Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Národné parky (Prírodné Krásy Slovenska)

Národné parky Slovenska - obálka
National Parks - obálka

Publikácia vyšla v edícii Prírodné Krásy Slovenska v dvoch jazykových vydaniach, slovenskom a anglickom. Venuje sa deviatim slovenským národným parkom, popisuje ich zemepisné, historické a najmä prírodné zvláštnosti, ako aj spolužitie prírody a človeka, možnosti turistiky.

Obsah

Národné parky Slovenska 4

Tatranský národný park 8
Poloha 9
Geologický podklad 9
Povrch 10
Členenie 10
Vodstvo 12
Podnebie 13
Flóra 15
Fauna 16
Človek a spoločnosť 17

Pieninský národný park 26
Poloha 27
Geologický podklad 27
Povrch a členenie 27
Vodstvo 29
Podnebie 30
Flóra 30
Fauna 31
Človek a spoločnosť 31

Národný park Nízke Tatry 36
Poloha 36
Geologický podklad 37
Povrch 38
Členenie 38
Vodstvo 42
Podnebie 43
Flóra 44
Fauna 44
Človek a spoločnosť 45

Národný park Slovenský raj 52
Poloha 53
Geologický podklad 53
Povrch a členenie 53
Vodstvo 55
Podnebie 55
Flóra 56
Fauna 57
Človek a spoločnosť 57

Národný park Malá Fatra 64
Poloha 64
Geologický podklad 65
Povrch a členenie 66
Vodstvo 67
Podnebie 68
Flóra 69
Fauna 70
Človek a spoločnosť 70

Národný park Muránska planina 76
Poloha 77
Geologický podklad 77
Povrch a členenie 77
Vodstvo 79
Podnebie 79
Flóra 79
Fauna 80
Človek a spoločnosť 81

Národný park Poloniny 88
Poloha 88
Geologický podklad 89
Povrch a členenie 89
Podnebie 90
Flóra 91
Fauna 92
Človek a spoločnosť 92

Národný park Veľká Fatra 98
Poloha 98
Geologický podklad 99
Povrch a členenie 100
Vodstvo 101
Flóra 103
Fauna 104
Človek a spoločnosť 105

Národný park Slovenský kras 112
Poloha 112
Geologický podklad 113
Povrch a členenie 113
Vodstvo 117
Podnebie 117
Flóra 117
Fauna 118
Človek a spoločnosť 118

Register 124
Praktické informácie 126
Literatúra 127

Tretie Roháčske pleso v Západných Tatrách - z knihy Národné parky (Prírodné Krásy Slovenska)

Ukážka z knihy

Národné parky Slovenska

Myšlienka zriadiť národný park sa prvýkrát objavila začiatkom 19. storočia. Prvým národným parkom na svete bol Yellowstonský národný park v USA vyhlásený v roku 1872. Na Slovensku nesie časové prvenstvo Tatranský národný park vyhlásený v roku 1948. Národné parky sa zvyčajne zakladali na miestach len málo dotknutých civilizáciou. Disponujú jedinečnou flórou, faunou, ekosystémom, biodiverzitou alebo nezvyčajnými geologickými vlastnosťami.

Aj na Slovensku národné parky tvoria najcennejšie prírodné územia. V súlade s európskymi i so svetovými kritériami plnia dve základné úlohy - slúžia na zachovanie vzácnej prírody a ako centrá turistiky. Podľa legislatívnych predpisov sú to "rozsiahlejšie územia, spravidla s výmerou nad 1000 ha, prevažne s ekosystémami podstatne nezmenenými ľudskou činnosťou alebo v jedinečnej a prirodzenej krajinnej štruktúre, tvoriace nadregionálne biocentrá a najvýznamnejšie prírodné dedičstvo, v ktorom je ochrana prírody nadradená nad ostatné činnosti". Na území Slovenska sa k 1. januáru 2009 nachádzalo deväť národných parkov. Každý z nich má svoje naj...

Najstarší je Tatranský národný park (TANAP) vyhlásený v roku 1949 na ochranu vysokohorskej oblasti Tatier. Chránia sa tu najmä horské a vysokohorské rastliny, akými sú napríklad porasty kosodreviny a límb, alebo nádherný plesnivec alpínsky, ktorý možno nájst na mnohých pohľadniciach z Tatier. Zo vzácnych živočíchov tu žije orol skalný, vlk tatranský alebo svišť tatranský.

Pieninský národný park (PIENAP) je rozlohou najmenší, avšak na pomerne malej ploche skrýva viacero prírodných zaujímavostí. Hoci poľskú čast Pienin za prírodný park vyhlásili už v roku 1932, slovenská časť k nej pridala až v roku 1967. Jeho osou a spojnicou oboch častí je rieka Dunajec, známa plavbou na pltiach a nádhernými pobrežnými scenériami.

Národný park Nízke Tatry (NAPANT) je naopak najrozľahlejší národný park. Leží takmer v samom srdci Slovenska. Početné krasové javy s viacerými jaskyňami, nádherné doliny a hlavný hrebeň sú ideálnymi cieľmi predovšetkým peších turistov.

