Informácie pre vodných turistov, vodákov. Kde sú vhodné miesta na začiatok, či koniec splavu, na vynášky lodí na slovenskej strane - v úseku od Moravského sv. Jána / Hohenau až po Bratislavu. Uvedené sú aj vzdialenosti, ktoré vzhľadom na predpokladanú rýchlosť plavby umožňujú urobiť si nejaký časový harmonogram.
O splave Moravy sa zvykne hovoriť, že je nenáročný a vhodný aj pre ľudí bez vodáckych skúseností, (samozrejme, za predpokladu, že sa v kanoe nájde niekto, kto už vie kormidlovať, alebo sa to po pár záberoch naučí). Morava je však nenáročná len vtedy, ak si zvolíte trasu primeranú svojim silám a možnostiam, dobre si ju naplánujete a tiež, ak nie je vysoký stav vody.
Ak ste viazaní pri splave Moravy na slovenský breh, tak môže byť dlhé kilometre ťažké nájsť vhodné miesto na vynášku lodí, ktoré je prístupné aj autopodpore prichádzajúcej po súši. Rakúsky breh Moravy je "priateľskejší", ale kedže možností prepravy aut na druhý breh je poskromne, budete zrejme pri výbere štartu i cieľa splavu odkázaní na slovenský breh.
Autom sa v roku 2014 cez Moravu môžete dostať len po moste pri Moravskom sv. Jáne a kompou v Záhorskej Vsi. Cyklomost v Devínskej Novej Vsi bol projektovaný tak, aby sa dal prejsť osobným vozidlom, ale to je zakázané.
Toto mólo pred sútokom Moravy s Devínom je už dávno minulosťou. Ktorá veľká voda ho vzala? Snímka je z roku 2007.
Miesto štartu pri jedinom cestnom moste cez Moravu medzi Slovenskom a Rakúskom.
V Gajaroch pri Dürnkrute miestna Telovýchovná jednota Sokol zrenovovala v roku 2014 kovové schodíky k vode, vykosila trávnatú plochy pri rieke, tak by bola vhodná na táborenie. Je tam dobrý prístup po panelovej ceste.
Snímky: TJ Sokol, Gajary.
Prvý úsek sa začína na 67. kilometri od sútoku Moravy s Dunajom. Vhodné miesto je hneď pri moste cez Moravu, ktorý spája Moravský svätý Ján a rakúske Hohenau. Keď vchádzate na most zo slovenskej strany, naľavo je pomerne veľký štrkový výbežok na ktorý treba spustiť lode z vyše dva metre vysokého a pomerne strmého briežku. Podobne, nie veľmi priateľsky vyzerá slovenský breh Moravy až po Gajary.
Jeden, nie úplne vydarený splav na tomto úseku je popísaný v článku Polmaratón na rieke Morava.
Ak uvažujeme priemernú rýchlosť plavby 6 km za hodinu, tak 24-kilometrový úsek od hohenauského mosta po Gajary môže zabrať necelé 4 hodiny usilovného pádlovania.
O pozemok pri Morave v Gajaroch sa stará karavanklub Telovýchovná jednota Sokol a chce tam, možno už v júli 2014, vybudovať pozvolný vjazd do vody pre loďky. TJ prosí všetkých návštevníkov, aby tam dodržiavali poriadok. Plánuje sa, že bude vytvorený návštevný poriadok pre toto miesto a v ňom aj povinnosť ohlásiť táborenie na pozemku. O novinkách bude TJ informovať na svojich stránkach, prípadne použijte mailový kontakt ccctjsokolgajary at gmail.com.
Ďalší úsek: Gajary - Záhorská Ves, riečne kilometre 43 až 31
Okolo 12 km, dve hodiny pádlovania.
V Záhorskej Vsi možno štartovať, pristávať na mieste, kde odchádza kompa, vjazd na kompu je totiž dostatočne široký. Vedľa je lúka, kde si možno pripraviť veci. Fotodokumentácia vďaka Petrovi Čaradskému. Pre zaujímavosť - Peter pohodovo splavoval zo Záhorskej Vsi pod Devín 8 a pol hodiny, vrátane zastávok, aj opekačkovej zastávky neďaleko bufetu U starého bicykla. Čistý čas plavby jeho skupiny bol 6 a pol hodiny.
Ešte jedna zaujímavosť - Záhorská Ves je najzápadnejšia obec na Slovensku.
