Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Európska únia

Euractiv.sk

Jadrovej energii ani zemnému plynu nový klimatický fond nepomôže
Slovenská vláda, europoslanci a ochranári vítajú Fond spravodlivej transformácie. Ten nebude podporovať jadrové ani plynárenské projekty, hoci pôžičky môžu získať od Európskej investičnej banky.

Európske spoločnosti majú ťažký prístup k projektom Novej hodvábnej cesty
Netransparentnosť a prevaha gigantických čínskych firiem obmedzujú európske spoločnosti. Na projekte výstavby infraštruktúry medzi Európou a Áziou ťahajú podľa Európskej obchodnej komory za kratší koniec.

Modrá vlna | Členské štáty posilňujú svoj vplyv v Komisii / Čína a Európa
Úradníci Komisie sa boja, že kabinety nových komisárov obsadili ľudia, ktorí prišli z diplomatických služieb členských štátov, alebo z politických strán, ktoré týchto komisárov nominovali. Podľa niektorých z nich tým utrpí nadnárodný a nadstranícky záujem EÚ. 

Ruská Duma zvolila nového premiéra bez jediného hlasu proti
Konštitučné reformy, ktoré navrhuje Vladimír Putin a pre ktoré podal demisiu doterajší premiér Medvedev, majú odobriť obyvatelia v referende. To posledné Rusi organizovali v roku 1993.

Rovnaké nabíjačky na mobily aj notebooky? Europoslanci vyzvali Komisiu, aby pripravila zákon
Európska komisia by mala podľa europoslancov zákonom zabezpečiť, aby boli nabíjačky pre pre mobily, notebooky, tablety, elektronické čítačky a podobné zariadenia rovnaké. Jedným ziniciátorov debaty o tejto téme bol aj slovenský europoslanec Ivan Štefanec.

Únia sa bude pýtať občanov, aké zmeny potrebuje
Európska komisia avizuje ambiciózny projekt občianskych konzultácií o reforme EÚ. Slovenskí europoslanci ho vo väčšine podporujú.

Advokát súdu EÚ: Maďarský zákon o financovaní organizácií odporuje únijnému právu
Podľa advokáta tieto obmedzenia porušujú slobodu voľného pohybu kapitálu a viaceré základné práva.

EURACTIV Podcast | Miriam Lexmann: Nečitateľný partner nikoho nezaujíma, musíme mať jasnú zahraničnú politiku
VOĽBY 2020 | Rusko považuje za hrozbu a v slovenských strategických dokumentoch by sme to podľa gestorky strany KDH pre európsku a zahraničnú politiku mali deklarovať. Kultúrno-etické otázky by mal Brusel jednoznačne ponechať na členských štátoch, hovorí.

Poľnohospodárska platobná agentúra vlani vyplatila rekordný počet žiadateľov
V roku 2020 sa agentúra chce venovať príprave na novú Spoločnú poľnohospodársku politiku EÚ. Sústrediť sa chce na zníženie administratívneho zaťaženia pre žiadateľov o dotácie. 

Ako Slovensko dosiahne uhlíkovú neutralitu? Nová stratégia má návrhy, ale staré čísla
Nízkouhlíková stratégia odporúča zvážiť vytvorenie ministerstva pre zmenu klímy, ktoré by zahŕňalo aj energetiku, zvýšiť tempo obnovy fondu budov na 3,5 percent ročne aj prehodnotiť zvýhodnenú sadzbu DPH na mäso.

Európske noviny

Ján Rudolf: Eurofondy nech sú nárokovateľné!

„Našim cieľom je potlačiť korupciu a klientelizmus a efektívne využiť každé euro z Bruselu“ – tak znie prvá veta z 1144 konkrétnych riešení strany SaS v kapitole, ktorá sa venuje eurofondom. Tie sa dnes rozkrádajú, sú plné byrokracie, zneužívania a podvodov. Toto nie je len názor väčšiny obyvateľov Slovenska, ale potvrdzujú to vo výročných správach aj Policajný zbor alebo SIS. Rozhodovanie …

The post Ján Rudolf: Eurofondy nech sú nárokovateľné! appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Odpočet práce europoslankyne Lucie Ďuriš Nicholsonovej 2019

The post Odpočet práce europoslankyne Lucie Ďuriš Nicholsonovej 2019 appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Eugen Jurzyca: EÚ pripravuje novinku, ktorá umožní ľuďom organizovať kolektívne žaloby

Videoblogy europoslancov, poslancov a analytikov nájdete TU.

The post Eugen Jurzyca: EÚ pripravuje novinku, ktorá umožní ľuďom organizovať kolektívne žaloby appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Robert Hajšel o green deal: Podarilo sa mi pretlačiť, aby v prechodnom období zohrával významnú úlohu aj plyn

Videoblogy europoslancov, poslancov a analytikov nájdete TU.

