Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Na umelom ľadopáde na Skalke

Skalka

Lezenie na Skalke (31. 1. 2024) bolo trocha ľadovejšie ako to predtým v Medených hámroch v Malých Karpatoch. Hlavne vďaka tomu, že umelý ľad tam je asi trikrát vyšší ako ten prírodný na Hámroch. Hore nad ľadom na Skalke nebolo blato, ale ľad a sneh. Skalka má sympatickú nadmorskú výšku. Ale, ako sa ukazuje, ani jej 1200 metrov nad morom pri súčasnom otepľovaní nestačí :-(

Skalka

Ako zavesiť lano

Ľady na Skalke, keď to počasie dovolí, vyrábajú "horskáči" z Kremnických vrchov. Tento rok sa im ľadopád podaril, čo sa rozšírilo medzi lezcami a ani v pracovný deň sme tam neboli sami. Liezť sa tam má iba s horným istením, do ľadu sa nemajú vŕtať postupové istenia.

Kľúčové je správne si na skalnej zaľadnenej vežičke zavesiť lano do borhákov, alebo na stĺpiky feratového mostíka, ktorý sa na nej začína. Problém je v tom, že od borhákov je po hranu ľadovej steny azda až 5 metrov. Ja som tam zavesil lano tak nešikovne, že potom až príliš drhlo a môj spolulezec Miro ho musel reinštalovať. Nestačila ani dlhá 120 cm slučka. Najlepšie je vziať si medzikus lana, vďaka ktorému je možné zavesiť lano do HMS-karabíny až niekde na hrane ľadovej steny. Keď sme bez takéhoto medzikusu používali 60tku lano, tak nám stačila tak akurát. Ľadopád je vysoký okolo 20 metrov.

Drhnutie lana nie je jediný problém, s ktorým sa na Skalke zápasí pri budovaní istenia. V stredu 31. januára tam bolo zavesených viacero lán. Teda bolo potrebné si premyslieť, kade pôjde to naše lano. Z vrcholu snehovo-ľadovej vežičky dolu veľmi vykúkať nemožno, a tak je najlepšie, keď ten, čo hádže lano dolu, dostáva pokyny od niekoho, kto stojí na prístupovom chodníku na vežičku a zároveň vidí aj na lezcov ľadovej stene.

Zároveň je lepšie, keď ten, čo hádže dolu lano, má na nohách mačky. Ja som ich nemal, tak som sa radšej zapol do zlaňáku.

Inštalácia istenia je najväčším problémom, ktorý pri šantení na Skalke treba vyriešiť. Potom už nastáva čas vytúženého lezenia.

O padaní ľadu

Keď sme tam 31. januára 2024 boli, teplota sa pohybovala okolo nuly, a kedže stena je v tieni, tak sa nám zdala byť podmienkami celkom fajn. Občas hore nad nami niekto niečo odštiepil... Tu som pôvodne napísal, že "ale kusiská ľadu nepadali", no môj spolulezec Miro ma upozornil, že keď som ja liezol, tak sa lezcovi úplne vpravo utrhol celkom statný kus ľadu, možno aj vo veľkosti mikrovlnky... čo som nezbadal. Faktom je, že aj lezenie ľadov je potenciálne nebezpečné, najmä ak ľudia lezú nad sebou, a keď sa oteplí, bude dobré byť ešte obozretnejší. V takom prípade možno očakávať, že Horská služba Kremnických vrchov ľadopád uzavrie. To sa stalo napr. 5. februára tohto roku. HS o tom informovala na svojom Facebooku.

Na mnohých miestach sa dal cepín pohodlne založiť, ale úplne bez sekania sa to nezaobišlo
Na mnohých miestach sa dal cepín pohodlne založiť, ale úplne bez sekania sa to nezaobišlo.
Do takéhoto členitého ľadu s mnohými dierami sa dobre zakladajú cepíny
Do takéhoto členitého ľadu s mnohými dierami sa dobre zakladajú cepíny.

