Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Predstavujeme autorov: Horácky, vodácky a cestovateľský humor Zdeňka Šmída

Proč bychom se netopili aneb Vodácký průvodce pro Ofélii - obálka
Proč bychom se nepotili aneb Jak se chodí po horách - obálka

Keď sme nedávno vydali knihu Ivana Baja Smiech na lane, napadlo nám, že by bolo zaujímavé nájsť ďalšiu knižku, ktorá podobným zábavným spôsobom, ako Ivan Bajo o horolezcoch, pojednáva o vodákoch. Rozhodili sme siete medzi kamarátmi, známymi, vodákmi, ale kde nič, tu nič. Až po niekoľkých týždňoch sa objavili sľubné stopy a ešte sľubnejší autori. Konečne vám ich môžeme predstaviť - jeden je už váženým literátom, autorom viacerých knižiek, jednej lepšej ako druhej. Je to Zdeněk Šmíd. Medzi vodákmi v Čechách i na Slovensku sa stal legendou vďaka knižke Proč bychom se netopili aneb Vodácký průvodce pro Ofélii. Je to veselé rozprávanie o vodáckej láske, o vodáckom folkóre a o vodáckej abecede. Podané s literárnym šmrncom, ktorý akoby ešte narastal vo voľnom pokračovaní rozprávania o "partě" vodákov, tentokrát už aj "partě horákov" - Proč bychom se nepotili aneb Jak se chodí po horách.

Proč bychom se netěšili aneb Jak se držet nad vodou - obálka

Autor doplnil mladícke vodácko-horácke rozprávania ešte ďalším rozprávanim o svojich hrdinoch - tentokrát už o 15 rokov starších - nazvanom Proč bychom se netěšili aneb Jak se držet nad vodou.

Príbeh plný humoru a songov vrcholí v sentimentálno-filozofickom finále s dominantnou otázkou: Kedy je najlepšie odísť? Aj napriek pravdepodobne jednoznačnej odpovedi na túto otázku, sa Šmídovi hrdinovia objavili na scéne o dve desaťročia znova, keď sa ich chopila česká televízia. A podľa scenára desaťdielneho seriálu uvádzaného od janurára 2009 vznikla aj rovnomenná knižka Volejem i peřejemi.

Po odvysielaní seriálu ešte v tom istom roku spisovateľ Zdeněk Šmíd vydal knižku Proč bychom se nepřiznali aneb jak to bylo doopravdy , ktorú vydavateľ charakterizuje ako rukoväť pre všetkých verných čitateľov, ktorých zaujíma, či sú populárne postavy z vodáckych príbehov ozajstné, aké majú povolania, kto si koho zobral za manželku (manžela) a podobne.

Tu sú ukážky z vodácko-horáckej trilógie Zdeňka Šmída:

Ďalšie info:

Ukážka z knihy Proč bychom se netopili aneb Vodácký průvodce pro Ofélii

Ukážky z knihy Proč bychom se nepotili aneb Jak se chodí po horách

Ukážky z knihy Proč bychom se netěšili aneb Jak se držet nad vodou

Za písní Severu aneb Proč bychom se neztratili - obálka
Jak se mají Mayové aneb Proč bychom se neděsili - obálka

Cestopisy Zdeňka Šmída

Zdeněk Šmíd sa po úspešnej trilógii zakotvenej v domácom (českom, ale aj slovenskom) prostredí, pustil do cestopisov. Nie sú to obyčajné cestopisy, majú pečať autorovho rukopisu, ktorému je vlastná literárna zručnosť, všadeprítomný láskavý humor, ale aj veľa zaujímavých faktov.

V knihe Jak se mají Mayové aneb Proč bychom se neděsili nás spolu s niekoľkými kamarátmi z niekdajšej vodácko-horáckej partie zavedie do Mexika a Guatemaly.