The post Robert Hajšel o green deal: Podarilo sa mi pretlačiť, aby v prechodnom období zohrával významnú úlohu aj plyn appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Prerod obchodníka s koňakom na architekta Európy, alebo ako vznikla Európska únia

Mýlia si ho s famóznym francúzskym maliarom Claudeom Monetom. Po sebe však tiež zanechal hlbokú stopu aj keď nie v oblasti výtvarného umenia, ale v politike. Jean Monnet je architektom povojnového usporiadania Európy a na jeho pracovnom stole sa zrodil projekt únie uhlia a ocele, ktorý prerástol do dnešnej Európskej únie. Po vojne sa usadil …

The post Prerod obchodníka s koňakom na architekta Európy, alebo ako vznikla Európska únia appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Vladimír Bilčík o prejave chorvátskeho premiéra v Európskom parlamente: Teší ma ich prístup k rozšíreniu EÚ

Videoblogy europoslancov, poslancov a analytikov nájdete TU. Musíme nájsť rovnováhu medzi zodpovednosťou a solidaritou! V Európskom parlamente to o migrantoch vyhlásil chorvátsky premiér Andrej Plenković. Práve Chorvátsko totiž prebralo predsedníctvo a najbližšieho pol roka bude šéfovať Európskej únii. Pôjde o mimoriadne citlivé obdobie, keďže už onedlho opustí Úniu po prvýkrát jeden z jej členov. Chorváti …

The post Vladimír Bilčík o prejave chorvátskeho premiéra v Európskom parlamente: Teší ma ich prístup k rozšíreniu EÚ appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Michal Wiezik: Ako pozorovateľ sa pripravujem na cestu do Iránu

ŠTRASBURG / Európska únia musí zachrániť jadrovú dohodu s Iránom. Do Európskeho parlamentu to prišiel osobne povedať šéf európskej diplomacie Josep Borell. Chcel s europoslancami dohodnúť ďalší postup ohľadom napätej situácie v Iráne. Vzrastajú totiž obavy, že po odsune zahraničných vojakov z krajiny sa k moci bude opäť snažiť dostať Islamský štát. Do Iránu sa …

The post Michal Wiezik: Ako pozorovateľ sa pripravujem na cestu do Iránu appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Peter Pollák: Chorváti počas predsedníctva budú mať čo robiť, čaká ich skúška s brexitom

Videoblogy europoslancov, poslancov a analytikov nájdete TU.

The post Peter Pollák: Chorváti počas predsedníctva budú mať čo robiť, čaká ich skúška s brexitom appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Michal Šimečka: Problém je v tom, že mnoho obyvateľov EÚ sa cíti byť odtrhnutý od diania v Bruseli

BRATISLAVA/BRUSEL / O osude Európskej únie budú môcť viac rozhodovať jej obyvatelia. Každý členský štát, vrátane Slovenska, má za úlohu náhodne vybrať niekoľkých obyvateľov, ktorí si majú povedať, ako si predstavujú budúcnosť Európskej únie. Tieto pripomienky následne zapracuje Európska komisia v budúcej legislatíve. Vo všetkých členských krajinách Európskej únie vzniknú takzvané platformy, ktoré budú náhodným výberom …

The post Michal Šimečka: Problém je v tom, že mnoho obyvateľov EÚ sa cíti byť odtrhnutý od diania v Bruseli appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Biodiverzita sa za posledné roky alarmujúco znižuje a môžu za to predovšetkým ľudia

Mnohým rastlinným a živočíšnym druhom čoraz viac hrozí vyhynutie. Môžu za to predovšetkým ľudia. Prečítajte si, prečo je biodiverzita taká dôležitá a ako ju môžeme zachovať. Biodiverzita, alebo rozmanitosť všetkých žijúcich organizmov na našej plenéte, sa za posledné roky alarmujúco znižuje. Môžu za to predovšetkým ľudia a ich aktivity, ako je napríklad využívanie pôdy, znečisťovanie …

The post Biodiverzita sa za posledné roky alarmujúco znižuje a môžu za to predovšetkým ľudia appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Ktorým smerom sa chce EÚ v najbližších desaťročiach uberať? V centre širších diskusií by mali byť aj občania

Stretnutia s občanmi a mladými ľuďmi by mali udávať tón diskusiám o reforme EÚ, uvádza sa v uznesení, ktorým poslanci v stredu zadefinovali svoju víziu pre Konferenciu o budúcnosti Európy. Nelegislatívne uznesenie, ktoré poslanci schválili pomerom hlasov 494 (za): 147 (proti): 49 (zdržalo sa hlasovania), nadviazalo na dopoludňajšiu rozpravu s podpredsedníčkou Európskej komisie pre demokraciu …

