Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Maľované salaše (Použitá kniha)

Maľované salaše - obálka

Ojedinelá obrazová publikácia s fotoreprodukciami a textom Ester Plickovej zachytáva výtvory ľudového výtvarného umenia, žánrové obrázky salašov z konca 19. až prvej polovice minulého storočia. Ako uvádza autorka, "maľované salaše", alebo "pastvy" patrili k tradičnej výzdobe baníckych domácností na strednom Slovensku počas Vianoc. Okrem domácich interiérov sa salašmi ozdobovala aj cachovňa, miestnosť, kde sa baníci zhromažďovali pred fáraním. Salaše tvorili popredia k betlehemom.

Maľované salaše sú už aj svojím vonkajším vzhľadom neobvyklé. Sú to jeden až tri metre dlhé, dvadsať až tridsať centimetrov vysoké papierové, zriedkavo i plátené pásy - so žánrovými pastierskymi výjavmi. Nie každý baník si vedel salaš sám namaľovať. A tak už v prvých daždivých, sychravých jesenných dňoch tí výtvarne nadanejší majstri - náturisti (sami sa tak nazývali) po návrate zo šichty sadali za stôl, k farbičkám, ceruzke a štetcu, aby včas, do Vianoc pokojne, bez spechu ukončili svoje dielo.

Maľované salaše sú pôvabnou výtvarnou bukolikou, tak ako si ju predstavoval, trochu naivne videl a sugestívnou obrazovou rečou vyrozprával ľudový tvorca - baník. Publikácia prináša maľby osemnástich ľudových výtvarníkov. Texty k obrázkom sú vybrané strofy piesní z rukopisných spevníkov, sekvencie z ľudových vianočných hier a výňatky repertoáru, zapísaného v teréne u nositeľov tradičného piesňového fondu, všetky sú z okolia Banskej Štiavnice z obdobia od konca 18. storočia do 50. rokov 20. storočia.

Publikácia obsahuje zoznam vyobrazení, zoznam skratiek, zoznam textov k ilustráciám, zhrnutia v ruštine, nemčine, angličtine a francúzštine. Kniha vyšla v roku 1982 a je vo výbornom stave.

Reprodukcia z knihy Maľované salaše od Ester Plickovej

A ty Kubo, naduj gajdy,
a zagajduj gaj, gaj, gajdy,
od zeme len smelo dúchaj, bajúzy si pekne súkaj.

(Text piesne k obrázku salaša od Jána Zorvana z Banského Studenca. Salaš vznikol okolo roku 1920.)

OBJEDNAJTE TU:Order
Maľované salaše (Použitá kniha) vypredané
Autor: Ester Plicková
Cena: 29.00 EUR
Mierka: 0
Kategória: Ľudová kultúra, folklór
Vydavateľ: Tatran
Vydanie 1.
Rok vydania: 1982
ISBN: 61-303-82
Počet strán: 95
Tvrdá väzba
Rozmery: 26.50 x 27.20 cm
Nákupné podmienky
Pozrite ďalšie v kategórii
>> Ľudová kultúra, folklór

Vydané: 2011-01-22
Aktualizované: 2011-01-22