Vyzerá ako torpédoborec a kedysi plávala v Dunaji pri Bratislave. Najväčšia sladkovodná ryba, vyza veľká (lat. Huso huso). Jej model je súčasťou novej expozície Prírodovedného múzea Slovenského národného múzea. Tento rybí obor zmizol z našich končín spolu s výstavbou vodnej priehrady Železné vráta medzi Rumunskom a Srbskom začiatkom 60. rokov minulého storočia.
Vyza veľká je najväčším druhom jesetera a žije v Kaspickom a Čiernom mori, odkiaľ dospelé jedince tiahnu do veľkých riek na svoje neresiská. Rešpekt vzbudzuje jej ďalšia charakteristika - je to všežravec, ktorý môže vážiť až 1,5 tony a merať až 8 metrov. Model vyzy v Slovenskom národnom múzeu je dlhý 6,4 metra.
Vyzu nevyhnali z riek iba umelé priehrady, ale ohrozili ju aj milovníci kaviáru, pretože kaviár z vyzy je vraj mimoriadne lahodný. Čo je dnes ťažko dostupnou a drahou lahôdkou, bolo stredoveku v Bratislave bežnou potravou. Kaviár z vyzy, ale aj iných rýb a dokonca zo slimákov, bol údajne súčasťou jedálnička najchudobnejších obyvateľov mesta a rybie ikry neraz vyhadzovali alebo používali ako krmivo pre ošípané. Je to nenávratná minulosť, vyza veľká je ohrozeným druhom a figuruje v Zozname prísne chránených živočíšnych druhov.
Dôvodom inštalácie modelu vyzy v novej expozícii SNM-Prírodovedného múzea je podľa jej autorov snaha priblížiť rozmanitosť živočíšnych druhov, ktoré sa na Slovensku nachádzali v minulosti. "Chceli by sme, aby si ľudia uvedomili, čo Dunaj poskytoval obyvateľom Bratislavy, ale aj celého priľahlého územia pri Dunaji," povedal Ján Kautman, autor expozície.
Pozrite si vyzu veľkú na videu v akváriu.
Slovenské národné múzeum v Bratislave
Vydané: 2011-02-08
Aktualizované: 2011-02-08
Kategórie: - Galérie, múzeá, výstavy