Panorama.sk
Obsah
Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

O divočine

Raymond Weyiouann - muž, ktorý skočil na grizlyho

Prípad grizlyho, ktorý zabil neopatrného fotografa-hikera na Aljaške, v Národnom parku Denali, ešte nie je uzavretý. Podľa svedkov v tej istej oblasti údajne dospelý medveď zabil medvieďa a tiež iného dospelého medveďa. Ale nie je potvrdené, že to bol ten istý medveď, ktorý sa stal následne ľudožrútom, ani nie je celkom iste potvrdené, že medvede sa začali požierať. Vraj to medzi nimi nie je až také mimoriadne. Prípadov útokov medveďa na človeka sa však v posledných dňoch na Aljaške nazbieralo viac - napr. mladá dievčina, zberateľka minerálov, sa stretla v inej časti Aľjašky s medvedicou s malými medvieďatmi. Bola hmla a medvedicu nebolo vidieť, pohrýzla mladú ženu, potom však ušla. Dievčina nestihla z ruksaku ani vytiahnuť sprej proti medveďom, tak rýchlo sa "stretnutie" udialo.

Skočil grizlymu na chrbát

Dvaja domorodí obyvatelia Aľjašky sa pri plavbe po rieke Espenger stretli s medveďom, ktorý na nich zaútočil. Skočil dokonca na ich čln a mladšiemu z bratov vyrazil nabitú pušku z ruky a začal ho hrýzť. Starší, 43-ročný brat, aby zachránil zachránil súrodenca, skočil grizlymu na chrbát. Síce ho od brata odtrhol, ale medveď potom začal hrýzť jeho. Obaja bratia spustili taký strašný krik, že medveď napokon zutekal. Boli to lovci, ale opäť - aj druhá zbraň bola ďaleko, nestihli ju použiť. Udialo sa to pred očami ich dvoch niečo vyše desaťročných synov. Medveď stihol na člne poškodiť rádio a anténu, takže sa nemohli dovolať pomoci, podarilo sa im to až na rozbúrenom oceáne, počas 20-míľovej plavby domov. Starší z bratov - Raymond Weyiouann, bude mať možno nové indiánske / eskimácke meno: Ten, ktorý skočil na medveďa. A zošité ucho. (Na snímke.)

Medvede na Slovensku sú možno tiež premnožené, ale menej agresívne. Ale už sa nejaký dostal z hôr na severe do Ilavy a ďalší do okolia Levíc. No, ako vraví môj kamarát, kým nie sú na Pajštúne pri Bratislave, tak ho to netankuje.

Žraloky

Ešte horšie ako medvede sú žraloky. V Austrálii v tomto roku zaznamenali už päť smrteľných útokov žraloka na človeka. Najnovší útok našťastie surfár prežil. Že tí ľudia chodia surfovať do takých nebezpečných vôd...

Denne na cestách zahynú stovky ľudí, ale do spravodajských titulkov veľkých nadnárodných médií sa nedostanú. Správy o tragických stretnutiach človeka so zvieraťom vyvolávajú väčšiu pozornosť týchto médií. Ešte väčšiu pozornosť, a úplne oprávnene, získavajú rôzne politicky motivované boje, masakre a atentáty.

Keď to vezmeme "nahrubo", tak je to to isté - tých ľudí je veľa a nevedia spolu vyjsť. Aj potýčky človeka so zvieraťom majú podobné zdôvodnenie. Jeden zavadzia druhému, jeden je korisťou druhého.

Že zvieratá nie sú socializované, možno pochopiť. Prečo je život mimo divočiny plný tragédií ako v divočine, je pochopiť ťažšie. Nežijú mnohé národy stále ako v divočine?

Vladimír Bibel

Viac informácií:

Denali: Fotografujúci hiker sa stal obeťou grizlyho

Pridaj komentárPripojte komentár

Medveď pri Sv. Juri v Malých Karpatoch, 30.8.2012

Bezprostredne po uverejnení tohto článku sa v médiách objavila správa o medveďovi v Malých Karpatoch pri Sv. Juri. Možno budeme medvede napokon vyvážať.

vb

Vydané: 2012-08-30
Aktualizované: 2012-08-30

Mailujte adresu stránky

Panoráma.sk - Kontakty / O nás
© Copyright 1998 - 2018, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies, ktoré im umožňujú zaznamenávať vaše internetové preferencie. Používaním stránok dávate súhlas so zapisovaním cookies do Vášho internetového prehliadača.