Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Pajštúnska ruská ruleta, alebo: Nemal by sa Pajštún pre turistov uzavrieť?

Skaly lemuje rozpadávajúce sa hradné murivo
Skaly lemuje rozpadávajúce sa hradné murivo.

24. marca bola krásna nedeľa, a tak sme sa viacerí vybrali zaliezť si na Pajštún, čo je zrúcanina hradu v Malých Karpatoch za Stupavou. Navštíviť hrad sa rozhodli aj turisti - bolo ich asi naozaj veľa, pretože počas nášho štvorhodinového pobytu na skalách sme zaznamenali možno desiatku padajúcich kameňov z hradných zrúcanín nad nami. Navyše spadlo aj jedno jablko a plastová fľaša. Jedenkrát bol zasiahnutý lezec a našťastie si to odniesol iba škrabancom na ruke. Toto padanie kameňov možno označiť ako zriedenú ruskú ruletu - pravdepodobnosť absolútneho zásahu vzhľadom na rozsiahlosť priestoru pod hradom je menšia ako pri výstreloch z bubienkového revolvera, ale existuje.

Kamene zhadzujú ľudia

Výletníci hore na hrade zjavne nevedia, čo činia, keď dolu "spúšťajú" kamene. A nevedia ani do akého nebezpečenstva sa dostávajú, keď pokojne s odkrytými hlavami mašírujú po turistickom chodníku pod hradom. Vedia to len lezci, ktorí sa niekoľko hodín zdržiavajú pod skalnou stenou, nad ktorou sa týči zrúcanina, a kde vedomo hrajú pajštúnsku ruskú ruletu.

Kamene padajú aj svojvoľne

Nejde len o menšie kamene, ktoré padajú zhora s pričinením nepozorných turistov. Včera sme našli pod cestou zvanou Dieškova platnička veľké kusy kamenného muriva. Boli na vzorne vyčistenej ploche, o ktorú sa stará Ľuboš Mačura, takže je ľahké spozorovať, že spadli iba nedávno. Proti takýmto skalám nikoho prilba neochráni. Pri pohľade zdola na zrúcaninu ľahko možno nájsť murivo, kde to už-už ide spadnúť - napr. v sektore okolo lezeckej cesty Schránky. (Jeden zosun muriva na Pajštúne bol zaznamenaný v roku 2013.)

Hľadá sa záchranca zrúcaniny

Priestor pod pajštúnskou zrúcaninou je dlhodobo nebezpečným miestom a bude ním, kým sa nenájde niekto, kto sa postará, aby sa zrúcanina ďalej nerozpadávala. Žiaľ, o takejto aktivite nepočuť (?).

Jednoduchším, aj keď iba čiastočným riešením, by mohlo byť očistenie hradieb nad skalami od voľne ležiacich kameňov, vybudovanie bezpečnostného zábradlia a rozmiestnenie výstražných tabúľ - najmä pre turistov, ktorí netušia, akému nebezpečenstvu sa vystavujú, keď prechádzajú pod hradom. A neuvedomujú si, čo môžu spôsobiť, keď zhora "posielajú" kamene.

Hľadajú sa šikovné ruky a organizátori, ktorí sa do toho pustia. Keď dôjde na Pajštúne k vážnej nehode v dôsledku zásahu kameňom, či murivom, bude už neskoro. Aj preto sa pýtam, či by sa Pajštún nemal uzavrieť, kým nebude dostatočne sanovaný.

Neliezť cez rušné víkendy a osadiť výstražné tabule

Pre lezcov mám zatiaľ odporúčanie - vyhýbajme sa Pajštúnu počas rušných, pekných víkendových dní, a ak už tam silou-mocou chceme liezť, zabezpečme aspoň výstražné tabule pre návštevníkov hradu.

Vlado Bibel

Ďalšie info:

Pajštúnsky hrad

Pajštún - lezecké trasy

Máj 2020: Na Pajštúne nič nové - kamene naďalej padajú

Vydané: 2019-03-25
Aktualizované: 2019-03-25

Kategórie: Horolezectvo