Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Múzeum mesta Bratislavy

Mestské múzeum v Bratislave

Najstaršie múzum s nepretržitou prevádzkou na Slovensku. Vzniklo z iniciatívy Bratislavského okrášľovacieho spolku a mešťanostu H. Justiho v roku 1868. Jednotlivé expozície sú v architektonicky cenných, pamiatkovo chránených objektoch. Z nich najcennejšia je pôvodne gotická Stará radnica, ktorá sa nachádza na Primaciálnom námestí. Tam sa nachádza aj hlavná budova Mestského múzea. V apríli 2008 bol po dlhodobej rekonštrukcii verejnosti sprístupnený rokokový Apponyiho palác, v ktorom vznikli po stavebných úpravách dve nové múzeá. Mimo centra sa nachádza Národná kultúrna pamiatka hrad Devín a múzeum Antická Gerulata v Rusovciach.

Aktuálne informácie na stránkach múzea: >>

Expozícia dejín mesta

Múzeum dejín mesta, Stará radnica

Expozícia Múzea dejín mesta približuje dejiny Bratislavy od najstarších dejín archeológie, cez stredovek a novovek v jednotlivých celkoch obsahovo zameraných na prezentáciu umenia, cechov, remesiel a obchodu.

Prehliadka múzea vedie cez architektonicky vzácne domy, ktoré vznikli v rôznych storočiach. Medzi najatraktívnejšie priestory patrí kaplnka, radná, súdna a pompejská miestnosť, ktoré sú reprezentačnými priestormi múzea. Súčasťou expozície sú interiéry s pôvodnou úpravou. V suteréne sú umiestnené žaláre s expozíciou feudálnej justície i kolekciou archeologických nálezov pochádzajúcich z týchto priestorov. Sprístupnené sú obnovené arkády a veža Starej radnice.

Primaciálne námestie 3

Múzeum Farmácie -    Lekáreň U červeného raka

Múzeum Farmácie - Lekáreň U červeného raka

Expozícia je umiestnená v časti priestorov bývalej lekárne U červeného raka na prízemí barokového meštianskeho domu. Sprístupňuje históriu farmácie v Bratislave v prvej z troch miestností. Vstupná miestnosť je vybavená nábytkovým zariadením z pôvodnej lekárne U červeného raka. Empírová zostava z moreného duba je umiestnená po obvode troch stien doplnená je pracovnou tárou a stojanom na ručné váhy. Vybavenie dopĺňajú fajansové, kameninové, drevené, porcelánové a sklenené nádoby na uchovávanie liečiv z obdobia od druhej polovice 18. stor. do polovice 20. stor. Atmosféru miestnosti dotvárajú barokovo-klasicistické maľby s tematikou liečiteľstva s balustrádou a tromi figurálnymi kompozíciami na klenbe.

Farmaceutická zbierka s 8 500 predmetmi a 2 880 zväzkami starej farmaceutickej literatúry patrí k najpočetnejším v múzeu a je jedinečnou svojho druhu na Slovensku. Medzi literatúrou zo 16. storočia sa nachádza i originálne vydanie Paracelsových spisov z roku 1574.

Michalská ulica 26

Expozícia vinohradníctva

Múzeum vinohradníctva a vinárstva - Apponyiho palác

Múzeum sa nachádza v zrekonštruovaných priestoroch Apponyiho paláca na prízemí a v suteréne. Prezentuje dejiny vinohradníctva, pestovanie viniča, zber úrody i spracovanie hrozna na území Bratislavy od staroveku až po 20. storočie. Predstavuje aj dve najvýznamnejšie bratislavské vinárske firmy Hubert J.E. a Palugyay, ktoré za svoju produkciu, najmä šumivého vína získali mnohé medzinárodné ocenenia.

Apponyiho palác, Radničná 1 (v susedstve Starej radnice)

Apponyiho palác - Múzeum historických interiérov

Múzeum historických interiérov - Apponyiho palác

Múzeum sa nachádza na prvom a druhom poschodí Apponyiho paláca. Prvé poschodie je zriadené ako reprezentačné piano nobile evokujúce šľachtický interiér z konca 18. storočia. Na druhom poschodí sú vystavené ukážky zariadenia mestského interiéru od konca 18. storočia do konca 19. storočia.

