Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Meteokúzla Thalhoferského hrebeňa

Skala sa leskne po daždi a slnko ju usilovne suší
Skala sa leskne po daždi a slnko ju usilovne suší.

Včera sme zažili okúzľujúci lezecký deň na Thalhoferskom hrebeni - Thalhofergrate v Rakúsku. Podľa predpovede malo ukrutne fúkať zo severozápadu - aj 80 km za hodinu, čo bol podľa rakúskych meteorológov už prvý stupeň meteovýstrah. Tak sme hľadali stenu, kde by sme boli schovaní pred severákom, a kde by vietor nevyvracal stromy. Južná strana Thalhoferského hrebeňa tieto požiadavky spĺňala. Táto kalkulácia nám na 100 percent vyšla, ale nevyšlo to natoľko so zrážkami. A tam sme práve mohli sledovať to kúzlo - občas síce zapršalo, ale vietor fičal tak rýchlo, že odvial veľkú väčšina kvapiek ponad hrebeň a na južnú stenu ich dopadalo len zopár. Prehánok bolo počas celého dňa viac, ale len dvakrát sme si museli dať pauzu kvôli zvlhnutej skale.

Oblaky prelietali nad nami, slniečko s prestávkami skalu usilovne sušilo a občas sa stalo, že sme sledovali ako vietor šibe dážď dolu dolinou, ale my sme liezli na južnej stene zaliatej slnkom. Akurát dúhu sme nevideli.

Táto sedmičková cesta s kľúčikom na strmej vežičke patrí na Thalhoferi k najobľúbenejším
Táto sedmičková cesta s kľúčikom na strmej vežičke patrí na Thalhoferi k najobľúbenejším.
Keď už pršalo priveľa, išli sme sa schovať do diery, ktorá umožňuje prechádzať na druhú stranu hrebeňa. Dobre cez ňu fičalo
Keď už pršalo priveľa, išli sme sa schovať do diery, ktorá umožňuje prechádzať na druhú stranu hrebeňa. Dobre cez ňu fičalo.
Pri lezení sa niekedy treba dobre povykrúcať
Pri lezení sa niekedy treba dobre povykrúcať.
Kútokomín s previsom. Aj keď sa to z fota nezdá, dá sa ísť na rozpor a balvany v previse sú dobre chytovaté (aj keď ten ľavý trocha duní). Pohodu pridávajú dobre umiestnené borháky :-) Cesta Freunde Variante 5+
Kútokomín s previsom. Aj keď sa to z fota nezdá, dá sa ísť na rozpor a balvany v previse sú dobre chytovaté (aj keď ten ľavý trocha duní). Pohodu pridávajú dobre umiestnené borháky :-) Cesta Freunde Variante 5+.

Text a foto: Vlado Bibel

Viac o lezení na Thalhofergrate

Keď vietor naozaj fičí, prehánky až natoľko nemusia vadiť, ak ste na správnej - záveternej strane hrebeňa.

Vydané: 2022-09-19
Aktualizované: 2022-09-19

Kategórie: Horolezectvo