Skúsenosti z lezenia na Skalke

Po Medených Hámroch v Malých Karpatoch som na Skalke zakúsil už svoje druhé ľady, a tak som už nazbieral aké také skúsenosti.

Pôvodne som si myslel, že na ľade - ak nepadá tiež - sa nedá padnúť. Mám predsa zbrane - cepín a mačky a tie, keď ich zasekneš, ťa podržia. Z Hámrov som prišiel trocha rozčarovaný, lebo som zistil, že zaseknúť sa dá aj zle, slabo - a keď to urobíš aj s cepínom aj s mačkami, tak sa preletíš. Samozrejme, na hornom lane to nie je žiadna tragédia, ale rešpekt pred lezením na ľade stúpol.

Okrem sily a energie, ktorou disponujeme, veľa závisí aj od topánok a mačiek, i cepínov, ktorými sa oháňame. Horolezecké mačky na pevných topánkach s tvrdou podrážkou sa zasekávajú do ľadu spoľahlivejšie ako turistické mačky na topánkach s mäkšou podrážkou. Ale aj s nimi sa dajú ľady liezť. Trocha viac pri tom dostávajú zabrať náprstné kostičky.

Na Skalke som vyskúšal naozaj pevné topánky i pravé horolezecké mačky a bolo to lepšie.

Ohľadne cepínov som vďaka skúsenému Lacovi Boszorádovi, s ktorým sme sa dali dokopy na Skalke, zistil, že nie je Petzl ako Petzl. Jeho Petzl Nomic má v rukoväti vytvarovaný výrez na ruku, čo znamená, že si pri sekaní do ľadu neotrieskate hánky prstov natoľko ako s mojimi Quarkami bez výrezu. Je to výrazný rozdiel. Na Skalke som s Lacovým cepínom preliezol trikrát viac ako na Hámroch a kĺby prstov som mal takmer nedoudierané.

Na Skalke som objavil ešte jednu ľadíkovú fíčrovinu, ktorá šetrila ruky i cepíny. V tej ľadovej stene bolo veľa priehlbín a dier, do ktorej sa šikovne, drytoolovo, dá zakladať, páčiť cepín, takže možno ušetriť sily, ktoré si ináč žiada sekanie do ľadu.

Vrchol zaľadnenej vežičky. Aj piliere mostíka slúžili na zaistenie. Pred nimi sú masívne borháky na zaistenie. Dva z nich sú vrúbkované a ktosi mi povedal, že tie je lepšie nepoužívať, pretože nie sú garantované
Vrchol zaľadnenej vežičky. Aj piliere mostíka slúžili na zaistenie. Pred nimi sú masívne borháky na zaistenie. Dva z nich sú vrúbkované a ktosi mi povedal, že tie je lepšie nepoužívať, pretože nie sú garantované.

Ako nájsť ľadopád Skalke

Je veľmi blízko, len pár minút od najväčšieho - Centrálneho parkoviska. Stačí sa z parkoviska vybrať smerom doľava - opačným smerom než je kopec s vysielačom Suchá hora. V roku 2024 domáci umiestnili na informačné panely smerovky na ľady. Pôjdete popri bufete BÚDA après-ski | pizza | party. Ľadopád je vytvorený na skalnej veži, z ktorej vedie visutý feratový most patriaci k Via Ferrata Skalka.

Text: Vlado Bibel, foto Miro Babický a autor

Webkamery zo Skalky a z Kremnických vrchov

Facebook Horskej služby Kremnické vrchy, kde nájdete aktuálne info o ľadopáde

Viac o lezení v Kremnických vrchoch na Skalke

Ako si na Skalke zavesiť lano i ďalšie skúsenosti získané pri lezení ľadopádu v Kremnických vrchoch.

Vydané: 2024-02-04
Aktualizované: 2024-02-04

Kategórie: Horolezectvo