Igor Janota popisuje rehoľné spoločenstvá od príchodu na naše územie, násilnú likvidáciu počas barbarskej noci z 13. na 14. apríla 1950 a návrat niektorých z nich po roku 1989. Počas stáročí tu rehole plnili svoje náboženské poslanie, vykonávali rozsiahlu humanitárnu, zdravotnícku ale aj národno-osvetovú činnosť. Popri predstavení tých najznámejších: františkánov, saleziánov, benediktínov, jezuitov, kapucínov, antonitov, cisterciánov, dominikánov, milosrdných bratov, trinitárov, uršulínok a klarisiek zaznamenáva aj činnosť menej známych reholí, akými boli krížovníci, lazaristi, kanonistky sv. Augustína rehole Notre Dame, milosrdné sestry. Ich poslaním bolo predovšetkým poskytovať milosrdenstvo, pomáhať v utrpení a podporovať chudobných. Kniha je doplnená aj o históriu sakrálnych stavieb a najznámejších kláštorov na území Bratislavy s množstvom unikátnych dobových fotografií.
OBSAH
Sakrálne objekty 5
Svätci a ich atribúty 10
Drobné sakrálne stavby 12
Prepoštstvo a jeho chrám 24
Františkáni u nás 34
Kostoly a kláštory cisterciánov 46
Klarisky 48
Kláštor a špitál antonitov 53
Kostol svätého Mikuláša 56
Synagógy 62
Bratstvo Božieho tela 66
Bieli mnísi 69
Alžbetínky 71
Benediktíni 78
Jezuiti 80
Milosrdní bratia 84
Kapucíni 89
Uršulínky 94
Kostoly za hradbami 104
Trinitári 110
Kostol na Vydrici 120
Tri benefičné rehole
Krížovníci 124
Lazaristi 127
Milosrdné sestry 132
Kanonistky sv Augustína rehole Notre Dame 133
Blumentál 138
Tri cintorínske kostolíky 146
Modrý kostolík 150
Saleziáni Dona Bosca 155
Kostol Cyrila a Metoda 158
Dominikáni 160
Rozlúčková kaplnka 174
Príloha 178
Názvy častí rehoľného odevu 179
Použitá literatúra 180
Ukážka z knihy
Modrý kostolík - Symbol Slovenska v bruselskom Parku Mini Európy
Málokto asi vie, že symbolom Slovenska v známom parku Mini Európa, v ktorom zmenšené faximílie symbolických stavieb pripomínajú rôznorodosť národov a kultúr Európy a jednotlivých jej členských štátov, sa pred niekoľkými rokmi stal symbolom Slovenska bratislavský Kostol sv. Alžbety, známy ako Modrý kostolík.
Autori parku pochopili, že toto naše nevel'ké architektonické dielo v materiálnej podobe i v duchovnom rozmere spája našu architektonickú špecifickosť a kresťanskú spolupatričnosť, našu skromnosť i hrdosť, sakrálne umenie so súčasnou sekularizovanou spoločnosťou. Ide o jedinečný secesný kostolík na Bezručovej ulici. Postavili ho v rokoch 1906 až 1908 a zasvätili sv. Alžbete Bratislavskej. Je zdobený modrou rnajolikou - na stenách exteriéru i interiéru - a namodro natretými lavicami, dokanca aj s modro glazovanou škridlou na streche kostolnej lode a na valcovitej streche veže. Podľa prevahy tejto farby dostal kostol aj ľudový názov.
Sympatické architektonické dielo projektoval budapeštiansky architekt Edmund Lechner. Viedla ho snaha vytvoriť akýsi maďarský národný architektonický sloh. Aj zasvätenie kostola malo zodpovedať veľkomadarskému vlastenectvu. Ved' bratislavská rodáčka Alžbeta (narodila sa, ako sme už spomenuli, na Bratislavskom hrade v roku 1207) bola dcérou uhorského kráľa Ondreja II. z rodu Arpádovcov. Nijaký maďarský štýl sa z toho nezrodil, zato vznikol zaujímavý, dá sa povedať až veselo pôsobiaci sakrálny objekt.
Kostol stavala firma Pittel a Brausewetter. Pri výstavbe použila železobetónové klenby, pričom organová krichta stojí na dvoch stĺpoch a je pôsobivo nahnutá do priestoru chrámovej lode. V pravom rohu lode je vstavaná kazateľnica, uhlopriečne v opačnom zadnom rohu je nika so sochou sv. Antona Paduánskeho.
Fasáda je bohato členená a ozdobená aj veľkoplošnou mozaikou sv. Alžbety držiacej v zástere ruže, na ktoré sa, ako vieme, podľa legendy premenili chleby, ktoré potajme niesla chudobným a hladujúcim poddaným z kuchyne hradu Wartburg.
Hlavný oltár má pyramidálne usporiadaný nadstavec s tabernákulom na oltárnom stole. Obraz maľoval J. Túry; je to mnohofigurálne dielo s v strede s postavou sv. Alžbety, rozdávajúcej milodary úbožiakom a žobrákom.
Na ľavej strane chrámovej lode je v nike Oltár sv. Terezky Ježiškovej - jej symbolom sú tiež ruže. Svätica tu kľačí pred Madonou držiacou na rukách malého Ježiška.
Modrý kostolík je súčasťou troch zaujímavých stavieb - okrem neho sú tu budova fary a veľký objekt gymnázia, ktorý je, žiaľ v úbohom stave.
| ||
Bratislavské rehole, kostoly a kláštory - vypredané Autor: Igor Janota Cena: 8.80 EUR Mierka: 0 Kategória: História, memoáre Vydavateľ: Vydavateľstvo PT - Albert Marenčin Vydanie 1. Rok vydania: 2008 ISBN: 978-80-89218-65-3 Počet strán: 184 Tvrdá väzba Rozmery: 13.50 x 20.00 cm | ||
Nákupné podmienky | ||
Pozrite ďalšie v kategórii >> História, memoáre |
Vydané: 2008-05-01
Aktualizované: 2008-05-01
Kategórie: - História