Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Vojčiansky okruh v dunajských ramenách

Vojčiansky okruh

Do dunajských ramien pod Bratislavou chodíme už dlho, ale predsa sa nám podarilo nájsť novú trasu, ktorou sme sa doteraz neplavili. Začína sa pri Vojke. Tam sa končí rameno, ktoré sa odpája od hlavného ramena pod obcou Dobrohošť. Kedže v tomto ramene voda prúdi len slabúčko, poľahky sme ním pádlovali nahor v smere od Vojky na Dobrohošť.

Mapa, na ktorej je vyznačené miesto štartu, mostíka s rúrami a vodný prepad: >>

Vojčiansky okruh
Vojčiansky okruh
Vojčiansky okruh

Stretnutie s labuťami a mostík nad rúrami

Na miestach, kde sa rameno zužuje a voda preteká pod mostíkom rúrami, sme stretli labutiu rodinku. Trocha sme sa obávali, ako sa labute budú správať, či na nás v úzkom kanáli labutí rodičia v zúfalstve nezaútočia. Ale labute sa ukázali byť inteligentnejšie, ako sme očakávali. Zoradili sa po našej ľavej ruke. Najprv sa plavila najväčšia labuť, asi samec. Niekoľko metrov za ňou mladé labute pod ochranou svojej mamy. Dospelé labute sa na nás stále pozorne dívali, či nechystáme niečo zlé. Tak sme sa v pokoji obišli. Potom sme sa preplavili, či skôr rukami pretlačili, cez jednu z rúr.

Vojčiansky okruh

Vodný prepad

Bočné rameno, ktorým sme sa plavili z Vojky, nie je dlhé. Zakrátko sme sa dostali do hlavného ramena, v ktorom voda prúdi rýchlejšie. V tomto ramene je aj malá adrenalínová vložka, mierny vodný prepad, v ktorom sa voda čerí v perejkách. Šťastne sme ho splavili. V minulosti sa nám voda zdala byť plytšia, a tak sme kanoe radšej prenášali, aby sme sa po náraze do kameňov nechtiac nevykúpali. Tentokrát sme sa rozhodli prepad splaviť a hladko sme prekĺzli "šlajzničkou". Škoda, že takýchto miernych vodných prepadov nie je na slovenskej strane Dunaja viac.

Vojčiansky okruh
Vojčiansky okruh

Vojčianske jazero

Hlavné rameno je až po Vojku rýchle, a tak sme sa skoro vrátili na miesto štartu. Potom sme si ešte zapádlovali pod Vojku a preniesli sme kanoe do Vojčianskeho jazera. A tak sme mali pohodový splavík - Vojčiansky okruh - i s kúpaním v príjemnej a priezračnej vode Vojčianskeho jazera.

Pred búrkou
Pred búrkou.

Text a foto: Vlado Bibel

Výlety v dunajských ramenách: >>

Vydané: 2016-07-27
Aktualizované: 2016-07-27

Kategórie: Voda - splavy, výlety, príbehy - Výlety, prechádzky