Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Neznáma Bratislava - raketová Devínska Kobyla

Architekti sa s projektom rozhľadne pekne pohrali
Architekti sa s projektom rozhľadne pekne pohrali. Autor / zdroj: Branislav Bibel.

V roku 2020 vyrástla na Devínskej Kobyle nová rozhľadňa. Stará "rozhľadnička" zostrojená z korpusu protilietadlovej rakety sa stala minulosťou.

"Výhľad do troch susediacich štátov je motívom, ktorý sme pretavili do troch vyhliadkových plošín v rôznych výškových úrovniach," píšu o rozhľadni jej autori z Architektonického ateliéru Architekti Šebo Lichý.

"V bohatej faune Devínskej Kobyly nájdeme aj modlivku zelenú, ktorá pre nás bola svojim štíhlym tvarom inšpiráciou pri zhmotnení výrazu vyhliadkovej veže. Biela farebnosť umožňuje vyniknúť jej siluete na pozadí korún okolitých stromov a zároveň ju robí neviditeľnou z diaľkových výhľadov na masív Devínskej Kobyly," uvádzajú architekti.

Konštrukcia rozhľadne má hmotnosť 35 ton a zhotovila ju spoločnosť Ingsteel. Aby sa návštevníci dostali do výšky 21 metrov, musia vyšliapať 112 schodov.

Webkamera z rozhľadne

Zbúraný raketový dinosaurus
Zbúraný raketový dinosaurus. Autor / zdroj: Branislav Bibel.
Torzo niekdajšej rozhľadne
Torzo niekdajšej rozhľadne. Autor / zdroj: Branislav Bibel.
V korpuse rakety je rebrík, po ktorom sa ešte nedávno liezlo na vyhliadkovú plošinu
V korpuse rakety je rebrík, po ktorom sa ešte nedávno liezlo na vyhliadkovú plošinu. Autor / zdroj: Branislav Bibel.
Na Devínskej Kobyle
Autor / zdroj: Branislav Bibel

O minulosti vrcholu Devínskej Kobyly

Kedysi, ešte v 70. rokoch 20. storočia, na vrchole Devínskej Kobyly stála nevysoká drevená rozhľadňa. Hlavička Devínskej Kobyly je totiž plochá, a aby z vrcholu bolo vidieť niečo z jej malebného okolia, bolo potrebné vyliezť ešte pár metrov vyššie. Potom prišli 80. roky a vrchol Devínskej Kobyly uzavreli, lebo tam začala stavať svoje objekty Československá ľudová armáda. Po čase si Bratislavčania všimli, že nad vrcholom Kobyly vyčnieva radar. V tom čase už výletníci nemohli vyjsť na vrchol, bol obkolesený prefabrikátovým plotom. Bežní smrteľníci sa do vojenskej základne, ktorá na kopci vyrástla, nemohli dostať. Napokon však, po zmene režimu, základňa stratila opodstatnenie a armáda ju opustila.

Bývalá vojenská základňa na Devínskej Kobyle v Bratislave
Bývalá vojenská základňa na Devínskej Kobyle v Bratislave.

Nejaký čas bol objekt nestrážený, potom ho znova začali strážiť, pri vchode bola SBS so psom. Neskôr stráženie znova zrušili. Nasledujúce riadky sme písali, keď bol objekt voľne prístupný, a tak to aj v ňom vyzeralo:

Vstup do areálu je síce formálne uzavretý reťazou, ale je v ňom dostatok dier v plote. A tak návštevník Kobyly neodolá. Zaujímavý nie je nesmierne rozbitý a zdevastovaný objekt bývalých kasární, ale betónové bunkre, ktoré nájdete v hĺbke areálu. Sú to mohutné železobetónové silá, novodobé pevnosti 20teho storočia, v ktorých sa kedysi skrývali rakety. Zariadenie je už demontované, ale mohutnosť týchto stavieb je dodnes pôsobivá. Chcelo by sa povedať, dobre, že je to už za nami, a že takéto vojenské zariadenia sú už minulosťou. Ale informácie o výstavbe protiraketových základní v Česku a v Poľsku naznačujú, že to až také isté nie je. V každom prípade je zaujímavé vidieť, ako takéto objekty vyzerajú. Je to stretnutie s neznámou časťou Bratislavy, ktorá bola ešte v 90-tych rokoch 20-teho storočia pod zámkou.

