Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Sprievodca
Noviny
Kontakty
Slovakia Document Store - Logo
Dnes je 14.12.2017
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.1766USD   25.596CZK   0.88068GBP   314.33HUF   4.2044PLN   7.5395HRK . . . viac

Sezóna na K2 s prvou obeťou

K2 from South West

Letná výstupová sezóna na druhej najvyššej hore sveta K2 (8611m) sa javila byť mimoriadne vydarená, bez obetí na životoch. Dvadsiateho šiesteho až dvadsiateho siedmeho júla dosiahlo vrchol Kádvojky vyše 35 horolezcov. Vystupovali klasickou, najľahšou výstupovou cestou cez Abruzziho hrebeň (JV pilier) a Bottleneck, aj s pomocou fixných lán.

Horolezcom prialo výborné počasie. Nestalo sa to, čo v roku 2008, keď pri podobne výbornom počasí zahynulo 11 z 25 lezcov, kvôli lavínam, ktoré padali zo serakov nad Bottleneckom.

30. júla však prišla správa, že vo výškovom tábore C4 umrel španielsky horolezec Miguel Ángel Pérez. Španiel najprv prerušil svoj výstup na K2, potom po krátkom oddychu na horu vystúpil, avšak už s kyslíkovým prístrojom. Pri zostupe bol nútený bivakovať nad Bottleneckom vo výške okolo 8300 metrov. 29. júla sa mu podarilo vrátiť do tábora C4 vo výške 7950m. Tam však v noci umrel. Kádvojka bola deviatou Španielovou osemtisícovkou. Uvádza to kakoramský blog Altitude Pakistan.

Výstup sa vydaril aj Poliakom

31. júla na vrchol vystúpili dvaja poľskí horolezci - Janusz Golab a Marcin Kaczkan. Počasie nebolo počas ich výstupu ideálne, bola hmla. Ich dvaja spolulezci Artur Malek i Pawel Michalski sa vzdali 150 m pod vrcholom. Poliaci výstup považujú za tréning na zimný výstup na K2. Ich projekt Polski Himalaizm Zimowy je naďalej živý. Premenovali ho na Poľský zimný himaláizmus Artura Hajzera na počesť lezca, ktorý nedávno zahynul.

(Snímka: Jerome Ryan, www.mountainsoftravelphotos.com)

Radek Jaroš: Bez prstov, ale s Korunou Himalájí

Radek Jaroš na K2

Medzi úspešnými lezcami boli aj dvaja českí horolezci - Radek Jaroš a Honza Trávníček. Jaroš vystúpil na K2 na štvrtý pokus. Stal sa pätnástym horolezcom na svete, ktorý dokázal bez použitia kyslíka zdolať Korunu Himaláji - všetkých 14 osemtisícoviek. Snímka: radekjaros.cz

Korunu Himalájí nedostal zadarmo. Po omrzlinách pri výstupe na Annapurnu prišiel o konce prstov na nohách.

Zaujímavé filmové dokumenty z tohoročnej českej výpravy na K2 nájdete na stránkach Stream.cz.

Ďalší dvaja českí horolezci - Libor Uher a Marek Novotný vystúpili na susedný Broad Peak (8047m).

vb

Vydané: 28. 7. 2014
Aktualizované: 28. 8. 2014
   
Kalendár - rýmovačky k meninám, informácie o kalendárových zvykoch
Reklama
Mailujte adresu stránky

<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2016, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies. Používaním stránok dávate súhlas s ich zapisovaním do Vášho zariadenia.