Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Túto hudbu mám rád (Pätnásť známych slovenských a českých osobností z obľúbenej relácie Slovenského rozhlasu) + CD

Túto hudbu mám rád - obálka

Publikácia zaiste poteší poslucháčov Slovenského rozhlasu, ktorí majú radi hudobné relácie, a osobitne pravidelnú reláciu redaktora a moderátora Vlada Franca Túto hudbu mám rád. Popularita relácie je založená na moderátorovej výnimočnosti: Ako máloktorý hudobný redaktor je totiž aj redaktorom slovným, a vie vybrať v správny okamih nielen správnu hudbu, ale aj správne slovo. A tak mala táto jeho "show", ako sa dnes hovorí, či "šou", ako sa dnes píše, k dátumu vydania knižky v októbri 2007 už vyše tristo pokračovaní. Že je to relácia atraktívna a Vlado Franc príjemný hostiteľ, svedčia aj mená hostí, ktorí už prijali jeho pozvanie. Sú medzi nimi aj najznámejšie celebrity, osobnosti, ktoré sa nemôžu sťažovať, že by ich obchádzali médiá. A tak mal Vlado Franc ťažkú úlohu, keď mal spomedzi nich vybrať len pätnásťčlennú zostavu, ktorá sa mohla dostať do obmedzeného priestoru knižky. O tom prezrádza viac v nižšie uvedenom úvodnom slove knižky. Okrem úvodu ešte z knižky prinášame jej obsah, i zoznam nahrávok na cédečku, ktoré je tiež súčasťou knižky. Sú to skladby, ktoré vybrali do relácie Túto hudbu mám rád, jej hostia.

Knižka bola uvedená na trh spolu s 2CD Peter Dvorský: Live.

Vlado Franc

Niečo ako úvod

"Koho budeš mať nabudúce?" táto otázka mojich rozhlasových kolegov, priateľov a známych často nasledovala po pozdrave "ahoj" (alebo ho aj celkom nahradila), keď sme sa stretli vo výťahu, na rozhlasových chodbách, či s "nerozhIasákmi" niekde inde. Mali tým na mysli, kto bude mojím najbližším hosťom v relácii Túto hudbu mám rád. Použil som síce minulý čas, ale chvalabohu, tento pozdrav je ešte stále "živý". A práve ten ma, spolu s prehováraním viacerých ľudí (z vnútra i z vonka), "dotlačil" k tomu, že som sa nakoniec dal nahovoriť na toto jej knižné vydanie. Najťažšie mi však bolo vybrať pätnásť častí z troch stoviek premiér, ktoré doteraz odzneli v éteri na vlnách Slovenského rozhlasu, ale nakoniec sme spoločne s vydavateľom dospeli k zostave, ktorú vám na nasledujúcich stránkach ponúkam. Žiadne kategórie "naj" sme si pred seba nestavali. Veď aj aké?: najlepší(?), najzaujímavejší(?), najslávnejší(?), najobľúbenejší(?)... Každý z mojich hostí je v niečom "naj" a každý z vás by si za jednotlivé "naj" zaradil "toho svojho". Jediné, čo som od začiatku vedel určite, bolo, že prvým bude v knihe ten istý hosť, ktorý bol prvým aj v rozhlasovej verzii. Možno aj preto, že ho zo všetkých najlepšie a najdlhšie osobne poznám.

Vopred však chcem "odradiť" od kupovania tejto knihy všetkých, ktorí od nej očakávajú záplavu pikantérii, senzačných odhalení a bombastických správ o známych ľudoch. Nečakajte ani žiadnu investigatívu, "pritlačenie hosťa k múru" a riešenie káuz. Tak relácie, ako aj táto kniha a k nej priložené CD, sú určené pre chvíle pohody, relaxu a oddychu. Nechcem robiť z mojich hostí dokonalých ľudí - bez chýb nie je nik, teda ani oni nie - ale celkom zámerne, v tejto dobe masového boomu negatívnych informácii, verejného "prepierania" súkromných vecí a každodenného riešenia a možno až vymýšľania stále nových veľkých alebo len veľko sa tváriacich konfliktov - sa s nimi rozprávam predovšetkým o pekných, príjemných a pozitívnych stránkach života. Nechávam ich "prezradiť" o sebe len toľko, koľko sami chcú prezradiť a veľa o nich a za nich dopovie práve hudba, ktorú v relácii ponúkajú. Ani fotky nie sú z databázy "paparazzov", odfotil nás spravidla majster zvuku, ktorý práve s nami nahrával. Pôvodne boli určené len pre môj súkromný archív ako pamiatka na milých ľudí, s ktorými som mal tú česť a šťastie, vďaka mojej profesii, sedieť za jedným mikrofónom. Naozaj som netušil, že mi raz poslúžia na obrázkové doplnenie knihy s rovnakým názvom, aký má moja rozhlasová relácia.