The post Ktorým smerom sa chce EÚ v najbližších desaťročiach uberať? V centre širších diskusií by mali byť aj občania appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Ceny elektriny na trhoch sú oproti letným maximám stále nižšie

BRATISLAVA – Ceny elektriny na trhoch stále nedosahujú hodnoty ako v lete minulého roka. Už koncom vlaňajška veľkoobchodné ceny elektriny na pražskej burze PXE sa dostali na úroveň približne 46 eur za megawatthodinu. Ako uviedol špecialista nákupu elektriny Stredoslovenskej energetiky Marián Rosinec, bolo to o 11 eur menej oproti maximám z leta minulého roka. Podľa …

The post Ceny elektriny na trhoch sú oproti letným maximám stále nižšie appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Za státisíce eur zrekonštruovali bezpečnostný priepad na Zemplínskej Šírave. S peniazmi pomohol Brusel

Zemplínska Šírava, alebo východoslovenské more pod pohorím Vihorlat. Poznáme ju hlavne ako cieľ letnej rekreácie. Jej hlavný účel je však protipovodňová ochrana. Vďaka novému výpustnému objektu, ktorý bol zrekonštruovaný aj s použitím európskych financií, dokáže táto priehrada v prípade povodní zachytiť až 100 miliónov kubických vody, čím chráni veľké okresné mesto Michalovce ako aj ďalšie …

The post Za státisíce eur zrekonštruovali bezpečnostný priepad na Zemplínskej Šírave. S peniazmi pomohol Brusel appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Peter Oborník: Ani akademici nemôžu byť ľahostajní voči extrémizmu, politická korektnosť musí ísť stranou

Peter Oborník je vysokoškolský pedagóg a mediálny analytik Prešovskej univerzity. Učí na odboroch mediálne štúdiá a politológia. Zároveň pôsobí v Európskom parlamente. Vo svojich vyjadreniach odsudzuje korupciu a narastajúci extrémizmus. Hovorí sa o extrémizme aj na univerzitách? Akademické prostredie je často príliš politicky korektné. Dávame si pozor na slová, aby sme sa nikoho nedotkli. Nevyjadrovali osobný názor, hlavne keď sa …

The post Peter Oborník: Ani akademici nemôžu byť ľahostajní voči extrémizmu, politická korektnosť musí ísť stranou appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Väčšina Slovákov vlastní nehnuteľnosť bez hypotéky, súvisí to so situáciou po páde komunizmu

Väčšina Slovákov vlastní nehnuteľnosť, ktorá nie je zaťažená hypotékou. Vyplýva to z aktuálnych údajov Európskeho štatistického úradu Eurostat. Na Slovensku žije vo vlastnom až 90 % ľudí. V podnájme za trhové ceny žije 8,5 % Slovákov, dotované bývanie využíva 1,5 % ľudí. “Vysoký podiel vlastnených nehnuteľností na Slovensku súvisí s tým, ako sa skupovali družstevné …

The post Väčšina Slovákov vlastní nehnuteľnosť bez hypotéky, súvisí to so situáciou po páde komunizmu appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Stav právneho štátu v Maďarsku a Poľsku sa zhoršil, upozorňujú europoslanci

Diskusia Rady EÚ so zástupcami Poľska a Maďarska zatiaľ neviedla k zlepšeniu v oblasti rešpektovania základných hodnôt Únie v týchto štátoch, vyhlásil vo štvrtok Európsky parlament. Nelegislatívne uznesenie, ktoré plénum schválilo pomerom hlasov 446 (za): 178 (proti): 41 (zdržalo sa hlasovania), konštatuje, že podľa správ a vyhlásení Európskej komisie, OSN, OBSE a Rady Európy sa …

The post Stav právneho štátu v Maďarsku a Poľsku sa zhoršil, upozorňujú europoslanci appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Pellegrini: EÚ by mala pozastaviť pomoc krajinám, ktoré nie sú ochotné vziať si naspäť migrantov

BRATISLAVA – Krajinám, z ktorých pochádzajú nelegálni migranti a nie sú ochotné ich vziať naspäť z členských štátov Európskej únie (EÚ), by malo byť pozastavené alebo obmedzené poskytovanie medzinárodnej a rozvojovej pomoci. Uviedol to predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD) na spoločnom stretnutí premiérov krajín Visegrádskej štvorky (V4) a Rakúska v Prahe. Premiéri Peter Pellegrini, Andrej …

The post Pellegrini: EÚ by mala pozastaviť pomoc krajinám, ktoré nie sú ochotné vziať si naspäť migrantov appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Rakúsko je proti európskym investíciám do jadrovej energie

Rakúsko je striktne proti tomu, aby Európska únia (EÚ) v rámci podpory prechodu stredoeurópskych krajín z uhoľnej energie, na ktorej sú do veľkej miery závislé, podporovala aj jadrovú energetiku. Vo štvrtok to vyhlásil na stretnutí s premiérmi Českej republiky, Slovenska, Poľska a Maďarska v Prahe staronový rakúsky kancelár Sebastian Kurz. “Pre Rakúsko je dôležité podporovať …

The post Rakúsko je proti európskym investíciám do jadrovej energie appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Európsky ekologický dohovor: Ako ho chce EÚ financovať?