Na webe je rozprávanie českého vodáka, ktorý si pri Záhorskej Vsi nechal v húštine schovanú loď s vecami a odskočil si do miestnej krčmy. Keď sa vrátil, vecí mu ubudlo. Niet sa čomu čudovať, že Rakúšania sa neženú do budovania mostov cez Moravu.
Suchohrad - riečny kilometer 34 - 35
Ak sa plavíte do Záhorskej Vsi, míňate obec Suchohrad. Necelý kilometer pod Suchohradom je rameno, do ktorého možno zabočiť a zákratko v ňom je po pravej strane betónová rampa na vystupovanie z lodí. Vedľa je mólo Povodia Moravy.
Až do Suchohradu sa vraj plavil koncom devätnásteho storočia z Devínskej Novej Vsi parník, ktorý tam vozil piesok zo Sandbergu, z dnešnej prírodnej rezervácie pri Devínskej Novej Vsi.
Záhorská Ves - Vysoká pri Morave, riečne kilometre 31 až 20,5
Zo Záhorskej do Vysokej pri Morave, čo je asi najobľúbenejšike štartovné miesto Bratislavčanov, je to necelých 11 km, a teda necelé dve hodiny. Vo Vysokej je veľká panelovo-betónová plocha hneď pri rieke, to je štandartné miesto na prípravu lodí.
Vysoká pri Morave - Devín, riečny kilometer 21 až... (uhádnite)
Úsek z Vysokej pod Devín sa obvykle delí na dve časti. Obvyklá je prestávka s opekaním pri Devínskom jazere, pár sto metrov od bufetu U starého bicykla. Po toto miesto je to z Vysokej pri Morave približne 9 km, a od opekačkového miesta pod Devín je to takmer 11 km.
Vo finálnom úseku od Devínskej Novej Vsi sa Morava rozširuje a spomaľuje. Raz sa nám stalo, že tam vial protivietor a zápasiť s ním bolo dosť pracné, pretože vietor proti nám hnal celkom regulárne vlnky.
Dokončenie z Devína do Bratislavy (Karlovej Vsi), deväť rýchlych kilometrov po Dunaji
Splav Moravy sa nemusí skončiť pod Devínom. Môžete pokračovať po Dunaji, napríklad až k lodeniaciam do Karlovej Vsi, čo je takmer 9 kilometrov. Je to už iný zážitok ako lenivá Morava, takže sa po Morave môže zdať, že frčíte dolu vodou. Dunaj je už "veľká voda", omnoho rýchlejšia ako Morava, samozrejme rýchlosť závisí od šírky toku. Práve v úzkej Devínskej bráne, v niekdajšej Porta Hungarica, je Dunaj veľmi rýchly.
Až po sútok s Dunajom je Morava veľmi bezpečná. No POZOR, jedno z najnebezpečnejších miest pre vodákov na Dunaji v okolí Bratislavy je práve v jeho sútoku s Moravou. Preto, ak pokračujete z Moravy na Dunaj, treba sa pod Devínskym hradom držať čo najbližšie pri ľavom brehu. Ale skoro za devínskym prístaviskom vyhliadkových lodí si treba dávať pozor na kamenné prehrádzky pri ľavom brehu Dunaja, na ktorých sa pri nižšom stave vody tvoria pereje. Pri nižšom stave treba ísť od ľavého brehu takmer na úroveň bójí, ktoré vyznačujú plavebnú dráhu veľkých plavidiel. Samozrejme, treba rátať s riečnou premávkou a rýchloloďami, ktoré môžu kanojky poriadne rozhúpať. Pre menej skúsených vodných turistov sú v týchto miestach vhodnejšie katamarany ako kánojky a tiež sprievod niekoho, kto už Dunaj pozná.
Text: Vlado Bibel, foto: Peter Čaro Čaradský, Vlado Bibel
Komentáre
V prvom rade vas clanok je moc uzitocny. Chcem sa spytat, ci vynaska na Devine je v pohode. Mam nafukovaci kajak a idem s 8 rocnym synom. Na google maps vidim ze su tam kamene? Dakujem.
Roland
Keď som tam bol naposledy, boli tam kamene a medzi nimi čosi ako chodníčky. Ale nie je to vysoké. Sú tam miesta, kde chodia rybári. Len sa neplavte do sútoku s Dunajom. Tam sa ďalej od brehu tvoria nepríjemné viry. Rašej končite pre sútokom.
Vlado
Vydané: 2014-06-16
Aktualizované: 2014-06-16
Kategórie: Voda - splavy, výlety, príbehy - Výlety, prechádzky