Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Európska únia

Euractiv.sk

Európske zákony na ochranu médií nestačia, Orbán musí prísť o peniaze
Únia na jeseň predstaví plány na nové riešenia ochrany slobodných médií v EÚ, tie potrebujú najmä dobre nastavenú finančnú podporu. K Maďarsku ale treba pristúpiť radikálne, sankcie prekvapivo podporujú aj obyvatelia V4.   

Európsky týždeň | Ak chce Únia obnovovať Ukrajinu, musí dať na stôl aspoň 50 miliárd
Experti odhadujú, že ak chce blok viesť úsilie v povojnovej obnove Ukrajiny, musí zaistiť financie minimálne také veľké, ako Spojené štáty.  Možnosti vida v pôžičkách, ale najmä v investičných grantoch, ktoré by pomáhali plniť aj predvstupové kritéria.

Rádiové spektrum predstavuje ďalšiu výzvu pre zavedenie 5G sietí
Na to, aby nová generácia sietí mohla naplno využívať svoj potenciál, je potrebné prideliť na využívanie 5G významné frekvenčné spektrum. Možnosti na strednom pásme v Únii, najvhodnejšom pre siete piatej generácie, sa ale krátia.

Sklenené fľaše sú jedným z najhorších obalov, plastov sa nezbavíme
Z pohľadu udržateľnosti nápojových obalov sú na tom najlepšie materiálovo jednodruhové, bezfarebné a dobre oddeliteľné obaly. Sklo je jedným z najhorších napriek tomu, že je ho možné recyklovať donekonečna.

Ukrajinský týždeň | Parlament schválil zákon o konfiškácii ruského a bieloruského majetku
Ukrajinský parlament prijal zákon, ktorý umožňuje konfiškáciu majetku fyzických a právnických osôb podporujúcich ruský útok. Mení sa tiež vojenská stratégia Ukrajiny, cieľom je dobytie obsadeného územia.

EÚ sa dohodla na povinných zásobách plynu
EÚ sa dohodla na povinnom naplnení zásobníkov zemného plynu pred budúcou zimou. Do prvého novembra majú byť naplnené na minimálne 85 percent kapacity.

Členské štáty môžu na odstrihnutie od ruských energií využiť nové eurofondy aj agrodotácie
Plán REPoweerEU umožňuje štátom EÚ premiestniť 12,5 percenta prostriedkov z budúcich eurofondov a agrodotácií na zníženie závislosti od ruských fosílnych palív. Slovensko by z kohéznej politiky mohlo uvoľniť 1,5 miliardy eur a z poľnohospodárskych dotácií ďalších 160 miliónov eur.

Portál EURACTIV Slovensko si z Novinárskych cien za rok 2021 odniesol cenu za Solutions Journalism
Portálu EURACTIV Slovensko sa na 18. ročníku Novinárskych cien podarilo premeniť na víťazstvo jednu z troch nominácii. V špeciálnej kategórii Cena Solutions Journalism vyhral s reportážou o eurodotáciách Marián Koreň.

Hydrogeológ: Udržateľným využívaním geotermu predídeme uviaznutým investíciám
Environmentálne riziká geotermálnych vrtov sú minimálne. Sústrediť by sme sa mali viac na ich udržateľné využívanie, aby sme ich „nevyšťavili“, hovorí hydrogeológ Branislav Fričovský.

Členské krajiny Únie schválili legislatívu o zdieľaní dát
Rada EÚ podporila začiatkom týždňa Zákon o dátach (The Data Act). Podporu dostal aj v Európskom parlamente. Má zabezpečiť prístup k využívaniu dát pre účely výskumu, alebo vytváranie inovatívnych služieb a produktov.

Európske noviny

M. Šimečka: Sledujeme vznik konzervatívno-fašistickej koalície Igora Matoviča

Podpredseda Európskeho parlamentu a predseda strany PS, Michal Šimečka, sa vyjadril k zajtrajšiemu hlasovaniu o tzv. protiinflačnom balíčku: “Hovoria, že im ide o rodinu, ale nie je to pravda. V skutočnosti sledujeme vznik konzervatívno-fašistickej koalície Igora Matoviča s Kotlebovcami, Kuffom, Tarabom a Borisom Kollárom. Pod zámienkou boja proti inflácii si skúšajú spojenectvo, ktoré môže skončiť …

The post M. Šimečka: Sledujeme vznik konzervatívno-fašistickej koalície Igora Matoviča appeared first on EuropskeNoviny.sk.

