Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Sprievodca
Noviny
Kontakty
Slovakia Document Store - Logo
Dnes je 17.1.2017
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.0594USD   27.021CZK   0.87808GBP   307.38HUF   4.3729PLN   7.5318HRK . . . viac LOGIN
Noviny
- Technológie
Výber technologických a IT informácií. Pozri tiež rubriku Internet a trh domén.

IT News

Rodák zo Chicaga, ktorého rodičia pochádzali z Česka a Slovenska, sa dožil 82 rokov. Vo veku 82 rokov zomrel v pondelok americký astronaut česko-slovenského pôvodu Eugene Cernan, ktorý bol zatiaľ posledným človek na Mesiaci. Bol taktiež iba jedným ... (IT News)
Už štvrtým rokom bude na Slovensku vyhlásene prestížne ocenenie Mastercard Obchodník roka. Obchodníci budú súťažiť celkovo v 10 kategóriách. Spolu so začiatkom tohto ročníka, 16. januára, bude spustene aj hlasovanie verejnosti, v ktorom budú môcť zák ... (IT News)
Dodávateľské firmy v automobilovom priemysle na Slovensku plánujú v najbližších 12 mesiacoch prijať 260 nových výskumno-vývojových pracovníkov. Viac ako dve tretiny týchto firiem zároveň  deklarovali záujem investovať v najbližších dvoch rokoch perce ... (IT News)
Po mimoriadne úspešnej minuloročnej kampani, kedy používatelia aplikácie Uber mohli darovať jedlo pre ľudí v núdzi, prináša Uber túto možnosť opäť. Už túto stredu, 18. januára 2017, medzi 14:00 a 19:00 hod. bude môcť každý darovať potraviny tým, ktor ... (IT News)
Dosiahnete skvelé výsledky so škálovateľnou projekčnou plochou s veľkosťou až 100 palcov od popredného dodávateľa v oblasti vzdelávania. Podporte spoluprácu pri výučbe, využite pokročilé možnosti pripojenia a dosiahnite skvelé výsledky. To všetko s  ... (IT News)
Nový interaktívny projektor Epson EB-1460Ui inovatívne podnecuje spoluprácu a pokročilú integráciu vo firemných zasadacích miestnostiach. S Wi-Fi, vzdialeným prístupom a Skype konferenciami vo Full HD na premietacej ploche s rozmermi až 100 palcov pr ... (IT News)
Spoločnosť Synology® Inc. predstavila zariadenie RT2600ac, vysokorýchlostný smerovač určený pre modernú domácnosť a kancelárie s dôrazom na bezpečnosť. Vďaka výkonným balíčkom v rámci intuitívneho používateľského rozhrania ponúka smerovač RT2600ac ro ... (IT News)
Novinka od známeho výrobcu fotoaparátov vás pri prevzatí zariadenia vyjde na 2 eurá, mesačná splátka za zariadenie potom predstavuje sumu 24 eur. V prípade, že by zákazníci radšej volili smartfón KODAK EKTRA bez mesačného programu, je cena zariadenia ... (IT News)
Spoločnosť Canon, líder v oblasti digitálneho spracovania obrazu, predstavila tri nové multifunkčné zariadenia série imageRUNNER ADVANCE – modely imageRUNNER ADVANCE C255/355, imageRUNNER ADVANCE C3500 a imageRUNNER ADVANCE 4500. Všetky tieto nové m ... (IT News)
Podľa zvestí z Číny má Samsung oficiálne predstaviť svoj prvý skladací smartfón v treťom či štvrtom štvrťroku tohto roka, no presný termín ešte nebol odhalený. Správa pochádza z príspevku na webe Weibo. O telefóne nie je známych veľa údajov okrem ... (IT News)
Spoločnosť Opera Software ukázala novú koncepciu svojho webového prehliadač a názvom Opera Neon. Podľa vývojárov vraj ponúka „pohľad do budúcnosti desktopových prehliadačov“. Základom je takisto Chromium, open source projekt prehliadača Chrome, na k ... (IT News)
Vlani v novembri Google predstavil technológiu RAISR (Rapid and Accurate Image Super-Resolution). Ide o metódu interpolácie, ktorá má zlepšiť zobrazenie fotiek s nízkym rozlíšením a ušetriť dátové prenosy na pomalších sieťach. Technológiu doposiaľ m ... (IT News)
Možno si spomínate na zložitú kombináciu stola a stoličky, umožňujúcu maximálne pohodlie pri práci na počítači. Výrobca unikátneho kresla Altwork Station vystavoval svoj produkt, ktorý sa len nedávno začal predávať spotrebiteľom, na CES v Las Vegas. ... (IT News)
Facebook vydal novú aktualizáciu pre živé video, ktorá sa týka základných funkcií služby a rieši niektoré problémy. Najväčšia zmena, ktorú prináša, je možnosť živého vysielania priamo z webového prehliadača počítača. Používatelia tak budú môcť vysiel ... (IT News)
Svetlo je v podstate všetko, čo potrebujeme na vytvorenie fotky. Žiaľ, v praxi sa stretávame s rôznymi typmi osvetlenia a každé má spravidla inú farbu. Tá nám potom spôsobuje nemalé problémy. Existuje mnoho situácií a mnoho riešení. Na niektoré z nic ... (IT News)
Podľa spoločnosti GFI Software budú v oblasti podnikovej IT bezpečnosti v roku 2017 pokračovať trendy minulého roka, ktorý môžeme v mnohých ohľadoch považovať za prelomový. Prudký nárast ransomvéru, krádeží prístupových údajov k e-mailovým účtom a vy ... (IT News)
Elektronický občiansky preukaz s aktivovaným bezpečnostným osobným kódom (BOK) má iba 44 percent právnických osôb. Upozornil na to v pondelok tlačový odbor Kancelárie Ministerstva vnútra (MV) SR. Od júla tohto roka bude štát so zástupcami právnických ... (IT News)
Spoločenskí a humanitní vedci na Slovensku sú pripravení čeliť výzvam našej doby, jej myšlienkovému a hodnotovému chaosu a skepse. Vyplýva to z Memoranda spoločenských a humanitných vedcov, ktoré na dnešnej tlačovej besede predstavil podpredseda Slov ... (IT News)
Už 20 rokov je mobilná komunikácia vďaka digitálnej technológii GSM dostupná pre všetkých Slovákov. Presne 15. januára 1997 spoločnosť Globtel GSM, v súčasnosti Orange, spustil prevádzku prvej digitálnej mobilnej siete v štandardne GSM, ktorá zmenila ... (IT News)
Od big data přes kontejnery po internet věcí – organizace se musejí rychle přizpůsobovat nemalému počtu konceptů. Nejnovějším z nich je metoda DevOps. Její podstatou je trend, který může zlepšit výkonnost IT oddělení. Povídali jsme si s Tomášem Kučer ... (IT News)