Niekdajšia rozhľadňa na Devínskej Kobyle
Niekdajšia rozhľadňa na Devínskej Kobyle.

Úplne na vrchole, v miestach, kde kedysi stála drevená rozhľadňa, hneď vedľa vrcholovej kóty tohto najvyššieho bratislavského kopca (514 metrov nad morom), ostala po vojakoch nevysoká kovová rozhľadnička s rebríkom. Nie je veľmi uspôsobená pre menej obratných výletníkov, ale otvára sa z nej výhľad na štyri svetové strany. Pravda, nevidieť to, čo je pod masívom Kobyly najkrajšie - rieku Moravu a hrad Devín. Pre výhľad na ne treba prejsť mimo niekdajšej vojenskej základne na južné svahy Kobyly.

Pripravil Vlado Bibel

.Pripojte komentár

Komentáre k článku

Ďalšie info:

Devínska Nová Ves: Cesta do treťohôr a ešte aj inde (Sandberg, Devínska Kobyla, Štokerauská vápenka, Villa rustica)

Bratislavský online sprievodca

DEVINSKA KOBYLA - ROZHLADNA - 2.3.2010

Na tu drevenu rozhladnu sa pamatam. Mal som asi 7-8r. Ked som isiel hore, tak otec siel hned podo mnou, aby som nespadol. Pamatam si na ten pekny pohlad na vsetky strany a ten vietor, myslim, ze to s rozhladnou kyvalo. Je toho miesta skoda, bol by som rad keby sa postavila nejaka rozhladna ako si postavili aj nedalekom Cesku.

Veteran1968

Kovová rozhlednička je obal z rakety (3.3.2010)

Kovová rozhlednička je obal z rakety. Vím to dobře, protože jsem ji stavěl. Sloužila k pozorování nepřátelských letadel:-)

Sloužil jsem tam v roce 1989 - VÚ 5949/7 (7. plro) - a byly to jedny z nejhezčích kasáren pro vojáky. V té době tam byly ve vestibulu kouřová skla, mramorová podlaha atd. Řikalo se, že to mělo být původně rekreační středisko pro lampasáky. Jinak na cvičení se jezdívalo do SSSR každé dva roky.

Rakety SS-20 s jadrovými hlavicemi na území Slovenska nikdy nebyli. Devínská Kobyla byla vyzbrojná protilietadlovými raketami S-125 Neva. Ostatné boli napr. ve Stupavě, Lozorne, Senci, Dunajské Lužné, Kuchyni, Mostu pri Bratislave atd. Tady jsou i nejaké mapy. Co tam bylo, je zase tady.

Škoda, že to tak chátrá, mohlo tu být krásné múzeum studenej vojny. Maďari urobili z podobného objektu muzeum protiletadlové obrany. V CZ je taky tak trochu muzeum, v podstatě toho stejného objektu, v Ořechově u Brna. Myslím, že tam mají i raketu.
Jaroslav

Je objekt strazeny? (5.3.2010)

Chcel by som vediet ci sa do objektu da dostat aj teraz, kedze v clanku si napisal ze ze to strazi SBS so psom....hrozne rad by som sa tam pozrel...

xx?

Re: Je objekt strazeny? (6.3.2010)

Treba sa tam znova pozriet. Podla mna by sa s SBS-karmi malo dat dohodnut. Na tych betonovych silach tazko mozno nieco poskodit. Viem si predstavit, ze keby sa nazbierala vacsia skupina ludi, tak by sa tam dala dohodnut s vojakmi, ktorym to patri, exkurzia. Inac, ten priestor je taky velky, ze ked tam vojdete zhora, z opacnej strany od vchodu, tak to SBS-kar ani s tym najlepsim psom nema moznost cele pokryt. Ale lepsie by bolo dohodnut sa.

Vlado

Re: K strazenosti objektu (7.3.2010)

Okolo celych byvalych kasarni sa nachadza dvojity plot - prvy je z betonovych dielcov, za nim je cca dvojmetrovy pas travy a krovin a za nim pletivovy plot, na niektorych miestach zakonceny ostnatym drotom. Pri vchode do objektu a po jeho obvodoch sa vsade nachadzaju cedulky (pomerne nove - pred par rokmi tam tieto este neboli) upozornujuce na zakaz vstupu a na to, ze cely areal je strazeny psom. Pes tam niekedy je, inokedy nie je. Je to taka adrenalinova hra.

