Podmorské akvárium je všeobecne známy pojem. Ale podriečne, prípadne podvodné akvárium? - To znie veľmi čudne. A predsa čosi také existuje. Približne 35 kilometrov od Bratislavy, v rakúskom mestečku Orth an der Donau, sa nachádza pozorovateľňa umiestnená pod hladinou starého dunajského ramena. Je súčasťou výstavy venovanej rakúskemu národnému parku Dunajské luhy (Donau Auen).
Expozícia je sústredená v zámku Orth a na otrovčeku za zámkom. Je otvorená od prvého jarného dňa - 21. marca až do 1. novembra. Pre slovenských návštevníkov tu niekoľkokrát počas sezóny poriadajú slovenské dni s výkladom v slovenčine.
Zámok, ktorý je takmer v strede obce, žiari novotou. Pôvodne stredoveká stavba prešla pred niekoľkými rokmi rozsiahlou rekonštrukciou a teraz je sídlom Centra Národného parku Dunajské luhy a mestského múzea. Okrem ľudí zamestnaných v oboch inštitúciách mal zámok v čase našej návštevy už vyše desať rokov stáleho obyvateľa - bociana, ktorý navzdory zvyklostiam svojho sťahovavého druhu trvalo býval v hniezde na komíne jednej zo zámockých veží.
Zo strechy naň mieri kamera, ktorá zaznamenáva jeho rodinný život, pretože medzičasom sa tu udomácnila aj bocianova partnerka a každoročne na jar spolu odchovajú niekoľko potomkov. V apríli 2009, v čase našej návštevy, sa v hniezde už skveli biele vajcia. Ctihodný pán bocian kameru prepáči, strata súkromia je cena, ktorou platí namiesto nájomného a za prikrmovanie počas zimných mesiacov.
O zámku sa hovorí, že je bránou do dunajských luhov a nie je to iba marketingový slogan. Za zámkom je naozaj bránička, ktorou sa vstupuje do voľnej prírody. Predtým, ako sme sa k nej dostali, sme však vystúpili na prvé zámocké poschodie a prezreli sme si výstavu o národnom parku. Stojí za to vidieť ju. Nielen pre informácie o národnom parku, jeho prírode, histórii a o tom, čo všetko sa dá v parku vidieť a robiť, ale predovšetkým pre nápaditosť a hravosť, s ktorou sa stretnete v každej miestnosti. Tvorcovia expozícií zjavne nemajú radi unudených návštevníkov a preto im pripravili prekvapenia. Pre slovenských návštevníkov môže byť od polovice mája 2009 milým prekvapením aj zvukový sprievod výstavou v slovenčine. Zatiaľ sú k dispozícii bezplatné slovenské brožúrky.
Výstava sa začína v barokovom divadle. Na scéne sa chichoce faun. Chichot znie z reproduktorov, faun je namaľovaný na kulise, tak ako lesy, zvieratá, vtáky, Dunaj. Lužné divadlo má pohyblivé kulisy, ktoré vyťahuje sprievodca (alebo aj každý, kto sa chce zapojiť do hry). Menia sa postupne, keď sa v štyroch dejstvách mení krajina. Zvuková nahrávka zoznámi návštevníkov s príbehom dunajských luhov - rozpráva ho otec synovi na prechádzke lesmi.
V ďalšej miestnosti beží video, v ktorom sa okrem iného dozviete, že národný park vznikol po protestoch ochrancov prírody proti plánom vybudovať pri Hainburgu vodnú elektráreň, a do tretice - v tretej komnate - vás čaká niečo, čo na prvý pohľad pripomína prázdny bazén. Ibaže nemá obyčajné dno - ale dno s mapou. Je to letecká mapa celého územia národného parku - od predmestia Viedne až po Bratislavu v podrobnej mierke 1:8900. Do mapového "bazéna" sa dá vstúpiť - ale iba v pripravených plstených papučiach. Zo stien "bazéna" náš sprievodca vyťahuje zásuvky, v ktorých sú veľké lupy. Vďaka nim sa dajú priblížiť zákutia dunajských ramien, ale ako hovorí sprievodca, niektorí návštevníci si vraj na mape našli aj záhradku svojho domu. S mapou sa dá všeličo vymyslieť - napríklad aj hru so skladačkou - jednotlivé kúsky mapového puzzle visia na zábradlí okolo "bazéna", alebo preteky s hracou kockou - kto prvý obehne národný park.
