Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

O plánovaní splavov - počasie a vodočty

Vodočty, stav vody v Dunaji

Hydrologické spravodajstvo SHMÚ.

Pegelstände und Prognosen - Donau River Information Services - vodočty pre rakúsku časť Dunaja.

Dolné Rakúsko - hydrologické spravodajstvo.

Mapka Dunaja s vodočtami pre jeho povodie, maďarskí vodohospodári.

Stavy a prietoky na vodných tokoch - Dunaj, slovenský zdroj.

Splavnosť dunajských ramien

Devín: 217 cm (29. sept. 2017). Karloveské rameno nebolo splavné.

Devín: 170 cm (3. sep. 2022). Voda do Devínskeho ramena netiekla.

Devín: 198 cm (24. mar. 2015). Voda do novootvoreného Devínskeho ramena netiekla.

Devín: 371 cm (14. aug. 2014. 15:00). Karloveské rameno elegantne splavné.

Pegel Wildungsmauer: 280 cm (29. aug. 2014). Horný úsek zo Stophenreuthu splavný ale škŕkal. Bočné kamenné "jazyky" na Dunaji viditeľné.

Pokiaľ sa zberáte do slovenských ramien Dunaja na ľavej strane starého koryta Dunaja pod obcou Dobrohošť, dobré je si zistiť, či v ramenách nie je záplavový režim. Ak by si niekto chcel overiť, čo ho v ramenách čaká, telefónne číslo na dispečing je 031 - 55 94 336.

O stave vody v dunajských ramenách pod Bratislavou informuje online monitorovací systém hladín a prietoku v ramennej sústave.

Ďalšie info:

Ostrovy dravcov

V dunajských ramenách

O počasí

Pri plánovaní splavov je azda najväčším problémom neistota spojená s počasím. Aké bude, túto otázku si kladieme často až do poslednej chvíle. Nejde len o otázku, či zmokneme, alebo nie. Keď som videl následky veternej smršte, ktorá ako zápalky polámala stromy pri chatovej osade pri Šulianskom jazere, tak som stratil chuť nechať sa zastihnúť búrkou niekde v prírode, kde sa úplne nikde nemožno schovať pred živlami.

Výbornou, aj keď nie stopercentnou pomôckou sú internetové predpovede počasia.

Na stránkach Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) sú uvedené predpovede systému ALADIN obsahujúce niekoľkodňové predpovede pre jednotlivé lokality. SHMÚ publikuje aj 10-dňové predpovede, ktoré však nebývajú presné - nedá sa očakávať, že ak predpovedajú pekné počasie na obdobie vzdialenejšie ako 3 dni, tak naozaj bude pekne, ale predsa sú určitou orientačnou pomôckou pokiaľ ide o predpoveď príchodu nejakých mohutných frontálnych systémov, ktoré znamenajú zásadnú niekoľkodňovú zmenu počasia.

Pokiaľ ide o počasie v Bratislave a v dunajských ramenách, už viackrát som si všimol, že ak prichádza oblačnosť zo západu, alebo zo severu, tak sa môže niekde nad Devínskou Kobylou a Dunajom zastaviť. Zdá sa, že Dunaj a za ním ležiaca nížina predstavujú akési rozhranie, na ktorom sa môže "lámať" počasie. Napr. v bratislavskej Dúbravke (ešte Záhorie?:-) je oblačno, ale keď prejdete Dunaj smerom na Maďarsko, oblakov ubúda. A tak často predpoveď pre Bratislavu nie je úplne užitočná pre vodácke výpravy do dunajských ramien. Tam býva počasie lepšie. (Priznávam, pohybujem sa po tenkom ľade subjektívnych postrehov.)

Ako postupovať pri bádaní v meteorologických predpovediach: Ak chcete ísť do dunajských ramien, najlepšie je kombinovať predpovede pre Baku a pre Gabčíkovo. Pre Malý Dunaj sa viac hodí predpoveď pre Dunajskú stredu a možno aj pre Senec. Pre dunajské ramená sa ponúka ešte možnosť pozrieť si maďarskú prognózu pre Mosonmagyaróvár.

Kde sú tieto predpovede:

Model ALADIN nájdete na stránkach SHMÚ. Je tam meteogram zbrazujúci predpoveď pre slovenské mestá rozloženú do grafov pre teplotu, oblačnosť, zrážky, výšku tlaku, rýchlosť vetra a dokonca aj jeho smerovanie. Ten, kto niekedy stál v protivetre na jednom mieste pri plavbe dolu Moravou, ocení aj poslednú informáciu o smere vetra.

Samozrejme, vždy si treba pozrieť, či meteorológovia neprichádzajú s nejakými výstrahami.

Naklikať si možno aj predpoveď maďarských hydrometeorológov na stránke www.met.hu.

No a samozrejme, keď hladina riek stúpa, alebo sa krajinou prevalili povodne, dôležité sú informácie o stave hladiny. Tie pripravuje Slovenský vodohospodársky podnik. Pre povodie Dunaja sú tu: www.povodia.sk/dunaj/.

#splav #stav #voda #prietok #počasie #vodočet #úroveň #hladina

Ďalšie info:

Tipy na športovanie a dobrodružný turizmus, outdoorové aktivity

Vydané: 2008-07-17
Aktualizované: 2022-10-22

Kategórie: - Počasie