Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Vychádzka z Hainburgu na Hrad Röthelstein

Rameno Dunaja pod Röthelsteinským bralom vo februári 2015 zamrzlo
Rameno Dunaja pod Röthelsteinským bralom vo februári 2015 zamrzlo.

Na Hrad Röthelstein sme sa chystali už dávno. Obvykle ho totiž vídame iba z vody, keď ho míňame počas splavov Dunaja. Zrúcanina stojí na skalnom brale, ktoré sa kedysi týčilo priamo nad Dunajom, ale teraz bralo a rieku oddeľuje zjavne umelo vybudovaná kamenistá hrádza a aj niekoľko piesčitých ostrovčekov poprepájaných prehrádzkami. Röthelsteinské bralo nie je až také mohutné a vysoké ako to, na ktorom stojí Devínsky hrad. Niekde som čítal, že je až 30-metrové, čo sa mi ale po návšteve hradu zdá byť o pár metrov nadsadené. Lanom sme ho nemerali, skala je pre lezenie príliš rozbitá a žiadna lezecká cesta naň nevedie. Ale v odhade výšky sa môžem mýliť.

Chodník k Röthelsteinskému hradu vedie popri Dunaji aj tunelom vytesaným do skaly
Chodník k Röthelsteinskému hradu vedie popri Dunaji aj tunelom vytesaným do skaly.
Chodník k Röthelsteinskému hradu vedie popri Dunaji tunelom vytesaným do skaly

V každom prípade je hrad pekným a pohodlným vychádzkovým miestom z neďalekého Hainburgu. Ale neplatí to v čase, keď sa topí sneh a na chodníku sa šmýka. Od parkoviska pod Hainburgským riečnym prístavom a kaviarne Donau Café je hrad vzdialený necelého jeden a pol kilometra. Chodník označený najprv vedie tunelom vytesaným do skaly a pokračuje pár metrov nad Dunajom. Nasleduje rázcestie turistických chodníkov. Ak sa budete držať vľavo, po krátkom stúpaní ste na hrade. Je z neho pekný výhľad na Dunaj a dunajské lužné lesy, ktoré takisto ako zrúcanina a jej okolie ležia v rakúskej prírodnej rezervácii Donau-Auen - v Národnom parku Dunajské nivy.

Na Hrade Röthelstein
Na Hrade Röthelstein.
Na Hrade Röthelstein
Výhľad na Dunaj a lužné lesy z Hradu Röthelstein
Výhľad na Dunaj a lužné lesy z Hradu Röthelstein.

Prvé písomné zmienky o hrade pochádzajú z dvanásteho storočia a jeho meno je odvodené od priezviska niekdajších majiteľov z rodu Röthelsteinovcov.

Zaujímavé je, že na tomto území, v línii len o málo dlhšej než štyri kilometre, stoja tri hrady: Hainburgský, Röthelstein a napokon Devínsky hrad. Niekdajšia brána do Uhorska, v minulosti označovaná ako Porta Hungarica a dnes ako Devínska brána, bola v stredoveku poriadne opevnená. Opevnenie Röthelsteinu vylepšili aj kvádrami z pozostatkov neďalekého mesta z čias rímskej slávy zvaného Carnutum. Podľa aktuálneho informačného panelu umiestneného na zrúcanine sa v roku 1300 nad hradom týčila päťposchodová veža.

Prečítajte si viac o minulosti hradu Röthelstein.

Dunaj koncom zimy poklesol a na jeho brehu sme sa cítili ako pri mori. V pozadí je Hainburg
Dunaj koncom zimy poklesol a na jeho brehu sme sa cítili ako pri mori. V pozadí je Hainburg.
Tam, kde je nemôže prúd, vznikla počas niekoľkých mrazivých týždňov na Dunaji ľadová škrupina
Tam, kde je nemôže prúd, vznikla počas niekoľkých mrazivých týždňov na Dunaji ľadová škrupina.

Keď sme sa na hrad počas druhého februárového víkendu 2015 vybrali, zistili sme, že hladina Dunaja poklesla, a tak namiesto chodníka, na ktorom sa miestami kĺzalo, môžeme ísť po štrku a kameňoch, ktoré obvykle rieka zväčša prikrýva. Po pár metroch sme si všimli, že riasy rastú na pevnom kamennom podloží, nie na jednotlivých voľných kameňoch. Je to dôkaz toho, že sa nachádzame v miestach nazývaných prielom Dunaja. Tu sa rieka predrala cez začínajúci chrbát Karpatského oblúka a pustila sa na svoju púť do Čierneho mora. Celkom zaujímavé by bolo pozrieť si nejaký geologický scenár, ako sa v dávnej minulosti rieka mohla prevaliť cez toto skalné podložie, ktoré dodnes obrusuje.

Túto skalu možno raz Dunaj odkotúľa
Túto skalu možno raz Dunaj odkotúľa.
Skúmanie skál, ktoré sú obvykle skryté pod hladinou
Skúmanie skál, ktoré sú obvykle skryté pod hladinou.

Prechádzka po vyschnutom kraji koryta Dunaja bola zaujímavá aj preto, že sme v nej našli balvany s okrúhlymi tvarmi i loptičkovitými "bradavičkami".

Bója na Dunaji signalizuje lodníkom, kade sa môžu bezpečne plaviť
Bója na Dunaji signalizuje lodníkom, kade sa môžu bezpečne plaviť.
Náhradné bóje sú pripravené
Náhradné bóje sú pripravené.

Po brehu sme míňali červenú bóju, okolo ktorej v lete na kánojkách frčíme v rýchlom prúde Dunaja. Keď sme sa vracali, našli sme pri parkovisku rakúsku správu vodnej cesty s bójami pripravenými na nasadenie na vodu. Boli čerstvo natreté, ale farba nemôže zakryť preliačeniny, ku ktorým bóje prídu, keď slúžia na Dunaji - sú otlčené od rôznych plávajúcich predmetov, najmä od častí stromov, ktoré zo sebou berie dravý prúd, keď stúpne hladina. Dunajským bójam a stretnutiam s nimi venujeme až budúci článok.

Foto: Braňo Bibel, text: Vlado Bibel

Vydané: 2015-02-19
Aktualizované: 2015-02-19

Kategórie: Výlety, prechádzky