Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Z klenotnice slovenských ľudových piesní (Použitá kniha)

Z klenotnice slovenských ľudových piesní (Použitá kniha) - obálka

Zostavovateľom publikácie, rozsiahleho a reprezentatívneho spevníka slovenských ľudových piesní, je etnomuzikológ Ondrej Demo. Spevník vyšiel v roku 1981, obsahuje takmer 500 notových záznamov a textov ľudových piesní z celého Slovenska.

V úvodnej kapitole Demo v stručnosti poukazuje na osobitosti slovenských ľudových piesní, charakterizuje ich podľa jednotlivých folklórnych oblastí a regiónov a vysvetľuje, že pri výbere piesní zostavovatelia brali ohľad aj na zastúpenie piesní podľa jednotlivých druhov, tematiky a funkčnosti (detské piesne, uspávanky, piesne k výročným obradom a zvykom, piesne k rodinným obradom a zvykom, piesne k tancu, atď.)

K piesňam zbierky Demo uvádza: "Pri výbere piesní do zbierky sme sa zamerali predovšetkým na tzv. klasické ľudové piesne, ktoré sú z pohľadu na textovú a melodickú zložku zrelým umeleckým dielom, prešli procesom kryštalizácie počas niekoľkých generácií a stali sa majetkom ľudu. Z tohto hľadiska sme zaradili do zbierky 477 piesní z 58 obci Slovenska. Je to asi pätnásť percent z tých piesní, ktoré sme v rozpätí jedného desaťročia nahrali pre rozhlasový cyklus Klenotnica ľudovej hudby."

OBJEDNAJTE TU:Order
Z klenotnice slovenských ľudových piesní (Použitá kniha) - vypredaná
Cena: 16.50 EUR
Mierka: 0
Kategória: Ľudová kultúra, folklór
Vydavateľ: OPUS
Vydanie 1.
Rok vydania: 1981
ISBN: 62-377-81
Počet strán: 408
Tvrdá väzba
Rozmery: 16.00 x 23.50 cm
Nákupné podmienky
Pozrite ďalšie v kategórii
>> Ľudová kultúra, folklór

Vydané: 2011-02-01
Aktualizované: 2011-02-01