Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Sprievodca
Noviny
Kontakty
Slovakia Document Store - Logo
Panorama.sk in SlovakEnglish
Dnes je 28.4.2017
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.0881USD   26.937CZK   0.84420GBP   312.03HUF   4.2216PLN   7.4880HRK . . . viac

Hrad Devín

Zrúcaniny hradu na brale nad sútokom Moravy a Dunaja. Z hradu je nádherný výhľad na prielom Dunaja cez Karpaty, na priestor Devínskej brány, v histórii známej ako Porta Hungarica.

Strategicky významná poloha Devína umožňovala osídlenie človekom už v praveku. Lokalitu hradu využívali aj Kelti a následne Rimania, keď bol súčasťou pohraničnej línie Limes Romanus.

9. apríla 2015 otvorili na hrade výstavu Devín v praveku: >>

Prvé záznamy o tejto lokalite z 9. storočia spomínajú veľkomoravskú pevnosť slúžiacu proti útočiacim Bavorom. Samotný hrad na skalnom brale pochádza z 13. až 15. storočia, odvtedy bol viackrát prestavovaný. V stave zrúcaniny je od r. 1809, keď počas napoleonských vojen francúzske vojská vyhodili hornú časť hradnej pevnosti do vzduchu. V súčasnosti je zakonzervovaný a jeho časti sú prispôsobené na muzeálne a turistické ciele.

Horná časť hradu, kde bola umiestnená expozícia o stavebnom vývine hradu, nie je v súčanosti (2015) prístupná. V strednej časti sa usporadúvajú kultúrne podujatia a je tam aj výstavná sieň, v ktorej je v súčasnosti od apríla 2015 do októbra 2016 expozícia Devín v Praveku.

Vzhľadom na svoju veľkomoravskú minulosť sa Devínsky hrad v časoch slovenského národného obrodenia v prvej polovici 19. storočia stal symbolom národného a všeslovanského hnutia, keď bol cieľom stretnutí štúrovcov. Tento emocionálny význam pre slovenskú štátnosť si hrad udržal do dnešných čias.

Devínsky hrad patrí k obľúbeným cieľom vychádzok Bratislavčanov. Prechádzať sa možno pod hradom, po nábreží Dunaja a popri Morave. Pod hradom stoja dva pomníky obetiam Železnej opony, ktorá tade viedla počas vlády komunistickej strany.

Dostupnosť
Mapa pešej trasy Devín - Dúbravka

Autobusmi MHD - z Bratislavy č. 29 cca 30 min. od Nového mosta, č. 28 z miestnej časti Devínska Nová Ves. Pozri cestovné poriadky. (Zadajte číslo linky do vyhľadávacieho formulára na stránke.)

Otváracie hodiny a vstupné na stránkach Múzea mesta Bratislavy.

Značkované pešie trasy vedú cez masív Devínskej kobyly z miestnych častí Dúbravka a Devínska Nová Ves (z Dúbravky asi 2 hod.) Výhľad na sútok riek a Devín z Devínskej kobyly stojí za tú námahu. Je to asi naojobľúbenejšia pešia výletná trasa Bratislavčanov.

Bicyklom
Cestička k Devínskemu hradu od Sandberdu (Devínska Nová Ves)

Cyklistický prístup je buď frekventovanou cestou popri Dunaji, 8 km z okrajovej miestnej časti Karlova Ves alebo popri Morave, buď po ceste alebo cyklistickým chodníkom, 4,5 km z Devínskej Novej Vsi.

Autom
Devínsky hrad

Pre motoristov je výhodné veľké parkovisko pod hradom. Je však platené. V čase povodní parkovisko oblizujú vody vyliatych riek. Protipovodňová stena by mala parkovisko pred vodou ochrániť. Pri parkovisku pod hradom sú predajné stánky s občerstvením a športoviská.

Loďou
Devínsky hrad - pohľad z Dunaja

Prístup je aj po vode, prístavisko pri Dunaji obsluhuje sezónne lodné linky z centra Bratislavy i z rakúskeho Hainburgu. Vodná trasa Bratislava - Devín a späť je tradičnou bratislavskou vyhliadkovou plavbou po Dunaji.

Brehy Moravy pod hradom bývajú cieľom vodáckych splavov. Pod Devínom sa môžete plaviť na populárnom a dynamickom splave z Hainburgu do Bratislavy.

Vydané: 6. 6. 2003
Aktualizované: 23. 4. 2015
Kalendár - rýmovačky k meninám, informácie o kalendárových zvykoch
Reklama
Mailujte adresu stránky

<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2016, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies. Používaním stránok dávate súhlas s ich zapisovaním do Vášho zariadenia.