Ale za navstevu to urcite stoji. Rozhodne sa pripajam k navrhu Jaroslava: zriadit tam skanzen vojenskej raketovej a radarovej minulosti, vzhladom na zachovalost tamojsich objektov. Pretoze priroda je neuprosna - a terajsi stav zarastenosti a chatrania lokalitu moze dost zdevastovat. Objavuju sa tam prve grafiti - co je vzhladom k zachovalym maskovacim farbam v uloziskach rakiet a celkovo undergroundovej atmosfere celehou arealu vcelku kontraproduktivna aktivita, ale co uz. Takisto na budovach, skladov a kasarni su povytlkane okna, chlapci sa niekde hraju s ohnami, stopy bezdomovcov alebo fetakov nezachytene, co zrejme svedci o tom, ze areal je z casu na cas navstevovany SBS.

Radko

Čo bude na Kobyle - byvalej raketovej zakladni ??? (7.3.2010)

Ani armáda SR, ani úrady kompetentne nevedia povedať, čo bude na bývalej raketovej zakladni. Vie to niekto z vás ??? Ak áno, napíšte mi o zámeroch. Lebo tie pozemky tam majú svojich majiteľov, a tie pozemky sú evidované ako zastavané plochy a nádvoria a sú vyňaté z poľnohospodárskej pôdy, aj z lesného hospodárstva. Sú tam všetky inžinierske siete, dokonca duplicitne. A kto to všetko nám majiteľom týchto pozemkov zaplati ??? Naši prarodičia a rodičia si tieto pozemky postupne poctivo kupovali za ťažko zarobené peniaze.

p.balog@inethome.sk

Cerstve info - 24.5.2010

Areal uz nie je strazeny sbs ani psom, ani maringotka uz nie je tam.

Neznamy prispievatel

Love KOBYLA - 22.6.2010

Zdravim Slovensko! Slouzil jsem na Kobylce jako vojak v letech 1987-1989. Nezapomenutelne chvile, jsme prozili v tomto voj. prostoru. Tvrdy vycvik, sikanu ale take rakouskou Tv, madarsky rozhlas, a pozvolny pad totalitniho rezimu od zacatku r.1989. Fantasticka priroda, klidne ciste prostredi bokem civilizace ale soucasti mesta. Soutok Dunaje a Moravy pohled na Viden coby zakazane ovoce v raji na protejsim kopci v raichu nas hlidali amici. Rakety typ Neva 5V 27U byly na mile vzdaleny mystyfikovanym balistikam SS20, presto zajistovaly klidny spanek delnicke tridy pred nenasytnym kapitalem a novodobymi postbolsevickymi zlodeji. Vracim se na Kobylu vzdy po 10 letech od civilu v r.89. Jeste v r.99, 2000 hlidali objekt vojaci, ale ja se tam dostal ilegal ze zadni strany. Zdokumentoval jsem narychlo horni cast kopce. Foto i video. Objekty byly jeste v dobrem stavu pouzitelne treba pro rekreaci, turistiku, relax nebo jako terapeutika pro lidi zavisle na drogach, alkoholu, gamblery atp. K memu zdeseni pri me lonske navsteve 2009 jsem se zhrozil pri pohledu na oba ojekty dole i na hore v jakem stavu je vse ted. Totalni devastace! Jaka skoda! Neschopnost armady uvolnit objekty pro komercni vyuziti, verim ze byse urcite naslo lepsi reseni nez vse nechat napospas osudu ktery potkal vetsinu opustenych objektu v cele CRiSR. Je nejvyzsi cas se Kobyle venovat. Vyborna dostupnost, turistika, hotelierstvi tolik moznosti jak vyuzit toto nadherne misto. Bohuzel vse je dnes o penezich a sehnat je na podobne ucely je stale tezsi. Ale jak se rika nadeje umira posledni, a verim ze KOBYLA jeste nekdy ozije. Alespon poradnou rozhlednu by si zaslouzila kdyz uz nic. Snad lidem neni lhostejny jeji osud a stalo by zato zalozit treba obcanske sdruzeni, nebo samospravu Devinska Kobyla. Kdo vlastni v soucasnosti objekty? Stale armada nebo uz mesto, popr. soukr. subjekt? Rad bych navazal kontakt s nekym komu neni osud Kobyly lhostejny a zajima se o ni stejne jako ja. Uvitam veskere nove i starsi info o situaci a deni kolem ni.