Prečítajte si, ako chce EÚ financovať projekty na boj proti klimatických zmenám a pomáhať regiónom, kde bude mať prechod na ekologické hospodárstvo sprvoti negatívne dopady. Približne mesiac po predstavení Európskeho ekologického dohovoru Európska komisia zverejnila detailný návrh na to, ako ho chce financovať. Tento návrh má podobu investičného plánu, ktorý by mal počas nasledujúcich desiatich rokov …

The post Európsky ekologický dohovor: Ako ho chce EÚ financovať? appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Atómovú elektráreň Mochovce dobudujeme, potvrdil premiér Pellegrini

BRATISLAVA – Atómovú elektráreň Mochovce dobudujeme. Na štvrtkovej tlačovej besede po rokovaní lídrov krajín Visegrádskej štvorky (V4) a Rakúska to povedal slovenský premiér Peter Pellegrini. „Slovenská republika bude pokračovať v dobudovaní tohto zdroja, pretože Slovensko chce si splniť svoje záväzky, že do roku 2050 bude mať uhlíkovú neutralitu. Atómová energia tu hrá pre Slovensko naozaj …

The post Atómovú elektráreň Mochovce dobudujeme, potvrdil premiér Pellegrini appeared first on EuropskeNoviny.sk.

EU Newsroom

Plenary highlights: European Green Deal, future of Europe, Brexit
During the first plenary session of 2020, Parliament called for more ambitious measures to tackle climate change and to put citizens at the centre of an initiative to reform the EU.

To save biodiversity, MEPs call for binding targets at global and EU level
MEPs want the upcoming global biodiversity conference COP 15 to agree on legally binding targets, as was the case for the Paris agreement on climate change. Parliament adopted its position in view of the 2020 UN biodiversity conference (COP 15), in Kunming (China) in October by show of hands.

Brexit: MEPs concerned about citizens' rights
Parliament highlights that assurances are needed on the protection of citizens’ rights to ensure its consent to the Withdrawal Agreement. In a resolution, MEPs take stock of citizens’ rights in the context of Brexit and highlight that their consent to the Withdrawal Agreement will take into account “experiences gained and assurances given” about their protection.

Parliament supports European Green Deal and pushes for even higher ambitions
MEPs support the European Green Deal, but highlight challenges, including ensuring a just and inclusive transition and the need for high interim targets. Parliament adopted its position on the European Green Deal, unveiled by Commission President von der Leyen in a plenary debate in December.

Financing the green transition: The European Green Deal Investment Plan and Just Transition Mechanism
The European Green Deal's Investment Plan - the Sustainable Europe Investment Plan - presented today will mobilise public investment and help to unlock private funds through EU financial instruments, notably InvestEU, which would lead to at least €1 trillion of investments.

Commission presents first reflections on building a strong social Europe for just transitions
The Commission presents a Communication on building a strong social Europe for just transitions. It sets out how social policy will help deliver on the challenges and opportunities of today, proposing action at EU level for the months to come, and seeking feedback on further action at all levels in the area of employment and social rights.

Main results of the Foreign Affairs Council
The Council discussed current affairs, focusing on Libya, and exchanged views on recent events in Iraq with a view to finding ways to de-escalate tensions in the region.

European Commission steps up protection of European intellectual property in global markets
The European Commission published the latest report on protection and enforcement of Intellectual Property Rights (IPR) in third countries. While developments have taken place since the publication of the previous report, concerns persist and a number of areas for improvement and action remain to be addressed.

Plenary highlights: Sakharov Prize, EU Ombudsman, pollinators
The 2019 Sakharov Prize award ceremony, the election of the new EU Ombudsman and a debate on the decline of bees topped the agenda of the December plenary session in Strasbourg.

Main results of the Environment Council
The Environment Council adopted conclusions on biodiversity. Ministers spelled out member states' views on the commitments and actions needed in EU environment and climate policy 2019-2024, including the European Green Deal.

Ten years of the Lisbon Treaty and the Charter of Fundamental Rights
MEPs celebrated the reforms that enhanced democracy and expanded people’s rights in the EU with Presidents Sassoli, Michel and von der Leyen.

Parliament backs measures to cut e-commerce VAT fraud
MEPs supported measures designed to fight e-commerce VAT evasion that would help cut some of the €137 billion lost each year across the EU to VAT fraud.

