Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Pozvánka na festival Hory a mesto 2014: Film Vrchol – dramatický pohľad do Hrdla flaše

K2 a Bottleneck

Hrdlo flaše – Bottleneck - je nazvaný 100-metrový kuloár vo výške okolo 8200 metrov na druhej najvyššej hore sveta K2 (8611 m) v Karakorame. Do Hrdla flaše vyúsťuje, ako vraví popradský horolezec Peter Hámor – Butylka. To je pásmo, ktoré je ohrozované lavínami a ľadom padajúcim z obrovských serakov. Najviac lavín však padá v samotnom finálnom Hrdle flaše, ktoré sa stalo kľúčovým miestom horolezeckej tragédie v roku 2008.

Do jednej expedície sa na konci júla 2008 spojilo 25 lezcov z viacerých krajín. Mnohí napokon zdolali Kádvojku po výstupovej trase cez severovýchodné rebro – Abruzziho pilierom. Jedenásti však zahynuli, z toho desiati pri zostupe, keď ich noc zastihla v pásme smrti nad Bottleneckom, v ktorom lavína strhla fixné laná.

Z nakrúcania filmu Summit.

O tragickej výprave, omyloch a hrdinstve horolezcov rozpráva film Summit – Vrchol. Je to pôsobivý hraný dokument, v ktorom sa striedajú autentické dokumentárne zábery s inscenovanými, takže divák si na prvý pohľad nevšimne, kde sa končí dokument, a kde začína nainscenovný film. Až po dramatickom zábere si uvedomí, že to, čo videl, vlastne nebolo možné nafilmovať v okamihoch, keď naozaj k tragédii došlo.

Šerpa Pemba Džaeldží - hrdina expedície na K2 v roku 2008.

Film nakrútil írsky režisér Nick Ryan. Mal uľahčenú úlohu vďaka tomu, že k dispozícii mal videozáznamy od viacerých účastníkov výstupu. Hrané scény sa dokrúcali v Alpách vo Švajčiarsku. Odborným poradcom Ryana bol Šerpa Pemba Džaeldží (Gyalje), ktorý zachránil životy najmenej dvom západoeurópskym lezcom, keď sa po zostupe do štvrtého tábora (7 700 m) dvakrát vrátil nahor, aby pomohol zostúpiť lezcom, ktorí uviazli v pásme smrti.

Film je premietaný v rámci festivalu Hory a mesto 2014.

(vb)

Oficiálny trailer fimu Vrchol zo servera Image Now - Vimeo.

Vydané: 2014-03-20
Aktualizované: 2014-03-20