Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Víťazné filmy z horského festivalu v Poprade 2020

Everest - Najťažšia cesta
Autor / zdroj: Pavol Barabáš

V Poprade sa v uplynulých dňoch v netradičnej online podobe uskutočnil 28. ročník Medzinárodného festivalu horských filmov. Kto nevyužil festivalové online premietanie, môže si odmenené filmy pozrieť aj teraz.

Grand Prix a Cena za najlepší dobrodružný film

Grand Prix na festivale získal Pavol Barabáš, ktorý zabodoval na festivale až dvakrát a to dvoma filmami. Odniesol si hlavnú cenu za Everest - Najťažšia cesta a Cenu za najlepší dobrodružný film za film Salto je kráľ.

Everest - Najťažšia cesta je dramatické uchopenie prelezenia Boningtonovej cesty na Everest cez spomienky vedúceho výpravy. Pri pokuse o zdolanie Everestu v roku 1988 tragicky zahynuli 4 špičkoví slovenskí horolezci.

Vimeo - platené

Ako najlepší dobrodružný film porota ocenila Barabášov film Salto je kráľ - film o partii kamarátov, ktorí pri zlaňovaní vodopádu prekonávajú svojou pozitívnou energiou ťažkosti. Táto pozitívna energia sa preniesla aj na porotcov, takže film ocenili. (To uviedli samotní porotcovia.)

Vimeo - platené

1. čestné uznanie

UFO life, réžia Jan Šimánek, ČR, 2020, 37′

Výnimočný film o výstupe Mareka Holečka a Zdeňka Háka po panenskej dvojkilometrovej stene Chamlangu v Himalájach. Doplnený aj o rodinné zázemie lezcov, ktorí za Chamlang získali druhého horolezeckého Oskara - zlatý cepín - Piolet d`Or.

Celý film zdarma u Hanibala

2. čestné uznanie

REEL ROCK 14: Spojené štáty podľa Joea / REEL ROCK 14: United States of Joe’s, réžia Peter Mortimer a Nick Rosen, US, 2019, 22′

Je možná harmónia medzi svetmi úplne odlišných kultúr? O stretnutí dvoch kultúr - lezcov a mormónskej konzervatívnej komunity na vidieckom Utahu.

Vimeo - platené

Cena za najlepší horolezecký film

Dreamland, réžia Stanislav Berbeka, PL, 2018, 86´

Spomienka na Macieja Berbeku, poľského horolezca, ktorý zahynul v roku 2013 pri zostupe z Broad Peaku. Emotívna výpoveď syna o živote a výnimočnosti svojho otca. O tragédii na Broad Peaku sme písali tiež v Panoráme.

Vimeo - platené

Cena za najlepší krátky film

Hmlovina / Nebula, r.: Jay Trusler, CA, 2019, 13′

Šialená cesta fotografa za unikátnym lyžiarskym záberom.

Vimeo - platené

Cena poroty a cena divákov

Nechcený autoportrét - príbeh Rasťa Hatiara o strate priateľa. Film venovaný pamiatke kamaráta Romana Bencúra a tiež všetkým, ktorí sa vyberajú do hôr, aby sa z nich vracali zdraví.

Vimeo - platené

Ďalšie info k tragédii v Mlynárovom žľabe.

vb

V Poprade sa skončil festival horských filmov a dali sme si tú námahu, že sme spísali zoznam ocenených filmov i adresy odkiaľ si ich môžno stiahnuť. Všetky až na film o Márovi Holečkovi sú platené.

Vydané: 2020-10-19
Aktualizované: 2020-10-19

Kategórie: Horolezectvo