Neodmysliteľnou dominantou mesta je odjakživa prevrátený stôl na kopci nad Dunajom. Je to Bratislavský hrad a prirovnanie k prevráteného stolu sa viaže k povesti o obrom čarodejníkovi, ktorý si sadal na “hradný stôl” vždy, keď prelietal nad mestom.
Nablízku stojí aj ďalšia z typických bratislavských dominánt – Dóm svätého Martina.
K mestu však v posledných desaťročiach pribudli aj ďalšie dominanty, ktoré jedinečne poznačili jeho vzhľad. Dominanty, to nie sú však len neopakovateľné črty na tvári mesta, možno ich prirovnať aj k očiam. Práve z nich možno vidieť mesto ako dlani, a preto bývajú súčasťou prehliadok mesta.
Slavín – Pamätník Sovietskej armáde
Na Slavíne sa týči obrovská Socha víťazstva, ktorej tvorcom je sochár Alexander Trizuljak. Stojí na 28 metrov vysokom pylóne, meria 11 metrov (spolu s podstavcom 12, 6 m). Výška celého monumentu aj so základným podstavcom je 52 metrov. Hruď vojaka, ktorý zosobňuje víťazstvo, je široká 1, 8 m, v ruke drží zbraň, dlhú 2, 5 metra, rozpätie jeho rúk je 5 metrov. Socha z bronzu váži 14, 5 tony. Slavín je cintorín a pamätník vojakom Sovietskej armády, ktorí padli pri oslobodzovaní Slovenska na konci druhej svetovej vojny. Na cintoríne je pochovaných 6845 vojakov. Pamätník bol odhalený pri príležitosti 15. výročia oslobodenia Bratislavy 4. apríla 1960. Z miesta je pekný výhľad na Staré Mesto.
Nový most s lietajúcim tanierom UFO
Jeho výstavba sa uskutočnila v rokoch 1967 – 1972 a dostala prívlastok stavba 20. storočia. Autori mostového dizajnu J. Lacko a A. Tesár navrhli ojedinelú konštrukciu, ktorá spočíva v závesnom lanovom systéme bez použitia nosných pilierov v rieke. Vzhľad mosta dotvára 85 metrov vysoký pylón s kaviarňou na jeho vrchole, ku ktorej premáva výťah umiestnený v jednom ramene pylónu. V druhom ramene je schodisko s 430 schodami. Kaviareň má tvar lietajúceho taniera a ponáša sa naň najmä v noci, keď má osvetlené okná. Kedysi sa volala Bystrica, ale po renovácii dostala meno UFO. Nad kaviarňou sa nachádza rozhľadňa, v ktorej je nákres panorámy mesta s jednotlivými dominantami. K dispozícii je bezplatný ďalekohľad. Most je dlhý 431, 8 metrov, široký 21 metrov a má dve úrovne, pešiu a dopravnú. Celková hmotnosť oceľovej konštrukcie, vrátane pylónu je 7537 ton. Bratislava má päť mostov cez Dunaj.
Nočný život v Bratislave - bary a kluby
Pyramída – Sídlo Slovenského rozhlasu
Nová budova Slovenského rozhlasu rástla v rokoch 1969 – 1984 podľa návrhu architektov Š. Ďurkoviča, B. Kislinga a Š. Svetku. Jadrom budovy je železobetónový pylón, oceľová konštrukcia okolo neho je vytvarovaná v tvare obrátenej pyramídy. Pyramída je vysoká 61 metrov.
Mrakodrap Národnej banky SR
Budova Národnej banky SR jednou z najmladších dominánt Bratislavy. Architektonická koncepcia vychádza z filozofického prístupu autorov k národnej banke ako k správkyni národného pokladu . Kompozičným princípom budovy je kontrast pevnej horizontálnej podstavy a z nej vyrastajúcej presklenej výškovej časti. Víťazný projekt verejnej súťaže autorov Ing. arch. Martina Kusého a Ing. arch. Pavla Paňáka sa začal realizovať v novembri 1996, budova bola slávnostne otvorená 23. mája 2002. Má 33 nadzemných podlaží, s horizontálnou podnožou predstavujúcou 6 podlaží, a 3 podzemné podlažia s medzipodlažím. Výška budovy je 111 m.
Televízna veža na Kamzíku je ako fľaša vína
Veža stojí na vrchu Kamzík, ktorý je druhým najvyšším bodom na území mesta (439 m n. m). Je vysoká 194 metrov, špica je vo výške 638 m nad morom. Vo výške 68 m od základne, čo je 506 m nad morom, sa nachádza optáčajúca sa reštaurácia. Postavená bola v roku 1975. Jej tvar má pripomínať fľašu vína a symbolizovať tradičné vinohradníctvo v okolí Bratislavy.
Apollo, piaty bratislavský most
Most s elegantným oblúkom nad Dunajom je najnovšou bratislavskou dominantou. Názov Apollo si zvolili Bratislavčania podľa mena niekdajšej neďalekej rafinérie.
Most Apollo v číslach:
Celková dĺžka premostenia, vrátane estakád je 835 metrov.
Dĺžka hlavného mostného poľa je 517 metrov.
Výška oblúka mosta je 36 metrov.
Most má 20 pilierov.
Hmotnosť mostného poľa je 5 240 ton.
Plocha vozovky je 75 000 metrov štvorcových.
Dĺžka lávok pre peších a cyklistov je 525 metrov.
Plocha protihlukových stien je 2 610 metrov štvorcových.
Táto stránka je súčasťou Bratislavského online sprievodcu.
Bratislava a okolie - knižní sprievodcovia a mapy
Bratislavský online sprievodca
Vydané: 2005-05-27
Aktualizované: 2005-05-27
Kategórie: - Pamätihodnosti