Panorama.sk
Európska únia
Obsah
Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Európska únia

Euractiv.sk

Trump, EÚ a hroziaca vojna s Iránom (diskusia)
Sledujte diskusiu Trump, EÚ a hroziaca vojna s Iránom naživo.

S&D: Top hlasovania podľa slovenských europoslancov
Ktoré hlasovania považujú slovenskí europoslanci za najvážnejšie? V druhej časti prehľadu odpovedali poslanci zo skupiny Socialistov a demokratov (S&D) – M. Beňová, V. Maňka a M. Smolková.

Únia sa bráni: Členské štáty jednomyseľne schválili clá na tovar zo Spojených štátov
Na zozname amerických výrobkov, ktoré zasiahnu odvetné colné opatrenia zo strany EÚ, sú motocykle, whiskey, arašídové maslo, ale aj mejkap, džínsy či postelná bielizeň.

Inštitúcie EÚ sa dohodli: Podiel obnoviteľných zdrojov bude 32 %
Komisia, Parlament a členské štáty včera dosiahli politickú dohodu o cieli v oblasti obnoviteľných zdrojov energie do roku 2030.

Šéf regionálnej politiky Komisie o eurofondoch: Podporujeme silnejšiu rolu regiónov, dohodnúť sa musia so štátom
Konečné slovo ohľadom úlohy regiónov v riadení štrukturálnych fondov EÚ budú mať členské štáty. Úspešná decentralizícia však záleží od administratívnych kapacít na regionálnej úrovni, tvrdí MARC LEMAÎTRE z Komisie. 

Rozvojová banka Rady Európy preinvestuje na Slovensku osemsto miliónov eur
Banka v minulosti podporila rekonštrukciu Starého mosta či sociálne bývanie. Podľa ministrra financií Petra Kažimíra by teraz mohla zafinancovať výstavbu väznice v Rimavskej Sobote, či projekty pod Ministerstvom životného prostredia. 

ECR: Top hlasovania podľa slovenských europoslancov
Ktoré hlasovania považujú slovenskí europoslanci za najvážnejšie? V prvej časti prehľadu odpovedali poslanci zo skupiny Európskych konzervatívcov a reformistov - R. Sulík, J. Žitňanská a B. Škripek.

Transparentnosť ako kladivo na jadro? Slovensko sa obáva otvárania Euratomu
Premiér Peter Pellegrini obhajoval záujmy jadrového priemyslu, ale varoval pred novým omeškaním pri spúšťaní tretieho bloku v Mochovciach.

Ronald Blaško: Štyri otázky a komentáre k vzdelaniu budúcnosti
Výkonný riaditeľ Americkej obchodnej komory na Slovensku ponúka niekoľko úvah o vplyve rodičov na vzdelanie detí, kvalite učiteľov a meta-zručnostiach.

Európsky parlament končí s plastovými fľašami
V reštauráciách európskeho zákonodarného zboru bude súčasný umelohmotný riad na jedno použitie nahradený recyklovateľným alebo biologicky rozložiteľným variantom.

Európske noviny

Riešme spolu problém zvaný chudoba. Na Slovensko pristavili špeciálny autobus

BRATISLAVA / Riešme spolu problém zvaný chudoba – aj takto by sa dala opísať aktuálna celoeurópska kampaň. V rámci nej sa počas 64 dní zastaví v 32 krajinách špeciálny autobus, ktorého pasažieri diskutujú s verejnosťou, odborníkmi i politikmi o práve každého človeka na dôstojný život. V týchto dňoch je na Slovensku. Aj Slovensko sa pripojilo k …

The post Riešme spolu problém zvaný chudoba. Na Slovensko pristavili špeciálny autobus appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Vladimír Maňka: Vznikne špeciálna celoeurópska jednotka, ktorá bude vyvracať dezinformácie

ŠTRASBURG / Neriešime zakrivené uhorky, nevýkonné vysávače, či banány. Europoslanci majú už po krk falošných správ, ktoré sa šíria o Euro- parlamente. Plánujú preto vytvoriť špeciálnu jednotku, ktorá bude vyvracať dezinformácie o fungovaní Európskej únie. Dezinformácie o Európskom parlamente podľa europoslancov len podkopávaju dôveru ľudí vo fungovaní európskeho projektu. Europoslanci si preto povedali už stačilo. “Vraj …

