Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Triumf i tragédia poľských horolezcov na Broad Peaku

V prvom čísle časopisu Horolezec v roku 2013 vyšiel rozhovor Alana Formánka s himalájskym veteránom Alekom Lwowom o poľských zimných expedíciach na vrcholy nad 8000 metrov. Písalo sa v ňom, že poľským horolezcom chýbajú už len tri zimné výstupy, aby v zime zdolali všetky osemtisícovky. Už to nie je pravda. Piateho marca Poliaci zdolali aj Broad Peak vysoký 8047 metrov.

V tom istom rozhovore Alek Lwow povedal, že Poliaci postrádajú mladých lezcov a starší už narážajú na svoj fyziologický strop. Skutočnosť akoby chcela potvrdiť jeho slová. Zo štvorice horolezcov, ktorá dosiahla vrchol, sa dolu vrátili len dvaja - Adam Bielecki a Artur Malek. Päťdesiatosemročný himalájsky veterán Maciej Berbeka i omnoho mladší dvadsaťsedemročný Tomasz Kowalski nezvládli 5. a 6. marca zostup z vrcholu štítu, hoci na Broad Peaku vládli na zimu neuveriteľne dobré poveternostné podmienky - bolo jasné počasie a bezvetrie.

Broad Peak a základný tábor poľskej zimnej expedície 2013
Tábor expedície pod Broad Peakom. Snímka: Adam Bielecki, polskihimalaizmzimowy.pl

Schéma výstupu poľskej zimnej výpravy 2013 na Broad Peak

Čo odznelo na tlačovej konferencii

Po návrate z Karakoramu vystúpili účastníci expedície na tlačovej konferencii, na ktorej podrobne opisovali, čo sa stalo na Broad Peaku, a aký nesmierne ťažký bol výstup na horu, ktorá odhalila svoje zimné nebezpečenstvá.

Sedem hodín do sedla Broad Col

Štvorica začala výstup na štít zo štvrtého tábora (7400 metrov) na úsvite o 5:15, čo je pomerne neskoro. Uviedli na to viacero dôvodov: Bola výborná predpoveď počasia a vzhľadom na extrémne nízke zimné teploty a nezpečenstvo omrzlín usúdili, že v noci nie je dobré vyraziť na štít.

Neskorý nástup súvisel zrejme aj s tým, že deň predtým dosiahli 4. tábor oneskorene a potrebovali viac času na oddych.

Artur Malek a Maciej Berbeka v stene
Artur Malek a Maciej Berbeka v stene. Snímka: Adam Bielecki, polskihimalaizmzimowy.pl

Pri výstupe do sedla Broad Col (7900 m) museli prekonávať tri štrbiny, pričom v tej najťažšej si nechali fixné lano. Za tri hodiny sa dostali do výšky 7700 metrov, do miest, kam sa dostal aj Alek Lwow pri predošlom zimnom pokuse o dobytie Broad Peaku v roku 1988. (Berbeka bol vtedy tiež účastníkom výstupu a mal sa dostať až do výšky 8030 metrov na Rocky Summit, čo je prevrchol Broad Peaku.)

Z miesta, kde skončila predošlá expedícia, bolo do sedla len dvesto výškových metrov. Domnievali sa, že o hodinu sú v sedle, ale trvalo im to ďalšie 4 hodiny. Do sedla sa dostali v neveľkých rozostupoch okolo 12:30. Tempo v tejto fáze výstupu udával Matej Berbeka, vo vedení sa striedal s Adamom Bieleckim.

Výstup zo 4. tábora do sedla trval vyše 7 hodín. Aj keď meškali, nikto neuvažoval o návrate. Počasie bolo ako vo sne, nálada i pocity výborné.