Zdravim kolegu Jaroslava! Shodou okolnosti jsem byl u stavby rozhledny tzv. Vidove pozorovatelny, na ktere jsem pak jeste kratkou dobu slouzil jako pozorovatel a hlaskar vzdusne situace nad Blavou. Byl jsem primo raketak a rovnez jsem absolvoval cviceni v SSSR.

Byvali vojaci, obcane mohli by jsme zalozit treba Fanclub KOBYLA atp. Na zaver mi nezbyva nez poprat KOBYLE a vsem Slovakum i nam ostatnim brzke probuzeni z te 20ti lete letargie a konecne obrat k lepsimu ve vsech smerech. GOD BLESS YOU!

ROBERT Trinec (robert.krop /zavinac/ seznam.cz)

Raketova zakladna na Devinskej Kobyle - 16.8.2010

Zdravim vsetkych ktory sa zaujimaju o tuto zakladnu.

Podla najnovsich informacii je cely ten areal na predaj za cca 15mil sk. Ale ze vraj to odkupila SIS, neviem co je na tom pravdy, ale to, ze je napredaj, tak to je nabeton iste. Skoda toho arealu.

Podobna zakladna v Lozorne je uz predana a sranda, ze si ju odkupil byvaly starosta obce :-(

roobert /zavinac/ centrum.sk

Raketová základňa na Devinskej Kobyle - 31.8.2010

Na kobyle jsem sloužil v letech 1984 az 1985, byli jsme zde prvni oddil co byl objekt postavený, byla to krása, kasárna to vubec nepřipominalo, bohužel byl jsem se zde podivat po 25 letech a když jsem to videl, bylo mi do breku, takovou devastaci jsem už dlouho nevidel, je videt, že peníze a majetek pro armádu nic neznamená, místo, aby to prodali ještě když se s tím něco dalo dělat, tak to raději nechají chátrat a devastovat, je to smutné.

lada-koudela/zavinac/atlas.cz

Stav v septembri 2010 (10.9.2010)

Bol som tam dnes pozriet, ... prvykrat v zivote som mal moznost sa dostat priamo na vrchol Devinskej Kobyly. Areal je opusteny, dierou v plote bez problemov dosazitelny. Pobyt v nom bol pre mna dost deprimujuci. Krasne miesto, ... ako stvorene na muzeum studenej vojny. Nic take na Slovensku - myslim - neexistuje. Ale objekty su uz tak zdevastovane, ze si neviem predstavit, kde by sa nabrali peniaze na ich opatovnu rekonstrukciu.

Biletar (vyletar) - 25.1.2011

Na kobyle som bol v oktobri 2010. Nakolko som mal bicykel, nemal som chut ho trepat do objektu, ani nechat pri plote. Prilis sa mi za samotny plot ani nechcelo ist, nakolko som nevedel aka je situacia so strazenim/nestrazenim, bezdomovcami, ci inymi zivlami oblubujucimi opustene objekty. Skratka, areal som obisiel, zozadu je betonovy plot a potom uz len kraj svahu, nanestastie ale zarasteny vegetaciou a NIC z vyhladu nevidno, teda mimo malej cistiny priblizne pri rohu oplotenia (areal som obchadzal po pravej strane). Od znechutenia som vyliezol v poraste na jeden neurcity divy strom, takze som zahliadol nieco co mohla byt cast Petrzalky a kusok Dunaja. A nebyt vyhladu na konci Placheho ul. vylet by za vela nestal,v pomere k zdolaniu poriadneho kopca. Niekto by mohol, ked uz sa jedna o najvyssi kopec v okoli, aspon popilit ten prales za objektom, alebo vytvorit priestor skade bude mat clovek aky taky vyhlad. Pretoze pokial nevstupite do oplotenej "zony" :), uzijete si stupanie do extremneho kopca, potom les, a potom nejaky divny-divy porast a jednu minicistinku s obmedzenym vyhladom. A este bonus, cestou som okolo prveho GSM vysielaca (druhy je na konci pri objekte) videl v ramci maleho hospodarstva v prilahlom dome husi a kozy! Takze aspon agroturistika :)

Co sa planuje na devinskej Kobyle?? byvala raketova zakladna - 27.1.2011

Dobry den, zhruba pred rokom mi nevedel nikto odpovedat na moju otazku: Co sa planuje na Devinskej Kobyle - Byvalej raketovej zakladni??? Ak vie niekto odpoved, budem rad. Dakujem. S pozdravom Balog Peter.

