Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Minister má svoje merania, dúfajme že budú sedieť

Vizualizácia diaľničného mosta cez Dunaj s jeho pylónmi
Vizualizácia diaľničného mosta cez Dunaj s jeho pylónmi. Autor / zdroj: d4r7.com.
Navrhované pylóny mostu na D4
Navrhované pylóny mostu na D4.

V článku Pridajte svoj podpis, aby most cez Dunaj nestál na nebezpečných pylónoch, som 10. októbra písal o protestnej petícii bratislavských vodákov, ktorí označili ako nebezpečnú konštrukciu pylónov nového mosta cez Dunaj pri Bratislave.

Mohutné betónové pylóny majú stáť na mnohých pilótach, ktoré by mali byť pri vyššej hladine schované pod vodou a pri nižšej môžu vyčnievať nad hladinu. V oboch prípadoch sa v nich môžu zachytávať stromy, kusy dreva vlečené prúdom, a tak vznikať záludné prekážky. Aj medzi samotnými pilótami môžu vznikať sifóny, ktoré môžu vcucnúť malé plavidlá, či plavcov. Tak potenciálne môžu vzniknúť nebezpečné miesta.

Petíciu podpísalo do polovice novembra vyše 2250 ľudí, no minister dopravy a výstavby Arpád Érsek vydal 19. novembra rozhodnutie, v ktorom neakceptuje výhrady Asociácie bratislavských vodáckych klubov ku konštrukcii pylónov nového mosta cez Dunaj.

Minister Érsek: pilóty budú pod vodou a sací efekt nebude

Minister v rozhodnutí uvádza, že pilóty, na ktorých budú pylóny stáť, budú za normálnych plavebných podmienok schované pod vodou, "a že nexistujú potenciálne hrozby vzniku nepriaznivého sacieho efektu pre prvky plávajúce okolo zhlavia pilót základu mosta". Pri bežnej prevádzke je hladina vody riadená vodným dielom Čunovo a vrchná časť pilót bude schovaná dva a pol až tri metre pod hladinou vody, uvádza minister. Z tohto jeho tvrdenia vyplýva, že projekt pylónov sa upravovať nebude a nehrozí vraj tiež, že by sa v pilótach zachytávali nejaké potenciálne prekážky pre malé plavidlá, ako sú plávajúce stromy a pod.

Zdá sa, že toto rozhodnutie ministra je konečné, a tak nám neostáva len dúfať, že podklady, z ktorých vychádzal minister, vychádzajú z presných meraní.

Čítajte ďalšie argumenty ministerského rozhodnutia číslo 94/2018 v prospech potvrdeného technického riešenia: >> V rozhodnutí ich nájdete na str. 7 až 10.

Most cez Dunaj je súčasťou stavby D4R7. Stavia sa autostrádny obchvat Bratislavy D4 a rýchlostná cesta R7 smerom na Dunajskú Lužnú. Most na autostráde D4 preklenie v oblasti Dunaja aj Jarovecké rameno a Veľký Zemník.

Ďalšie informácie o stavbe: www.d4r7.com/

Vizualizácia - most preklenie Veľký Zemník i Dunaj
Vizualizácia - most preklenie Veľký Zemník i Dunaj. Autor / zdroj: d4r7.com.
Mapa s budovanou autostrádou D4 nad Dunajom
Mapa s budovanou autostrádou D4 nad Dunajom. Autor / zdroj: d4r7.com.
Pripravil Vlado Bibel

Vydané: 2018-11-24
Aktualizované: 2018-11-24

Kategórie: Voda - splavy, výlety, príbehy