I. Korčok: Slovenskí europoslanci sú dôležití partneri na komunikáciu o európskych politikách

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok sa v pondelok, 23. mája 2022, stretol so slovenskou europoslankyňou a europoslancami, ktorí prijali jeho pozvanie na pracovné stretnutie, keďže sa tento mesiac ukončili 12 mesačné občianske diskusie o Európskej únii v rámci Konferencie o budúcnosti Európy. V súvislosti s rezonujúcou otázkou zmeny zmlúv EÚ minister Korčok uviedol: „Nebránime sa diskusii o revízii zmlúv, avšak …

The post I. Korčok: Slovenskí europoslanci sú dôležití partneri na komunikáciu o európskych politikách appeared first on EuropskeNoviny.sk.

V. Bilčík na Malte: biznis so zlatými európskymi pasmi, vyšetrovanie vraždy novinárky a problémy právneho štátu

Europoslanec Bilčík (SPOLU/ EPP) v pondelok odcestoval na Maltu, kde bude súčasťou trojdňovej misie Európskeho parlamentu. Šesť poslancov, ktorí sú súčasťou výboru EP pre občianske slobody (LIBE) a jeho Monitorovacej skupiny Európskeho parlamentu pre demokraciu, právny štát a základné slobody (DRFMG), bude hodnotiť najnovší vývoj v oblasti právneho štátu, nedávne reformy súdnictva, bezpečnosť novinárov, protikorupčné …

The post V. Bilčík na Malte: biznis so zlatými európskymi pasmi, vyšetrovanie vraždy novinárky a problémy právneho štátu appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Tristo miliárd z EÚ na využívanie obnoviteľných zdrojov. Časť peňazí dostane aj Slovensko

Európska únia chce urýchliť odklon od fosílnych palív z Ruska a motivovať členské štáty, aby vo väčšom začali využívať obnoviteľné zdroje energie. Na tento účel plánuje do roku 2030 minúť približne 300 miliárd eur. Časť z týchto peňazí je určená aj pre Slovensko, ktoré má tradične problém európske fondy čerpať načas. To by sa však …

The post Tristo miliárd z EÚ na využívanie obnoviteľných zdrojov. Časť peňazí dostane aj Slovensko appeared first on EuropskeNoviny.sk.

I. Korčok: Slovensko si váži pomoc a solidaritu Švajčiarska

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok minulý týždeň rokoval s Ignaziom Cassisom, úradujúcim prezidentom Švajčiarskej konfederácie a ministrom zahraničných vecí. “Slovensko si váži solidaritu Švajčiarska s krajinami, ktoré v súčasnosti čelia veľkému náporu vojnových utečencov. Za dôležitú považujem tiež skutočnosť, že naše krajiny patria do skupiny štátov, ktoré iniciovali začatie vyšetrovania zločinov …

The post I. Korčok: Slovensko si váži pomoc a solidaritu Švajčiarska appeared first on EuropskeNoviny.sk.

I. Brocková: EÚ musí vyvinúť maximálne úsilie na zabezpečenie dovozu obilnín pre tretie krajiny

Štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ingrid Brocková sa v piatok, 20. mája 2022, zúčastnila na zasadnutí rozvojového segmentu Rady pre zahraničné veci v Bruseli. Hlavnou témou rokovania ministrov členských štátov EÚ pre rozvojovú spoluprácu bola téma globálnych dopadov ruskej agresie na Ukrajine so zameraním na potravinovú bezpečnosť. Ingrid Brocková v tejto súvislosti uviedla, že je nevyhnutné, …

The post I. Brocková: EÚ musí vyvinúť maximálne úsilie na zabezpečenie dovozu obilnín pre tretie krajiny appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Uznanie COVID-19 za chorobu z povolania zvýši práva pracovníkov v zdravotníctve

Členské štáty, pracovníci a zamestnávatelia sa na Poradnom výbore EÚ pre bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci (ACSH) zhodli na potrebe uznať ochorenie COVID-19 za chorobu z povolania v sektore zdravotnej a sociálnej starostlivosti a v rámci domácej starostlivosti a v kontexte pandémie aj v sektoroch, v ktorých vznikne ohnisko nákazy pri činnostiach s preukázaným …

The post Uznanie COVID-19 za chorobu z povolania zvýši práva pracovníkov v zdravotníctve appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Trhy s energiou: EK navrhuje krátkodobé núdzové opatrenia aj dlhodobé kroky k zlepšeniu