Email: p.balog@inethome.sk

Tel: 0905964592

Neucta k prirode, neucta k vlastnej praci - 27.4.2011

Siel som dnes zhodou okolnosti okolo, moja zvedavost a velka diera v plote ma primali tento objekt napriek zakazovej tabuli navstivit. Kedze som starsi rocnik vyroby a mam tuto lokalitu Bratislavy velmi rad, chodim sem casto. Pamatam si Kobylu aj bez zakladne, pamatam si jej vystavbu a vnimal som aj postupne chatranie objektu, ktore bolo pozorovatelne zvonka. To co som ale videl teraz, je nieco katastrofalne. Vsetko je uplne zdevastovane, na dalsie pouzivanie pre akekolvek ucely nesposobile. Moj nazor je taky, ze by bolo potrebne celu zakladnu zlikvidovat,tak, ako sa dal zlikvidovat nevyuzity bratislavsky amfiteater pri Horskom parku, a vratit cely priestor ktory zakladna zaberala, prirode a turistom. Zelezo, ktoreho je tam stale pozehnane, do zberu, beton zrecyklovat. Takto je cely tento priestor uplne k nicomu...

Zdeno

Buducnost raketovej zakladne Devinska Kobyla

Skuste sa pozriet na Tel. noviny arch. TV Markiza z 09.07.2011. V tel. novinach som dostal priestor sa vyjadrit k samotnemu objektu a mozno roztocit kolotoc ohladom buducnosti Devinskej kobyly. Nejde tam o budovy aj ked v uvodz.ide!!!!!. Tie budovy mozno nemaju taku hodnotu ale ten co ich kupi, ziska absolutne predkupne pravo na POZEMKY.... a tie potom obce zadarmo na majitela budov prevedu a je to. A co sa bude diat potom???? Novy majitel da do poriadku povodne budovy, nieco sa pristavia a bude tam nieco na sposob luxusneho byvania v Bratislave. Pockame a uvidime?????? Dakujem vsetkym co maju zaujem o Devinsku Kobylu. S pozdravom Balog Peter.
Email: p.balog@inethome.sk
Tel: 0905964592

Rok 1980-1982 (Pridané 15.2.2012)

V roce 1980-1982 jsem narukoval do Pezinoku.Marne hledam nejake stranky co by me tu dobu pripomneli. Jezdil jsem z autojerabem Tatra 148 AB. Okolo Blavy jsem projel vsechny raketovy zakladny, stavel sem Rusovce, Senec, Vinicne a krome jinych taky Devinskou Kobylu. Tam sem jen pokladal panely a skladal material (panely, preklady a vselijake nosniky). Stavba v tu dobu teprve zacinala. Velice dobre si pamatuju jak mistni nadavaly kdyz jsme je nemohly poustet dal na prochazku jak byly zvykli. Zacatkem roku 1982 bylo more snehu a krajina byla nadherna. Litoval jsem ty lidi, ten pohled dolu na Devin a na Dunaj nikdy nezapomenu a to jsme jim sebraly. Vzpominek je more, prozil jsem tam nadherne chvile. Mnohdy by i Mensik zavidel a rozhodne by mel o cem vypravet. Mam dokonce i nejake fotky. Ale jen "spolubojovniky". Techniku a objekty sem se bal fotit, bylo to na prokuratora. Docela by me zajimalo co je s ostatnimi bojaky. Kobyla me dost sokovala. Nevim co tam nakonec armada postavila ale takovou devastaci si ta krajina rozhodne nezaslouzila. Z Moravy od Prostejova zdravim vsechny priznivce tohoto vrsku nad Bratislavou.

Email: tacuddd zavinac .cz

2012-08-12 (Pridané 12.8.2012)

Rozhladna z "rakety" stale funguje, krasny kruhovy vyhlad. V raketovych silach su tie predne zelezne dvere uz prec, zozadu este jedny zelezne dvere ostali. Uz su sice vyvalene na zemi, asi pripravene na rozpalenie a odvoz do srotu..

