Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Knihy o Dunaji a jeho povodí

Do zoznamu kníh o Dunaji pribudla rozprávková kniha, ktorej dej sa odohráva najmä na Váhu. Z toho dôvodu je stránka o "dunajských" knihách rozšírená aj o knihy o povodí Dunaja.

Lampáš malého plavčíka - obálka

Ján Navrátil: Lampáš malého plavčíka

Ak neviete, čo je to šlep (vlečný nákladný čln), tak v tejto knihe sa to dozviete. Je to autografické románové svedectvo o živote lodníckej rodiny na Dunaji v rokoch druhej svetovej vojny. Dobrodružné, dramatické i smutné. So sociálnym podtextom. Písané pohľadom malého chlapca. Vzhľadom na to, že je tam toľko pravdivého ľudského osudu, je to asi najlepšia slovenská dunajská beletria. Len keby bola trocha veselšia.

Obálka knihy Vodník Venček

Ján Navrátil: Vodník Venček

Rozprávkový príbeh z pera Jána Navrátila o pltníckom splavovaní Váhu s peknými ilustráciami. Výborné pre malých vodákov. Aj dospelí sa niečo naučia o pltníčení. Vidno, že Ján Navrátil ako malý chlapec vyrastal na dunajskej nákladnej lodi. A tak si všíma také detaily súvisiace s plavbou, ktoré sú zaujímavé pre vodákov. Pltníčenie na Váhu s jeho zradnými miestami bolo zrejme považované za ťažkú prácu - svedčí o tom folklór, ktorí ho sprevádza: Tam okolo Strečna, cesta nebezpečná...

Dunaj, Donau, Duna, Danube - obálka knihy

Ester Plicková: Danube, Donau, Duna, Danube

Zrejme najkrajšia obrázková kniha o Dunaji vydaná na Slovensku, ktorá už nikdy nebude prekonaná. Nie je to trúfalé tvrdenie? Nie, pretože už v roku 1990(?), keď k nej autorka Ester Plicková písala sprievodný text, uviedla, že fotografie i úvodné slová sú "vlastne historickým dokumentom a spomienkou na Dunaj, aký kedysi bol - pred nie tak dávnym štrťstoročím".

Riečni ľudia -  obálka

Jozef Dunajovec: Riečni ľudia

Novinár, ktorý sa narodil na Kysuciach, no zaľúbil sa do Dunaja. Jeho predkovia údajne žili pri Dunaji a na horniaky ušli v čase tureckých nájazdov.

Turistický sprievodca po Dunaji z roku 1909 Die Donau - von Passau bis zum Schwarzen Meere v nemčine. Brožúrka s pôvabnou secesnou maľbou na obálke vyšla v roku 1909 ako cestovná príručka Prvej cisárskej a kráľovskej privátnej dunajskej parolodnej spoločnosti (Erste K.K. Priv. Donau - Dampfschiffahrts - Gesellschaft). Knižočka je zaujímavá ako dobový dokument.

Zoznam kníh o Dunaji postupne dopĺňame.

Dunaj - Donau - Duna - obálka

Kniha Dunaj - Donau - Duna by možno ostala iba "obyčajnou" obrázkovou publikáciou, keby sa pod jej vydanie v roku 1969 nepodpísal básnik, novinár a výtvarník v jednej osobe, Rudolf Fabry. Na rozdiel od mnohých iných obrazových publikácií z čias socializmu, ktoré poznačil pátos a ideologizmy, je Fabryho Dunaj prevažne dokumentárne triezvy. Autor zoznamuje čitateľa s európskym veľtokom a s krajinami, ktorými preteká.

Obálka knihy Po Dunaji - dvetisícdvesto kilometrov

Pre vodákov a riekoplavcov môžu byť zaujímavé ukážky z kapitoly Niečo o vlnách na Dunaji z knihy Jána Jonáka vydanej v roku 1958 Po Dunaji - dvetisícdvesto kilometrov. V knihe je okrem iného zaujímavý popis košavy, veternej víchrice, ktorá sa objavuje v južnej časti veľrieky.

Zátoka šampiónov - obálka

Aj o Dunaji rozpráva kniha venovaná olympiským šampiónom Zátoka šampiónov: Hochschornerovci.

Anton Zerer, si na knihe o Hochschornerovcoch zgustol. Veď nielenže dlhé roky písal ako športový redaktor o kanoistike na divokej vode, ale bol aj za svedka na svadbe rodičov trojnásobných olympijských víťazov. A okrem toho zrejme tiež patrí do dunajskej Karloveskej zátoky, čiže do "zátoky šampiónov" pri Bratislave ako "inventár". Toľko nahrávok na smeč by bolo škoda nevyužiť a Zerer zasmečoval dobre.

V zrkadlách slovenských riek - obálka

O Dunaji, ale aj o ďalších slovenských riekach je obrázkovo-textová kniha V zrkadlách slovenských riek. Vyšla v roku 1986 a autorsky sa pod ňu podpísal novinár Jozef Dunajovec a fotografi Peter Áč, Ján Dubeň, Jozef Dunajovec, Milan Legutky, Milan Milo.

Dole vodou - obálka

Inak ako tradičné cestopisy a dokumentárne publikácie rozpráva o Dunaji kniha Borisa Filana Dole vodou alebo Správa o splavovaní delty Dunaja s Jožom Rážom a s našimi manželkami.

Boris Filan pribalil k cestopisu aj fúru humoru a životných skúseností. Príbeh sa začína v zátoke pri Vlčom hrdle, kde majiteľ reštaurácie Yacht Club, známy ako riečny vlk Dodo, rozpráva o výlete v dunajskej delte.

Dunaj v Amerike - obálka

Michal Hvorecký: Dunaj v Amerike

Je to literárna fikcia, románový príbeh zo súčasnosti, ktorý sa odohráva na luxusnej turistickej lodi plaviacej sa po Dunaji.

Cenné na knihe je, že prináša veľa faktov, zemepisných či cestopisných údajov, legiend o Dunaji, podunajských mestách a informácií o ľuďoch, ktorých život a osudy poznačila rieka.

Ďalšie info:

Výlety na kanoe na Dunaji, v dunajských ramenách

OBJEDNAJTE TU:Order
Dunaj, Donau, Duna, Danube (použitá kniha) - vypredané
Autor: Ester Plicková
Cena: 28.00 EUR
Mierka: 0
Kategória: Obrázkové publikácie
Vydavateľ: Obzor
Vydanie 1.
Rok vydania: 1992
ISBN: 80-215-0213-4
Počet strán: 102
Tvrdá väzba
Rozmery: 24.00 x 28.00 cm
Nákupné podmienky
Pozrite ďalšie v kategórii
>> Obrázkové publikácie

Vydané: 2013-02-04
Aktualizované: 2013-02-04

Kategórie: - Cestopisy