Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

33 hodín na hrebeni - rozhovor s Danou Ivanovovou

Dana sa balí do hôr
Dana sa balí do hôr.

Dana, túto zimu ste spolu so spolulezcom Radoslavom Golianom dokázali nonstop prejsť hrebeň Západných Tatier - prešli ste s nasadenými mačkami vyše 42 kilometrov, nastúpali a naklesali dokopy 10 000 výškových metrov. 42 kilometrov je dĺžka klasického bežeckého maratónu, najlepší ho bežia za niečo vyše dve hodiny, ale váš hrebeňový maratón trval 33 hodín, čo ilustruje, do akého náročného podujatia ste sa pustili. Podľa toho, koľko trvala hrebeňovka, možno predpokladať, že najťažšie bolo udržať sa na nohách bez spánku a presviedčať sa, že to má zmysel. Ozaj, boli nejaké mikrospánky?

Západotatranský hrebeň je veľmi členitý, miestami ako ostrie noža exponovaný. Tvorí ho okolo 50 vrcholov. Človek sa takmer neustále pohybuje v pásme okolo 2000 m n.m. Letné prechody zvyčajne trvajú 3-4 dni. My sme šli v zime 33 hodín bez spánku. Boli to dve noci. Najhoršie je zvládať psychické vypätie počas takéhoto náročného fyzického výkonu, nič nepodceniť, starostlivo bdieť nielen nad každým svojím krokom, ale aj nad každým pohybom parťáka. Paradoxne v ťažkom teréne je jednoduchejšie udržať pozornosť, v tom ‘ľahšom’ sa chyby skôr pritrafia. A padať je veru kam!

Driemoty samozrejme prichádzali. Pár krát som precitla z mikrospánku potkýňajúc sa v hlbokom snehu mimo stopy:-) V takýchto prípadoch sa kofeínové tabletky ukázali byť veľmi užitočnými.

A úvahy, že to vzdáte?

Ja som mala najväčšiu krízu úplne poslednú hodinu. Chodidlá boli rozdrásané, topánky som mala nasiaknuté krvou a smäd bol neznesiteľný. Ale už to nebolo ako vzdať, nebolo kadiaľ zostúpiť, len to dobojovať :D . Celkovo je na hrebeni pomerne málo zostupových dolín a všetky sú nekonečne dlhé, v zimným podmienkach nehovoriac.
Radko mal krízu v Tomanovom sedle, v druhom najnižšom mieste na hrebeni. Nad nami sa týčil strmý Temniak, svahy vyzerali veľmi lavínozne, bolo treba prešlapávať hlboký sneh a na vrcholovej pasáži nás čakal lezecký úsek po rozbitej skale vo veľmi zlých podmienkach.

Pripravení na nočný štart na hrebeňovku
Pripravení na nočný štart na hrebeňovku.
Dana na hrebeni
Dana na hrebeni.
Chvíľky odpočinku
Chvíľky odpočinku.
Prejsť hrebeň Západných Tatier sa vám podarilo až na tretí pokus. Doň ste si nezobrali snežnice. Neoľutovali ste to napokon v miestach, kde ste sa borili v hlbokom snehu?
Vôbec nie, väčšinu hrebeňa sme šli na mačkách a po vlastných prebojovaných stopách z minulých dvoch pokusov, ostatok sme pretrpeli. Snežnice by boli v takých skvelých snehových podmienkach skorej záťažou. Takže naopak, pochvaľovali sme si, že sme ich nevzali. Koniec koncov, ono je problém robiť čokoľvek v takej zime, vetre a v stave vyčerpania… najesť sa, dokonca i napiť sa. Nietože meniť každú chvíľu mačky za snežnice a naspäť.
Chodidlá zodraté po 33 hodinách stúpania v mačkách
Chodidlá zodraté po 33 hodinách stúpania v mačkách.

Ako si to zvládla s obuvou na hrebeňovke? Koľko dní trvalo, kým sa ti zotavili chodidlá? Mala si pľuzgiere?

Obuv sme mali klasickú horolezeckú, na nich takmer neustále upnuté horolezecké mačky. Topánky som prvý krát vyzula až po 33 hodinách. V reštaurácií, na radosť prísediacich počas osláv na Kasprovom vrchu, kam sme sa po dokončení hrebeňovky vrátili a patrične to oslávili spánkom na stole :-) Pľuzgiere ako dlane nie sú ničím neobvyklým, otvorené rany sú už horšie, Chodidlá za zotavili tak po dvoch týždňoch.

