Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Emília Skokánková: Náreky teciny Teriny


V roku 2015 sme vydali knižnú verziu poviedok Náreky teciny Teriny. V roku 2019 pripravujeme druhé rozšírené vydanie. Predpokladaný termín vydania: november / december.

Náreky teciny Teriny - obálka

Zadná strana obálky.

Milka Skokánková

Online vydanie Nárekov teciny Teriny

Niektoré z príbehov teciny Teriny sme už dávnejšie vydali online. (Odkazy na príbehy sú nižšie na strane.) Náreky v knižnej verzii Nárekov sú upravené a prešli aj "záhoráckou" jazykovou korektúrou. Dokopy ich je osem.

Do knižného vydania nárekov pribudlo aj 16 príbehov a básnička Óda na zelé. Každý nárek a príbeh je ilustrovaný.

Emília Skokánková (na snímke vľavo) v deviatich nárekoch teciny Teriny vyrozprávala, čo začula kedysi v kuchyni rodného domu v Jablonici (Záhorie), keď si susedky prichádzali vyliať srdce k jej mamke Agneši.

Nárek Teciny Teriny 2

Tieto susedky autorka prevtelila do jednej hrdinky - teciny Teriny. Ako píše M. Skokánková, tá jej tecina Terina "žije so svojou rodinou a s hydom v domčeku so spoločným dvorom na okraji malej záhoráckej dedinky. Neďaleko, na malej vyvýšenine pri ceste, stojí zvonica, z ktorej sa na obec a večer ozýva zvonenie. A toto zvonenie zaobstaráva rodina teciny Teriny, pretože jej manžel Jan je aj kostolníkom. Určite však ho nájdete častejšie v miestnom hostinci, ako v kostole A tak raz zvonil malý Janek, raz Anďa, inokedy zase tecina Terina a stalo sa aj to, že sa vôbec nezvonilo, pretože nik z nich nemal čas. Alebo sa zvonilo až vtedy, keď na to prišli, že už sa zvoniť má. No a stávalo sa, že obedné zvonenie, alebo večerné zvonenie, ktorému sa hovorilo "klekání", alebo "andel pána", sa zvonilo aj s hodinovým oneskorením.

Pošli odkaz autorke: >>

Ďalšie info:

Nárek teciny Teriny 2 - ukážka z knihy

OBJEDNAJTE TU:Order
Náreky teciny Teriny
Autor: Milka Skokánková
Cena: 6.90 EUR
Mierka: 0
Kategória: Beletria, poézia - slovenskí autori
Vydavateľ: Panoráma.sk
Vydanie 1.
Rok vydania: 2016
ISBN: 978-80-967997-4-9
Počet strán: 76
Mäkká väzba
Rozmery: 14.80 x 21.00 cm
Nákupné podmienky
Pozrite ďalšie v kategórii
>> Beletria, poézia - slovenskí autori

Vydané: 2016-03-03
Aktualizované: 2016-03-03