Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Európska únia

Euractiv.sk

Únia potrebuje na 5G a optické siete minúť ďalších 300 miliárd eur
Do roku 2025 by EÚ mala do rozvoja 5G a optických sietí naliať približne 300 miliárd eur na to aby podporila rast ekonomiky. Odvetvie by tak dokázalo vytvoriť viac ako 2,4 milióny nových pracovných miest, tvrdia experti.

Diskusia | Pandémia a globálne klimatické zmeny
V spolupráci s Friedrich-Ebert-Stiftung, zastúpenie v Slovenskej republike, a Filozofickým ústavom SAV prinášame online diskusiu s exluzívnymi rečníkmi o vzťahu pandémie COVID-19 a globálnych klimatických zmien.

Schátraný kaštieľ v Čunove sa zmení na moderné ekocentrum
Kaštieľ v Čuňove je národnou historickou pamiatkou. Už desaťročia však chátra. Zmeniť by sa to však malo už v najbližších rokoch. Bratislavský kraj ho aj vďaka eurofondom mení na multifunkčné ekocentrum.

Zelené eurofondy: Pomáhajú európske peniaze ozeleniť Slovensko?
Z eurofondov sa na Slovensku financuje významná časť opatrení na zlepšenie stavu životného prostredia. Efektívnosť čerpania je však podľa viacerých expertov sporná. EURACTIV Slovensko sa pozrel na to, ako eurofondy pomáhajú ozeleniť Slovensko. 

Slovensko má najmenej europoslancov z vládnych strán v Únii (INFOGRAFIKA)
Zo 14 slovenských europoslancov sú iba dvaja z vládnych politických strán. Ide o Petra Polláka z OĽaNO (EPP) a Eugena Jurzycu zo strany SaS (ECR). Slovensko je v tejto metrike na úplnom chvoste Európskej únie.

Emisie metánu minulý rok rekordne rástli. Investori žiadajú prísnejšie limity
Skupina európskych investorov s aktívami v hodnote 36 miliárd eur tlačí na Európsku komisiu, aby zaviedla povinné normy pre emisie metánu zo zemného plynu. Ročný nárast atmosférického metánu bol v roku 2020 najväčší od začiatku meraní, nespomalila ho ani pandémia.

Európsky týždeň | „Kauzu“ Sofa Gate využili Turci tak, ako Rusi pri Borrellovi
Namiesto ospravedlnenia ukázal šéf Európskej rady Charles Michel prstom na médiá a dodal, že si protokolárny prešľap v Ankare všimol, no nechcel robiť škandál. 

Ľudia na Slovensku si môžu bezplatne zvýšiť rozhľad o možnostiach a limitoch umelej inteligencie [Komerčný obsah]
PR SPRÁVA | Ľudia na Slovensku sa môžu viac dozvedieť, ako funguje umelá inteligencia cez medzinárodný akreditovaný osvetový program Elements of AI, ktorý prichádza na Slovensko pod gesciou Centra pre umelú inteligenciu na Slovensku (CUI) AIslovakIA.

Český europoslanec Zahradil čelí internému vyšetrovaniu pre „čínske chlebíčky“
Jan Zahradil (ECR) priznáva, že občerstvenie na večierku Skupiny priateľstva EÚ a Číny zaplatilo čínske veľvyslanectvo. Otázne je, či to priznal aj v súlade s kódexom správania europoslanca. To teraz vyšetruje špeciálny výbor.

Pripomienkové konanie ukázalo nespokojnosť verejnosti s prípravou plánu obnovy
Odborná verejnosť kritizuje vládu za nedostatočnú diskusiu ohľadom prípravy Národného plánu obnovy a odolnosti. Podľa ministerstva financií je slovenský reformný dokument v zahraničí vnímaný ako ukážkový. 

Európske noviny

Zelenskij chcel telefonovať s Putinom, na žiadosť o rozhovor nedostal z Kremľa odpoveď

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij sa chcel telefonicky spojiť s ruskou hlavou štátu Vladimirom Putinom, aby s ním diskutoval o rozmiestňovaní ruských vojakov v blízkosti hraníc s Ukrajinou a eskalácii napätia vo východnej časti krajiny. Na žiadosť o rozhovor však zatiaľ z Kremľa neprišla odpoveď, informovala v pondelok Zelenského hovorkyňa Julia Mendelová. „Kremeľ, samozrejme, má žiadosť …

The post Zelenskij chcel telefonovať s Putinom, na žiadosť o rozhovor nedostal z Kremľa odpoveď appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Slovensko dostalo od Nemecka dar na pomoc v boji s pandémiou – 31 pľúcnych ventilátorov

Ústredná vojenská nemocnica SNP-FN a Úrad hlavného lekára Ozbrojených síl SR v Ružomberku budú mať vďaka daru od Spolkovej republiky Nemecko celkovo 31 nových pľúcnych ventilácií spolu s príslušenstvom, ktoré budú slúžiť pacientom s ťažkým priebehom ochorenia COVID-19. Z celkového počtu 31 ventilátorov v hodnote približne 150 000 eur je 25 ventilátorov darom od Ministerstva …

