Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Pripomíname si - Rozhovor so zosnulým hudobným vydavateľom Viktorom Szarkom: Folklór od začiatku a nepretržite

Viktor Szarka

Vydavateľ Viktor Szarka (29.2.1944 - 14.11.2016) bol jedným z mála hudobných vydavateľov na Slovensku, ktorí sa systematicky venovali slovenskému hudobnému folklóru. Od 70. rokov minulého storočia sa ako redaktor, dramaturg a vydavateľ zaslúžil o uchovávanie a šírenie slovenských ľudových piesní, ktoré sú súčasťou národného kultúrneho bohatstva. Rozhovor s ním pripravila redakcia Panorámy.sk v roku 2009.

Dočítali sme sa, že ste skladali pesničky pre speváčky Marcelu Laiferovú a Evu Kostolányiovú. Dnes sa ako vydavateľ najviac venujete folklóru? Ako ste sa k nemu dostali?

Písal som pesničky aj pre Zoru Kolínsku, Karola Duchoňa, Dušana Grúňa a iných. Napísal som aj množstvo populárne ladenej scénickej hudby s pesničkami k rôznym rozprávkam a niekoľkými pesničkami som sa zapísal aj medzi tvorcov dychovej hudby. Ako vydavateľ som sa však nikdy nevenoval populárnej hudbe. Bol to od začiatku len folklór a to už 37 rokov nepretržite (od roku 1972). Som absolventom Pedagogickej fakulty v Nitre a hudobnej vedy na FF UK v Bratislave a v rámci tohto štúdia ma zaujala folkloristika.

Ktorý titul ste vydali ako prvý, a kedy?

Zásluhou Dr. Ivana Stanislava sa 1.1.1971 konštituoval na Slovensku OPUS, národný podnik, ako štátne hudobné vydavateľstvo, ktorý delimitáciou prevzal slovenské tituly od SUPRAPHONu a súčasne začal svoju samostatnú edičnú činnosť v oblasti zvukových nosičov. Súčasťou vydavateľskej činnosti bol aj slovenský folklór. V prvých rokoch to boli zväčša prevzaté nahrávky z bohatého archívu Slovenského rozhlasu. Po mojom nástupe v máji 1972 na funkciu zodpovedného redaktora sme začali budovať katalóg aj so samostatnou dramaturgiou. Prvou takouto nahrávkou boli Pesničky spod viechy s chýrnou Ľudovou hudbou Eugena Farkaša a jej sólistami.

Koľko hudobných nosičov - cédečiek, dévédečiek, kaziet, ste už vydali?

Na druh nosičov sa to nedá deliť, lebo na začiatku to boli len čierne platne (LP, EP, SP), neskoršie sa pridružili najprv magnetofónové kazety a potom cédéčka. Tituly neskôr už vychádzali súčasne na troch nosičoch (LP, MC, CD). Dévédéčka sú nosičmi až posledného obdobia.

Počet titulov, kroré som vydal, musím triediť do dvoch kategórií: V rámci štátneho vydavateľstva OPUS bezmála za 20 rokov činnosti to bolo asi 250-270 titulov. V súkromnej sfére pod značkou AKCENT od roku 1990 - má posledná tohtoročná novinka poradové číslo 240. Teda celkom je toho vyše 500 titulov.

Ktorý titul bol najúspešnejší?

V rámci značky AKCENT by som nerád menoval len jeden titul. Mnohé boli ocenené Zlatými platňami, čo svedčí o ich úspešnosti. Napr. tituly Jána Ambróza, Ľudovej hudby Jána Hrončeka, Ďatelinky, Ľudovej hudby Juraja Pecníka a iné. Poslednou Zlatou platňou sme ocenili titul Ďatelinka - Zlatý výber 1 na tohtoročných Folklórnych slávnostiach v Detve.

Čo považujete z muzikantského hľadiska za najvydarenejšie, alebo najhodnotnejšie v produkcii vášho vydavateľstva?

Ťažko vyzdvihnúť z množstva titulov len niektorý, lebo všetkým venujeme rovnakú pozornosť po stránke umeleckej i technickej. Najvydarenejšie sú tie nahrávky, ktoré sú poctivo pripravené po stránke interpretačnej, najhodnotnejšie sú zas tie, ktoré sú už neopakovateľné, keďže niektorí interpreti nás navždy opustili. Z tých posledných spomeniem aspoň ikonu slovenského folklóru Júliusa Bartoša Šuka a jeho poslednú nahrávku Večný Julo.

A ktorý titul zaznamenáva najväčšiu priazeň v súčasnosti?

V každom období sú to novinky. V súčasnosti: Ďatelinka - Zlatý výber 2; Zlaté husle a Veronika Spodniaková, Heligónkári 12 a Heligónkári 13.

Produkcia vášho vydavateľstva sa vyznačuje tým, že pokrýva jednotlivé hudobné nástroje a regióny. Ktoré regióny z vášho pohľadu najviac žijú folklórom?

Jednoznačne Podpoľanie.

Čím to je?

Muzikantské zázemie, temperament, nátura.

Pokiaľ ide o hudobné nástroje, najviac zastúpenými sú vo vašom vydavateľstve heligónky. Je teda heligónka najpopulárnejším hudobným nástrojom folklóru na Slovensku?

Určite áno. Dobrý heligónkár vyčarí príjemnú atmosféru všade: pri zájazdoch v autobuse, pri priateľských posedeniach, na ľudových zábavách, v zákulisí festivalov atď, atď. Výhoda heligónky je v tom, že má melódiu, basu i kontry. Keď k tomu sa pridruží priliehavý spev, tak už pre príjemnú zábavu nič iné nechýba.

Tak ako populárna hudba, aj folklórna hudba má svoje hviezdy. Koho považujete za najvýznamnejšie súčasné osobnosti medzi interprétmi folklóru?

Pre mňa je to Ján Ambróz a Milan Križo.

Prichádzajú aj výrazní mladí interpreti?

Nie je taká tlačenica ako v populárnej hudbe, ale prichádzajú. V súčasnosti najvýraznejším talentom je mladučká Veronika Spodniaková, ktorej profilový album som už spomínal medzi novinkami.

Máte nejaký vydavateľský sen?

Som vydavateľom 37 rokov a neskromne tvrdím, že som toho už urobil mnoho. Sny už nemám. Žijem v realite.

.Pripojte komentár

OBJEDNAJTE TU:Order
CD Zlaté husle a Veronika Spodniaková
Cena: 7.95 EUR
Mierka: 0
Kategória: Ľudová hudba
Vydavateľ: Akcent Records
Vydanie 0.
Rok vydania: 2009
ISBN: 0
Počet strán: 0
Nosič: CD
Rozmery: 0.00 x 0.00 cm
Nákupné podmienky
Pozrite ďalšie v kategórii
>> Ľudová hudba

Vydané: 2009-07-15
Aktualizované: 2009-07-15

Kategórie: Miestna kultúra, folklór