Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

K úrazu na Pajštúne

K úrazu na Pajštúne 9. júna 2013

V nedeľu 9. júna došlo k pádu lezca na jednej z najľahších pajštúnskych ciest - na štvorkovom Veternom mlyne. Je to cesta, ktorú často používajú nováčikovia, a tak stojí zato popísať, ako k úrazu došlo. Starší, už skúsenejší lezec, vystúpil k tretiemu nitu a tam si nabral lano, aby sa doň zapol. Vtedy sa pošmykol, a kedže mal nabraté lano, padal dosť nízko a udrel si nohu o jednu zo skál na začiatku cesty. Udreté miesto v členku opuchlo, krvácalo.

Neskúmali sme kvalitu ističa, nemerali sme dĺžku lana od miesta pádu po dopad, ale je to varovný príklad, že stienka ľahkého Veterného mlyna môže byť za určitej konštelácie okolností nebezpečná. Je to aj potvrdenie toho, že na dobre odistených cestách na cvičných skalách môžu byť najnebezpečnejšie práve pády z nižších pozícií. Ak by lezec vypadol pri štvrtom nite, s veľkou pravdepodobnosťou by to bol pád bez úrazu.

Lezec schádzal dole za pomoci spolulezcov aj turistov, ktorý mu obetavo požičali turistickú paličku. Na poranenú nohu stúpiť nevedel.

Bralo pod Pajštúnskym hradom je obľúbeným miestom lezeckých výletov skalolezcov z Bratislavy a okolia. Vo vápencových skalách vysokých až 25 metrov je statočne vyborhákovaných vyše sto ciest.

vb

Komentáre

Bafiafoto (11.6.2013)

Netyka sa tohto pripadu, ale bol som na Pajstune tyzden predtym a prekvapilo ma, ze instruktor dole nemal prilbu a prave vtedy padla zhora dost velka skala (podla zvuku jej dopadu). Chvalabohu sa nic nestalo! Pisem to iba preto, aby si vsetci ucastnici uvedomili, ze skala moze padnut stokrat vedla, ale raz sa jej podari "najst svoj ciel "(!?!). Nasadit si prilbu, aj ked nie je lezec v skale, nie je hanba!

Vlado: K padajúcim kameňom (11.6.2013)

Aj v deň, keď sa stal úraz, spadol zhora na inom mieste jeden kameň a nespustili ho lezci. Už som si viackrát všimol (dokopy som to zažil asi trikrát v priebehu posledných rokov), že tieto kamene padajú nie veľmi ďaleko od Sedemskobovky - napravo od nej v rádiuse nejakých osem metrov. Hore je asi nejaké miesto, z ktorého návštevníci hradu poľahky nechtiac (dúfam) - skotúľajú kameň. Pozrite tu: O lezcoch a padajúcich kameňoch.

Vydané: 2013-06-10
Aktualizované: 2013-06-10

Kategórie: Horolezectvo