The post Slovensko dostalo od Nemecka dar na pomoc v boji s pandémiou – 31 pľúcnych ventilátorov appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Viedeň predlžuje lockdown do 2. mája, pôvodne sa mal skončiť 18. apríla

Lockdown, ktorý sa mal vo rakúskej Viedni skončiť v nedeľu 18. apríla, bude predbežne trvať do 2. mája. Oznámil to v pondelok viedenský starosta Michael Ludwig. Tento krok znamená, že väčšina obchodov a služieb v rakúskej metropole zostane naďalej zatvorená. O niečo skôr, a to 26. apríla, sa otvoria školy, ktoré budú dovtedy fungovať v …

The post Viedeň predlžuje lockdown do 2. mája, pôvodne sa mal skončiť 18. apríla appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Nový diel diskusie VIDÍME SA s Petrom Pellegrinim

„Ak by sa Slovensku do budúcna darilo pripravovať dobré dokumenty s presahom dlhším, ako je jedno volebné obdobie, nasledujúce vlády by potom nemali tieto dokumenty neustále prekopávať a meniť ich na svoj obraz, ale jednoducho pokračovať, dokončiť robotu,” pripomína v súvislosti s plánom obnovy Peter Pellegrini. Zaujíma vás, ako vníma aktuálnu situáciu v krajine počas pandémie, …

The post Nový diel diskusie VIDÍME SA s Petrom Pellegrinim appeared first on EuropskeNoviny.sk.

I. Korčok: Je naším záujmom, aby Ukrajina prosperovala, keď sa darí susedovi, darí sa aj nám

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok vystúpil v pondelok 12. apríla na pôde Výboru Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť, ktorého témou boli možné dopady stupňujúceho napätia medzi Ruskom a Ukrajinou na bezpečnosť Slovenska. „Bola to dobrá príležitosť hovoriť podrobne s poslancami, ktorých  považujem za veľmi dôležitých, pretože táto téma dnes …

The post I. Korčok: Je naším záujmom, aby Ukrajina prosperovala, keď sa darí susedovi, darí sa aj nám appeared first on EuropskeNoviny.sk.

EK navrhuje oslobodiť od DPH životne dôležitý tovar a služby distribuované v časoch krízy

Európska komisia v pondelok navrhla oslobodiť od dane z pridanej hodnoty (DPH) tovar a služby, ktoré poskytuje Európska komisia a orgány či agentúry EÚ členským štátom a občanom v časoch krízy. Čerpá pritom zo skúseností získaných počas pandémie koronavírusu. Počas nej sa okrem iného ukázalo, že DPH účtovaná na niektoré transakcie je v konečnom dôsledku iba nákladovým faktorom …

The post EK navrhuje oslobodiť od DPH životne dôležitý tovar a služby distribuované v časoch krízy appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Tento týždeň v Európskom parlamente: Certifikáty na cestovanie, vakcíny, klietkové chovy

Europoslanci sa budú tento týždeň venovať návrhom na zavedenie certifikátov, ktoré by mali uľahčiť cestovanie. Čaká ich hlasovanie o zrýchlenej autorizácii vakcín proti mutáciám koronavírusu. Digitálny zelený certifikát Výbor pre občianske slobody bude v utorok ráno prvýkrát rokovať o návrhu na zavedenie digitálneho zeleného osvedčenia na cestovanie. Tento certifikát by mal slúžiť ako dôkaz, že …

The post Tento týždeň v Európskom parlamente: Certifikáty na cestovanie, vakcíny, klietkové chovy appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Martin Hojsík: Vyjadrenie podpory štrajku MHD v Bratislave a Košiciach

V pondelok prebehol výstražný hodinový štrajk vodičov a vodičiek MHD v Bratislave a Košiciach. Štrajkujúci upozornili na kritickú situáciu v mestských hromadných podnikoch spôsobenú pandémiou a hroziacu možnosť prepúštania. To podľa poslanca Európskeho parlamentu a podpredsedu hnutia Progresívne Slovensko Martina Hojsíka môže viesť k zhoršeniu kvality verejnej dopravy a oslabeniu boja s klimatickou krízou. Tému …

The post Martin Hojsík: Vyjadrenie podpory štrajku MHD v Bratislave a Košiciach appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Chorvátsko začína od apríla očkovať desaťtisíce pracovníkov cestovného ruchu medzi prvými

Chorvátsko začína od apríla očkovať desaťtisíce pracovníkov cestovného ruchu medzi prvými. Ministerka cestovného ruchu a športu Nikolina Brnjac usporiadala stretnutie so zástupcami Chorvátskeho inštitútu verejného zdravia na tému začatia očkovania pracovníkov cestovného ruchu a zriadenia ďalších miest pre testovanie turistov v turistických oblastiach. Očkovanie 70-tisíc pracovníkov cestovného ruchu sa začne v polovici apríla. Okrem stálych …