The post Vladimír Maňka: Vznikne špeciálna celoeurópska jednotka, ktorá bude vyvracať dezinformácie appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Miroslav Mikolášik o rozpočte EÚ: Ochránime hranice, podporíme mladých a naďalej budeme vyrovnávať rozdiely

Videoblogy europoslancov, poslancov a analytikov nájdete TU www.europskenoviny.sk/tag/videoblog

The post Miroslav Mikolášik o rozpočte EÚ: Ochránime hranice, podporíme mladých a naďalej budeme vyrovnávať rozdiely appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Branislav Škripek: Spoločná európska databáza zabráni pretáčaniu kilometrov na predávaných autách

Videoblogy europoslancov, poslancov a analytikov nájdete TU www.europskenoviny.sk/tag/videoblog

The post Branislav Škripek: Spoločná európska databáza zabráni pretáčaniu kilometrov na predávaných autách appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Skončil/a si školu, ale nemáš dostatok praktických skúseností? Získaj ich v Medzinárodnej federácii organizácií pre práva na reprodukciu v Bruseli!

IFRRO – Medzinárodná federácia organizácií pre práva na reprodukciu je sieťou organizácií kolektívneho riadenia a asociácií tvorcov i vydavateľov v oblasti textov a obrazov. Sekretariát spoločnosti so sídlom v Bruseli ponúka stáž v oblasti práva a európskych záležitostí na obdobie 6 mesiacov od 27. augusta 2018 (mesačný plat 250 Eur + doprava). Táto prax je dôležitá …

The post Skončil/a si školu, ale nemáš dostatok praktických skúseností? Získaj ich v Medzinárodnej federácii organizácií pre práva na reprodukciu v Bruseli! appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Monika Smolková: Navrhovaná smernica o ochrane autorských práv je až príliš komplikovaná

BRATISLAVA / Po smernici GDPR, ktorá chráni vaše osobné údaje, prichádza Európska komisia s ďalšou smernicou. Tentokrát chce poupratovať v autorských právach. “Podľa kritikov ju ale Európska komisia navrhla tak nešťastne, že len obmedzí slobodu na internete. Tak napríklad, ak by ste si chceli napísať blog a reagovať tak na nejakú tému, respektíve článok, budete musieť …

The post Monika Smolková: Navrhovaná smernica o ochrane autorských práv je až príliš komplikovaná appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Richard Sulík o rozpočte: Úradníci a politici si nevedia predstaviť, že by míňali menej. Je to nad ich mentálne sily

Videoblogy europoslancov, poslancov a analytikov nájdete TU www.europskenoviny.sk/tag/videoblog

The post Richard Sulík o rozpočte: Úradníci a politici si nevedia predstaviť, že by míňali menej. Je to nad ich mentálne sily appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Komisia: Investície do výskumu a inovácií sú investície do budúcnosti Európy

Komisia v rámci budúceho dlhodobého rozpočtu EÚ na roky 2021 – 2027 navrhuje vyčleniť 100 miliárd eur na výskum a inovácie. Nový program – Európsky horizont – bude stavať na výsledkoch a úspechu predchádzajúceho výskumného a inovačného programu (Horizont 2020) a udrží EÚ na čele globálneho výskumu a inovácií. Európsky horizont je doteraz najambicióznejší výskumno-inovačný …

The post Komisia: Investície do výskumu a inovácií sú investície do budúcnosti Európy appeared first on EuropskeNoviny.sk.