V odozve na už niekoľko mesiacov výnimočne vysoké a nestále ceny energie predstavila Komisia niekoľko dodatočných krátkodobých opatrení, ktorými možno riešiť vysoké ceny energie a možné prerušenie dodávok z Ruska. Zároveň predstavila niekoľko oblastí, v ktorých možno trh s elektrinou zlepšiť tak, aby bol pripravený na prechod od fosílnych palív a lepšie odolával cenovým otrasom. …

The post Trhy s energiou: EK navrhuje krátkodobé núdzové opatrenia aj dlhodobé kroky k zlepšeniu appeared first on EuropskeNoviny.sk.

EK vyzýva 4 členské štáty, aby dokončili transpozíciu smernice o energetickej efektívnosti

Komisia rozhodla o zaslaní odôvodnených stanovísk Chorvátsku [INFR(2020)0529], Luxembursku [INFR(2020)0539], Slovensku [INFR(2020)0564] a Španielsku [INFR(2020)0522], pretože nezabezpečili úplnú transpozíciu revidovanej smernice o energetickej efektívnosti [smernica (EÚ) 2018/2002], ktorou sa mení smernica 2012/27/EÚ. Cieľom tejto smernice je vytvoriť spoločný rámec opatrení na podporu energetickej efektívnosti a stanovuje sa v nej záväzný cieľ energetickej efektívnosti pre EÚ do roku 2030 na úrovni aspoň …

The post EK vyzýva 4 členské štáty, aby dokončili transpozíciu smernice o energetickej efektívnosti appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Eugen Jurzyca: Aj keď sa skončí vojna na Ukrajine, nebude to ešte bodka za celým prípadom. Je v našom záujme pomôcť jej

Chcete byť v obraze? Prihláste sa na bezplatný odber spravodajstva z EÚ 👉 PRIHLÁSENIE. Poslanci Európskeho parlamentu schválili pozastavenie ciel EÚ na všetok ukrajinský vývoz • Opatrenia sa vzťahujú na priemyselné výrobky, ovocie a zeleninu a oceľ • Pozastavenie je platné na jeden rok • EÚ je najdôležitejším obchodným partnerom Ukrajiny Európsky parlament podporil pozastavenie …

The post Eugen Jurzyca: Aj keď sa skončí vojna na Ukrajine, nebude to ešte bodka za celým prípadom. Je v našom záujme pomôcť jej appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Robert Hajšel o programe repower: Je nutné dobudovať plynové prepojenia až na Slovensko. VIDEO

Chcete byť v obraze? Prihláste sa na bezplatný odber spravodajstva z EÚ 👉 PRIHLÁSENIE. Klimatická koalícia podporuje RePowerEU, ktorý má pomôcť prestať financovať ruskú agresiu na Ukrajine Environmentálne organizácie združené v Klimatickej koalícii podporujú návrh Európskej komisie RePowerEU, ktoré majú pomôcť prestať financovať vojenskú agresiu na Ukrajine, chrániť klímu a udržať peniaze za energie v slovenských …

The post Robert Hajšel o programe repower: Je nutné dobudovať plynové prepojenia až na Slovensko. VIDEO appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Vladimír Bilčík: Potrebujeme, aby plyn prúdil rovnako dobre aj zo západu na východ. Napríklad na Ukrajinu a Balkán

Chcete byť v obraze? Prihláste sa na bezplatný odber spravodajstva z EÚ 👉 PRIHLÁSENIE.

The post Vladimír Bilčík: Potrebujeme, aby plyn prúdil rovnako dobre aj zo západu na východ. Napríklad na Ukrajinu a Balkán appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Miriam Lexmann: V EÚ vytvárame systém pre deti z Ukrajiny, ktorý im ponúkne budúcnosť

Chcete byť v obraze? Prihláste sa na bezplatný odber spravodajstva z EÚ 👉 PRIHLÁSENIE.