SME

Štúdia naznačuje, že červené čili znižuje úmrtnosť. Najmä na srdcové ochorenia a mŕtvicu. (SME)
Počítače sa už neobmieňajú tak často ako kedysi, Intel hľadá nový trh ktorý spotrebuje milióny čipov. (SME)
Astronaut so slovenskými koreňmi Eugene Cernan zomrel v pondelok večer vo veku 82 rokov. (SME)
Telefón využíva technológiu infračervenej spektroskopie, ktorá dokáže analyzovať chemické zloženie predmetov. (SME)
Li-Ion akumulátory môžu byť s novou konštrukciou bezpečnejšie. Po vznietení sa okamžite uhasia. (SME)
Posledný muž na Mesiaci priniesol späť na Zem československú vlajku, ale bývalý režim ju nechcel prijať. (SME)
Typ vitamínu B pomáha pri tehotenstve znížiť riziko vrodených porúch. (SME)
Ak má kosatka mláďatá vo vyššom veku, je možné že neprežijú súťaženie so súrodencami. (SME)
Vysoký obsah tukov a cukrov ovplyvňuje systém, ktorý kontroluje príjem potravy. (SME)
Polmetrový výskok by ste na niektorých telesách premenili na prelet atmosférou. (SME)
Politici vinia z výsledku volieb v USA technologické firmy, chystajú pred voľbami v Nemecku opatrenia. (SME)
Krajinu, ktorú človek nadobro opustil, chcú využiť pre výrobu energie z obnoviteľných zdrojov. (SME)
Martin Bačkor je členom medzinárodnej česko-slovenskej expedície do Antarktídy. (SME)
Hodinky na ruke sú pri tomto príklade výhodou. (SME)
Hodinky na ruke sú pri tomto príklade výhodou. (SME)
Zmenšiť a opäť natiahnuť na pôvodnú veľkosť - nová stratégia funguje lepšie ako nedbalá kompresia. (SME)
Ako sociálne siete a falošné správy stvorili dnešných populistov. (SME)
Arabica sa na celosvetovej produkcii kávy podieľa až 70 percentami. Pre vedcov však bol doteraz jej kávovník trochu záhadou. (SME)
Štyri mesiace po výbuchu rakety Falcon 9 sa pokus opakoval. Tentoraz úspešne. (SME)
Ak sa nepotrebujete chváliť výkonnostnými testami, je Huawei Nova najlepšou cenovo dostupnou alternatívou k iPhonu. (SME)