EÚ sa chystá zvýšiť svoju kybernetickú odolnosť

EÚ plánuje vytvoriť rámec celoeurópskej certifikácie pre produkty, služby a procesy informačných a komunikačných technológií (IKT). V priemysle by sa mohol využívať nový mechanizmus na certifikáciu produktov, ako sú prepojené automobily a inteligentné zdravotnícke pomôcky. Rada sa dohodla na všeobecnom smerovaní k návrhu známeho ako akt o kybernetickej bezpečnosti. Návrhom sa tiež bude modernizovať súčasná …

The post EÚ sa chystá zvýšiť svoju kybernetickú odolnosť appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Komisia navrhuje zlepšiť spoluprácu členských štátov v daňových a colných záležitostiach

Komisia navrhuje zaviesť do nového dlhodobého rozpočtu EÚ na obdobie 2021 – 2027 opatrenia, ktoré zlepšia a zefektívnia spoluprácu členských štátov v daňových a colných záležitostiach. Ďalšie financovanie týchto programov prispeje k tomu, aby mohla EÚ aj naďalej ponúkať podnikom neobmedzený a jednoduchý prístup na jednotný trh Únie, aby sa darilo obchodu, aby boli občania chránení …

The post Komisia navrhuje zlepšiť spoluprácu členských štátov v daňových a colných záležitostiach appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Petr Ježek: Digitálne hospodárstvo sa nezdaňuje tak, ako by sa malo

Nový výbor EP pre finančnú trestnú činnosť a daňové podvody sa zameria aj na digitálne hospodárstvo. Podľa jeho predsedu nie je táto oblasť adekvátne zdaňovaná.  Špeciálny daňový výbor (TAX3), ktorý bude fungovať až do marca 2019, bude pokračovať v práci, ktorú vykonával predchádzajúci výbor PANA. Zameria sa však aj na nové otázky v oblasti zdaňovania. Jeho …

The post Petr Ježek: Digitálne hospodárstvo sa nezdaňuje tak, ako by sa malo appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Tohtoroční víťazi vedomostnej súťaže Mladý Európan a Mladý digitálny Európan sú známi

14. júna 2018 sa v Novom Smokovci uskutočnilo finále 13. ročníka vedomostnej súťaže Mladý Európan. Záštitu nad súťažou Mladý Európan tento rok prevzali predseda vlády SR Peter Pellegrini a podpredseda Európskej komisie pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič. Partnerom súťaže bol Úrad vlády Slovenskej republiky. Paralelne s touto súťažou prebehlo na rovnakom mieste celoštátne kolo súťaže Mladý …

The post Tohtoroční víťazi vedomostnej súťaže Mladý Európan a Mladý digitálny Európan sú známi appeared first on EuropskeNoviny.sk.

EÚ schválila nové pravidlá na potrestanie prania špinavých peňazí

Rada (na úrovni veľvyslancov) potvrdila dohodu dosiahnutú medzi bulharským predsedníctvom a Parlamentom o nových pravidlách týkajúcich sa použitia trestného práva na boj proti praniu špinavých peňazí. Nová smernica je zameraná na narušenie a zablokovanie prístupu páchateľov trestnej činnosti k finančným zdrojom vrátane tých, ktoré sa používajú na teroristické činnosti. Hlavnými cieľmi nových pravidiel sú: stanoviť minimálne …

The post EÚ schválila nové pravidlá na potrestanie prania špinavých peňazí appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Ceny pohonných látok stále rastú. Tankovať budeme opäť drahšie

BRATISLAVA / Rast cien pohonných látok na slovenských čerpacích staniciach nepoľavil. Slovenskí vodiči tak tankovali v 22. týždni tohto roka najpredávanejší 95-oktánový benzín v priemere za 1,438 eura za liter. Najpredávanejší 95-oktánový benzín a motorová nafta zdraželi už šiesty týždeň po sebe. Ako informoval Štatistický úrad SR, ceny benzínu sa minulý týždeň oproti predchádzajúcemu týždňu zvýšili o …

The post Ceny pohonných látok stále rastú. Tankovať budeme opäť drahšie appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Krajiny EÚ chcú uľahčiť vymáhanie nezaplateného cestného mýta

Krajiny EÚ chcú uľahčiť vystopovanie zahraničných vlastníkov vozidiel, za ktoré sa nezaplatili mýta, a to vzájomným poskytnutím prístupu k vnútroštátnym údajom o evidencii vozidiel. Rada prijala všeobecné smerovanie týkajúce sa aktualizovaných pravidiel elektronického výberu mýta, v ktorých sa uvádza právny základ, z ktorého výmena informácií vychádza. Možné administratívne alebo právne dôsledky budú závisieť od vnútroštátnych právnych …