Okrem stálej expozície s divadlom, multimediálnou prezentáciou a hravou mapou sú v zámku ešte príležitostné výstavy. Nachádzajú sa na podlažiach juhozápadnej, "bocianej" veže. Počas sezóny v roku 2009 tam boli dve výstavy - fotovýstava o Vojvodine a jej podunajskej krajine a zvuková výstava nazvaná Zvuková mapa Dunaja. Jej autorka, Novozélanďanka Annea Lockwood zaznamenávala od mája 2002 do leta 2004 zvuky rieky a výpovede ľudí od prameňa Dunaja v nemeckom Schwarzwalde až po dunajské ústie. Vo veži si ľahnete na pruhované plážové ležadlo, zavriete oči a počúvate. Na najvyššom, návštevníkom prístupnom podlaží, sa môžete pozerať na živý prenos z bocianieho hniezda, ktoré je o poschodie vyššie - na samej veži.
Zvedavo vykúkame z vežového okienka a hľadáme, kde je Zámocký ostrov. Skrýva sa v korunách stromov a tak schádzame dolu a mierime k nemu. Hneď za vchodom je obrovská napodobenina vtáčieho hniezda, kde môžu skákať malé deti. V rukách máme mapu ostrovčeka so slovenským popisom jednotlivých expozícií. Obdivujeme korytnačky močiarne, ako sa vyhrievajú na slnku, hľadáme, kde sa skryli užovky a sysle.
Najviac nás to však ťahá do podvodnej pozorovateľne, kde nakoniec vidíme, čo sa deje pod hladinou. Okolo nás sa mihne aj dravá šťuka. Je tu šero a oveľa chladnejšie ako vonku, keď vychádzame, máme pocity podobné tým, aké zažívame pri odchode z kina.
Na ostrov a do expozícií v zámku sa platí vstupné, osobitne na výstavy v zámku a na ostrove. V sezóne 2009 stojí lístok pre dospelého do zámku 9,90 eura, pre deti a študentov (6 - 19 rokov) 5,50 eura, pre seniorov 8,90 eura. Na Zámocký ostrov stojí vstupenka bez sprievodcu pre dospelého 4 eurá, pre deti a študentov 3 eurá. K dispozícii su zľavnené rodinné a skupinové vstupenky.
V národnom parku Donau Auen sa dajú podnikať pešie túry do dunajských luhov po označkovaných chodníkoch, ale park môžete spoznávať aj z vody - plavbou na kanoe alebo v gumených člnoch. Na výlet či plavbu sa môžete vydať so sprievodcom ale aj samostatne. Rodiny s deťmi by mali vedieť, že na vodácku plavbu veľkým Dunajom môžu ísť len deti nad 15 rokov, do dunajských ramien sa však môžete vybrať aj s menšími deťmi.
Pre návštevníkov národného parku sú vo viacerých obciach patriacich do zóny parku zriadené turistické a informačné strediská s ponukami výletov. Je len samozrejmé, že v parku sa možno pohybovať, kúpať a táboriť iba na vyhradených miestach. Na táborenie je na celom území národného parku vyhradené dokonca len jedno miesto - táborisko v Stopfenreuthe.
Cez národný park prechádza dunajská cyklistická magistrála - známa Donauradweg .
Priamo zo Zámockého ostrova v Orthe je nenáročná prechádzka k dunajskému brehu, kde stojí výletná reštaurácia Uferhaus. Pri nej bol kedysi prevoz na druhý breh. Na pamiatku prevozníkov tu stojí zvon, ktorým zvonili záujemcovia o prevoz, keď bol práve prevozník na druhej strane. Ďalšou miestnou atrakciou je loďkový mlyn a výletná plavba na tradičnom dunajskom plavidle, ktorého názov tschaike, čiže čajke, nám môže pripomínať známeho vodného operenca.
Kto však dá prednosť pešej turistike, môže sa po vyznačenom chodníku pustiť smerom do dediny Eckartsau, kde stojí barokový lovecký zámoček obkolesený rozľahlým prírodným parkom. Park nás očaril voľne rastúcimi žltými a fialovými tulipánmi.
Stopfenreuth, kde je pri veľkom Dunaji vodácke táborisko, je vzdialený od Orthu necelých 15 kilometrov - je to prvá obec, na ktorú narazíte, keď prejdete most za Hainburgom. Miesto spoznáte podľa dvojpodlažnej terasy, z ktorej sa dá dobre pozorovať Dunaj. Neďaleko sa nachádza reštaurácia, požičovňa člnov a bicyklov.
Domov do Bratislavy sme sa vracali až po šiestej večer a uvedomili sme si, že prívlastok Národný park Dunajské luhy - park medzi dvomi hlavnými mestami Viedňou a Bratislavou, je naozaj pravdivý. Do Bratislavy je to na skok. Výlet do dunajských luhov môžeme preto spokojne zaradiť do kategórie príjemných jednodňových výletov v bratislavskom okolí.
Bratislavský online sprievodca
Návšteva v Centre Národného parku Donau-Auen v Rakúsku
Vydané: 2009-05-01
Aktualizované: 2009-05-01
Kategórie: Výlety, prechádzky - Výlety a prechádzky - Bratislava a okolie