Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Smolenický zámok

Smolenický zámok

Ako smola priniesla šťastie

Smolenický zámok, obklopený nádherným parkom, sa vypína nad dedinou Smolenice na východnom úpätí Malých Karpát. Stojí na mieste pôvodne gotického hradu zo 14. storočia. Patril uhorskému kráľovi Žigmundovi Luxemburskému a plnil funkciu strážneho hradu pri obchodnej Českej ceste. V období napoleonských vojen vyhorel a zostali z neho iba ruiny. Zámok začal budovať na rumoviskách hradu v roku 1911 Jozef Pálffy. Z pôvodného hradu zostali len bašty.

Zámok je verejnosti prístupný iba počas letných prázdnin, patrí Slovenskej akadémii vied, ktorá tu má Kongresové centrum, kde sa konajú semináre, sympózia, a konferencie.

Okolie zámku - Smolenický kras - poskytuje viacero príležitostí na pekné pešie výlety do lesa, na lúky, napr. na vrch Molpír, kde kedysi bolo hradisko, k jedinému Malokarpatskému vodopádu v Doline Hlboča pod Molpírom, do jaskyne Driny a na najvyšší vrchol Malých Karbát Záruby (750m n.m.). V nižšej časti hrebeňa Zárub je Havrania skala s pekným výhľadom.

Podľa miestnej povesti má názov Smolenice čo do činenia so smolou. Na mieste, kde je teraz dedina, bol v minulosti les. Viedla cezeň cesta. Raz tadiaľ išiel smoliar, na voze viezol smolu. V lese poľovali páni na zver. Hnali sa za krásnym jeleňom, ktorý splašený vbehol na cestu - a rovno do smoliara! Skočil mu do voza a prevrátil ho. Smola sa rozliala po zemi. Smoliar celý preľaknutý skríkol: "Smole nic!" A tak toto miesto začali nazývať Smolenicami. Páni za škodu zaplatili a prijali smoliara do svojich služieb. Dali mu postaviť na nešťastnom mieste domček, kde ako strážca - hájnik okolitých lesov býval. Jeho dom bol prvým domom v Smoleniaciach.

Ako sa dostanete do Smoleníc

Autom z Bratislavy po diaľnici do Trnavy, tam odbočte na cestu číslo 51 v smere Trstín – Smolenice. Táto trasa meria asi 75 km.

Kratšia trasa vedie cestou číslo 502 pod východnými svahmi Malých Karpát v smere Pezinok – Častá – Smolenice. Meria asi 60 km.

ib

Pridaj komentárPripojte komentár

Ďalšie info:

Jaskyňa Driny

Bratislavský online sprievodca

Buková

Vodopád a kanibali v Malých Karpatoch - výlet na Molpír

Tip na najkrajší malokarpatský výlet: Okolo vodopádu cez Záruby zo Smoleníc do Smoleníc

Vydané: 2005-05-18
Aktualizované: 2005-05-18

Kategórie: Výlety, prechádzky - Výlety a prechádzky - Bratislava a okolie