Nepríjemný hrebeň pred Rocky Summitom

Na postupe zo sedla, ktoré leží medzi Broad Peak Middle (8011 m) a predvrcholom Rocky Summit (8035 m) nasledoval exponovaným hrebeňom výstup na predvrchol. Tam narazili na neočakávané technické ťažkosti, ktoré sa v lete na tomto úseku nebývajú. Museli ho prácne prekonávať naviazaní na lano. Vytvorili dve dvojky a na prvom úseku hrebeňa sa istili. Ďalej postupovali naviazaní už len preto, aby nestrácali čas odväzovaním. Za každým vrcholkom sa skrývala ďalšia priehlbina, striedali sa zostupy a výstupy. Ešte pred príchodom na predvrchol Rocky Summit sa lezci spojili so základňou. Na otázku šéfa výpravy Wielického, či to nechcú kvôli meškaniu vzdať, odpovedal Berbeka - so súhlasom ostatných - že nie.

Hrebeň Broad Peaku, pohľad zo sedla Broad Col
Hrebeň Broad Peaku, pohľad zo sedla Broad Col. Snímka: Adam Bielecki, polskihimalaizmzimowy.pl

Samotný Rocky Summit, na ktorý sa dostali okolo 16:00, mal dva vrcholky a medzi nimi bola pomerne hlboká štrbina. Tam sa Bielicki a Malek odviazali a o pár metrov ďalej tak urobila aj druhá dvojica.

Neskorý výstup na vrchol a nočný návrat

Hoci sa lezci navzájom nerozprávali, pretože to nie je ľahké v podmienkach, keď každý dýcha ako šprintér pri behu na 100 metrov a tvár je pokrytá rúškou, vládla medzi nimi nevyslovená zhoda. V týchto chvíľach začali finišovať s výstupom na samotný vrchol a každému bolo jasné, že nazad pôjdu v noci. Žiaden z lezcov nedával najavo, že by prežíval nejakú krízu.

Pohľad z vrcholu Broad Peaku na predvrchol Rocky Summit
Pohľad z vrcholu Broad Peaku na predvrchol Rocky Summit a sedlo Broad Col. Za sedlom sa týči Broad Peak Middle a za celým hrebeňom vidieť K2 - štít, ktorý Poliaci ešte v zime nepokorili. Snímka: Adam Bielecki, polskihimalaizmzimowy.pl

Na vrchol vystúpil Adam Bielecki o 17:20, Artur Małek o 17:50, Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski o 18:00.

Autoportét Adama Bieleckeho na Broad Peaku
Autoportét Adama Bieleckeho na Broad Peaku. Snímka: polskihimalaizmzimowy.pl

Hoci bolo už neskoro a cieľ expedície - dobyť štít - bol splnený, tí ktorí vrchol ešte nedosiahli, naň vystupovali. Ak by dodržali zásadu držať sa pokope, tak mohli útok na vrchol prerušiť. Z vrcholu zostupovali jednotlivo, nečakali na seba. Na konferencii odznelo, že vyčkávanie v krutých zimných podmienkach by hrozilo omrzlinami, podchladením a inými zdravotnými ťažkosťami, ktoré by ohrozovali celý tým. V tom čase sa zdalo, že rozhodnutie pokračovať vo výstupe je správne - objektívne podmienky a predpoveď počasia boli výnimočne priaznivé. Teplota sa pohybovala od mínus 29 do mínus 35 stupňov Celzia.

Kowalský začal mať problémy s dýchaním

Zostup z hlavného vrcholu Broad Peak je príjemný len chvíľu. Potom je nutné prekonávať dva vrcholky Rocky Summitu. Tu sa začala dráma. Tomáš Kowalský začal mať zrazu neočakávané problémy s dýchaním, strácal sily, začal pociťovať chorobné zmeny spôsobené pohybom vo výške pri nízkych teplotách. Z vrcholu do sedla šiel 12 hodín. A tam niekde asi aj ostal.

„Posledné spojenie s Tomkom Kowalskim som mal o 6:30.“ (6. marca), uviedol šéf poľskej výpravy Krzysztof Wielicki. „V noci som sa s ním 6 - 7-krát spojil. Stále hovoril to isté: Som slabý nevládzem ísť. Urobím dva kroky a ďalej nevládzem.“

Zatiaľčo s Kowalským sa viackrát podarilo spojiť cez vysielačku, s Berbekom sa to počas zostupu nepodarilo. Z vrcholu neschádzali zároveň, nie je jasné či boli spolu. Berbeka išiel prvý, Kowalský ho párkrat videl pred sebou, o čom informoval vysielačkou.