Apponyiho palác
Radničná 1 (v susedstve Starej radnice)

Expozícia zbraní

Múzeum zbraní - Michalská veža

Oboznamuje návštevníkov s históriou opevnenia mesta, vystavené sú tu rôzne druhy chladných zbraní, vojenská i turnajová výzbroj a samostatná časť je venovaná vývinu strelných zbraní. Dokumentuje i remeslá slúžiace potrebám obrany mesta a približuje históriu bratislavských lejárov a puškárov. Z najvyššieho poschodia je vchod na obvodový balkón veže, odkiaľ je výhľad na historickú časť Bratislavy a jej okolie.

Michalská 24

Expozícia v rodnom dome J. N. Hummela

Múzeum Johanna Nepomuka Hummela

Expozícia približuje život a dielo významného hudobného skladateľa J. N. Hummela (1770 – 1837). V dvoch miestnostiach na poschodí je vystavený faktografický materiál týkajúci sa života a tvorby skladateľa, interiér je doplnený dobovým nábytkom. Reprodukcie európskych miest pripomínajú jeho pôsobiská či koncertné vystúpenia. Z umelcovej rozsiahlej tvorby sú vystavené ukážky rukopisov i novších vydaní jeho diel. Sú tu vystavené aj dva spinety na ktorých majster hrával.

Klobučnícka 2

Expozícia historických hodín

Múzeum hodín – dom U dobrého pastiera

Expozícia dokumentuje históriu hodinárstva od konca 17. do konca 19. storočia. Nachádza sa tu napr. unikátny súbor prenosných slnečných hodín zo 17. – 18. storočia, rôzne typy stolových a nástenných hodín, budíky a ukážky vreckových hodiniek. Väčšina exponátov je signovaná bratislavskými hodinárskymi majstrami.

Židovská 1

Múzeum Janka Jesenského

Múzeum Janka Jesenského

Múzeum sa nachádza v byte významného slovenského básnika a prozaika Janka Jesenského (1874 - 1945 ). V rámci autentického obytného priestoru – pracovňa, hala, salón sú tu prezentované doklady o diele a živote významného spisovateľa. Po renovácii v roku 1967 v pôvodnej spálni jeho manželky Anny rodenej Bottovej bola zriadená expozícia viažúca sa k dielu a životu spisovateľa Jozefa Gregora Tajovského a jeho manželky Hany Gregorovej. Mesto tu zriadilo expozíciu v roku 1948, stala sa prvým literárnym múzeom na Slovensku.

Somolického 2

Múzeum Artura Fleischmanna

Múzeum Arthura Fleischmanna

Múzeum prezentuje život a dielo bratislavského rodáka sochára Arthura Fleischmanna (1896-1990), ktorého profesionálna kariéra sa rozvíjala v šiestich krajinách štyroch kontinentov. Stála expozícia predstavuje kolekciu zachovaných keramických diel z autorovho raného tvorivého obdobia (30. roky), ako aj výber sochárskych prác, ktoré vznikli po roku 1938. Sú medzi nimi najmä plastiky vytvorené v Londýne, vrátane diel zhotovených z plexiskla. Rozsiahla fotodokumentácia dokresľuje predstavu o živote a umeleckom pôsobení tejto významnej osobnosti.

Biela 6

Expozície na hrade Devín

Hrad Devín

Priestory Horného hradu sú v roku 2016 rekonštruované a ich sprístupnenie sa očakáva v apríli 2017. Pôvodne bola v jaskyni horného hradu inštalovaná stála expozícia pod názvom Stavebný vývoj hradu Devín. Prostredníctvom archeologických nálezov doplnených o historické skutočnosti tam boli prezentované jednotlivé fázy budovania hradu.

V suteréne renesančného paláca na strednom hrade je výstavná sieň využívaná na sezónne výstavy s tematikou histórie hradu.

Ďalšie info:

Hrad Devín

Expozícia v Rusovciach

Antická Gerulata - Rusovce

Expozícia sa nachádza v bratislavskej mestskej časti Rusovce, kde bol v 1.až 4. storočí významný rímsky tábor Gerulata, jeden z reťaze táborov, ktoré Rimania stavali na Dunaji, vytvárajúc tak systém opevnení na hranici zvanej Limes Romanus. Expozícia približuje dejiny rímskej ríše na území Slovenska. Je umiestnená v priestore, kde sa pôvodne nachádzal vojenský tábor Gerulata, jediný na našom území, ktorý bol súčasťou rímskej ríše, provincie Panónia.

Gerulatská 69

Ďalšie info:

Pamiatky starej Bratislavy

Bratislavský online sprievodca

Bratislava a okolie - knižní sprievodcovia a mapy

Vydané: 2005-05-17
Aktualizované: 2005-05-17

Kategórie: - Múzeá