iDNES.cz

Český správce národní domény CZ.NIC vede iniciativu za otevření dat. Z evropských grantů na ni má čerpat 13,5 milionů korun, celková cena prý bude dvojnásobná. (iDNES.cz)
Proti některým druhům vyděračského softwaru už se můžete účinně bránit. Antivirové firmy vyvíjejí dešifrovací utilitky, které jsou ke stažení zcela zdarma. Ale pokud je ransomware „správně“ napsaný, k datům se bez zaplacení nedostanete. I proto se z tohoto „podnikání“ stal v roce 2016 miliardový byznys. (iDNES.cz)
Srdcem většiny spotřební elektroniky je řídicí počítač, zpravidla v podobě skupiny čipů na základní desce. Společnost Intel by chtěla tuto část transformovat do podoby standardizované karty, jejíž výměnou by přístroj mohl po letech provozu získat vyšší výkon pro nové funkce a možnosti. (iDNES.cz)
Německá pancéřová pěst patří mezi nejznámější druhoválečné protitankové zbraně. V samém závěru války došlo k instalaci pancéřových pěstí na cvičná letadla, s nimiž pak bylo podniknuto i několik bojových misí, které by se daly označit až za sebevražedné. (iDNES.cz)
Ekonomické systémy pro podnikatele, malé a střední firmy nemusí být drahé. Dokonce některé z nich jsou k dispozici zcela zdarma. Umožňují vedení účetnictví, daňovou evidenci, adresář firem, fakturaci, sklady, objednávky či mzdy. A obsahují i funkce pro EET. (iDNES.cz)
Ve věku 82 let zemřel astronaut Eugene Cernan. Američan s československými kořeny, který jako zatím poslední člověk stanul na Měsíci. Do vesmíru si tehdy v prosinci 1972 s sebou vzal i československou vlajku. Když ji chtěl věnovat tehdejší vládě, nikdo z komunistických pohlavárů neměl čas. (iDNES.cz)
Sociální síť Facebook oznámila, že v následujících týdnech začne opatřovat tzv. falešné zprávy zvláštním označením. Německý ministr spravedlnosti Facebook už v minulosti žádal, aby dodržoval evropské zákony o pomluvě. (iDNES.cz)
V americkém Las Vegas skončil největší světový veletrh spotřební elektroniky CES. Ukázal trendy ve výpočetní technice, domácích spotřebičích i třeba chytrých automobilech. V diskuzním pořadu Rozstřel shrnul nejčerstvější elektronické novinky šéf webu Technet.cz Jan Kužník. (iDNES.cz)
Vědci z českobudějovického biologického centra Akademie věd ČR objevili v lososech na Aljašce tasemnici, která může napadnout i člověka. Doposud byl tento parazitický červ zaznamenán pouze v tichomořském pobřeží Asie. O objevu týmu vedeného parazitologem Romanem Kuchtou informoval i zpravodajský kanál CNN. (iDNES.cz)
Solární letouny, kterými chtěl Google dostat internet do celého světa, končí. Firma tak oficiálně opouští jeden ze svých nejambicióznějších projektů. (iDNES.cz)
Především v Praze je i díky parkovacím zónám těžké najít místo pro parkování. Portál BezpečnéParkování.cz přináší jejich seznam i s aktuálním stavem volných míst. Ulehčit dítěti přechod ze školky do školy umožní Jdemedoškoly.cz. A Orsr.sk je obchodní rejstřík slovenských subjektů. (iDNES.cz)
Společnost SpaceX a její raketa Falcon 9 slaví první letošní úspěch. Na oběžnou dráhu se jí podařilo umístit desítku satelitů společnosti Iridium. (iDNES.cz)
V tabletu se neztratí šikovný kalendář, nástroj na vyčištění paměti tabletu s Androidem nebo aplikace na bezpečné ukládání hesel i dalších citlivých údajů a jejich synchronizaci mezi různými zařízeními. (iDNES.cz)
Sovětské dobývání Měsíce měl po odchodu Koroljova zajistit Vasilij Mišin. Lidskou posádku tam však poslali rychleji Američané. (iDNES.cz)
V druhém dílu série, která se podrobně dívá na to, jak a zda by bylo vlastně možné oživit dinosaura, se zaměříme na potíže s rekonstrukcí DNA z možných zachovaných úlomků. Jednou z nich je i to, že přesně nevíme, co hledáme. (iDNES.cz)
Řada uživatelů hlásila asi hodinu trvající problém se zobrazením facebookových stránek. (iDNES.cz)
Týmu z Fyzikálního ústavu v Praze se ve spolupráci s francouzskými kolegy podařilo s pomocí proudu elektronů vytvořit unikátně ostrý obrázek molekul. Jejich vylepšená metoda i podle jiných odborníků otevírá možnost zkoumání látek a materiálů, do kterých jsme zatím „neviděli“. (iDNES.cz)
Uživatelé prohlížeče Google Chrome dostali v rámci aktualizace Readeru i jeden nevyžádaný doplněk. (iDNES.cz)
Údaje z nedávno vysloužilého meteorologického satelitu zpřesňují představu o tom, kde se nachází horké „bleskové zóny“. Tou nejžhavější se celkem jasně stala oblast na severu Venezuely. (iDNES.cz)
Máme se na co těšit, výrobci chytrých hodinek a sporttesterů se ve vylepšování přímo předhánějí. Letošní rok tak bude více než nadupaný. Čekají na vás i běžecké hodinky od New Balance, outdoorový model Casio s barevnými mapami a nejnovější sporttester od Garminu Fenix 5. (iDNES.cz)

