedy preplachované, čo má z neho odstrániť nadbytočné sedimenty. Vtedy doň napúšťajú okolo 800 metrov kubických.

Kde možno získať informáciu o aktuálnom režime

Poskytujú ju telefonicky pracovníci dispečingu vodného diela Gabčíkovo na telefonnom čísle: 031 - 55 94 336. Na dispečingu vám presne povedia, koľko kubických metrov vody za sekundu sa vpúšťa do ramien.

Stav v máji 2014

Podľa informácie poskytnutej 20. mája 2014 Ing. Stanislavom Fialíkom, riaditeľom závodu Vodné dielo Gabčíkovo, je v súčasnosti do ramien vpúšťaných okolo 40 kubických metrov vody za sekundu. To je bežný letný režim.

V súčasnosti sa neuvažuje o záplavovom režime - škodilo by to rybám, ktoré sa neresia a vtáctvu, ktoré sa už zahniezdilo. Záplavový režim "oživuje" aj komáre, takže s jeho zavedením sú spojené výdavky na protikomárie postreky v troch obciach, ktoré ležia na ostrove medzi umelým kanálom vodného diela a starým korytom Dunaja.

Podľa informácie od Ing. Fialíka v súčasnosti (20. mája 2014) starým korytom Dunaja tečie 600 metrov kubických vody. Je možné, že v najbližších dňoch dôjde k prepláchnutiu starého koryta, čo by mohlo trvať od 23. mája do 6. júna.

Vlado Bibel

Komentáre

Velka vdaka (6.6.2014)

Velka vdaka za cenne info aj fotky - chystam sa prvy raz do ramien, tak mi Vase info urcite velmi pomoze, kedze mam z toho trochu obavy.
jarka

Vydané: 2014-05-20
Aktualizované: 2014-05-20

Kategórie: Voda - splavy, výlety, príbehy - Výlety, prechádzky