The post Chorvátsko začína od apríla očkovať desaťtisíce pracovníkov cestovného ruchu medzi prvými appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Od 19. apríla by sa mohli otvoriť prevádzky, v ktorých si ľudia nebudú musieť dávať dole respirátor

Od 19. apríla by sa mohli otvoriť všetky prevádzky, v ktorých bude garantované, že ľudia budú mať respirátor na nose a ústach. V včerajšej relácii televízie Markíza Na telo to povedal predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO). Doplnil, že platiť bude pravidlo, ktoré stanoví určitý počet ľudí na štvorcový meter. Detaily by mali byť podľa neho …

The post Od 19. apríla by sa mohli otvoriť prevádzky, v ktorých si ľudia nebudú musieť dávať dole respirátor appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Slovensko bude podporovať adekvátne prijímanie cielených reštriktívnych opatrení EÚ

Slovenská republika bude podporovať adekvátne prijímanie cielených reštriktívnych opatrení – sankcií Európskej únie (EÚ) ako politického nástroja na vynútenie zmeny správania tretích krajín, fyzických a právnických osôb, ktoré nesú zodpovednosť za hrubé porušovanie medzinárodného práva, ľudských práv a základných slobôd. Vyplýva to z Bezpečnostnej stratégie SR. Tá je výsledkom spoločnej práce ministerstiev a ostatných ústredných …

The post Slovensko bude podporovať adekvátne prijímanie cielených reštriktívnych opatrení EÚ appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Eugen Jurzyca: Pamätajme, že socializmus skončil aj preto, lebo už nebolo komu brať. VIDEO

Videoblogy europoslancov, poslancov a analytikov nájdete TU.

The post Eugen Jurzyca: Pamätajme, že socializmus skončil aj preto, lebo už nebolo komu brať. VIDEO appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Čo nové doma i vo svete? Matovič v Moskve aj v Budapešti rokuje o Sputniku, Vakcína od AstraZeneca môže podľa EMA súvisieť s veľmi zriedkavými krvnými zrazeninami

Matovič v Moskve aj v Budapešti rokuje o vakcíne Sputnik Vo štvrtok minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok na tlačovej konferencii uviedol, že o ceste ministra financií Igora Matoviča do Moskvy sa dozvedel v stredu 7. apríla od slovenského veľvyslanca v Moskve, viac o tejto téme TU. INFOGRAFIKA: Ako je na tom Európa so …

The post Čo nové doma i vo svete? Matovič v Moskve aj v Budapešti rokuje o Sputniku, Vakcína od AstraZeneca môže podľa EMA súvisieť s veľmi zriedkavými krvnými zrazeninami appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Britské puby a reštaurácie budú môcť od pondelka obsluhovať hostí v exteriéri

Protipandemické reštrikcie vo Veľkej Británii sa od pondelka opäť zmiernia. Puby a reštaurácie budú mať dovolené obsluhovať hostí v exteriéri. Opätovne sa otvoria kaderníctva, obchody, ktoré nepredávajú základné tovary, telocvične, plavárne, knižnice či zoologické záhrady. Britská asociácia piva a pubov však odhaduje, že len 40 percent pubov v Anglicku má priestory na poskytovanie služieb v …

The post Britské puby a reštaurácie budú môcť od pondelka obsluhovať hostí v exteriéri appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Grécky premiér chce urýchlene vyšetriť vraždu známeho investigatívneho novinára

Grécky premiér Kyriakos Mitsotakis nariadil, aby polícia urýchlene vyšetrila piatkovú vraždu investigatívneho novinára. Giorgos Karaivaz zomrel po tom, ako ho dvaja muži na mopede strelili najmenej šesťkrát pred jeho domom v Aténach. Použili pritom zbraň s tlmičom. Hovorkyňa vlády vyhlásila, že “smrť všetkých šokovala”. Organizácie podporujúce slobodu médií uviedli, že polícia musí zistiť, či smrť …

The post Grécky premiér chce urýchlene vyšetriť vraždu známeho investigatívneho novinára appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Šéf čínskeho CDC pripustil, že vakcíny čínskych firiem majú nízku účinnosť

Riaditeľ čínskeho Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) Kao Fu pripustil, že účinnosť čínskych vakcín proti koronavírusu je nízka. Vláda krajiny preto uvažuje o ich kombinácii, aby posilnila ich efektívnosť. Čínske vakcíny „nemajú veľmi vysokú mieru ochrany”, povedal v sobotu šéf čínskeho CDC na konferencii v meste Čcheng-tu. Napríklad brazílski výskumníci zistili, že účinnosť …

The post Šéf čínskeho CDC pripustil, že vakcíny čínskych firiem majú nízku účinnosť appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Naď: Bola by škoda, ak by Slovensko muselo vrátiť Sputnik V