?

RAKETOVA ZAKLADNA RUSOVCE - (Pridané 7.10.2012)

Patrila k zakladnam na obranu Bratislavy. Tam som sluzil v roku 1997. Tie zakladne samozrejme udrziavali vojaci. Bolo nas tam asi 50. Vyzbroj rakety Nevy. Bol som vodicom s raketami. Boli to pekne casy.

jaroslav.bilina-at-gmail.com

Devinska kobyla - (Pridané 28.1.2014)

Sluzil som tam v rokoch 1989-1990, narukoval som do Pezinku 4.4.1989 a po dvoch mesiacoch ma prelozili do Devinskej kobyly. tam so bol 18 mesiacov, boli to jedny z najkrajsich kasarni, bol tam velky vestibul z dymovymi oknami, bolo tam super. Bol som tam vodic obsluha, ak by sa chcel somnou spojit tu je moj e-mail: mario70@centrum.sk.

Vojna 1985-1987 - (Pridané 30.4.2014)

Zdravim vsechny kteri vzpominaji na Kobylu. Ja jsem tam slouzil v letech 85-87 a zucastnil jsem se ostrych bojovych streleb v Kazachstanu na pousti karakum u male vesnicky Asuluk, na Kobyle se skladala ze dvou objektu, C objekt byl pohotovostni a B byl sluzbovy, odpocinek, proviant, kuchyne. Slouzil jsem tam jako ORS-operator rucniho sledovani, navadel jsem pri strelbe raketu Nevu na cil, na dalsich oddilech byli rakety Volchovy, za tohle bych v milulosti uz sedel, ale k veci, paradA MAZACKA VOJNA, mam zajenm se tam jet podivat nejlepsi by bylo s nekym kdo tam slouzil take. Podle tech komentaru co jsem cetl musi byt az do place se se stalo s temi objekty jak to nechali zchatrat, mam to stale pred ocima jak to bylo zive, pokud nekdo bude mit zajem pokecat necham kontakty.

Email: ivan.lapunik@centrum.cz

Tel: +420608252684

Objekt uz dlhodobo nikto nestrazi... - (Pridané 18.5.2014)

brana tiez uz ziadna a vacsina pletiva chyba... objekt zniceny a zdevastovany. Tomas

Objekt volne pristupny - (Pridané 27.7.2014)

Pribudla tam informacia, ze nejaka parcela je na predaj pravdepodobne aj s raketovym silom - kto by to nekupil :-)

matejbus zavinac orangemail.sk

Bol som na zakladni v stredu 6. 8. 2014 - (Pridané 7.8.2014)

Je to akoby mesto duchov. Vsade spina, plechovky, flase. Armada je stale spravcom objektov, pozemok patri sukromnikovi, ktory ho chce predat za 30 eur/m2. No nedari sa.
Skoda, ze armada nechala takto zdevastovat historicky objekt. Mohli ho vyuzit ako skanzen studenej vojny. Ale vysvetli to lampasakom a politicky zafarbenym ministrom, ktori na to kaslu.

368955 at gmail.com, tel.: 0908 979 361

Oprava clanku Vojna 1985-87 (19. 9. 2014)

Zdravim a omlouvam se za nepresne informace u tohoto clanku, kde jsem sdelil, ze ostre bojove strelby se konali v kazachstanu na pousti karakum - tyto informace nejsou pravdive ostre bojove strelby se konaly v Astrachani v Rusku na jihu na polygone v miste Asuluk, byla to takova stepni poust,kde se pohybovala ruzna havet vcetne skorpionu

Email: ivan.lapunik@centrum.cz

Tel: +420 608252684

Peter: Aktualny stav (2. 8. 2015)

Dnes sme sa boli pozriet na zakladni, nebol som tam nejaky cas, ale zhruba raz za dva roky sa tam objavim.

V kasarnach sa po osadeni rampy pri horskom hoteli, ktora uz nie je stale otvorena, zrejme airsoft tolko nehra.

