Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Hostia festivalu Hory a mesto 2019 - pozvánka

Lezie Tommy Caldwell
Lezie Tommy Caldwell.

Americký lezec veľkých stien Tommy Caldwell, skúsený himalájista a cestovateľ Mára Holeček, 16-ročná kapitánka lode Laura Dekker, Miška Izakovičová - talentovaná lezkyňa, ktorá stúpa za svojím snom, oceňovaný režisér horských filmov Pavol Barabáš a ďalší hostia zo zahraničia aj zo Slovenska pricestujú na tohtoročný festival HORY A MESTO. Pestrá a už aj generačne rozvrstvená zostava hostí svedčí o rozmanitosti charakteru festivalu, ktorý si tohto roku pripomína dvadsiate výročie vzniku. Uskutoční sa od 27. do 31. marca 2019, v nákupnom centre Bory Mall a v kine CINEMAX BORY, v Bratislave.

Tommy Caldwell opäť na festivale

"Tommy Caldwell prichádza na festival Hory a mesto znovu po piatich rokoch, tentoraz s prednáškou a vysoko oceňovaným filmom THE DAWN WALL. Prelezenie cesty Dawn Wall v strmej stene El Capitana, ktorá je dnes považovaná za najťažšiu skalnú cestu vo veľkej stene na svete, zabralo Tommymu skoro desať rokov plánovania a skúšania, a nakoniec 19 dní v stene v jednom kuse. Návšteva Tommyho v Bratislave na festivale Hory a mesto bude skutočne veľkou udalosťou, na ktorú sa všetci nesmierne tešíme," povedal programový riaditeľ Alan Formánek. Veľkofilm DAWN WALL je o preleze najťažšej veľkej steny na svete. Film a Tommyho prezentácia spojená s diskusiou je naplánovaná na záver festivalu v nedeľu 31. marca 2019.

Americký špičkový lezec bol hosťom na Hory a mesto pred piatimi rokmi (2014), keď na tomto preleze ešte len intenzívne pracoval. Po úspešnom zdolaní Dawn Wall v roku 2017 prišiel na festival o tomto veľkom úspechu porozprávať Tommyho spolulezec Kevin Jorgeson. Medzičasom vznikol aj skvelý veľkofilm amerických tvorcov Petra Mortimera a Josha Lowella DAWN WALL.

Holandská jachtárka Laura Dekker
Holandská jachtárka Laura Dekker.

Ako som v šestnástich oboplávala svet

Holandská jachtárka Laura Dekker sa narodila 20. septembra 1995 na Novom Zélande. V roku 2009 zverejnila svoj plán oboplávať zemeguľu sólo, ako najmladší človek v histórii. Keďže v tom čase mala iba 14 rokov, musel o tom rozhodnúť holandský súd. V júli 2010 dostala oficiálne povolenie a 21. augusta 2010 sa vydala na cestu. Svoju 518-dňovú plavbu absolvovala na 12 metrov dlhej dvojsťažňovej plachetnici, a keď ju ukončila, mala 16 rokov - pristála 21. januára 2012 v Karibiku na ostrove Svätý Martin.

Laurina multimediálna prezentácia AKO SOM V ŠESTNÁSTICH OBOPLÁVALA SVET je na programe vo štvrtok 28. marca 2019 o 20.00 hod.

Mára Holeček
Mára Holeček.

Dotknúť sa neba

DOTKNÚŤ SA NEBA - ALEBO MÁRA HOLEČEK HOSŤOM 20. ROČNÍKA HORY A MESTO, taký je názov pútavého rozprávania horolezca, cestovateľa, filmového dokumentaristu, spisovateľa a fotografa Máru Holečka. Jeho prezentácia bude tentoraz o roku dobrodružstiev jedného himalájistu a dobrodruha. Festival Hory a mesto navštívi už po tretíkrát, v piatok 29. marca 2019 o 20.00 hod.

Ďalšie info:

Päťnásobné škádlenie Zubatej so šťastným koncom

Z filmu Pavla Barabáša Salto Angel je kráľ
Z filmu Pavla Barabáša Salto Angel je kráľ.