Ak niekto urobil prvé kroky v súvislosti s vakcínou Sputnik V, tak nech ten proces dotiahne. V relácii televízie TA3 V politike to povedal minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO). Doplnil, že je to podľa neho dobeh témy, ktorej sa venoval Igor Matovič (OĽaNO) ako predseda vlády a dostal aj poverenie od terajšieho premiéra Eduarda Hegera …

The post Naď: Bola by škoda, ak by Slovensko muselo vrátiť Sputnik V appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Od vypuknutia pandémie v Rumunsku zaregistrovali viac ako milión nakazených

Rumunsko zaregistrovalo od minulého roka už viac ako milión ľudí infikovaných novým koronavírusom. Tento míľnik dosiahlo v čase, keď sa na jednotkách intenzívnej starostlivosti nachádza rekordných približne 1500 pacientov. V nemocniciach je aj ďalších 12-tisíc nakazených. “S takouto situáciou sme sa v Rumunsku ešte nestretli,” povedala Beatrice Mahler z nemocnice v Bukurešti. Dodala, že počet …

The post Od vypuknutia pandémie v Rumunsku zaregistrovali viac ako milión nakazených appeared first on EuropskeNoviny.sk.

V globálnej distribúcii vakcín pretrváva šokujúca nerovnováha v neprospech chudobnejších krajín, tvrdí šéf WHO

Generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus vyjadril v piatok znepokojenie nad nerovnováhou pri distribúcií vakcín. Ako dodal, vo svete sa doteraz podalo viac než 700 miliónov injekcií, z čoho viac ako 87 percent pripadá na bohatšie krajiny. V bohatých štátoch tak podľa neho dostal vakcínu v priemere každý štvrtý obyvateľ, kým v …

The post V globálnej distribúcii vakcín pretrváva šokujúca nerovnováha v neprospech chudobnejších krajín, tvrdí šéf WHO appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Michal Wiezik: Zložitá politika okolo lesov Európy

Zelená taxonómia má zadefinovať, ktoré investície sú vo vzťahu ku klíme udržateľné a ktoré nie. Okrem iného rieši aj to, či je udržateľné lesníctvo a využívanie biomasy. Žiaľ ukazuje sa, že lobbing a snaha o zachovanie súčasného stavu bezo zmeny, má taký veľký vplyv, že ohrozuje vedeckú objektívnosť tohto dokumentu. Najnovšie na to veľmi rázne …

The post Michal Wiezik: Zložitá politika okolo lesov Európy appeared first on EuropskeNoviny.sk.

EU Newsroom

Coronavirus response: Commission proposes to exempt vital goods and services distributed by the EU from VAT in times of crisis
Once in place, the new measures will allow the Commission and other EU agencies and bodies to import and purchase goods and services VAT-free when those purchases are being distributed during an emergency response in the EU. The recipients might be Member States or third parties, such as national authorities or institutions (for example, a hospital, a national health or disaster response authority).

Coronavirus: Commission mobilises €123 million for research and innovation to combat the threat of variants
The Commission is mobilising €123 million from Horizon Europe, the new EU research and innovation programme, for urgent research into coronavirus variants.

Rule of Law: European Commission refers Poland to the European Court of Justice to protect independence of Polish judges and asks for interim measures
The European Commission has decided to refer Poland to the Court of Justice of the European Union regarding the law on the judiciary of 20 December 2019, which entered into force on 14 February 2020. The Commission also decided to ask the Court of Justice to order interim measures until it has issued a final judgment in the case.

SURE: Commission proposes additional €3.7 billion to six Member States to protect jobs and incomes

Commission disburses further €13 billion under SURE to six Member States
The European Commission has disbursed €13 billion to six EU Member States in the sixth instalment of financial support under the SURE instrument. This is the third disbursement in 2021. As part of today's operations, Czechia has received €1 billion, Belgium €2.2 billion, Spain €4.06 billion, Ireland €2.47 billion, Italy €1.87 billion and Poland €1.4 billion.

Commission welcomes entry into force of EU4Health programme
EU4Health will make a significant contribution to the post-COVID-19 recovery by making the EU population healthier, supporting the fight against cross-border health threats and boosting the EU's preparedness and capability to respond effectively to future health crisis, as part of a future strong European Health Union.

European Green Deal: Commission presents actions to boost organic production
The Commission has presented an Action Plan for the development of organic production. Its overall aim is to boost the production and consumption of organic products, to reach 25% of agricultural land under organic farming by 2030, as well as to increase organic aquaculture significantly.

Erasmus+: over €28 billion to support mobility and learning for all, across the European Union and beyond
The Commission adopted the first annual work programme of Erasmus+ 2021-2027. With a budget of €26.2 billion, (compared to €14.7 billion for 2014-2020), complemented with about €2.2 billion from EU's external instruments, the new and revamped programme will fund learning mobility and cross-border cooperation projects for 10 million Europeans of all ages and all backgrounds.

Video conference of the members of the European Council
EU leaders met via video conference to take stock of the COVID-19 epidemiological situation. They also discussed transatlantic relations together with US President Joe Biden. The situation in the Eastern Mediterranean, relations with Russia, the single market, digital agenda and the international role of the euro were also on the agenda.