Cela zakladna je ale v hroznom stave. Vsetko zelezo, ktore sa na zakladni nachadzalo je uz takmer prec, vratane vstupnej brany, ci kablov v budove kasarni. Cely objekt je omnoho zarastenejsi, nez co som si pamatal, aj okolo vyhliadkovej veze je uz velmi vysoka trava, odpalovacie rampy a bunkre sa stracaju medzi krikmi a stromami.

Vsetky miestnosti su vybielene, iba v jednom z bunkrov sme nasli pozostatky poschodovej postele a niekolko zachodovych dosiek.

V areali ziadni bezdomovci ani narkomani (s vynimkou neskodnych hulicov, podla vsadepritomnych zrezanych flasiek) nie su - je to prilis daleko od ostatnej civilizacie. V peknych dnoch cez vikend sa tam prechadza velke mnozstvo ludi, ktori vacsinou chcu ist na raketu - teraz sme museli dokonca cakat, kym sme sa mohli vystverat hore. Zial stromy v okoli kazdym rokom rastu vyssie a tak uz je vidno len Petrzalku, cast Rakuska a Stupavu, kdezto ked som tam bol prvykrat, bol tam kruhovy vyhlad s vynimkou pohladu na Dubravku a Lamac. Vyssia rozhladna by bola atraktivnym cielom, aj ked Kobyla ma velku prirodnu hodnotu a turisti prirodu vacsinou nicia.

Aj spominane muzeum by tam bolo naozaj zaujimave, no okrem rozhladne, betonu a asfaltu zo zakladne uz prakticky vobec nic neostalo. Po cca 15 rokoch od opustenia je to velmi rychly upadok. Ocakavam, ze aj vyhliadkovu vezu coskoro niekto v noci spili a odnesie do zberu.

Este ohladom vlastnika pozemkov pod zakladnou, podla katastralnej mapy je to Hlavne mesto SR Bratislava, su tam ale nejaki najomci, aj na okolite pozemky. To sa tyka casti s kasarnou a rozhladnou, ktora lezi v katastri Devina. Druha cast ktora lezi na inom pozemku v katastri DNV nema evidovaneho vlastnika (aspon na tej mape v testovacej verzii).

Takze pre zmenu aktualnej situacie, treba sa obratit na magistrat.

Robo284 zavinac azet.sk: Devinska kobyla (16.11.2015)

Ako som videl, poslednu dobu na Dev.Kobylu jazdia nakladiaky z betonom. Co sa tam deje, nie je nikde ziadna tabula na povolenie nejakej stavby...

Anonym: Stavaju tam vysielac (21.11.2015)

Podla info od brigadnika / pracovnika sa tam stavia vysielac / vykrivac, pravdepodobne BTS.

1zaza12 zavinac gmail.com: Devinska Kobyla, Vyletna Chata (4.2.2016)

Na Kobyle bola Drevena chata, ktora niekedy v rokoch 1953-54 vyhorela. Cely Devin okolo 22:00 bol na nohach a oplakaval aj tak uz napoly rozpadnutu a vykradnutu drevenicu, ktora patrila do koloritu Devina. Podla dohadov ju dali zapalit vtedajsie mocenske organy, lebo pritahovala zvedavcov a nebolo podla mocnych, aby sa tam zdrzovali! Ako deti 8 - 10 rocne sme ale mali vynimku a pohranicne vojsko nas tam tolerovalo. Oblast bola vojskom kontrolovana. Chodievali sme tam sa hravat na partizanov a pomahali nam pri nasich hrach aj vojaci a ucili nas strielat zo samopalov v ramci pionierskych scodzok. Devin, ako pohranicna oblast bol pre siroku verejnost uzavrety a bol prisne kontrolovany vstup.

yanek at centrum.cz: VU Deviska kobyla (27.4.2016)

Sam muzu potvrdit krasu teto rezervace. Podilel jsem se na vystavbe kasaren a vubec cele zakladny ktera byla stavena tak aby zmatla imperialisty. Kasarna byla postavena tak aby pripominala hotel a rekreacni oblast, tak chteli soudruzi zmast imperialistickeho nepritele. Sam jsem se velmi rad o volnem case prochazel po okoli a obdivoval krajinu a zejmena prekrasny vyhled do okoli. CHystam se tohle misto jeste navstivit a ukazat jej detem.

Vydané: 2008-05-01
Aktualizované: 2008-05-01

Kategórie: Výlety, prechádzky - Výlety a prechádzky - Bratislava a okolie