Lámanie barly nie je jediná piešťanská rarita. Aj keď sú Piešťany predovšetkým kúpeľným mestom a poskytujú ozdravné pobyty pre ľudí, ktorí trpia chorobami pohybového ústrojenstva, môžu byť lákavým miestom aj pre ľudí dynamických, ktorí radi vyhľadávajú športové aj kultúrno-poznávacie príležitosti. Piešťany sú preto obľúbeným miestom pre víkendové pobyty. Do Piešťan neprichádzajú len rekonvalescenti, ale aj aktívni turisti, športovci, návštevníci koncertov a výstav, milovníci histórie a prírody - no aj tí, ktorí si chcú oddýchnuť a príjemne poleňošiť.
Najprv však o kúpeľoch. Ich základom je termálna minerálna voda, ktorá vyviera z desiatich prameňov. Piešťany majú navyše ešte niečo unikátne, s čím sa každé kúpele pochváliť nemôžu - piešťanské sírne bahno. Oceľovomodré až čierne, využíva sa pri liečbe chorých kĺbov a reumatických ochoreniach.
Kúpele, aké ich poznáme dnes, sa začali budovať na začiatku 19. storočia, ale ich rozmach a medzinárodné uznanie prišlo začiatkom minulého storočia vďaka podnikateľskému úsiliu rodiny Winterovcov. Piešťany dostali k prírodnému vybaveniu aj noblesu a šarm kúpeľného mesta s Kúpeľným ostrovom, ktorý neskôr v 30. rokoch minulého storočia spojil s centrom Kolonádový most s neodmysliteľným symbolom kúpeľov - barlolámačom od sochára Roberta Kühmayera.
VODA
Nielen piešťanské kúpele stoja na vode, na vode stoja aj najvyhľadávanejšie piešťanské športové a relaxačné aktivity: plávanie, vodné športy, kanoistika, jachting, člnkovanie. Bazény, kúpaliská, wellness centrá, Váh a jazero Sĺňava sú ich garantmi.
Vodná nádrž Sĺňava vznikla prehradením rieky Váh koncom 50. rokov 20. storočia. Vďaka priaznivým klimatickým podmienkam, ktoré súvisia s termálnymi prameňmi, patrí Sĺňava medzi najvýznamnejšie zimoviská vodného vtáctva na Slovensku. Na Vtáčom ostrove uprostred Sĺňavy, ktorý možno vidieť počas plavby výletnou loďou, každoročne vyhniezdi niekoľko tisíc párov čajok smejivých. Atrakciou pre turistov sú majestátne labute hrbozobé, ktoré sa najradšej zhromažďujú pod Kolonádovým mostom. V zimných mesiacoch sa k nim pripájajú aj divé kačice.
PARKY
Sú na oboch stranách Váhu. Parkoví architekti po skultivovaní pôvodného lužného lesa siahli po viacerých ázijských a amerických drevinách, väčšine z nich sa tu darí a niektoré vzácne exempláre sa dožívajú aj 150 rokov. V piešťanských parkoch nie je len zaujímavá vegetácia. Od neskorej jari až do začiatku jesene kvitne aj umenie v podobe sôch, plastík, reliéfov. Výstava Socha piešťanských parkov má dlhoročnú tradíciu.
Osobitosťou piešťanských parkov sú termálne jazierka. Myšlienka vybudovať termálne jazierka na Kúpeľnom ostrove bola vraj nápadom bulharského excára Ferdinanda I. Coburga, ktorý bol častým návštevníkom Piešťan. Tri jazierka vyhĺbili v rokoch 1934 - 35. Vteká do nich termálna voda obsahujúca okrem iného aj veľké množstvo síry. Z rastlín sú v jazierkach zastúpené rôzne druhy lekien a lotosov, viktória kráľovská, puškvorec, pálka, praslička, kosatec. V blízkom okolí rastie bambus.
MÚZEÁ
Balneologické múzeum v Piešťanoch predstavuje históriu mesta a využitia termálnych vôd Piešťan, ale je tu aj expozícia archeológie, histórie a etnografie regiónu, unikátne nálezy od staršej doby kamennej z Moravian nad Váhom, z bohatých hrobov zo Stráží, nálezy z lokality Starý kláštor, pozoruhodná expozícia ľudovej kultúry - kroje, plastiky, keramika a pôvodný starý dom so slamenou strechou. Piešťany majú aj Vojenské historické múzeum v priestoroch bývalého vojenského letiska, v ktorom je expozícia militárií Československej armády od roku 1945 do roku 1992.
VÝLETY Z PIEŠŤAN
K Piešťanom odjakživa patrí bicykel. Dnes už nie je len obľúbeným dopravným prostriedkom domácich, ale aj cykloturistov, ktorým slúži Vážska cyklomagistrála. Má asi 56 km (do Trenčína), začína pri Kolonádovom moste v Piešťanoch a pokračuje popri Vážskom kanále na Hornú Stredu, popod diaľničný most, míňa okrajom obce Brunovce, Potvorice, Považany, rekreačné stredisko Zelená voda, obec Beckov až do Trenčína.
Okolie Piešťan má veľa atrakcií, ktoré sú na skok nielen pre cykloturistov. Sú to zrúcaniny hradov Tematín, Beckov, Čachtice. Ak chcete vidieť ešte viac hradov a nechcete sa veľa nachodiť, stačí zájsť do obce Podolie, do parku hradných a zámockých miniatúr nazvaných Matúšovo kráľovstvo, kde je viac než 50 modelov slovenských hradov a zámkov.
Mestečko Vrbové zasa ponúka na prehliadku renesančnú kúriu z konca 17. storočia, v ktorej sa narodil slávny dobrodruh a cestovateľ Móric Beňovský a ojedinelú slovenskú šikmú vežu.
Vydané: 2008-05-04
Aktualizované: 2008-05-04
Kategórie: Výlety, prechádzky - Kúpele na Slovensku