Commission strengthens transparency and authorisation mechanism for exports of COVID-19 vaccines
The European Commission has introduced the principles of reciprocity and proportionality as new criteria to be considered for authorising exports under the transparency and authorisation mechanism for COVID-19 vaccine exports.

Commission proposes action to uphold child rights and support children in need
The Commission has adopted the first comprehensive EU Strategy on the Rights of the Child, as well as a proposal for a Council Recommendation establishing a European Child Guarantee, to promote equal opportunities for children at risk of poverty or social exclusion.

Main results of the Agriculture and Fisheries Council
EU agriculture and fisheries ministers met to discuss fishing opportunities for stocks shared with the United Kingdom, the reform of the Common Agricultural Policy and measures against plant pests.

Report confirms SURE's success in protecting jobs and incomes
The Commission has published its first preliminary assessment of the impact of SURE, the €100 billion instrument designed to protect jobs and incomes affected by the COVID-19 pandemic.

Main results of the Foreign Affairs Council
The Foreign Affairs Council was briefed about current affairs and exchanged views on Southern neighbourhood and Turkey. Ministers also held an informal exchange with UN High Commissioner for Human Rights Michelle Bachelet.

Commission launches European Innovation Council to help turn scientific ideas into breakthrough innovations
The European Commission launched, at an online event, the European Innovation Council (EIC) with a budget of over €10 billion (in current prices) for 2021-2027 to develop and expand breakthrough innovations.

Coronavirus: Commission proposes a Digital Green Certificate
The European Commission has proposed to create a Digital Green Certificate to facilitate safe free movement inside the EU during the COVID-19 pandemic. The Digital Green Certificate will be a proof that a person has been vaccinated against COVID-19, received a negative test result or recovered from COVID-19.

Commission disburses further €9 billion under SURE to seven Member States
The European Commission has disbursed €9 billion to seven EU Member States in the fifth instalment of financial support to Member States under the SURE instrument.

Horizon Europe's first strategic plan 2021-2024: Commission sets research and innovation priorities for a sustainable future
The European Commission has adopted the first strategic plan for Horizon Europe, the new EU research and innovation programme worth €95.5 billion in current prices. The strategic plan is a novelty in Horizon Europe and sets the strategic orientations for the targeting of investments in the programme's first four years.

Main results of the Eurogroup video conference
The Eurogroup discussed the impact of the pandemic on various sectors of the euro area economy, as well as possible structural changes it may have triggered. Ministers also exchanged views on the fiscal support measures.

Plenary highlights: Future of Europe, EU4Health, media freedom
During a busy plenary session MEPs marked International Women´s Day, adopted investment and health programmes and paved the way for the Conference on the Future of Europe.

Parliament declares the European Union an ‘‘LGBTIQ Freedom Zone’’

European Commission authorises fourth safe and effective vaccine against COVID-19
The European Commission has granted a conditional marketing authorisation (CMA) for the COVID‑19 vaccine developed by Janssen Pharmaceutica NV, one of the Janssen Pharmaceutical Companies of Johnson & Johnson, and the fourth COVID-19 vaccine authorised in the EU.

Commission supports Member States in tackling coronavirus hotspots with offer of four million additional doses of BioNTech-Pfizer vaccine to be delivered this month

Humanitarian action: New outlook for EU's global aid delivery challenged by COVID-19
The Commission has proposed to strengthen the European Union's global humanitarian impact in order to meet the substantially rising humanitarian needs exacerbated by the COVID-19 pandemic.

MEPs: Put a carbon price on certain EU imports to raise global climate ambition
To raise global climate ambition and prevent ‘carbon leakage’, the EU must place a carbon price on certain imports from less climate-ambitious countries, say MEPs.

Europe's Digital Decade: Commission sets the course towards a digitally empowered Europe by 2030
The Commission presented a vision, targets and avenues for a successful digital transformation of Europe by 2030. This is also critical to achieve the transition towards a climate neutral, circular and resilient economy.

Parliament adopts InvestEU programme for strategic and innovative investments
MEPs adopted the new InvestEU programme, which will mobilise public and private investments and guarantees simplified access to financing.

Parliament gives green light for new EU4Health programme
MEPs adopted the EU4Health programme for 2021-2027, which aims to prepare EU health systems more rigorously for future health threats and pandemics.

International Women's Day 2021: COVID-19 pandemic is a major challenge for gender equality
Ahead of International Women's Day, the Commission published its 2021 report on gender equality in the EU, that shows the negative impact of the COVID-19 pandemic on women.

The European Pillar of Social Rights: turning principles into actions
The Commission sets out its ambition for a strong Social Europe that focuses on jobs and skills for the future and paves the way for a fair, inclusive and resilient socio-economic recovery.

Pay Transparency: Commission proposes measures to ensure equal pay for equal work
The European Commission presented a proposal on pay transparency to ensure that women and men in the EU get equal pay for equal work.

