Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Poznámky k rýmovačkám

Ženské meno Lea

Meno Lea pochádza z hebrejského Lí-ah, čo znamená antilopa, gazela. Podobné mužské meno Leo pochádza z latinského Leo, čo znamená lev. Podľa publikácie Vyberte si meno pre dieťa.

Wiki

Wiki, ktoré sa stalo jedným z dvoch slov, z ktorých vznikol názov Wikipedia, znamená v havajčine rýchly. Druhá časť názvu je dokončenie slova encyklopédia.
> Viac o vzniku Wikipédie.

Sezóna topoľov

V Bratislave sa v roku 2011 začala sezóna topoľov, ktorá sa vyznačuje lietajúcimi chumáčmi, už na troch zmrznutých (na Pankráca, Serváca o Bonifáca). Poznámka k rýmovačkám O troch zmrznutých.

Ku vzniku mien Alfréd a Alfréda

Pochádzajú zo staroanglického aelf + raed, čo znamená múdry poradca, ktorému pomáhajú duchovia elfovia... Domácka podoba mena je Fred - Freda. Uvádzajú autori knihy Vyberte si meno pre dieťa. (Poznámka k rýmovačke pre Alfréda.)

Cudná Diana

Diana bola v starom Ríme bohyňou polovačiek a vedela sa rozprávať so zvieratmi. Zobrazovali ju s lukom a šípmi. Okrem toho bola stelesnením cudnosti a panenstva, a tiež ochránkyňou žien. (Poznámka k rýmovačke o Diane.)

Od Eliáša k Iľjovi

Eliáš, starozákonný prorok ukončil svoju zazráčnú životnú dráhu na Zemi odchodom na ohnivom voze, čo je dodnes výzvou pre UFO-lógov. Zaujímavé je, že si našiel miesto nielen vo „svätých“ knihách židov a kresťanov, ale aj muslimov.

V slovanských kultúrach mal prorok Eliáš údajne významené postavenie preto, lebo ho vďaka ohnivému vozu bolo možné prirovnávať k dominantnému slovanskému bohovi hromu a blesku Perúnovi. A misionárom sa Eliáš hodil ako Perúnov nástupca v predstavách ľudu. Kresťanská cirkev to uplatňovala najmä na východe.

V Rusku Eliáša premenovali na Iľju - a jeho meno sa stalo aj menom najznámejšieho hrdinu bohatierskych bylín (povestí) - Iľju Muromca. V Rusku po Iľjovi Muromcovi, neohrozenom obráncovi vlasti, pomenovali pancierový vlak, viacero lodí a reaktívny bombardér. Možno očakávať, že Iľjove meno ponesú v duchu tejto tradície aj ďalšie stroje.

Iľja je na Slovensku zrejme častejšie meno než Eliáš. (Poznámka k rýmovačke o Iľjovi.)

Ženské meno Marta

Pozrite básničky o Marte.

Podrobná analýza pôvodu mena Božidara (425)

Podľa publikácie Vyberte si meno pre dieťa pochádza meno Božidara z južnoslovanského mena s pôvodným významom Boží dar. Podrobná analýza tohto mena prezrádza, že mohlo vzniknúť aj ináč:

Bol raz žid Ara,
čo huncútstva stvára.
Svojimi metaforami a fígľami
získa si objatie nejednej dievčiny.
Na bruško ukazuje šťastná stvora
a vraví „bo žid Ara“...
A tak prišla Božidara.

(vk)

Proglas -  Foreword - obálka

Úryvok z Proglasu (477)

Proglas — predslov, resp. básnický predhovor k prekladu evanjelia, napísal Konštantín Filozof (827 - 869), zakladateľ slovanského písomníctva.

Lebo sú nahé bez kníh všetky národy,
bo nemôžu sa boriť v boji bez zbroje
s protivníkom a duší našich záhubcom,
odsúdené sú večnej muke za korisť.

Informácie o knižnom vydaní Proglasu.

Celý preložený Proglas je v Zlatom fonde SME.

Najslávnejšia Edita (485)

Najslávnejšia Edita je asi francúzska šansoniérka Edith Piaf. Známu pesničku Neľutujem nič iste nájdete na YouTube. Originál vo francúzštine je nižšie a slovenský preklad je zasa na stránkach Supermusic.

Je ne regrette rien

Text: Michel Vaucaire, hudba: Charles Dumont, 1960

Non, rien de rien
Non, je ne regrette rien
Ni le bien qu'on m'a fait, ni le mal
Tout ça m'est bien égal
Non, rien de rien
Non, je ne regrette rien
C'est payé, balayé, oublié
Je me fous du passé

Avec mes souvenirs
J'ai allumé le feu
Mes chagrins, mes plaisirs
Je n'ai plus besoin d'eux
Balayés mes amours

Avec leurs trémolos
Balayés pour toujours
Je repars à zéro

Non, rien de rien
Non, je ne regrette rien
Ni le bien qu'on m'a fait, ni le mal
Tout ça m'est bien égal
Non, rien de rien
Non, je ne regrette rien

Car ma vie
Car mes joies
Aujourd'hui
Ça commence avec toi...

Slávna Natalie od Gilberta Bécauda (497)

Beethovenova sonáta Pre Elišku (499)

Krížnik Auróra (526)

Krížnik bol pestovaným symbolom ruskej boľševickej revolúcie roku 1917 a aj dnes slúži ako múzeum. Viac o krížniku vo Wikipédii.

Vestálka Klaudia (543)

Klaudia - jedna z vestáliek, panenských rímskych kňažiek, strážkyň posvätného rímskeho ohňa, pôsobila po roku 143 pred naším letopočtom. Vestálky boli štyri, neskôr ich bolo šesť a boli zasvätené rímskej bohyni Vesta a oheň chránili v jej chráme. Bohyňa Vesta bola bohyňou domáceho krbu, ktorý sa neskôr stal symbolom celého rímskeho štátu. Starobylý kult Vesty zrušil cisár Gratianus v roku 382 nášho letopočtu.

Kornel a roh (rýmovačka 552)

Je možné, že meno Kornel (Cornellius) pochádza z latinského slova cornu - roh.

Edmundov príbeh lásky (rýmovačka 557)

Edmund Percival Hillary 29. mája 1953 spolu so šerpom Tenzingom Norgayom uskutočnili prvý úspešný výstup na najvyššiu horu sveta (8848 metrov nad morom) Mount Everest. Tibeťania horu, ktorej výška sa podľa meraní pohybuje od 8844 až k 8850 metrom, volajú Čomolungma (Bohyňa - matka sveta) a nepálčania Sagarmatha (Bohyňa nebies). Novozélandčan Edmund Hillary následne dostal v Británii titul Sir. Obaja nikdy nepovedali, kto z nich vstúpil prvý na vrchol hory. Pri extrémnych výstupoch v obrovských výškach každý ide za seba a rozostupy bývajú veľké. Horu dobyli obaja spoločne.


Čítajte viac o dobýjaní Everestu

Vydané: 2015-01-15
Aktualizované: 2015-01-15

Kategórie: - Miestna kultúra, folklór