Plasty – skutočná morská príšera - je názov filmu, ktorý je zaradený do súťažnej prehliadky festivalu Ekotopfilm. Očakával som od neho snímky ostrovov plastického odpadu, ktoré sa vytvárajú v oceánoch. Tieto snímky film nepriniesol - aj keď rozprával o výprave lode See Dragon za takýmto ostrovom v Pacifiku. To, čo film a posádka lode našli a zdokumentovali, bolo však ešte horšie ako ostrovy plastického odpadu. To neboli ostrovy plastov, ale PLASTY VŠADE. Plasty v oceánoch a moriach sa totiž drobia. Nie je to ostrov, ale koberec drobných čiastočiek, ktorý je takmer neviditeľný. Tieto drobné čiastočky majú podľa výskumníkov vystupujucích vo filme schopnosť viazať na seba toxíny. Drobné plastové čiastočky obsahujúce zdraviu škodlivé bisfenoly (BPA) sa dostávajú do žalúdkov rýb, vtákov, a napokon do celého potravinového reťazca. Dochádza k tzv. bioakumulácii, ktorá zasahuje aj človeka.
Podľa jedného z prieskumov 80 percent mláďat vtákov víchrovníkov (albatrosov) v Antarktíde má vo svojich žalúdkoch kúsky plastu. V priemere to vychádza na 31 čiastočiek na žalúdok. Keby sa to prerátalo cez koeficient váhy priemerného mláďata a na váhu priemerného človeka, tak by človek mal mať v žalúdku 3000 kúskov plastu...
Predstava, že plasty sú čisté a bezpečné, je mýtus, uvádza film. Aj na tých najodľahlejších miestach v oceánoch zanechala súčasná civilizácia svoje stopy v podobe plastového odpadu. Od teploty 30 stupňov Celzia sa z plastov uvoľňujú monoméry, ktoré sa potom dostávajú do organizmov.
Tvárou v tvár tejto katastrofe je jedinou pozitívnou informáciou objavenie mikroorganizmov, ktorým niečo zachutilo na toxických plastových čiastočkach. Ak sa tieto mikroorganizmy nepresadia, tak nás podľa filmu čaká globálna katastrofa.
Film režírovali Max Mönch a Friedemann Hottenbacher a vytvorili ho pre európsky televízny kanál náročného diváka ARTE. Na programe festivalu ešte bude v stredu o 15:50 v premietacej sále v hoteli Park Inn Danube Hotel.
Dodatok:
Úroveň bisfenolov BPA je napríklad v Európskej únii prísne sledovaná a práve sa pripravuje aktualizácia smernice, ktorá určuje koľko mikrogramov (milióntin gramu) bisfenolu BPA môžu obsahovať potraviny a ich obaly bez toho, aby ohrozovali zdravie človeka.
O dvoch filmoch z festivalu Ekotopfilm / Envirofilm 2017, alebo čo s ekologickou stopou?
Filmov, ktoré upozorňujú na to, že sa v prírode deje niečo, čo nie je veľmi potešujúce, je v súťažnej prehliadke festivalu viac. A tak divákovi celkom dobre padne, že sa v programe festivalu objavil aj nový film známeho slovenského režiséra dobrodružných dokumentárnych príbehov Pavla Barabáša Hľadači tieňa.
S kamerou do útrob Tatier
Filmár Pavol Barabáš rád brúsi po hrebeňoch a štítoch Tatier. Tentokrát vliezal spolu so speleológmi do jaskyne Mesačný tien, ktorú v roku 2004 objavil Igor Pap vysoko v Belianskych Tatrách - v masíve Javorinskej Širokej. Vchod do jaskyne je vo výške 1767 metrov nad morom a objaviteľ si jaskyňu vytipoval a vysníval na základe svojich geologických a jaskyniarskych znalostí. Film je portrétom skupiny jaskyniarov a najmä I. Papa. Skúmajú dnes už 30 kilometrov dlhé jaskynné bludisko s viacerými obrovskými podzemnými dómami. Kilometre budú ďalej pribúdať, pretože neprebádaných chodieb a priestorov s otáznikmi na mape jaskyne je ešte stále veľa. Jaskyniari si počas niekoľkodňových hlbinných expedícií musia zakladať v podzemí bivaky - postupové tábory a prekonávajú lezecké (komíny) a jaskyniarske (plazivky) prekážky. P. Barabáš a jeho kamera je pri tom s nimi. Je čo obdivovať. Ak máte radi lezecké, či podzemné dobrodružstvá a chcete nazrieť do duše jaskyniarov, nenechajte si tento film ujsť. Skvelý polhodinový dokument o slovenských jaskyniaroch je ešte na programe festivalu v štvrtok o 20:05 v premietacej sále v hoteli Park Inn Danube Hotel.
Ukážka z predošlých Barabášových jaskyniarskych filmov - z Hľadačov utajených svetov II zo stránok Vimeo.com.
Spracoval Vlado Bibel
Grand Prix Ekotopfilmu 2013: Plasty - skutočná morská príšera
<%rubrprir(lang)%>Vydané: 2013-10-08
Aktualizované: 2013-10-08
Kategórie: Príroda, životné prostredie