Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Hory majú vlastné plány a pomáha im aj líška

Dana Ivanovová
Dana Ivanovová.

"Hory majú vlastné plány" - povedala mi Dana Ivanovová o pokuse prejsť úsek vysokotatranského hrebeňa od Zadného Mnícha na Rysy. Spolu s Radoslavom Golianom bivakovali, a keď ráno vstali, zistili, že zo šesťdesiatmetrového lana majú len štyridsiatku. Prehrýzla ho líška. Pravdepodobne si odniesla aj Radove pútka na cepíny.

A je po cepíne
A je po cepíne.

"Minule to nevyšlo kvôli podmienkam a strašnému vetru, tentokrát to vybavila líška," vraví Dana. Potom pri výstupe na Čubrinu Rado v komíne v ťažkom mieste padol s lokrom do štandu a pritom zlomil cepín. Dane sa zlomila skrutka na hrote cepínu, takže tiež bol nepoužiteľný.

"Z lana nám ostala len štyridsiatka, čo je málo do Tatier. A navyše podmienky hore neboli ideálne, bola vrstva prašanu a na nej ľadová krusta," vraví Dana.

- Ako to, že nepočuli líšku, keď sa pustila do lana? Veď veci nemohli mať veľmi ďaleko...

"Nepočuli sme ju vôbec, ona je veľmi tichučká a nemáš šancu, keď vonku fučí a ty si zalezený v spacáku."

Zimný tatranský hrebeň Čubrina - Mních
Keď sa Aladin pomýli
Keď sa Aladin pomýli.
Mních je na dosah
Mních je na dosah.
Pohľad do Piargovej dolinky
Pohľad do Piargovej dolinky.

Po neúspešnej hrebeňovke sa rozhodli, že prebivakujú na Mníchovej kope a ráno dajú Mnícha ako prví.

"To sa aj podarilo, ale prekvapila nás noc. Schytali sme brutál snehovú búrku, miešanú s ľadovým dažďom - Aladin sa pomýlil?..

Tak sme mali všetko mokré - veci, spacáky, batohy a ten Mních ma trošku prekvapil, lebo do rána celý zapadal a nebolo vidno fixné istenia ani chyty, či stupy. A všetko som musela ťahať ja, lebo som mala v lepšom stave cepíny."

Ale aj keď nevyšlo skoro nič, dobrá nálada zostala: "Hory neutečú, ďalší pokus môže byť už len lepší."

Dana si postupne po kúskoch skladá hlavný tatranský hrebeň. Má na to celkom dobrý športový základ. V roku 2016 sa stala vicemajsterkou sveta v kvadratlone, venovala sa mnohým športom - jazdectvu, gymnastike, skialpu a robí tiež freeriding, jaskyniarstvo a ultratrail. Najnovšie má záľubu v divokej vode, pretekársky raftuje a aj kajak ju uchvátil. Vlani s Dominikom Hladkým zvíťazili v ťažkom ladolezeckom maratóne. A teraz má v Radovi Golianovi spoľahlivého spolulezca i výborného fotografa.

Ktoré časti hrebeňa Tatier už má Dana prejdené?

"Už takmer celý, akurát je veľký rozdiel, či zimný alebo letný. Na tom zimnom ešte musím popracovať, obtiažnosť strašne závisí od podmienok."

Pripravil Vlado Bibel, snímky Radoslav Golian, Dana Ivanovová

Dana na Instagrame: >>

Rado na Instagrame: >>

Ďalšie info:

33 hodín na hrebeni - rozhovor s Danou Ivanovovou

Vydané: 2018-01-18
Aktualizované: 2018-04-15