Panorama.sk
Výlety
Obsah
Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Legendy a ilúzie: O piatom dieli seriálu Príbehy tatranských štítov

Lezenie na Mníchovi - Vysoké Tatry

"Tento diel je o osadzovaní krížov a nitov," povedal filmár, dokumentarista Pavol Barabáš po premietaní svojho filmu Legendy a ilúzie. Film mal divácku premiéru jedenásteho decembra v športovom obchode OUTDOOR GUIDE v Bratislave. Sústreďuje sa na dva tatranské vrcholy - na Rysy a na Mnícha.

Mních (2068 m) je nehorolezeckej verejnosti menej známy. Nepatrí medzi najvyššie vrcholy Tatier, týči sa neďaleko Rysov nad Morským okom na poľskej strane Vysokých Tatier a má tvar mníšskej kapucne. (Môžete si ho pozrieť na webkamere.) Poľskí horolezci si z neho urobili centrum športového lezenia, pretože na jeho krásnych platniach vybudovali lezecké cesty, ktoré odistili nitmi - istiacimi pomôckami pri extrémnych výstupoch.

Rysy (2499 m) sú u nás na Slovensku všeobecne známe. Nielen vďaka tomu, že je to štít s jedným z najkrajších výhľadov. Sú známe z minulosti pravidelne sa opakujúcimi a mediálne vyzdvihovanými letnými výstupmi mládeže na Rysy. V tom čase bola na Rysoch pamätná tabuľa na počet výstupu strojcu ruskej revolúcie 1917 V.I.Lenina. Či tam Lenin naozaj vystúpil, a aké boli okolnosti jeho pobytu pod Rysmi, a kam sa naozaj dostal, o tom hovoria vo filme potomkovia miestnych horských vodcov i poľský historik Tatier. Ideologická mašinéria za minulého režimu brala Leninov výstup ako jasnú vec, a tak dnes môže zábavným spôsobom vo filme spomínať na okolnosti masových výstupov na Rysy chatár Viktor Beránek. (Rysy sú z poľskej strany takisto snímané webkamerou.)

Tento - piaty diel seriálu Príbehy tatranských štítov ukazuje, ako sa vládnuce spoločenské, politické a napokon aj športové trendy presadzujú na tatranských štítoch, nevynímajúc pribúdajúce kríže na tatranských štítoch. Ale nedajte sa týmto konštatovaním o prítomnosti spoločensko-politických súvislostí odradiť, film vôbec nie je prepolitizovaný, je v ňom, podobne ako v iných Barabášovych Príbehoch tatranských štítov najmä veľa pekných pohľadov na tatranské končiare i záberov z lezenia, v tomto prípade na legendárneho Mnícha.

Predajňa OUTDOOR GUIDE v Bratislave umožnila na sklonku roka vo svojich priestoroch dvakrát stretnutie s filmami Pavla Barabáša o tatranských štítoch. Vstup bol bezplatný. Ešte dovetok - ak hľadáte pekný darček na Vianoce, seriál Príbehy tatranských štítov je už celý na DVD v jednom balení.

Vlado Bibel

Pavol Barabáš

Publikované pred besedou s P. Barabášom uskutočnenou 11. decembra 2013

Pavol Barabáš pripravil do seriálu Príbehy tatranských štítov už šesť častí. Jedna zaujímavejšia než druhá, plné pekných záberov a obrázkov, cenných dokumentov a strhujúcich príbehov. (Tu je pár postrehov týkajúcich sa poslednej časti seriálu venovanej tohoročnému zimnému prechodu hrebeňa Tatier.)

V stredu 11. decembra bude Pavol Barabáš rozprávať o tom, ako vzniká seriál a premietne ukážky z jeho nakrúcania, a tiež iné zaujímavosti z Tatier. Prezentácia sa bude konať v Bratislave, v predajni OUTDOOR GUIDE, v OC Korzo na Pestovateľskej 13 (oproti Ikea) o 19:00. Vstup je zdarma, ale z kapacitných dôvodov len pre registrovaných hostí. Registrovať sa môžete cez mail: korzoba@outdoorguide.sk.

<%googlsirka%>

Pridaj komentárPripojte komentár

<%lezenie(lang)%>

Mailujte adresu stránky

Panoráma.sk - Kontakty / O nás
© Copyright 1998 - 2018, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies. Používaním stránok dávate súhlas s ich zapisovaním do Vášho internetového zariadenia zariadenia - prehliadača.