European Citizens' Initiative: Commission registers ‘Stop Finning – Stop the trade' initiative

European Semester Autumn Package: Creating an economy that works for people and the planet
The von der Leyen Commission launches a new European Semester cycle, the first of its mandate. It presents an ambitious, rebooted growth strategy focused on promoting competitive sustainability to build an economy that works for people and the planet.

Main results of the Agriculture and Fisheries Council
The Council reached a political agreement on catch limits in the Atlantic and North Sea for 2020 and agreed on a general approach on a crisis package for Baltic Sea fisheries. The Council also had an exchange of views on a progress report on the post-2020 CAP reform package.

Main results of the European Council
On 12 December, EU leaders discussed climate change, the EU's long-term budget and external relations, among other issues. On 13 December, they met again to talk about the economic and monetary union and Brexit.

Commission reinforces tools to ensure Europe's interests in international trade
The European Commission unveiled a proposal that will allow the European Union to protect its trade interests despite the paralysis of the multilateral dispute settlement system in the World Trade Organization (WTO).

The European Green Deal sets out how to make Europe the first climate-neutral continent by 2050
The European Commission presented The European Green Deal – a roadmap for making the EU's economy sustainable by turning climate and environmental challenges into opportunities across all policy areas and making the transition just and inclusive for all.

EU Facility for Refugees in Turkey: full mobilisation of €6 billion to support refugees and local communities in need
The EU has fully mobilised the €6 billion operational budget of the Facility for Refugees in Turkey, confirming its commitment to the implementation of the EU-Turkey Statement. Out of the total Facility budget of €6 billion, €4.3 billion has now been contracted and €2.7 billion disbursed.

Main results of the Employment, Social Policy, Health and Consumer Affairs Council
The Council held debates on the economy of wellbeing and on the access to medicines in the EU. It also held debates on gender equality and the future of the EU social legislation and adopted conclusions on health and safety at work and on inclusive labour markets.

Aviation Safety: Commission adopts new EU Air Safety List
The European Commission updated the EU Air Safety List, the list of airlines that do not meet international safety standards and are therefore subject to an operating ban or operational restrictions within the European Union.

Main results of the Foreign Affairs Council
The Council discussed EU-Africa relations and how the EU can better protect and promote human rights around the world. Foreign ministers also had an exchange of views on FAC's working methods.

The EU adopted €297 million in concrete actions for refugees and local communities in Jordan and Lebanon
The European Union adopted a new €297 million assistance package to support refugees and host communities in Jordan and Lebanon via the EU Regional Trust Fund in Response to the Syrian Crisis.

Main results of the Economic and Financial Affairs Council
The Economic and Financial Affairs Council took stock of progress on the banking union. It also adopted a work plan on climate action and conclusions on energy taxation, money laundering, capital markets union, non-performing loans and the financial architecture for development.

Main results of the Transport, Telecommunications and Energy Council (Energy) Council
The Council discussed smart sector integration, the new Commission's energy policy priorities, and follow-up to the draft national energy and climate plans.

The Working Methods of the von der Leyen Commission: Striving for more at home and in the world
The von der Leyen Commission revealed its working methods which will be the basis for the new College to deliver on the President's Agenda for Europe during the next five years. They put collegiality, transparency and efficiency first.

Main results of the Justice and Home Affairs Council
The Council agreed its negotiating positions on two amending regulations, one on the taking of evidence and one on the service of documents. It also adopted conclusions on victims' rights. Ministers took note of the final report of the 8th round of mutual evaluations in the field of criminal matters, which focused on environmental crime.

Main results of the Transport, Telecommunications and Energy Council (Transport)
The Council agreed its position on proposals related to rail passenger rights and trans-European transport network. It discussed digitalisation of transport and the Single European Sky.

Plenary highlights: new Commission, EU's 2020 budget, climate change
MEPs voted into office the new European Commission, approved the EU's budget for 2020, called for a climate neutral Europe and awarded the LUX film prize.

Roaming market review: use of mobile phones abroad has surged since end of EU roaming charges
The Commission has published the first full review of the roaming market, showing that travellers across the EU have benefitted a lot from the end of roaming charges in June 2017.

State of Health in the EU: shift to prevention and primary care is the most important trend across countries
The European Commission published the reports that depict the profile of health systems in 30 countries. Country Health Profiles are being issued with the Companion Report that shows some of the biggest trends in the transformation of the healthcare systems and draws key conclusions from the Profiles.

The European Parliament declares climate emergency
Ahead of the UN COP25 Climate Change Conference in Madrid 2-13 December, the Parliament approved a resolution declaring a climate and environmental emergency in Europe and globally. They also want the Commission to ensure that all relevant legislative and budgetary proposals are fully aligned with the objective of limiting global warming to under 1.5 °C.