Národný park Slovenský raj sa nachádza vo východnej časti Slovenska. Okrem jednej z najväčších ľadových jaskýň na svete je známy najmä úzkymi kaňonmi a hlbokými roklinami s vodopádmi, pri ktorých zdolávaní si návštevníci musia vypomôcť početnými rebríkmi a lávkami.

Národný park Malá Fatra sa rozkl v jednom z najvyšších a turisticky najatraktívnejších slovenských pohorí. Okrem pešej turistiky je známy predovšetkým ochranou porastov kosodreviny, vzácnych rastlín (horec Clusiov, iskerník alpínsky) a dravých živočíchov (vlk, rys a medveď).

Národný park Muránska planina ležiaci rozhraní stredného a východného Slovenska. Prekvapí nádhernou horskou krasovou krajinou a jedným z najvyššie položených hradov na Slovensku. K jeho pozoruhodnostiam patrí jedinečná flóra a fauna (rastie tu napríklad endemit lykovec muránsky, či pasú sa vzácne kone muránske noriky).

Najvýchodnejší je Národný park Poloniny s pôvodnými rozľahlými lesmi a pralesmi. Pomenovanie Poloniny pochádza od jedinečných horských lúk nachádzajúcich sa nad úrovňou lesa.

V roku 2002 vyhlásili zatiaľ posledné dva národné parky. Národný park Slovenský kras leží na juhu východného Slovenska pri hraniciach s Maďarskom a patrí k najväčším krasovým územiam v Európe. Jeho jaskyne a priepasti sú lákadlom pre mnohých návštevníkov z celého sveta.

Rovnako mladý je aj Národný park Veľká Fatra, ktorý sa rozkladá len kúsok na sever od geografického stredu Európy. Jeho rozľahlé lesy, dlhočizné doliny a hrebeňové lúky sú obľúbeným miestom vyznávačov pešej turistiky.

V súvislosti s významom národných parkov pre ochranu prírody, ktorý presahuje hranice Slovenska, je pre národné parky Slovenska príznačné aj ich veľké prekrytie s chránenými územiami súvislej európskej sústavy chránených území NATURA 2000. Jej cieľom je zachovať prírodné dedičstvo významné pre celú Európsku úniu, zabezpečiť jeho ochranu a podporiť aktivity v chránených územiach, ktoré sú v súlade so záujmami ochrany prírody. Na rozdiel od vzájomne nezávislých národných sústav chránených území v jednotlivých štátoch, je NATURA 2000 medzinárodnou sústavou chránených území členských štátov, ktorá sa vytvára so spoločným cieľom a na základe spoločných kritérií a ktorá má chránit spoločné prírodné dedičstvo celej Európskej únie.

Myšlienka integrácie európskych krajín v oblasti ochrany prírody a krajiny formou vytvorenia celoeurópskej sústavy chránených území vychádza z potreby spoločnej koordinácie ochrany prírody a krajiny na medzinárodnej úrovni a z potreby chrániť prírodné dedičstvo, vzácne, zriedkavé, ohrozené, endemické a reliktné druhy rastlín, živočíchov, vzácne, zriedkavé a európsku prírodu reprezentujúce biotopy na medzinárodnej úrovni, keďže výskyt aj ohrozenie, a tým potreba ochrany všetkých týchto vzácnych prírodných fenoménov nie sú obmedzené na jednotlivé štáty, ale presahujú ich hranice a majú medzinárodný význam.

Sústava NATURA 2000 je koncipovaná tak, aby chránené územia tejto sústavy zahŕňali reprezentatívne ukážky prírody a krajiny všetkých biogeografických regiónov Európy - atlantického, boreálneho, kontinentálneho, alpínskeho, panónskeho, mediteránneho a makaronézskeho. Územie Slovenskej republiky patrí do alpínskeho regiónu, ku ktorému patria Karpaty, a do panónskeho regiónu. Sústavu NATURA 2000 tvoria dva druhy území: územia európskeho významu (navrhované na ochranu prirodzených biotopov a voľne žijúcich živočíchov a rastlín) a chránené vtáčie územia (navrhované na ochranu voľne žijúcich vtákov). Z tohto dôvodu pri jednotlivých národných parkoch uvádzame aj chránené vtáčie územia a územia európskeho významu, s ktorými sa prekrývajú.

Ďalšie info:

Edícia Prírodné Krásy Slovenska

OBJEDNAJTE TU:Order
Národné parky (Prírodné Krásy Slovenska)
Cena: 9.95 EUR
Mierka: 0
Kategória: Turistickí sprievodcovia - Slovensko
Vydavateľ: Dajama
Vydanie 0.
Rok vydania: 0
ISBN: 9788089226276
Počet strán: 127
Mäkká väzba
Rozmery: 16.00 x 23.50 cm
Nákupné podmienky
Pozrite ďalšie v kategórii
>> Turistickí sprievodcovia - Slovensko

Vydané: 2009-06-17
Aktualizované: 2009-06-17

Kategórie: - Pešia turistika - Slovensko - sprievodcovia