Netušil som tiež, keď som na jeseň v roku 1999 v jedno ráno medzi piatou a šiestou hodinou (po odvysielaní Nočnej pyramídy) "dával na papier" koncepciu relácie Túto hudbu mám rád (lebo to už bol posledný deň na odovzdanie návrhu), či prejde výberovým sitom spomedzi ďalších návrhov a uzrie svetlo sveta. A najmä som nepredpokladal, že ak aj prejde, dožije sa stoviek pokračovaní.

Ďakujem preto všetkým doterajším hosťom za to, že neodmietli moje pozvanie, za ich pútavé a bezprostredné rozprávanie a za príjemnú a zaujímavú hudbu, ktorou reláciu vyšperkovali. A rovnako ďakujem aj vám, milí poslucháči - z ktorých sa niektorí práve stávate "mojimi" čitateľmi - za stovky povzbudzujúcich a "palcedržiacich" listov, e-mailov a telefonátov. Často sa stalo, že mnohí ste ma v nich "mimohudobne" pasovali až do úlohy akéhosi "ombudsmana" vašich životných krívd a trápení. Nechcem sa alibisticky vyhovárať "ja nič, ja muzikant", skutočne si velmi vážim, že ste mi v nich prejavili až takú neuveriteľnú dôveru, ale pri najlepšej vôli vám naozaj nedokážem pomôcť...

A teraz už príjemné čítanie, vážení "poslucháči". Pohodu pri knihe a počúvaní hudby z priloženého CD albumu vám želá Vlado Franc.

Obsah knižky

 1. Peter Dvorský
 2. Jozef Ráž
 3. Miroslav Žbirka
 4. Daniela Hantuchová
 5. Karol Polák
 6. Zdeněk Svěrák
 7. Karel Gott
 8. Katarína Kolníková
 9. Jožka Černý
 10. Ladislav Chudík
 11. Ivan Gašparovič
 12. Hana Hegerová
 13. Jozef Golonka
 14. Richard Müller
 15. Hana Zagorová

Obsah CD

 1. Peter Dvorský - Pourquoi me réveiller? (J. Massenet) z opery Werther, 3. dejstvo
 2. Elán - Smrtka na pražskom orloji (J. Ráž / B. Filan)
 3. Miro Žbirka - Balada o poľných vtákoch (M. Žbirka / K. Peteraj)
 4. Igor Bázlik - The Entertainer (S.Joplin)
 5. Dušan Grúň - Starý rodný dom (Green Green Grass of Home) (J. Curly Putman / A. Bouda)
 6. Jana Kocianová - Leto v nás (Summertime) (G.Gershwin / J. Štrasser)
 7. Marika Gombitová a Karel Gott - Neznámy pár (M. Gombitová / K. Peteraj)
 8. Katarína Kolníková - Kde ste sa podeli (J. Melkovič / S. Štepka)
 9. Jožka Černý - Dalmácija (ľudová)
 10. Jana Hubinská - Držím ti miesto (J. Hubinská / D. Hevier)
 11. Marcela Laiferová - Keď ti skončí ďalšia láska (J. Kinček / P. Nagy)
 12. Hana Hegerová - Je suis seule ce soir (P. Durand, de Rose Noel, J. Casanova)
 13. Karol Duchoň - Vzdialená (N. Kočiš / I. Stanislav)
 14. Banket - Tlaková niž (R. Müller / J. Štrasser)
 15. Hana Zagorová - Hany (Honey) (B. Russell / H. Zagorová)

Ďalšie info:

Rozhovor s folkloristom Ondrejom Demom: Cez pieseň sa udržiava i reč

Peter Dvorský: Live (2 CD)

OBJEDNAJTE TU:Order
Túto hudbu mám rád (Pätnásť známych slovenských a českých osobností z obľúbenej relácie Slovenského rozhlasu) + CD
Autor: Vlado Franc
Cena: 12.25 EUR
Mierka: 0
Kategória: CD - Slovenské a české šlágre, divadlo a iné
Vydavateľ: Forza
Vydanie 1.
Rok vydania: 2007
ISBN: 978-80-968475-7-0
Počet strán: 208
Tvrdá väzba
Rozmery: 14.50 x 21.50 cm
Nákupné podmienky
Pozrite ďalšie v kategórii
>> CD - Slovenské a české šlágre, divadlo a iné

Vydané: 2007-10-29
Aktualizované: 2007-10-29