Main results of the Competitiveness Council
The Council agreed a general approach on the representative actions for consumers. It debated the public country-by-country reporting directive and had an exchange of views on the external dimension of the competitiveness of the EU economy.

November infringements package: key decisions
In its monthly package of infringement decisions, the European Commission pursues legal action against Member States for failing to comply with their obligations under EU law.

Parliament elects the von der Leyen Commission
Following the conclusion of the hearings process, Parliament approved the new Commissioners, presented to plenary by Commission President-elect von der Leyen.

Children's rights: combatting exploitation, forced marriage and sexual abuse
MEPs call for more action to combat child trafficking and forced marriage, whilst stressing the crucial contribution that kids make in the fight against climate change.

Main results of the Foreign Affairs Council (Development)
The Council discussed the future financial architecture for sustainable development and neighbourhood, and how the EU and member states can better support the development of countries in transition, such as Ethiopia and Sudan. Development ministers also had an exchange of views with the Minister of Education of Ethiopia about learning challenges in Africa.

Main results of the Education, Youth, Culture and Sports Council
The Council adopted a resolution on culture and sustainable development and conclusions on combatting corruption in sport and held public debates on the competitiveness of creative and audio-visual industries and on good governance in sport.

Main results of the Foreign Affairs Council (Trade)
The Council discussed the state of play of negotiations in the World Trade Organization, and progress in its reform process. It also took stock of the latest developments regarding trade relations between the EU and the United States.

Raw materials: Commission launches new online portal to support responsible sourcing in businesses

Autumn Fiscal Package: Commission adopts Opinions on euro area Draft Budgetary Plans
The European Commission has presented its Opinions on euro area Member States' 2020 Draft Budgetary Plans, taken steps under the Stability and Growth Pact and adopted the fourth Enhanced Surveillance Report for Greece.

€200 million to promote European agri-food products in and outside the EU
The European Commission will allocate €200.9 million in 2020 to fund promotion activities for EU agri-food products at home and abroad. The 2020 promotion policy work programme adopted by the Commission outlines the main priorities for support.

Main results of the General Affairs Council
The Council focused on the next multiannual financial framework, European Council preparations and strengthening the rule of law in the EU. Ministers also discussed the state of play on enlargement and the stabilisation and association process.

Main results of the Agriculture and Fisheries Council
The AgriFish Council exchanged views on the post 2020 CAP reform package and CAP transitional rules. It was also informed about: apiculture, imports of maize and rice, and the EU-China agreement on GIs.

Main results of the Economic and Financial Affairs Council (Budget)
The Council endorsed an agreement on the 2020 EU budget reached with the European Parliament in the conciliation committee. The budget strongly focuses on growth and competitiveness, climate action and other EU priorities such as security and management of migration.

Vaccine against Ebola: Commission grants first-ever market authorisation
The European Commission adopted the decision granting marketing authorisation to the company Merck Sharp & Dohme B.V. for a vaccine against Ebola. This vaccine, called Ervebo, had been in development since the Ebola outbreak in West Africa in 2014.

Main results of the Foreign Affairs Council
The Council focussed on Afghanistan and on the security situation in the Gulf region and Iran. Foreign ministers also had an exchange of views with the Sudanese Prime Minister Abdalla Hamdok.

Taxation: Belize removed from EU list, North Macedonia meets commitments

Statement by Commission President Jean-Claude Juncker on the 30th anniversary of the Peaceful Revolution of 9 November 1989

Final green light to the EU-Singapore Free Trade Agreement
It will soon be easier and more profitable to trade with Singapore. The free trade agreement (FTA) signed by the European Union and the Republic of Singapore on 19 October 2018 is due to enter into force on 21 November 2019, as a consequence of the decision adopted by the Council today on the conclusion of this agreement.

European Border and Coast Guard: Council adopts revised regulation
The European Border and Coast Guard Agency (Frontex) is being strengthened in terms of staff and technical equipment. It is also being given a broader mandate to support member states' activities, especially on border control, return and cooperation with third countries. The new regulation will incorporate the European Border Surveillance System (EUROSUR) into the European Border and Coast Guard framework, to improve its functioning.

Main results of the Economic and Financial Affairs Council
The Council adopted conclusions on climate finance ahead of COP25, the UN climate change conference, which will take place in Madrid from 2 to 13 December 2019. It also reached agreement on two reforms of existing VAT rules.

Autumn 2019 Economic Forecast: A challenging road ahead
The European economy is now in its seventh consecutive year of growth and is forecast to continue expanding in 2020 and 2021. Labour markets remain strong and unemployment continues to fall. However, the external environment has become much less supportive and uncertainty is running high.

