Už som si myslel, že tento rok v dunajských ramenách pod Bratislavou nič neobjavíme, ale pohľad na Google mapu mi pripomenul, že v Maďarsku pod Čunovskou priehradou na ostrove medzi starým korytom Dunaja a ústím do Mošonského ramena vládla čulá stavebná aktivita, ktorej výsledkom by mohla byť okrem nových rybovodov aj nová vodácka trasa.
Prvého septembra sme sa tam vybrali a neoľutovali sme. Našli sme tam možno jednu z najkrajších vodáckych trás v dunajských ramenách.
Štartovali sme pod Čunovskou priehradou, oproti areálu Divokej vody. Vstup do novovybudovaného kanála na maďarskom brehu nie je ťažko nájsť. (GPS 48.016006, 17.244564)
Kanál nesie známky nedávnych stavebných úprav, jeho brehy ešte miestami nestihli zarásť vegetáciou. Ale volavkám sa v kanáli už dnes páči. Krátko pred ukončením kanála je odbočka doľava, kde sa začína zábava v podobe úzkeho kanála, kde sa plavíte proti prúdu. Museli sme prekonať viacero - asi desať - miernych, nevysokých prehrádzok vybudovaných tak, aby boli priechodné aj pre ryby. Väčšina z nich sa dá prepádlovať, ale v niektorých (asi dve-tri) sme volili koníčkovanie. Loď sa nedala ťahať z brehu, tak sme sa po pás brodili v dunajskej vode. Je to naozaj letná trasa.
Po pásme prehrádzok, kde bolo vidieť nedávnu stavebnú aktivitu, sme sa dostali do malého jazierka (GPS 48.011434, 17.225338).
Za jazierkom sme ďalej pokračovali niekoľko metrov širokým kanálom až po miesto, kde sa spájal s kanálom, ktorý privádzal rezkú vodu, vďaka ktorej sme už nešli proti prúdu, ale dole prúdom. (GPS 48.008293, 17.228980) A začala sa zábava číslo dva. V úzkom ani nie štvormetrovom kanále je totiž viacero nízkych prehrádzok, ktoré sa dajú prekonávať bez vystupovania z lode. Len treba dobre kormidlovať, aby ste trafili do úzkej splavnej šlajzničky, a nie do skál, ktoré trčia z prehrádzky. Kanálom sme sa potom dostali do druhého, väčšieho jazera (GPS 48.007399, 17.237557) s peknou vodou vhodnou na kúpanie. Je ale ochladzovaná prúdiacou dunajskou vodou - nečakajte takú príjemnú teplotu ako v neďalekých Diabolských jazerách.
Z jazera sme potom pokračovali znova úzkym kanálom až do Szigetskej brány (GPS 47.996826, 17.260589).
Túto pestrú časť plavby od odbočky z Dunaja dlhú 7,6 km sme aj s prestávkami zvládli za necelé štyri hodiny. Kto chce, môže potom pokračovať ďalej v ramenách smerom na Diabolské ramená a Vadvíz kemping. Alebo môže pokračovať dolu Dunajom. My sme sa museli vrátiť pod Čunovskú priehradu, čo je 4,4 km pádlovania proti prúdu Dunaja, ale našťastie rieka je tu veľmi lenivá.
Spomínané prehrádzky sme prekonávali pri stave vody na vodočte v Rajke 42 cm. Nejaké centimetre prietoku navyše by neboli problémom, ale výrazne vyššia, alebo nižšia hladina by výlet po tejto trase mohli skomplikovať.
Teraz je ťažko rozlíšiť, ktoré z kanálov na uvedenej trase boli vytvorené umelo, a ktoré vytvorila rieka. Nové stavebné úpravy maďarských vodohospodárov vidno na mnohých miestach. Vzhľadom na to, že systém rybochodov sa zdá byť priechodný pre ryby, vyzerá to ako dobrý inžiniersky zásah do vodnej krajiny, ktorú už predtým stavbou vodného diela zmenila ruka človeka. Nízke prehrádzky pomôžu migrovaniu rýb v ramenách pri Rajke a potešia aj vodných turistov. Možno očakávať, že turistov veľa nebude. Trasa je pomerne náročná.
Proti prúdu i dolu prúdom v dunajských ramenách pri Dunakiliti
Výlety na kanoe na Dunaji, v dunajských ramenách
Vydané: 2019-09-05
Aktualizované: 2019-09-05
Kategórie: Voda - splavy, výlety, príbehy