Zlaňovanie najvyšších vodopádov sveta

Dvaja dobdrodruhovia Pavol Barabáš a Peter "Becko" Ondrejovič začiatkom roka 2018 nakrúcali v pralesoch Amazónie pôvodné indiánske kultúry. Po prechode horskou džungľou si uvedomili, že ak chcú zlaniť najvyšší vodopád sveta Salto Angel, musia rýchlo konať, pokiaľ Venezuela nepadne na kolená. Viac o tom povedia oni sami v rámci prednášky "SALTO JE KRÁĽ - Zlaňovanie najvyšších vodopádov sveta", v sobotu 30. marca 2019 o 19.30 hod. V rámci tohto "venezuelského" večera uvidia návštevníci aj Barabášov film TIEŇ JAGUÁRA.

Popredná slovenská lezkyňa Miška Izakovičová
Popredná slovenská lezkyňa Miška Izakovičová.

Moja cesta na Veľký Kameň

Lezkyňa Miška Izakovičová začala liezť pred pár rokmi a už po dvoch rokoch lezenia mala za sebou svoju prvú cestu obťažnosti 8a. Miškin dávny lezecký sen bolo vyliezť na El Capitana. To, čo sa pred ôsmimi rokmi zdalo nedosiahnuteľné, sa pre ňu na jeseň 2018 stalo realitou - so spolulezcom Ivom Šabom vyliezli cestu Freerider na El Capitan v Yosemitoch. Nielen o tomto preleze bude mať Miška prezentáciu na Hory a mesto, MOJA CESTA NA VEĽKÝ KAMEŇ, v sobotu 30. marca 2019 o 19:00 hod.

Jozef Krištoffy a Ondrej Húserka v Patagónii
Jozef Krištoffy a Ondrej Húserka v Patagónii.

Cerro Torre v Patagónii - sen každého lezca

Vo februári 2019 sa splnil sen aj Jožovi Krištoffymu a Ondrovi Húserkovi - vyliezli legendárnu cestu Southeast ridge 7a/+ C1 WI5 (bývalý compresor route) na ešte legendárnejšiu horu Cerro Torre, okolo ktorej je veľa kontroverzných príbehov. O svojom čerstvom počine prídu títo dvaja alpinisti porozprávať a premietnuť na festival Hory a mesto, CERRO TORRE - SEN KAŽDÉHO LEZCA, v rámci jedného bloku s Miškou Izakovičovou v sobotu 30. marca o 19:00 hod.

Športové splavovanie na Kaukaze
Športové splavovanie na Kaukaze.

Kaukazské pereje

Aj sekciu VODA budú sprevádzať zaujímaví hostia. Evina Lásko a Tomo Andrássy prídu porozprávať o pádlovaní na divokých riekach Vysokého a Nízkeho Kaukazu. Nielen o prekrásnych a náročných riekach, ale aj o pohostinnosti miestnych obyvateľov a krásach krajiny; V KRAJINE ČERVENÉHO KRÍŽA, v piatok 29. marca 2019 od 17:00 hod.

Kajakom do Malawi

O tom, ako sa skupinka kajakárov z Česka, Slovenska a Južnej Afriky vydala objavovať rieky v okolí jazera Malawi, porozpráva následne v rámci avizovaného bloku Pavol Andrássy, prednáška sa volá KAJAKOM DO MALAWI.

Skialp v Peru
Skialp v Peru. Autor / zdroj: Róbert Vrlák.

Sneh - skialp na Slovensku a v Peru

Sekcia SNEH-SKIALP dostane priestor v prvý deň, v stredu 27. marca 2019 o 19:30 hod. Návštevníkov úvodného večera čaká rozprávanie o zážitkoch z najkrajších lyžiarskych túr po slovenských pohoriach, prednáška Mira Peťa má názov NA LYŽIACH PO TATRÁCH A FATRÁCH.

Ďalší host sekcie Robo Vrlák sa bude venovať PERU, ponúkne prezentácie a krátke videá z lyžovania na ikonických vrcholoch v peruánskych Andách.

Pripravila Zuzana Golianová, PR manažérka festivalu Hory a mesto / id

Vydané: 2019-03-19
Aktualizované: 2019-03-19

Kategórie: Horolezectvo - Voda - splavy, výlety, príbehy