Landmark agreement will protect 100 European Geographical Indications in China
The EU and China concluded the negotiations on a bilateral agreement to protect 100 European Geographical Indications (GI) in China and 100 Chinese GI in the EU against imitations and usurpation.

Erasmus+: EU will invest over €3 billion in young Europeans to study or train abroad in 2020
The European Commission published its 2020 call for proposals for the Erasmus+ programme. 2020 is the last year of the current European Union programme for mobility and cooperation in education, training, youth and sport.

Industrial policy: recommendations to support Europe's leadership in six strategic business areas
The Commission publishes recommendations by a group of experts, the Strategic Forum on Important Projects of Common European Interest, to boost Europe's competitiveness and global leadership in six strategic and future-oriented industrial sectors.

Security Union: Significant progress and tangible results over past years but efforts must continue
The report presented recaps the initiatives taken by the Commission in some of the key areas of the Security Union including, the fight against terrorism, information exchange, countering radicalisation and cybersecurity, while noting that further efforts are needed, in particular on the implementation of EU security legislation.

Code of Practice on Disinformation one year on: online platforms submit self-assessment reports
Today, the European Commission published the first annual self-assessment reports by Facebook, Google, Microsoft, Mozilla, Twitter and 7 European trade associations under the Code of Practice on Disinformation. The self-regulatory Code of Practice was launched in October 2018 and is an important pillar of the Action Plan against Disinformation.

Brexit: European Council adopts decision to extend the period under Article 50
The extension will last until 31 January 2020 to allow more time for the ratification of the withdrawal agreement. The withdrawal can take place earlier on 1 December 2019 or 1 January 2020, if the withdrawal agreement is ratified by both parties.

Plenary highlights: EU's 2020 budget, Syria, Sakharov Prize, bees
MEPs called for more funds for climate action, criticised Turkey’s military operation in Syria and voted in favour of plans to protect bees during this week's plenary session in Strasbourg.

MEPs call for sanctions against Turkey over military operation in Syria

Get multinationals to disclose where they pay taxes, MEPs tell member states
MEPs on adopted a resolution urging member states to work on long-overdue rules obliging multinationals to disclose what taxes they pay in each country.

Main results of the Employment, Social Policy, Health and Consumer Affairs Council
The Council adopted conclusions on the Economy of Wellbeing and on the future of work. Ministers also held debates on matching skills and labour market needs and on anti-discrimination.

EU-U.S. Privacy Shield: Third review welcomes progress while identifying steps for improvement
The European Commission publishes its report on the third annual review of the functioning of the EU-U.S. Privacy Shield. The report confirms that the U.S. continues to ensure an adequate level of protection for personal data transferred under the Privacy Shield from the EU to participating companies in the U.S.

EU investment budget for 2020: A boost for the climate
MEPs adopted their position on the 2020 EU budget on Wednesday, saying it must provide a “solid starting point to launch the new generation of EU programmes”.

Juncker Plan has made major impact on EU jobs and growth

MEPs adopt plan to keep 2020 EU funding for UK in no-deal Brexit scenario
UK researchers, students and farmers should continue to get EU support in the event of a no-deal Brexit, under provisions adopted by the full house.

Christine Lagarde appointed President of the European Central Bank

Main results of the European Council
The European Council adopted conclusions on the MFF, the next institutional cycle, climate change, enlargement, Turkey, illegal drilling activities and MH17.

Brexit: European Commission recommends the European Council (Article 50) to endorse the agreement reached
The European Commission has recommended the European Council (Article 50) to endorse the agreement reached at negotiator level on the Withdrawal Agreement, including a revised Protocol on Ireland / Northern Ireland, and approve a revised Political Declaration on the framework of the future EU-UK relationship.

Main results of the Special European Council (Art.50)
The European Council (Art. 50) endorsed the revised withdrawal agreement and approved the revised political declaration. On this basis, the European Council (Art. 50) invited the Commission, the European Parliament and the Council to take the necessary steps to ensure that the agreement can enter into force on 1 November 2019, so as to provide for an orderly withdrawal.

European Labour Authority starts its work
The European Labour Authority starts its activities with an inaugural ceremony and the first meeting of its Management Board.

European Agenda on Migration four years on: Marked progress needs consolidating in face of volatile situation
Ahead of the October European Council, the Commission is reporting on key progress under the European Agenda on Migration since 2015, with focus on steps taken by the EU since the last progress report in March 2019.

Gender Equality Index 2019: Still far from the finish line

Main results of the Agriculture and Fisheries Council
The AgriFish Council agreed on 2020 fishing opportunities in the Baltic Sea, and to supplement the existing partial general approach on the future EMFF. The Council exchanged views on the post 2020 CAP reform package, forestry and the market situation.