Commission presents updated approach to fiscal policy response to coronavirus pandemic
The European Commission has adopted a Communication providing Member States with broad guidance on the conduct of fiscal policy in the period ahead. It provides guiding principles for the proper design and quality of fiscal measures.

Union of Equality: European Commission presents Strategy for the Rights of Persons with Disabilities 2021-2030
The European Commission presented an ambitious Strategy for the Rights of Persons with Disabilities 2021-2030 to ensure their full participation in society, on an equal basis with others in the EU and beyond.

Protecting European consumers: Safety Gate efficiently helps take dangerous COVID-19 products off the market
The European Commission published its annual report on the Safety Gate, which is the EU rapid alert system for dangerous consumer products helping to take dangerous non-food products off the market.

Commission supports reform projects in Member States for more jobs and sustainable growth
The Commission approved 226 projects in all 27 Member States that will support their efforts in designing and implementing national reforms to enhance growth.

New EU energy labels applicable from 1 March 2021
To help EU consumers cut their energy bills and carbon footprint, a brand new version of the widely-recognised EU energy label will be applicable in all shops and online retailers from Monday, 1 March 2021.

Main results of the European Council video conference
On 25 February, the members of the European Council met via video conference to discuss the current situation with regard to the COVID-19 pandemic and preparedness for health emergencies. On 26 February they met again, focusing on security and defence, and relations with the Southern Neighbourhood.

Protecting people working through platforms: Commission launches a first-stage consultation of the social partners
The Commission launched the first-stage consultation of European social partners on how to improve the working conditions for people working through digital labour platforms. Platform work is developing rapidly in the EU across a growing number of business sectors.

Building a Climate-Resilient Future - A new EU Strategy on Adaptation to Climate Change
The European Commission adopted a new EU Strategy on Adaptation to Climate Change, setting out the pathway to prepare for the unavoidable impacts of climate change. While the EU does everything within its power to mitigate climate change, domestically and internationally, we must also get ready to face its unavoidable consequences.

Commission proposes new Regulation to ensure EU travellers continue to benefit from free roaming
To ensure that citizens can continue to enjoy roaming without additional charges when travelling in the EU, the Commission proposed a new Roaming Regulation. At a time when non-essential travel is discouraged, this is an important action in preparing a brighter future.

EU to set up new European Partnerships and invest nearly €10 billion for the green and digital transition
The Commission has proposed to set up 10 new European Partnerships between the European Union, Member States and/or the industry. The goal is to speed up the transition towards a green, climate neutral and digital Europe, and to make European industry more resilient and competitive.

First calls under Horizon Europe to be launched by the European Research Council

EU industry: Commission takes action to improve synergies between civil, defence and space industries
The Commission presented an Action Plan on Synergies between civil, defence and space industries to further enhance Europe's technological edge and support its industrial base.

Main results of the Foreign Affairs Council
EU Ministers of Foreign Affairs were briefed about current affairs and exchanged views on Russia, and Hong Kong. The Council also adopted conclusions on: Myanmar/Burma, a human-rights-based post-COVID-19 recovery, and EU priorities in UN human rights fora in 2021.

EU doubles contribution to COVAX to €1 billion to ensure safe and effective vaccines for low and middle-income countries
The European Union has announced an additional €500 million for the COVAX Facility, doubling its contribution to date for the global initiative that is leading efforts to secure fair and equitable access to safe and effective COVID-19 vaccines in low and middle-income countries.

February infringements package: key decisions

Commission sets course for an open, sustainable and assertive EU trade policy
The European Commission has set out its trade strategy for the coming years. Reflecting the concept of open strategic autonomy, it builds on the EU's openness to contribute to the economic recovery through support for the green and digital transformations, as well as a renewed focus on strengthening multilateralism and reforming global trade rules to ensure that they are fair and sustainable.

A renewed multilateralism fit for the 21st century: the EU's agenda

LIFE Programme: EU invests €121 million in environment, nature and climate action projects

Coronavirus: preparing Europe for the increased threat of variants
The new European bio-defence preparedness plan against COVID-19 variants called “HERA Incubator” will work with researchers, biotech companies, manufacturers and public authorities in the EU and globally to detect new variants, provide incentives to develop new and adapted vaccines, speed up the approval process for these vaccines, and ensure scaling up of manufacturing capacities.

Coronavirus: Commission approves second contract with Moderna to ensure up to additional 300 million doses
The European Commission has approved a second contract with the pharmaceutical company Moderna, which provides for an additional purchase of 300 million doses (150 million in 2021 and an option to purchase an additional 150 million in 2022) on behalf of all EU Member States.

Main results of the Eurogroup video conference
The Eurogroup exchanged views on macroeconomic developments and policy prospects in the euro area, based on the European Commission's Winter Forecast.

Plenary highlights: Covid-19 recovery, vaccines, circular economy
MEPs approved the EU’s key instrument to help countries recover from Covid-19, debated the vaccines situation and called for tighter recycling rules.