Pravda

Na obežnú dráhu odštartovala raketa Falcon 9 americkej spoločnosti SpaceX. Štart je prvým od minulého septembra, keď iná raketa rovnakého typu pri predletovom teste explodovala. (Pravda)
Tisícročné olivovníky vo východnom Španielsku sú chránené, aby si ich nemohli milovníci kuriozít odviezť do svojej vlasti. (Pravda)
Facebook bude bojovať proti falošným správam z pochybných zdrojov aj v Nemecku. Na pomoc si povolal investigatívnych novinárov. (Pravda)
Neschopnosť čerpať potešenie z hudby môže vychádzať z neurologického stavu, ktorý je známy ako muzikálna anhedónia. (Pravda)
Českí vedci z Fyzikálneho ústavu Akadémie vied ČR vyvinuli novú metódu, ktorá vie určiť polohu najľahších atómov v tých najmenších kryštáloch. (Pravda)
Má názov Neon a pokročilé nastavenia a početné ovládacie prvky by ste v ňom hľadali leň ťažko. Opera hovorí o budúcnosti prehliadania webu. (Pravda)
Izraelskej firme Cellebrite hackeri ukradli až 900 gigabajtov dát, medzi inými aj dôkazové materiály z telefónov, ktoré dešifrovala. (Pravda)
Drony mali pomôcť pripojiť ľudí v krajinách tretieho sveta na internet. Sú však pridrahé, nerentabilné a nespoľahlivé. (Pravda)
Snehová búrka, ktorá počas víkendu zasiahla Fínsko, zachránila desiatky tohtoročných mláďat ohrozeného poddruhu tuleňa obyčajného pri jazere Saimaa na východe krajiny. (Pravda)
Väčšina cicavcov má klasické sfarbenie. Sú hnedé, sivé, okrové. No zebrie pruhy sú výrazné, krásne a predovšetkým zvláštne, hovorí americký vedec Tim Caro. (Pravda)
HTC U Ultra má dva displeje, zafírové ochranné sklíčko a inteligentnú softvérovú nadstavbu, ktorá využíva strojové učenie. (Pravda)
Pozná to hádam každý: zubný kaz, návšteva u zubára, diera v zube, plomba. Táto tradičná metóda opravy zubov však môže čoskoro patriť minulosti. (Pravda)
Monitor s rozlíšením 8K je určený pre grafikov, lekárov, dizajnérov a architektov. Bežný spotrebiteľ si ho kvôli vysokej cene nekúpi. (Pravda)
Už v blízkej budúcnosti budú miniatúrne chemické roboty dopravovať lieky presne na to miesto v tele pacienta, kde sú potrebné. (Pravda)
Len 20-kilometrový úsek drží obrovskú kryhu ľadu, aby sa neodtrhla od šelfového ľadovca na západe Antarktídy a nevyplávala na more. (Pravda)
Namiesto jedného displeja má nový notebook od Razeru až tri. Každý z nich má 4K rozlíšenie a uhlopriečku 17 palcov. (Pravda)
Namiesto OLED televízorov predstavil Samsung "len" modely s technológiou QLED. Tá je ale vraj rovnako dobrá, ak nie lepšia. (Pravda)
Umelá inteligencia bude odhaľovať duševné choroby a hyperaktivitu u detí, nanotechnológie zas rakovinu. Ľudia budú tiež vidieť viac a lepšie. (Pravda)
Notebook ElliteBook x360 na jedno nabitie vydrží až 16,5 hodiny. Má 4K displej a hrúbku len 1,5 centimetra. Záujemca si však priplatí. (Pravda)
Ľadová kryha s odhadovanou rozlohou viac ako 5000 kilometrov štvorcových sa podľa vedcov v najbližšom čase odlomí od šelfového ľadovca na západe Antarktídy. (Pravda)

