Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Výber Tatranských Stien - Horolezecký sprievodca - Vysoké Tatry I. - západná časť

Výber Tatranských Stien - Horolezecký sprievodca - Vysoké Tatry - západná časť I.

K 6. 6. 2018 je k dispozícii len sprievodca Vysoké Tatry - východ - druhé aktualizované vydanie. Na západnú časť si ešte musíme počkať.

V sprievodcovi sú uvedené steny rôzneho charakteru lezenia – od skalkárskeho (typu Galéria Ostrvy), cez skalné lezenie (Volia veža, Mlynárik), až po vážne zimné podujatia (Rumanov štít). V jednotlivých stenách sú popísané všetky obecne známe výstupy, z ktorých si určite vyberie svoje začiatočník i skúsený horolezec.

Popísaných je 20 vybraných štítov s 29 stenami a s 228 schémami výstupov. Výstupy, ktoré nemajú uvedenú schému, sú popísané slovne.

Každá oblasť obsahuje farebnú mapu s vyznačením prístupu k opisovaným stenám. Cesty sú zakreslené vo farebných fotografiách. Každá stena začína opisom, popisom prístupu a zostupu čo je preložené taktiež v anglickej prílohe. Väčšina ciest má schému výstupu, čím je sprievodca aj medzinárodne zrozumiteľný. Kniha je vydaná plnofarebne a je v nej ľahká orientácia.

Obsiahnuté sú najpopulárnejšie steny západnej časti slovenskej strany Vysokých Tatier v nasledujúcich dolinách: Furkotská, Mlynická, Mengusovská, Zlomisková, Batizovská, Velická a Bielovodská dolina.

Knižného sprievodcu autori Marián Bobovčák a Marián Jacina zostavovali asi jeden a pol roka. K dalším dôležitým podkladom patrili predchádzajúce verzie sprievodcov a samozrejme aj osobné skúsenosti autorov a konzultácie s inými horolezcami, ktorí poznajú jednotlivé steny, a tiež s autormi prvovýstupov. Nanovo boli vytvorené všetky fotografie stien so zakreslenými výstupmi a schémy jednotlivých výstupov, aby mali jednotnú grafickú podobu.

Je to plnofarebný sprievodca a je ľahko medzinárodne zrozumiteľný. Posledný diel posledného uceleného horolezeckého sprievodcu po Vysokých Tatrách od Arna Puškáša vyšiel este v roku 1989. Bol čiernobiely a jednotlivé výstupy autor popisoval slovne, často veľmi komplikovane. Neskôr vychádzali rôzne výbery od rôznych autorov a v rôznych jazykoch - v slovencčine, v češtine, v poľštine, atď.

Marián Jacina za najväčší pokrok oproti predchádzajúcim tatranským sprievodcom považuje, že všetky informácie sú spracované a archivované v elektronickej podobe, čím môže dôjsť k jednoduchej aktualizácii - doplneniu, oprave, upresneniu a pod. Tým toto dielo získalo nadčasový rámec, pretože nové cesty, či varianty stále pribúdajú a doteraz každý autor začínal písať a kresliť na zelenej lúke.

Autori v začatej práci pokracovali - spracovali aj východnú časť Vysokých Tatier - Studené doliny, Skalnatú dolinu, Dolinu Zeleného plesa, Javorovú dolinu. Opäť šlo o výber najpopulárnejších stien. V júli 2015 je Sprievodca Východ, žiaľ, vypredaný.

V západnej časti I. sú spracované oblasti:

1. Oblasť Štrbského plesa (východisko: Štrbské Pleso, Chata pod Soliskom).

2. Oblasť Popradského plesa (východisko: Popradské pleso, Chata pod Rysmi, Štrbské Pleso).

3. Oblasť Batizovskej a Velickej doliny (východisko: Velické pleso, Vyšné Hágy, Popradské pleso).

4. Oblasť Bielovodskej doliny (východisko: Lysá Poľana, táborisko v Bielovodskej doline, Popradské pleso, Velické pleso).

Lezecké trasy vo východnej stene Mlynárika - snímka z horolezeckého sprievodcu

Spracované steny:

Kozia stena
Veža pod Skokom
Stena pod Skokom
Galéria Satana
Zadná bašta
Volia veža
Žabí kôň
Ošarpance
Východný Železný štít
Tupá
Galéria Ostrvy
Batizovský štít
Gerlachovský štít
Velická stena
Granátová stena
Rumamov štít
Kačací mních
Veže železnej brány
Galéria Ganku
Pustá stráž
Mlynárik
Malý Mlynár

Ďalšie info:

Výber tatranských stien - horolezecký sprievodca Vysoké Tatry II. - východná časť

Výber tatranských stien - horolezecký sprievodca - Vysoké Tatry - zima

OBJEDNAJTE TU:Order
Výber tatranských stien - Horolezecký sprievodca - Vysoké Tatry I. - západná časť - vypredané
Cena: 15.00 EUR
Mierka: 0
Kategória: Horolezectvo
Vydavateľ: Litvor
Vydanie 3.
Rok vydania: 2012
ISBN: 978-80-970646-2-4
Počet strán: 206
Mäkká väzba
Rozmery: 15.00 x 21.50 cm
Nákupné podmienky
Pozrite ďalšie v kategórii
>> Horolezectvo

Vydané: 2010-08-12
Aktualizované: 2010-08-12

Kategórie: Horolezectvo