The post Krajiny EÚ chcú uľahčiť vymáhanie nezaplateného cestného mýta appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Europoslanci žiadajú posilnenie kybernetickej obrany a užšiu spoluprácu s NATO

Nové hybridné hrozby si vyžadujú posilnenie kybernetickej obrany EÚ, vrátane zriadenia tímov rýchlej kybernetickej reakcie, a užšiu spoluprácu Únie so Severoatlantickou alianciou. Vyplýva to z dvojice nelegislatívnych uznesení, ktoré prijal Európsky parlament. Spoločné posilnenie kybernetickej obrany Uznesenie o kybernetickej obrane Únie, ktoré poslanci schválili pomerom hlasov 476 (za): 151 (proti): 36 (zdržalo sa hlasovania), pripomína, …

The post Europoslanci žiadajú posilnenie kybernetickej obrany a užšiu spoluprácu s NATO appeared first on EuropskeNoviny.sk.

EÚ vyzýva na ukončenie ruskej okupácie na území Gruzínska

Rusko by malo ukončiť svoju okupáciu gruzínskeho Abcházka a Južného Osetska a plne rešpektovať územnú celistvosť krajiny, uvádza sa v uznesení, ktoré schválil Európsky parlament. Takmer desať rokov po vojenskej agresii voči Gruzínsku z augusta 2008 Rusko pokračuje v nezákonnej okupácii gruzínskych území Abcházsko a Južné Osetsko, konštatuje uznesenie. Poslanci pripomínajú, že išlo o prvý väčší …

The post EÚ vyzýva na ukončenie ruskej okupácie na území Gruzínska appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Azylový škandál v Nemecku. Migrantom udeľovali povolenia nelegálne

BRÉMY / Len pred pár dňami nemecká kancelárka Angela Merkel priznala, že prerozdeľovanie imigrantov, neprinieslo do Európy pokojnú atmosféru. Momentálne sa na ňu valí aj škandál okolo Spolkového úradu pre migráciu a utečencov. Škandál vypukol najprv v Brémách, ale postupne sa objavujú stále nové informácie. Frank-Jürgen Weise, ktorý z poverenia Merkel riadil BAMF (Spolkový úrad pre …

The post Azylový škandál v Nemecku. Migrantom udeľovali povolenia nelegálne appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Eurobarometer: Dôvera v Európsku úniu rastie

Podľa nového prieskumu Eurobarometra, ktorý bol zverejnený, väčšina Európanov hodnotí hospodársku situáciu ako dobrú a budúcnosť vníma pozitívne. Dôvera v Úniu silnie a podpora hospodárskej a menovej únie je na najvyššej úrovni. Čoraz viac občanov má pocit, že majú prospech z kľúčových politík Únie, a dve tretiny Európanov podporujú silnú EÚ, pokiaľ ide o obchod. …

The post Eurobarometer: Dôvera v Európsku úniu rastie appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Európsky parlament je najdôveryhodnejšou európskou inštitúciou

Podľa údajov, ktoré dnes zverejnila Európska komisia, si Európsky parlament upevnil pozíciu najdôveryhodnejšej inštitúcie EÚ. Výsledky jarného Eurobarometra EK znamenajú, že 50% respondentov dôveruje Európskemu parlamentu. To predstavuje jasný nárast-  5bodov- v porovnaní s jeseňou 2017, zatiaľ čo nedôvera klesla o 3%. Počas tohto legislatívneho obdobia dôvera v Európsky parlament podľa Eurobarometra vzrástla z 34% v máji 2014  na dnešné rekordné hodnoty 50%. Prieskum …

The post Európsky parlament je najdôveryhodnejšou európskou inštitúciou appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Mailujte adresu stránky

Panoráma.sk - Kontakty / O nás
© Copyright 1998 - 2018, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies. Používaním stránok dávate súhlas s ich zapisovaním do Vášho internetového zariadenia zariadenia - prehliadača.