EU recovery package: Council adopts Recovery and Resilience Facility

Winter 2021 Economic Forecast: A challenging winter, but light at the end of the tunnel
Europe remains in the grip of the coronavirus pandemic. The resurgence in the number of cases, together with the appearance of new, more contagious strains of the coronavirus, have forced many Member States to reintroduce or tighten containment measures. At the same time, the start of vaccination programmes throughout the EU provides grounds for cautious optimism.

Circular economy: MEPs call for tighter EU consumption and recycling rules

Parliament gives go-ahead to €672.5 billion Recovery and Resilience Facility
Parliament approved the Recovery and Resilience Facility, designed to help EU countries tackle the effects of the COVID-19 pandemic.

COVID-19 vaccination: MEPs call for EU and global solidarity
The EU must continue its concerted efforts to fight the COVID-19 pandemic and take urgent measures to ramp up vaccines production to meet citizens’ expectations, MEPs say.

Southern Neighbourhood: EU proposes new Agenda for the Mediterranean
To relaunch and strengthen the strategic partnership between the European Union and its Southern Neighbourhood partners, the European Commission and the High Representative adopted a joint communication proposing an ambitious and innovative new Agenda for the Mediterranean.

SAMIRA Action Plan: Radiological and nuclear technology in support of Europe's Beating Cancer Plan
The Commission presented its SAMIRA Action Plan – the Strategic Agenda for Medical Ionising Radiation Applications. The Plan will improve EU coordination, ensure that radiological and nuclear technologies continue to benefit the health of EU citizens, and contribute to the fight against cancer and other diseases.

Commission opens infringement procedures against 24 Member States for not transposing new EU telecom rules
The European Electronic Communications Code modernises the European regulatory framework for electronic communications, to enhance consumers' choices and rights, for example by ensuring clearer contracts, quality of services, and competitive markets.

Europe's Beating Cancer Plan: A new EU approach to prevention, treatment and care
On the eve of the World Cancer Day, the European Commission presented Europe's Beating Cancer Plan – a main priority in the area of health of the von der Leyen Commission and a key pillar of a strong European Health Union.

Commission disburses €14 billion under SURE to nine Member States
The European Commission has disbursed €14 billion to nine Member States in the fourth instalment of financial support to Member States under the SURE instrument.

COVID-19: Council updates recommendation on measures affecting free movement
Under the updated recommendation, a new colour (dark red) is added to the existing categories of green, orange, red and grey in the weekly map published by the ECDC.

Vaccines: contract between European Commission and AstraZeneca now published
Following the renewed request from the European Commission on 27 January 2021, pharmaceutical company AstraZeneca has agreed to publish the redacted contract signed between the two parties on 27 August 2020. The Commission welcomes the company's commitment towards more transparency in its participation in the rollout of the EU Vaccines Strategy.

Commission puts in place transparency and authorisation mechanism for exports of COVID-19 vaccines
In an effort to ensure timely access to COVID-19 vaccines for all EU citizens and to tackle the current lack of transparency of vaccine exports outside the EU, the Commission has put in place a measure requiring that such exports are subject to an authorisation by Member States.

Screening of websites for ‘greenwashing': half of green claims lack evidence
The European Commission and national consumer authorities have released the results of a screening of websites (“sweep”), an exercise carried out each year to identify breaches of EU consumer law in online markets.

Travel restrictions: Council reviews the list of third countries

Commission launches debate on responding to the impact of an ageing population
The European Commission presented a green paper to launch a broad policy debate on the challenges and opportunities of Europe's ageing society. It sets out the impact of this pronounced demographic trend across our economy and society and invites the public to express their views on how to respond to this in a public consultation, which will run for 12 weeks.

Rule of Law: Commission adopts next step in the infringement procedure to protect judicial independence of Polish judges

Commission study finds positive impact of trade agreements on agri-food sectors
The EU trade agenda is set to have an overall positive impact on the EU economy and the agri-food sector, according to a new study. Trade agreements are due to result in substantial increases in EU agri-food exports, with more limited increases in imports, creating a positive trade balance overall.

Coronavirus: Commission proposes additional safeguards on travel from outside the EU and updated criteria for applying travel restrictions
New coronavirus variants and the volatile health situation worldwide call for further action to ensure that any travel to the EU takes place safely.

European Commission launches Green Consumption Pledge, first companies commit to concrete actions towards greater sustainability
The Green Consumption Pledge is part of the European Climate Pact which is an EU-wide initiative inviting people, communities and organisations to participate in climate action and build a greener Europe.

Main results of the Foreign Affairs Council
The Council also adopted conclusions on Venezuela, coordinated maritime presences and climate and energy diplomacy.

Plenary highlights: vaccines, new US president, right to disconnect
MEPs demanded more clarity about Covid-19 vaccine contracts and welcomed the inauguration of Joe Biden as US president during Parliament's first plenary session of the year.

Additional and more flexible funding to help those most in need
Parliament voted to continue making additional resources available in 2021 and 2022 in order to provide food and basic assistance to the most deprived.