Trasa hrebeňovky
Trasa hrebeňovky.

Skúšala si predtým niekedy niečo podobné, ako je táto jedinečná hrebeňovka?

Hrebeňovky sú mojou srdcovkou. Mám ich za sebou niekoľko, v zime i v lete, horské prechody, lezecké sólo hrebeňovky vo Vysokých Tatrách, Alpách… postupne však pribúda na obtiažnosti, rýchlosti a vzdialenosti. A tak sa vznikol aj plán prebehnúť takúto štreku v zime a napešo na jeden šup.

Ako si k takejto výkonnosti dostala? Veľa trénuješ, alebo skôr viac športuješ a stačí to na takúto výkonnosť?

Táto moja športová výkonnosť je mojim celoživotným výsledkom:-) Ale áno, v sezóne som takmer každý víkend vylezená na štítoch hôr, pomedzi to chodím v týždni pravidelne liezť , behávať, cvičiť. Zbožňujem Slovensko, som vďačná za všetko, čo naša príroda ponúka, aj za tie nižsie kopčeky. Takže ak mám v týždni napríklad voľnú čo len jednu noc, zoberiem spacák a karimatku, do polnoci to mám odbehnuté do srdca našich krásnych Karpát (kde ma nájdete spať celkom často) a nadránom už trielim naspäť. Takto sa dajú nabehať priam neuveriteľné výškové metre.

Dana má na zápästí vytetované hory. Na druhej ruke sú schované vlny
Dana má na zápästí vytetované hory. Na druhej ruke sú schované vlny.

Povedz niečo o svojej výžive - nejako ju riadiš podľa potrieb športovca, alebo si môžeš dovoliť konzumovať všetko, pretože pri intenzívnom pohybe všetko spáliš?

Nedržím žiadne prísne diéty, ale jem vela bielkovín a tukov, snažím sa prijímať čo najmenej cukrov v strave a fungovať tak na metabolizme tukov. Výsledok takéhoto stravovania sa vždy skvele ukáže práve počas dlhých prechodov v horách. Počas horských akcií vždy jem majoritne slaninu a klobásy, v pravidelných intervaloch dopĺňam kopu magnézia, klasickú soľ a v prípade kríz kofeín a rýchle cukry.

Kedy si prišla na to, že vysokohorský vzduch a voda sú tvoje živly - vyrastala si v tom odmalička? Akým športom si sa venovala v detstve?

To už viem od malička, je to vo mne pevne zakorenené - zdedené po rodičoch, ktorí ma k tomu aj viedli. Je to navyknuté po rokoch driny v rýchlostnom kajaku, v plavkách, v lezečkách, v jaskyniach, v konskom sedle … Venovala som sa neuveriteľnému množstvu športov. Ale to všetko musí byť v podstate jednotlivca. Rodičia často spomínajú, ako som utekala z domu už ako štvorročná a vydávala som sa na horské túry v okolí našej chaty. Dodnes som im neuveriteľne vďačná za to, že mi dávali obrovskú slobodu.

Plánuješ niečo podobné, ako bola hrebeňovka Západných Tatier?

Plánujem veľa hrebeňov a hrebenčekov, veď leto budem tráviť v Tatrách. Avšak máme v úmysle prebehnúť počas približne dvoch týždňov takzvaný Veľký Danuškin okruh. Prípravu som už odštartovala, ale viac nechcem zatiaľ prezrádzať:-) Schválne, tipnite si, cez ktoré pohoria okruh povedie?

Ďakujem Dane za odpovede. A čitateľom napoviem, že Dana má v pláne veľký tatranský okruh. Budeme jej držať palce.

Video zo zimného prechodu hrebeňa Západných Tatier

Dana ďakuje za ultraľahké vybavenie použité pri jej túrach www.outdoorline.sk.

Článok pripravil: Vlado Bibel
Foto: Radoslav Golian a Dana Ivanovová

Dana na Instagrame: >>

Rado na Instagrame: >>

Ďalšie info:

Hory majú vlastné plány a pomáha im aj líška

Vydané: 2018-05-12
Aktualizované: 2018-05-12