Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Stopfenreuth - Bratislava, plavba po ramenách a Dunaji

Vjazd do dunajského ramena pri Stopfenreuthe v Rakúsku

Drevené schodíky s rampou na spúšťanie kanoe pri Stopfenreuthe. Stopfenreuth je dedinka na ľavom brehu Dunaja povyše Hainburgu. Neleží hneď pri Dunaji, je od neho oddelená protipovodňovou hrádzou.

V ramenách pri Stopfenreuthe v Rakúsku

Zo Stopfenreuthu vedie k Dunaju asfaltová cesta, ktorá sa končí pri slimákovitej vyhliadkovej plošine nazvanej Au-Terrasse, čiže Lužná terasa. Pod ňou je táborisko. Táto cesta vedie pomedzi dunajské ramená. Na brehu ramena, ktoré máte po ľavej strane, keď idete zo Stopfenreuthu, vybudovali drevené schodíky s rampou na spúšťanie kánojek do vody. Zo Stopfenreuthu sú schodíky vzdialené približne 660 metrov.

Na Stopfenreuthskom ramene je zaujímavé to, že v ňom rastú rastú lekná so žltými kvetmi.

Keď klesne hladina Dunaja, môže byť nutné začiatok ramena koníčkovať. (Ohľadne odhadu stavu vody si pozrite ďalšiu reportáž zo Stopfenreuthského ramena.)

Google mapa s vyznačenými hlavnými bodmi trasy

V ramenách pri Stopfenreuthe v Rakúsku

Stopfenreuthské rameno vteká do Dunaja, a keď sa blížite k jeho koncu, za riekou vidieť Hainburgský hrad.

V ramenách pri Stopfenreuthe v Rakúsku
Pri Dunaji nad Hainburgom

Na konci Stopfenreuthského ramena majú kanoisti dve možnosti, ako pokračovať ďalej - buď pretiahnu lode do Dunaja, alebo idú do Spittelauerského ramena, ktoré je za malým presypom naľavo. To je prvá prenáška.

V ramenách pri Stopfenreuthe v Rakúsku
V ramenách pri Stopfenreuthe v Rakúsku
V ramenách pri Stopfenreuthe v Rakúsku
V ramenách pri Hainburgu v Rakúsku

V júni sme sa plavili po ramene medzi chumáčmi z dunajských lesov. Ma krátkom úseku bolo rameno veľmi plytké a museli sme koníčkovať - ťahať lode za sebou. Nebolo to nepríjemné, bolo tam štrkové dno. Ak je veľmi nízka hladina Dunaja, tak takýchto miest pribudne.

Spittelauerské rameno sa potom rozšírilo. Znova sme prenášali lode cez prehrádzku. A napokon sme ich preniesli popod mostík, za ktorým je už Dunaj. Ak sa vám nepozdáva kamenie pod mostíkom, môžete preťahovať lode cez úzke hrdlo sprava. Tam sme však narazili na bahno aj na komárov. Môžete si vybrať...

Celkovo boli na tejto trase tri prenášky, pričom všetky boli krátke. Najťažšie bolo prenášať kamenie pri vjazde do Dunaja. Mali sme ale katamaran, ktorý sme nerozoberali. S jednou kánojkou by bolo prekonávanie poslednej prehrádzky pod mostíkom jednoduchšie.

V ramenách pri Hainburgu v Rakúsku
Pod Devínom

Keď sme sa vplavili do Dunaja, boli sme už pod Hainburgom a neďaleko na druhom brehu sme videli zrúcaniny Rothelsteinského hrádku. Dunaj v prielome Devínskej brány tečie veľmi rýchlo a netreba ani veľmi pádlovať a už ste pod Devínskym hradom.

Na sútoku Dunaja a Moravy pod Devínom je dobré sa vyhýbať miestam, kde na seba narážajú vody oboch riek. Vznikajú tam vlnky a víry, ktoré na niektorých miestach dobre zalomcujú aj stabilným katamaranom. Kánojku bez dvojčaťa môžu nebezpečne preliať a rozkolísať. Treba sa držať viac v strede Dunaja, alebo na jeho pravej strane.

Spod hradu ešte potrebujte prepádlovať sedem kilometrov, kým sa dostanete do lodenice pri Karloveskom ramene. Ide to rýchlo. Dunaj nie je Morava.

Variant Stopfenreuthské kolečko

Pri našom výlete sme sa nechali vyviezť k Stopfenreuthskému ramenu, pokračovali sme ramenami a potom ďalej po Dunaji. V ramenách pri Stopfenrouthe a Hainburgu je však možné naplánovať si na kánojkách výlet, pri ktorom sa vraciate takmer na miesto štartu.

Do Dunaja vkĺznete pri Stopfenreuthe, pri táborisku so slimákovitou vyhliadkovou plošinou Au Terrasse a plavíte sa dolu pod Hainburg, kde odbočíte doľava do ramien, na mieste, kde je spomínaná prehrádzka s mostíkom (4,58km). A potom sa ramenami vrátite takmer na miesto štartu pri Stopfenreuthe (4,8km). Je to kratučký, ani nie desaťkilometrový výlet. Dunaj v Devínskej bráne tečie veľmi rýchlo, takže sa po ňom dá preplaviť hádam aj za 20 minút.

Od vjazdu do ramena pri Stopfenreuthe k Dunaju treba prešliapať 570 metrov.

Podrobnejšie je toto kolečko aj s informáciami o stave vody v ramenách popísané v pokračovaní článku.

Text a foto: Vlado Bibel

Viac informácií:

Výlety na kanojkách: Na Dunaji nad Bratislavou - Stopfenreuthské a Spittelauerské rameno

Dunaj 413 cm

Pridaj komentárPripojte komentár

Vydané: 2014-06-24
Aktualizované: 2014-06-24