Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Žiarislav žije v našom svete, ale po svojom

Ilustrácia z knihy Piesňoslová od Žiarislava

pri prastarom dube
býva lesný muž
posteľ má v kadlube
všetko spálil už
mestské odevy aj papiere
oheň zhltol jak tiene
jediné čo má
je jasný duch

Žiarislav - portrét z obalu CD Z vrchárskeho raja

Autor básne písanej s malými písmenami a bez interpunkčných znamienok sa volá Žiarislav a báseň pochádza z jeho zbierky Piesňoslová. Ako iste tušíte, Žiarislav nie je to, čomu sa hovorí občianske meno. Nie je to však iba umelecké meno, pretože Žiarislav si ho nezvolil len z umeleckých pohnútok. Vyjadruje aj osobnostné, životné smerovanie. Tak ako muž v básni sa Žiarislav obrátil k prírode a k pôvodnej slovenskej a slovanskej kultúre.

Hudobník multiinštrumentalista a pesničkár, výrobca hudobných nástrojov, publicista a spisovateľ, bývalý novinár, pôvodným povolaním geológ, žije, pracuje a rozjíma na samote v Stoličných Vrchoch. Odišiel tam po rokoch pôsobenia v mestách, po tom, ako založil spoločosť pre obrodu pôvodného -prírodného duchovna - Rodný Kruh. V horách vytvoril zvláštny salaš, kde žije v spoločnosti koní, kôz, oviec, psov a mačiek, ktoré sú vo voľnom chove. Jeho Gazdovská obroda používa pri výmennom obchode svoju zástupnú menu hrivnu, ktorá zodpovedá hodnote jedného eura a jej stotiny - drobáky zodpovedajú centom. Tiež vedie obrady pôvodných výročných sviatkov, tvorivé dielne a výuku rôznych vedomeckých smerov, ktoré vyvinul na podklade rodného duchovna pre prírodný život v novej dobe.

Založil aj hudobnú skupinu, ktorá sa volá Bytosti a jej členovia hrajú na novodrevných hudobných nástrojoch. To je tiež jedno zo zvláštnych pomenovaní, ktoré vymyslel Žiarislav. Novodrevné nástroje sú tradičné prírodné nástroje a novodrevná hudba je čosi, čo sa podľa Žiarislava vymyká žánrovo aj z world music aj z folku. Novodrevná hudba zaznieva na niekoľkých CD, ktoré Bytosti vydali a nech vás neprekvapí, že okrem nápevov a nástrojov sa občas k tónom v pozadí primieša aj bľačanie oviec alebo psí štekot. Tak je to aj na CD Z Vrchárskeho raja, ktoré, ako sa možno dočítať na booklete, Žiarislav s Bytosťami vydal v roku 6 obnoveného rodného duchovna k Letnému slnovratu. Ukážka z CD: <%song1%>10235<%song2%>10235<%song3%>

Piesňoslová - obálka

"Žiarislav žije tak, ako chce. Spieva tak, ako žije a žije tak, ako sníva, " napísal o ňom slovenský básnik Daniel Hevier a k tejto charakteristike dodáme už len zopár ďalších Žiarislavových veršov:

pri prastarom dube
býva lesný tvor
od perúna oheň
stráži chranibor
košieľka zo žihľavy
zahalený v gubani
obeduje s hadom
les je jeho dvor

pri prastarom dube
býva lesný chlap
nespí iba drieme
hora je mu hrad
všeduch mu hovorí
cez oheň aj cez vody
on posvätný les chráni
v sile dávnych rád

.Pripojte komentár

OBJEDNAJTE TU:Order
CD Z vrchárskeho raja - Žiarislav (Vypredané)
Cena: 11.00 EUR
Mierka: 0
Kategória: Ľudová hudba
Vydavateľ: Diva
Vydanie 0.
Rok vydania: 2006
ISBN: 0
Počet strán: 0
Nosič: CD
Rozmery: 0.00 x 0.00 cm
Nákupné podmienky
Pozrite ďalšie v kategórii
>> Ľudová hudba

Vydané: 2009-02-04
Aktualizované: 2009-02-04

Kategórie: - Miestna kultúra, folklór