Parliament demands significantly tighter EU sanctions against Russia

Gender Equality Strategy 2020-2025: Parliament’s reaction and input
Parliament welcomes the positive measures included in the EU’s new Gender Equality Strategy but calls for additional actions and specific and binding targets.

Main results of the video conference of the members of the European Council
EU heads of state or government discussed via video conference coordination on the response to the COVID-19 pandemic. They shared best practices and exchanged views on testing, vaccinations and detecting new variants of the virus.

New US President: MEPs hope for a new dawn in transatlantic ties
MEPs welcome the inauguration of Joe Biden as an opportunity for Europe to strengthen EU-US ties and tackle common challenges and threats to the democratic system.

Main results of the Eurogroup video conference

Commission sets out key actions for a united front to beat COVID-19
Two days ahead of the meeting of European leaders on a coordinated response to the COVID-19 crisis, the Commission set out a number of actions needed to step up the fight against the pandemic.

Commission takes further steps to foster the openness, strength and resilience of Europe's economic and financial system
The European Commission presents a new strategy to stimulate the openness, strength and resilience of the EU's economic and financial system for the years to come.

Statement from the President of the European Commission following the detention of Alexei Navalny yesterday in Moscow

New European Bauhaus: Commission launches design phase
The Commission has launched the design phase of the New European Bauhaus initiative, announced by President von der Leyen in her 2020 State of the Union address.

European Citizens' Initiative: European Commission replies to ‘Minority Safepack' initiative
The European Commission responded to the European Citizens' Initiative ‘Minority Safepack – one million signatures for diversity in Europe', the fifth successful Initiative supported by over 1 million citizens across the EU. The Initiative aims to improve the protection of persons belonging to national and linguistic minorities.

Coronavirus: Commission concludes exploratory talks with Valneva to secure a new potential vaccine
The European Commission has concluded exploratory talks with the pharmaceutical company Valneva with a view to purchasing its potential vaccine against COVID-19. The envisaged contract with Valneva would provide for the possibility for all EU Member States to purchase together 30 million doses, and they could further purchase up to 30 million more doses.

Commission proposes to purchase up to 300 million additional doses of BioNTech-Pfizer vaccine
The European Commission proposes to the EU Member States to purchase an additional 200 million doses of the COVID-19 vaccine produced by BioNTech and Pfizer, with the option to acquire another 100 million doses.

European Innovation Council Fund: first equity investments of €178 million in breakthrough innovations
The Commission has announced the first round of direct equity investment through the new European Innovation Council (EIC) Fund. 42 highly innovative start-ups and small and medium-sized businesses (SMEs) will together receive equity financing of around €178 million to develop and scale up breakthrough innovations in health, circular economy, advanced manufacturing and other areas.

European Commission authorises second safe and effective vaccine against COVID-19
The European Commission has granted a conditional marketing authorisation (CMA) for the COVID‑19 vaccine developed by Moderna, the second COVID-19 vaccine authorised in the EU.

EU-UK Trade and Cooperation Agreement: protecting European interests, ensuring fair competition, and continued cooperation in areas of mutual interest
After intensive negotiations, the European Commission has reached an agreement with the United Kingdom on the terms of its future cooperation with the European Union.

European Commission authorises first safe and effective vaccine against COVID-19
The European Commission has granted a conditional marketing authorisation (CMA) for the COVID‑19 vaccine developed by BioNTech and Pfizer, making it the first COVID-19 vaccine authorised in the EU.

Commission publishes recommendations for Common Agricultural Policy national strategic plans
The Commission has published recommendations for each Member State to assist in the drafting of their Common Agricultural Policy (CAP) strategic plans, accompanied by a Communication.

Coronavirus: Commission puts forward rules on rapid antigen tests and secures 20 million tests for Member States
The Commission has adopted a proposal for a Council recommendation on a common framework for the use, validation and mutual recognition of rapid antigen tests.

Plenary highlights: EU budget, Sakharov Prize, water
MEPs approved the EU's budget for 2021-2027 and presented the Sakharov Prize to opposition leaders in Belarus during the 14-18 December plenary.

Main results of the Agriculture and Fisheries Council
Ministers reached an agreement on the three regulations fixing fishing opportunities for 2021 in certain areas of the Atlantic, North Sea, Mediterranean and Black Sea as well as for certain deep-sea stocks (the latter also for 2022). They also approved Council conclusions on an EU-wide animal welfare label.

Multiannual financial framework for 2021-2027 adopted
Following the European Parliament's consent, the Council has adopted the regulation laying down the EU's multiannual financial framework for 2021-2027.

Main results of the Environment Council

EU regions get additional 47.5 billion EUR to tackle local effects of COVID-19

New EU Cybersecurity Strategy and new rules to make physical and digital critical entities more resilient
As a key component of Shaping Europe's Digital Future, the Recovery Plan for Europe and the EU Security Union Strategy, the Strategy will bolster Europe's collective resilience against cyber threats and help to ensure that all citizens and businesses can fully benefit from trustworthy and reliable services and digital tools.