Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Štefánikova mohyla na Bradle, monument s krásnym výhľadom

Mohyla Milana Rastislava Štefánika - Bradlo

Štefánikova mohyla na Bradle je miesto, ktoré nadchne obdivovateľov monumentov, ale aj milovníkov prírody. Týči sa na kopci vo výške 543 metrov nad morom a je z nej nádherný výhľad na okolitý kraj, na dolinu s dedinou Košariská a mestom Brezová pod Bradlom, na kopce Myjavskej pahorkatiny, Bielych a Malých Karpát, vidno z nej siluety Čachtického hradu, aj hradu Branč. Stojí na rozhraní Záhoria a Považia.

Pamätník jednému zo zakladateľov Československa je notoricky známy z obrázkov, ale v skutočnosti pôsobí oveľa pôsobivejšie ako na fotografiách a vo filmových dokumentoch. Je to iste vďaka živej prírodnej kulise, ale aj pre bezprostredný zážitok z krásy kameňa, z ktorého je postavený.

Pomerne presný popis mohyly prináša časopis Bradlo: "Mohyla sa skladá z dvoch terás stupňovite nad sebou vyrastajúcich zo svahov a z náhrobnej stavby. Pôdorys celej stavby je obdĺžnik s orientáciou od západu na východ, zodpovedajúci prvotnému uloženiu štyroch hrobov, tvoriacich kríž. V hlave je hrob generála Štefánika, v jeho nohách hrob kráľovského talianskeho mechanika-strelca Aggiusti Gabrieleho, po pravom boku hrob poručíka Mancinelli Scottiho (ktorý bol neskoršie prevezený do vlasti), po ľavom boku seržanta Merlini Umberta. Spodná terasa má dĺžku 93 m a šírku 62 m. V kratších terasách na východnom a západnom boku umiestnené sú vždy dve a dve schodištia vedúce na rovinu, z ktorej zo všetkých strán je uplatnený terén svahov a uprostred vyššia druhá terasa s obvodom 45 a 32 m. Obidve terasy sa dvíhajú hrabovite šikmými stenami, vybudovanými z hrubých kvádrov. Z druhej terasy vyrastá na temeni kopca pyramídovitá mohyla. Na južnej a severnej strane pyramídy vystupuje po každej strane jedno schodište. Z každého rohu sa pnú do výšky 12 m mohutné kamenné obelisky. Jedinou živou výzdobou mohyly sú šľachtené jalovce, vyrastajúce z pôdy vrchu. Mohyla je zhotovená z kvádrov z drahocenného trvácneho kameňa travertínu, ktorého sem bolo dovezeného zo Spišských Vlachov 194 vagónov, t.j. 924, 32 m³".

Tvorcom mohyly bol známy slovenský architekt Dušan Jurkovič, o ktorom sa vedelo, že bol Štefánikovým priateľom z detstva. Udajne on sa prihovoril za to, aby generála po tragickej smrti po páde lietadla v máji 1919 pochovali nad jeho rodnou dedinou na Bradle. Základný kameň mohyly nad hrobom bol položený 4. mája 1924 pri príležitosti 5. výročia Štefánikovho úmrtia. So stavbou sa začalo 11. júla 1927 a dokončená bola za 280 pracovných dní. V roku 1996 ju nanovo zrekonštruovali.

Chystáte sa na výlet na Bradlo? Pozrite si webkameru: >>

Mohyla je ideálnym tipom na vlastivedné školské výlety, ale miesto a jeho okolie je zaujímavé aj z iného dôvodu ako je poznávanie národných dejín a ich hrdinov. Obľubujú ho milovníci lyžovania, kúsok pod mohylou sa nachádza lyžiarska zjazdovka s vlekom a chata.

Výstup na Bradlo je aj častým cieľom peších turistov, ktorí putujú po červenej značke Štefánikovej magistrály Malými Karpatami z Bratislavy až po Bradlo a odtiaľ pokračujú Magistrálou hrdinov SNP.

Autom z Bratislavy: Ak sa na výlet vyberiete autom z Bratislavy, môžete si zvoliť rýchlejšiu trasu diaľnicou do Trnavy a stadiaľ do Brezovej pod Bradlom, alebo pomalšiu, cez Záhorie, popod západné úbočia Malých Karpát. Obe trasy sú približne rovnako dlhé, od 80 km do 90 km. Autoturisti sa k mohyle dostanú z Brezovej odbočkou na úzku asfaltovú cestu s prudkým stúpaním a mnohými kľukatými zákrutami. Cesta končí na stráženom platenom parkovisku asi päť minút chôdze od mohyly.

ib

.Pripojte komentár

Ďalšie info:

Bratislavský online sprievodca

Na Branči sa dá prechádzať aj s detským kočiarom

Bradlo a Branč - štyri snímky z letov nad západným Slovenskom

Vydané: 2005-08-09
Aktualizované: 2005-08-09

Kategórie: - Výlety a prechádzky - Bratislava a okolie