Živé.sk

Minulý rok nebola o kvalitu a rozmanitosť núdza a vybrať to najlepšie dalo zabrať. Ale podarilo sa. (Živé.sk)
Zaujímavý prístroj dokáže robiť asistenta pri príprave stoviek čajových receptov. (Živé.sk)
Ide o najsťahovanejšiu aplikáciu za minulý rok pre iOS a Android. (Živé.sk)
Za 24 hodín od predstavenia prejavilo záujem o telefón štvrť milióna ľudí. (Živé.sk)
Za väčšiu kapacitu RAM a dvojnásobok úložiska si však výrobca nechá poriadne zaplatiť. (Živé.sk)
Stanice Markízy si už zadarmo nenaladíte, zmenili sa na platené televízie. Poradíme s výberom novej služby. (Živé.sk)
Nové rozhranie malo zjednodušiť vývojárom prístup k ladiacim nástrojom. K citlivým funkciám sa však môže dostať ktokoľvek. (Živé.sk)
Funkcia je súčasťou aktualizácie pre zariadenia iOS a Android. (Živé.sk)
Dôvodom je havária nákladnej lode Progress. (Živé.sk)
Platforma chce pridať do ponuky niekoľko TV balíčkov. Konkurovať chce ostatným hráčom na trhu. (Živé.sk)
Ďalšie mesto sa malo dočkať optických služieb ešte do konca roka, operátor to nestihol. (Živé.sk)
Novinka od juhokórejského výrobcu prináša napríklad 5-palový displej či Snapdragon 425. (Živé.sk)
Nováčik opäť rozšíril dostupnosť svojej siete. Pribudla najmä v obciach. (Živé.sk)
Novinka má zároveň ponúknuť 4 GB operačnej pamäte RAM. (Živé.sk)
O diaľkové nabíjanie sa opäť zvádza súboj štandardov. (Živé.sk)
Spoločnosť zároveň odporúča prejsť na platformu Windows 10. (Živé.sk)
Dron deteguje mínu zo vzduchu pomocou infračerveného snímača. (Živé.sk)
Slávna kandidátka na hviezdny výbuch je zrejme ešte pozoruhodnejšia, ako sa myslelo. (Živé.sk)
Novinka bude podľa všetkého predstavená budúci mesiac. (Živé.sk)
Vláda v záujme zahraničných investícií výrazne znížila výšku prenájmu za pôdu. (Živé.sk)

Mailujte adresu stránky

<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2016, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies. Používaním stránok dávate súhlas s ich zapisovaním do Vášho zariadenia.