Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Najkrajšie meandre v dunajských ramenách pod Bratislavou

Meandre v dunajských ramenách v Maďarsku

Najkrajšia meandrovitá trasa v dunajských ramenách je asi v Maďarsku pod Vadvíz kempingom. Nie je dlhá, má necelé dva kilometre, ale je pestrá, pretože rameno sa kľukatí a voda v ňom tečie pomerne rýchlo. Zákruty v spojení s rýchlosťou znamenajú, že rameno si vyžaduje obratného kormidelníka a šikovného háčika - posádku, ktorá vie nájsť v prúde vhodnú trasu a nedá sa ním vytlačiť do krovín. Ak je posádka menej šikovná, do ramena by mala ísť na katamarane, čiže na dvoch kánojkách spojených dokopy.

Jednokánojka sa môže pri vyššom stave vody v rýchlych meandroch ľahko prevrhnúť. Keď sme tam boli prvýkrát, podarilo sa to až dvom posádkam, ktoré už mali zopár splavov za sebou a nezvykli sa pri nich nechtiac okúpať.

Meandre v dunajských ramenách v Maďarsku, Csökös zárás
Meandre v dunajských ramenách v Maďarsku, Csökös zárás

Meandrovité rameno sa končí mostíkom pomenovaným Csökös zárás. Pri vyššom stave vody je mostík prinízko a nedá sa podplávať, nutná je prenáška sprava.

10. augusta 2014 stačilo sa pre istotu trocha prikrčiť a mostík bol za nami
10. augusta 2014 stačilo sa pre istotu trocha prikrčiť a mostík bol za nami.
V dunajských ramenách v Maďarsku - z Vadvíz kempingu do Dunazsigetu

Výborné je, že do tohto meandrovitého ramena vedie odbočka z peknej, tiež pomerne rýchlej a často používanej trasy z Vadvíz kempingu do táboriska v Doborgáze - Dunaszigete. Zákruta z tejto trasy do ramena je pomerne ostrá a je prvou skúškou obratnosti posádky. Pri vyššom stave vody ju neodporúčam skúšať. Vtedy si radšej nechajte meandre na inokedy.

V dunajských ramenách v Maďarsku - táborisko Doborgáz, Dunazsiget

Varianty po vyplávaní z meandrov

Po vyplávaní z meandrovitého ramena sa ocitnete v ramene širokom asi 50 metrov. Môžete ísť doprava a v nie veľmi silnom protiprúde sa plaviť do toho istého táboriska - kempingu v DUnaszigete - Doborgáze, kde zvykne končiť klasická krátka trasa z Vadvíz kempingu. Najnamáhavejšie je záverečné pádlovanie na druhú stranu ramena do táboriska.

Ďalšie informácie o variantách splavov v okolí Dunakiliti: >>

V dunajských ramenách v Maďarsku - prehrádzka Felsö sebes, Dunazsiget

Druhý variant: Po vyplávaní z meandrovitého ramena odbočte doľava a pokúste sa dostať do najbližšieho ramena odbočujúceho doľava. Musíte pretiahnuť lode cez dve akoby prírodné hate (Alsó sebes a Felsö sebes). Potom sa plavíte proti slabému prúdu. (Aspoň v čase, keď sme tam boli, nebol silný.) Úzkym ramenom sa treba vždy v prípade odbočky vybrať doprava. Napokon sa dostanete cez úzku finálnu prenášku (Tótkalapi áterresz) do širšieho ramena, kde odbočíte doľava a smerujete stále v protiprúde na Vadvíz kemping. Ak nechcete ísť až do kempingu, môžete odbočiť doľava a ísť rýchlym pekným prúdom po tú istú odbočku do meandrovitého ramena. Tak môžete krúžiť donekonečna:-)

Uvedený druhý variant je zaujímavý tým, že ilustruje, že si v tejto časti maďarských ramien môžete ľahko "vyrobiť kolečko", pri ktorom môžete pristávať na mieste štartu - a to buď vo Vadvíz kempingu, alebo pri táborisku Doborgáz - Dunasziget.

Ak poznáte iný pekný meandrovitý úsek v dunajských ramenách pod Bratislavou, napíšte.


Pozrite si Google mapu. V pravej časti sú označené kľúčové body trasy cez meandrovité rameno. V ľavej časti mapy sú ďalšie body na trase Čunovo - Vadvíz kemping.

GPS súradnice kľúčových bodov trasy

Vadvíz kemping: 47.985453; 17.327143

Odbočka smer Dunasziget: 47.980999; 17.335916

Odbočka do meandrov nad Dunaszigetom: 47.971462; 17.335001

Csökös zárás - prehrádzka s mostíkom: 47.97105; 17.349732

Alsó sebes: 47.972712; 17.352822

Felsö sebes: 47.973229; 17.351575

Tótkalapi áteresz priepusť: 47.977408; 17.346759

Kemping Doborgáz - Dunasziget: 47.961019; 17.338485

Text: Vlado Bibel, foto aj Braňo Bibel

Vydané: 2014-08-11
Aktualizované: 2014-08-11

Kategórie: Voda - splavy, výlety, príbehy