Dvaja sa do štvrtého tábora nevrátili

Aj pokiaľ ide o Berbeku, je možné, že bol natoľko vyčerpaný, že mohol spadnúť do štrbiny, alebo zo svahu. Šiesteho marca ho po extrémne ťažkej noci poslednýkrát videli zo základného táboru vo výške 7700 metrov.

Obaja ich šťastnejší kolegovia došli do štvrtého tábora vo výške 7400. Prvý bol Adam Bielecki po desiatej večer, Artur Małek došiel o druhej v noci. Obom počas zostupu nefungovalo spojenie.

Obaja sa po oddychu pokúsili vystúpiť znova do sedla, aby pomohli omeškaným spolulezcom, ale obaja nedokázali prekonať viac než niekoľko desiatok metrov a pre únavu sa vrátili.

Šiesteho marca sa pokúsil nájsť stratených lezcov pakistánsky sprievodca Karim Hayat, ktorý vystúpil približne do 7700 metrov. Napriek veľmi dobrej viditeľnosti ich stopy nenašiel.

Nasledujúci deň, siedmeho marca, vedúci výpravy Krzysztof Wielicki kapituloval a uznal, že šance dvoch horolezcov na prežitie dvoch nocí bez bivakovacieho vybavenia v extrémnych podmienkach sú nulové. Ôsmeho marca sa výprava zbalila.

Konečným hodnotením celej výpravy sa bude zaoberať špeciálna komisia Poľského alpinistického združenia.

Po tragickej výprave začali v Poľsku organizovať zbierky na pomoc pozostalým oboch horolezcov.

Dvaja, ktorí sa nevrátili z Broad Peaku
Dvaja, ktorí sa nevrátili z Broad Peaku. Snímka: polskihimalaizmzimowy.pl

Berbekov brat vyhlásil, že zorganizuje v lete expedíciu, ktorej cieľom bude nájsť a zniesť telá oboch horolezcov z Broad Peaku a slušne ich pochovať.

Ďalšie informácie na festivale Hory a mesto

Hosťom festivalu Hory a mesto (10. -14. apríla 2013 v Bratislave) bude už spomínaný poľský zimný himalájista Alek Lwow. Alek v roku 1988 spolu s dnes už nebohým Berbekom útočil na Broad Peak. Vtedy ich výstup prekazilo zlé počasie. Na festivale bude príležitosť popýtať sa ho na tohoročné udalosti na Broad Peaku a tiež dozvedieť sa, aké sú šance, že sa Poliaci po tohoročnej tragédii vypravia na ostávajúce dve osemtisícovky, ktoré ešte v zime nedobyli - K2 a Nanga Parbat.

Video, ktoré z výstupu pripravil Adam Bielecki

O Broad Peaku

Broad Peak je jedna zo štyroch osemtisícoviek, ktoré "vyrástli" Karakorame, pohorí, ktoré územne zasahuje do Číny, Indie a Pakistanu. Broad Peak v preklade znamená Široký štít. Jeho vrcholový hrebeň je dlhý okolo jeden a pol kilometra. Vyčerpávajúce zimné prekonávanie hrebeňa v nadmorskej výške okolo 8000 metrov bolo zrejme jedným z dôvodov vyčerpania dvoch poľských horolezcov, ktorí v marci 2013 nezvládli zostup. Na Broad Peaku je hlavným problémom zimného lezenia vrchol štítu. Najťažší je od výšky 7200 metrov.

Podľa wspinanie.pl, www.portalgorski.pl a polskihimalaizmzimowy.pl spracoval Vlado Bibel.

Ďalšie info:

Ďalšie informácie o poľských výpravách na Broad Peak

Vydané: 2013-03-25
Aktualizované: 2013-03-25

Kategórie: Horolezectvo