Ani jeden sviatok, a najmä tie tradičné, si nevieme predstaviť bez prípravy obľúbených jedál a pochúťok. Každá rodina má nejakú tú svoju špecialitu, ale počas najväčších sviatkov roka, akými sú Vianoce a Nový rok, či Veľká noc, sa v jedálničku Slovákov spravidla objavujú rovnaké typické jedlá. Tradície slovenskej kuchyne, stolovanie, recepty na prípravu tradičných slovenských jedál, sa stali témou niekoľkých publikácií.
Kuchyňa našich predkov
Knihou, ktorá pošteklí zmysly a ulahodí aj oku, je iste aj druhá kniha slovenskej etnografky - Kuchyňa našich predkov. Vyberáme z nej recept na slávnostnú kapustovú polievku, bez ktorej si na Slovensku nemožno predstaviť slávnostnú štedrovečernú, či novoročnú tabuľu. Takto ju podľa Rastislavy Stoličnej-Mikolajovej pripravujú v Bzinciach pod Javorinou.
Kúsok bravčového mäsa, kúsok údeného a kúsok pikantnejm paprikovej klobásy dáme variť do studenej vody. V druhom hrnci varíme kyslú kapustu a s drobne nakrájanou sladkou kapustou (1:1), pridáme rascu, majoránku, tymián, 2 až 3 borievky, bobkový list, sušené slivky, sušené ovocie, trochu sušených hríbov, na drobné kocky pokrájané zemiaky. (Na 1 l vody 1 zemiak). Uvarené mäso a klobásu opláchneme studenou vodou, vývar vlejeme na kapustu, pridáme drobné jačmenné krúpky (na 1 l vody 1 kávovú lyžičku) a dovaríme do mäkka. Polievku zahustíme zápražkou z tuku, múky, jemne pokrájanej cibuľky, červenej papriky (sladkej i štipľavej) a cesnaku.
Podávame s pokrájaným mäsom a klobásou a do stredu taniera vlejeme lyžicu kyslej smotany. Pri varení môžeme pridať trocha paradajkového pretlaku alebo šťavy a dochutiť cukrom.
Z kuchyne starého Prešporka
Ak chcete zažiť prehliadku kulinárskym rokom niekdajšej Bratislavy, zalistujte si v knihe Z kuchyne starého Prešporka. Autor sa najviac venuje 19. storočiu, ale čitateľ sa dozvie aj to, aké bolo menu na korunovačných slávnostiach uhorských kráľov a ktoré národy prispeli svojimi špecialitami do typickej bratislavskej kuchyne. Kniha vyšla v už treťom vydaní.
Z kuchyne bohémskej Bratislavy
Voľným pokračovaním úspešného titulu Z kuchyne starého Prešporka, je kniha Z kuchyne bohémskej Bratislavy . Jej autor, Peter Ševčovič nazrel nielen pod pokrievky bratislavskej meštianskej kuchyne 20. tych rokov 20. storočia, ale nakukol aj do výletných hostincov a postaral sa aj o to , aby sa čitateľ zoznámil s dobrotami známych hotelov, špecialitami slovenských umelcov, kňažiek lásky i prostých trhovníkov.
Z kuchyne bohémskej Bratislavy
S vareškou dvoma tisícročiami / Kapitolky z dejín bratislavskej kuchyne s receptami našich predkov
Ďalšia publikácia, ktorá textom a obrazom mapuje gastronomickú históriu Bratislavy, sa volá S vareškou dvoma tisícročiami / Kapitolky z dejín bratislavskej kuchyne s receptami našich predkov. Kniha dokazuje, že gastronomické tradície nie sú len o dobrom jedle a výbornom víne, ale predovšetkým o spôsobe a štýle života etnicky zmiešaného a multikultúrneho mesta.
S vareškou dvoma tisícročiami / Kapitolky z dejín bratislavskej kuchyne s receptami našich predkov
Horehronie víta, varí, ponúka
Regionálny gastrobedeker je aj kniha Horehronie víta, varí, ponúka. Prináša plno vynikajúcich receptov z tradičnej slovenskej kuchyne i už odskúšaných moderných jedál a múčnikov. Autorka publikácie Anna Fischerová, rodáčka z Valaskej, pridala do knižky aj recepty nápojov, polievok, mäsových a zemiakových jedál i koláčov.
Všetko okolo stola
Stôl náš každodenný berieme ako úplnú samozrejmosť našich domovov. Okolo stola sa od nepamäti sústreďoval život rodín. Pri stoloch sa písali osudy ľudí, rodov, spolkov, i dejiny štátov, kráľovstiev...
Popredná odborníčka, etnografka Zora Mintalová-Zubercová sa viac ako tri desaťročia venuje histórii stravovania, stolovania a textilu. Poznatky zúročila aj v dvoch knihách nazvaných Všetko okolo stola.
Slovenská kuchyňa
Kniha s názvom Slovenská kuchyňa obsahuje rozmanité špeciality súčasnej slovenskej kuchyne, medzi ktorými sú aj niektoré už takmer zabudnuté pochúťky. Všetky recepty majú však jedno spoločné - svojím surovinovým zázemím, a v niektorých prípadoch aj technologickými osobitosťami, vytvárajú obraz o jedlách, ktoré sú charakteristické pre jednotlivé regióny Slovenska. Vyšla aj v anglickej verzii.
Slovenská kuchárka - Slovak Cuisine
Kuchárska knižka Slovenská kuchárka - Slovak Cuisine prináša tradičné slovenské recepty v slovenskom aj anglickom jazyku.
Ocenia ju možno v zmiešaných manželstvách, kde jeden z manželov je pôvodom Slovák.
Slovenská kuchárka - Slovak Cuisine
| ||
Slovenský rok - Receptár na dni sviatočné, všedné i pôstne Autor: Rastislava Stoličná-Mikolajová Cena: 9.90 EUR Mierka: 0 Kategória: Ľudová kultúra, folklór Vydavateľ: Matica Slovenská Vydanie 1. Rok vydania: 2012 ISBN: 978-80-8115-109-5 Počet strán: 136 Tvrdá väzba Rozmery: 16.50 x 24.50 cm | ||
Nákupné podmienky | ||
Pozrite ďalšie v kategórii >> Ľudová kultúra, folklór |
Vydané: 2005-11-09
Aktualizované: 2005-11-09
Kategórie: - Stravovanie