Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Lezenie na manínskych Slnečných stenách

Lezenie cesty Pekárnička na Slnečných stenách, Manín
Lezenie cesty Pekárnička na Slnečných stenách, Manín. Autor / zdroj: Rasťo Hatiar.

Ktorá lezecká oblasť je po Vysokých Tatrách najväčšia na Slovensku? Na hľadanie odpovede na túto otázku ma naviedol jeden z lezcov vystupujúcich vo filme Rasťa Hatiara "Manínska úžina". Film je o výstupe cestou Pekárnička (6+/7-) v manínskom sektore Slnečné steny. Lezec Jozef Zigo vo filme odhaduje, že na Maníne je okolo 500 lezeckých ciest a prirovnáva Manín k Zádielu. V horolezeckom sprievodcovi "rp v Zádieli" z roku 2016 je uvedených 340 ciest, ale nie sú tam možno uvedené tie ľahšie. Nenašiel som nikde ďalšie informácie, aby som mohol porovnávať, ktorá z dvoch oblastí je v súčasnosti lezecky bohatšia, pokiaľ ide o odistené športové cesty. Zatiaľčo Zádiel je popísaný v uvedenom sprievodcovi, pre Manín je k dispozícii iba starší knižný sprievodca Slovenské skaly 1. diel od Daniela Pauera z roku 2000, alebo ešte starší knižní sprievodcovia.

Zrátanie počtu ciest na Maníne asi možno očakávať, až keď sa niekto rozhodne pre túto oblasť urobiť komplexného horolezeckého sprievodcu. Pýtal som sa Vlada Lineka, aktuálne najsystematickejšieho tvorcu sprievodcov, či sa na to nechystá. Vlado teraz dokončuje sprievodcu pre Kalamárku, kde odhaduje 600 popísaných stien a "potom ide na Liptov".

Zrejme si ešte počkáme na finálnu odpoveď, ktorá lezecká oblasť, s výnimkou Vysokých Tatier, na Slovensku poskytuje najviac ciest. Teraz možno vedie Kalamárka, ale Manín aj Zádiel sú geograficky rozsiahlejšie ako Kalamárka, takže tam je väčší potenciál ciest.

Ako sa lezie na Slnečných stenách na Maníne, si možno pozrieť v peknom filme Rasťa Hatiara:

Text: Vlado Bibel

Vydané: 2019-12-06
Aktualizované: 2019-12-06

Kategórie: Horolezectvo