Main results of the General Affairs Council

EU trade agreements: delivering new opportunities in time of global economic uncertainties
Despite the difficult global economic climate, European companies have continued to make good use of the opportunities created by the European Union's trade network - the largest in the world.

Main results of the Foreign Affairs Council
The Council focussed on the situation in Syria, including north-east Syria, and on Turkey's drilling activities. Foreign ministers discussed Ukraine and had an exchange of views with the Ukrainian Foreign Minister Vadym Prystaiko.

EU to take action against fake news and foreign electoral interference
Foreign electoral interference seriously threatens European democratic societies to the benefit of anti-EU, right-wing extremist and populist forces, warn MEPs.

Main results of the Economic and Financial Affairs Council
The Council discussed issues related to anti-money laundering and the Wise Persons' Group's report on the European financial architecture. It adopted a Council recommendation on the appointment of a member of the ECB executive board.

October infringements package: key decisions
In its monthly package of infringement decisions, the European Commission pursues legal action against Member States for failing to comply with their obligations under EU law.

EU budget 2021-2027: Time to decide
Ahead of the European Council meeting on 17 and 18 October, the European Commission calls on EU Heads of State or Government to provide political guidance and new impetus to the negotiations in order to reach an agreement on a fair, balanced and modern long-term EU budget for the period 2021-2027.

Main results of the Eurogroup meeting

Commission launches new edition of the Cultural and Creative Cities Monitor 2019

European Commission welcomes the positive assessment about how it has managed the EU budget
In its latest report about the management of the EU budget, the European Court of Auditors – the independent auditor of EU spending – confirmed that the Juncker Commission had significantly improved the way it administered the EU budget.

Main results of the Justice and Home Affairs Council
Home affairs ministers discussed right-wing violent extremism and terrorism, new technologies and internal security, hybrid threats and internal security, the state of play on migration, and the EU’s action against corruption. On the occasion of the 10th anniversary of the Charter of Fundamental Rights, they also reaffirmed the importance of EU common values.

Main results of the Environment Council
The Environment Council adopted conclusions for the preparations of COP25 as well as on the 8th Environment Action Programme and the circular economy. Ministers held a policy debate on the EU's long-term climate strategy.

New rules make household appliances more sustainable
In a continued effort to reduce Europe's carbon footprint and to make energy bills cheaper for European consumers, the Commission adopted new eco-design measures for products such as refrigerators, washing machines, dishwashers and televisions.

August 2019 - Euro area unemployment at 7.4% - EU28 at 6.2%

Security Union: The Commission recommends opening negotiations with Japan on the transfer of Passenger Name Record (PNR) data

Main results of the Competitiveness Council
The Council held an exchange of views on the key policies that should form the basis of a long-term EU strategy on sustainable growth. The strategy is part of the implementation of the new EU Strategic Agenda 2019-2024 adopted by the European Council in June 2019.

Education and training in the EU: supporting teachers is critical to build the European Education Area
Coinciding with the second European Education Summit, the European Commission published the 2019 Education and Training Monitor analysing how education and training is evolving in the EU and its Member States.

Main results of the UN General Assembly, New York
Donald Tusk, President of the European Council, addressed world leaders on behalf of the EU at the UN General Assembly (UNGA) on 26 September. President Tusk stressed that the patriotism of the 21st century must have a global dimension so as not to become a common national egoism.

Main results of the Transport, Telecommunications and Energy Council (Energy)
The Council focused on the draft national energy and climate plans and on the energy sector beyond 2030.

Plenary highlights: Brexit, ECB President, Amazon fires
MEPs reaffirmed support for the EU position on Brexit and backed Christine Lagarde as the next president of the European Central Bank during this week's plenary session.

Circular Plastics Alliance: 100+ signatories commit to use 10 million tons of recycled plastic in new products by 2025
Today, more than 100 public and private partners covering the whole plastics value chain will sign the declaration of the Circular Plastics Alliance, which promotes voluntary actions for a well-functioning EU market in recycled plastics.

Main results of the Transport, Telecommunications and Energy Council (Transport)
The Council discussed how to decarbonise transport in order to combat climate change and meet the Paris Agreement objectives.

Customs Union: Fake and potentially dangerous goods worth nearly €740 million stopped at EU customs in 2018
New figures released by the European Commission show that the number of interceptions of fake goods being imported into the EU increased in 2018 due to a large amount of small parcels in express and postal traffic.

Brexit: new European Parliament reaffirms wholehearted support for EU position
The Withdrawal Agreement is fair, balanced and provides legal certainty, MEPs say in a resolution reiterating Parliament’s support for an “orderly Brexit”.

MEPs boost support for EU research and Erasmus
MEPs approved a €100 million top-up for the EU’s research programmes (€80 million for Horizon 2020) and youth mobility (€20 million for Erasmus+).