Kniha Za písní Severu aneb proč bychom se neztratili popisuje zážitky partie z cesty po severnej Európe - Dánsku, Švédsku a Nórsku. Koho Sever láka tajuplnými a často strašidelnými príbehmi tamojších pohanských bohov, mýtických postáv a udatných kráľov, iste ocení ďalšiu Šmídovu knihu, venovanú tomuto mýtickému svetu - Dlouhé noci Vikingů aneb Vraťte nam rabiáty.

Bubny berberů aneb Proč bychom se nesušili - obálka
Expedice k Čechožroutům aneb proč bychom sme nepobili - obálka

Maroko je cieľom výpravy, o ktorej pojednáva kniha Bubny Berberů aneb Proč bychom se nesušili.

Partiu kamarátov dopĺňa niekoľko spolucestujúcich - klientov cestovnej kancelárie Ukulele. Zažijú nájazdy opíc, vychádzku na ťavách, noc v dunách a zoznamujú sa s berberskou kultúrou.

Expedice k Čechožroutům aneb Proč bychom sme nepobili zavedie čitateľa a samozrejme známu partiu kamarátov do bližších končín, než na aké si čitateľ zvykol z predošlých cestopisov, a to k susedom za hranice – do Nemecka. Približuje pamiatky, históriu i mentalitu národa, všetko s humorom, ale pritom spravodlivo, bez zbytočnej uštipačnosti, s ľahkosťou a pobaveným nadhľadom.

Starci na Aljašce aneb Proč bychom se nezmrazili - obálka

Zatiaľ posledný cestopis Zdeňka Šmída (z roku 2009) nesie názov Starci na Aljašce aneb Proč bychom se nezmrazili. Známa partia objavuje končiny, v ktorých kedysi zúrila zlatá horúčka, prechádza sa ulicami Dawson City, túla sa v údoliach riek Klondike a Yucon. Kamaráti nachádzajú svet, o ktorom kedysi spievali pri táborových ohňoch.

Šmídova séria knižiek Proč bychom se... prezrádza, že autor mal blízko k hudbe, najmä k tej od trampských ohňov. Dôkazom toho je aj knižka Nejlepší holka našeho života aneb Miss Porta, v ktorej je miestami viac trpkej životnej pravdy než humoru.

Spisovateľ Šmíd sa netajil tým, že miluje legendy, mýty a povesti. O českom národe napísal, že Česi sú deťmi legiend a s národnými legendami, či, ako on hovorí fámami, sa s chuťou a s humorom pohral v knihe Jak jsme se nedali aneb Kapitoly z dějin národního úpění .

Žiaľ, ďalších príbehov sa už od Zdeňka Šmída nedočkáme, pretože 9. apríla 2011 zomrel na infarkt pri šnorchľovaní na Seychelách. Mal 73 rokov.

Poznámka: Tí, ktorým sa páčia knižky Zdeňka Šmída, sa iste potešia knižke príbehov a karikatúr, ktorá má podobnú krvnú skupinu ako Šmídove rozprávania: Smiech na lane.

Výsledkom pátrania po vodákovi humoristovi v slovenských vodách bolo zoznámenie sa s Jankom Gazdom, (ktorý však momentálne žije v Čechách). Janko Gazda usilovne publikuje časopisecky aj internetovo a z jeho pera je rozprávanie Malá prednáška zo zoológie, alebo vodák očami vedy*. Plánujeme vám predstaviť aj ďalšie Gazdove texty.

Ďalšie info:

Vodácke historky

OBJEDNAJTE TU:Order
Proč bychom se nepotili aneb Jak se chodí po horách
Autor: Zdeněk Šmíd
Cena: 6.47 EUR
Mierka: 0
Kategória: Humor
Vydavateľ: Olympia
Vydanie 3.
Rok vydania: 2007
ISBN: 80-7376-028-1
Počet strán: 180
Tvrdá väzba
Rozmery: 11.00 x 18.50 cm
Nákupné podmienky
Pozrite ďalšie v kategórii
>> Humor

Vydané: 2007-10-02
Aktualizované: 2007-10-02

Kategórie: Voda - splavy, výlety, príbehy - Pešia turistika - Slovensko - sprievodcovia