The post Miriam Lexmann: V EÚ vytvárame systém pre deti z Ukrajiny, ktorý im ponúkne budúcnosť appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Michal Šimečka: Zobrať samosprávam päť mesiacov pred voľbami 500 miliónov eur je cynické a devastačné

STARÉ HORY – Zobrať župám, mestám a obciam päť mesiacov pred voľbami z rozpočtov 500 miliónov eur je zo strany Igora Matoviča a vládnej koalície cynické a z pohľadu ich ďalšieho prežitia devastačné, upozorňuje predseda Progresívneho Slovenska a podpredseda Európskeho parlamentu Michal Šimečka.“Samosprávy sú v našej krajine jedna z mála inštitúcií, ktoré ešte ako-tak fungujú …

The post Michal Šimečka: Zobrať samosprávam päť mesiacov pred voľbami 500 miliónov eur je cynické a devastačné appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Autorské práva: Komisia žiada členské štáty, aby v plnej miere transponovali pravidlá EÚ

Komisia rozhodla o zaslaní odôvodnených stanovísk Bulharsku, Cypru, Grécku, Írsku, Lotyšsku, Poľsku, Portugalsku, Slovinsku, Slovensku a Fínsku, pretože neoznámili Komisii transpozičné opatrenia týkajúce sa autorského práva a súvisiacich práv uplatniteľných na určité online prenosy [smernica (EÚ) 2019/789]. Komisia dnes zaslala odôvodnené stanoviská aj Belgicku, Bulharsku, Cypru, Dánsku, Grécku, Francúzsku, Lotyšsku, Poľsku, Portugalsku, Slovinsku, Slovensku, Fínsku …

The post Autorské práva: Komisia žiada členské štáty, aby v plnej miere transponovali pravidlá EÚ appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Globálna minimálna sadzba korporátnej dane: Europoslanci žiadajú jej rýchle zavedenie

Vo štvrtok poslanci schválili návrh Komisie, ktorým sa vykonáva medzinárodná dohoda o globálnej minimálnej sadzbe korporátnej dane vo výške 15 %. Správa, ktorú vypracovala Aurore Lalucq (S&D, FR), bola prijatá pomerom hlasov za: 503, proti: 46, zdržali sa hlasovania: 48. Poslanci v texte schvaľujú kľúčové prvky návrhu Komisie, najmä dodržanie navrhovaného harmonogramu a lehoty zavedenia do …

The post Globálna minimálna sadzba korporátnej dane: Europoslanci žiadajú jej rýchle zavedenie appeared first on EuropskeNoviny.sk.

EÚ musí posilniť podporu občanom a podnikom a pomoc Ukrajine, žiadajú europoslanci

Europoslanci žiadajú o finančnú podporu na riešenie dôsledkov vojny na Ukrajine. Zdrojom má byť konfiškácia aktív ruských oligarchov, nové zdroje EÚ a plné využitie existujúceho rozpočtu. V prijatom uznesení o hospodárskych a sociálnych dôsledkoch ruskej vojny na Ukrajine pre EÚ poslanci Európskeho parlamentu konštatujú, že samotná vojna a „odôvodnené sankcie voči Rusku a Bielorusku ovplyvňujú …

The post EÚ musí posilniť podporu občanom a podnikom a pomoc Ukrajine, žiadajú europoslanci appeared first on EuropskeNoviny.sk.

EK víta dohodu o nových pravidlách kybernetickej bezpečnosti sietí a informačných systémov

Komisia víta politickú dohodu, ktorú dosiahli Európsky parlament a členské štáty EÚ o smernici o opatreniach na zabezpečenie vysokej spoločnej úrovne kybernetickej bezpečnosti v Únii (smernica NIS 2), ktorej návrh Komisia predložila v decembri 2020. Doterajšie pravidlá týkajúce sa bezpečnosti sietí a informačných systémov (smernica NIS) boli prvým celoeurópskym právnym predpisom o kybernetickej bezpečnosti a pripravili pôdu pre významnú …

The post EK víta dohodu o nových pravidlách kybernetickej bezpečnosti sietí a informačných systémov appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Členské štáty na podporu zamestnávania znevýhodnených mladých ľudí sľúbili 270 miliónov eur

Prvé členské štáty sa zaviazali vykonávať novú iniciatívu Komisie ALMA (Aim, Learn, Master, Achieve – naplánovať, naučiť sa, osvojiť si, dosiahnuť) na podporu integrácie znevýhodnených mladých ľudí na trh práce alebo do ďalšieho vzdelávania. Na podujatí venovanom zamestnanosti mladých ľudí, ktoré Komisia zorganizovala minulý týždeň, bolo oznámené, že doteraz sa viac ako polovica členských štátov zaviazala …

The post Členské štáty na podporu zamestnávania znevýhodnených mladých ľudí sľúbili 270 miliónov eur appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Peter Pollák: Pomôžme rodinám, 200 eur na dieťa je najvyššia pomoc, akú slovenské rodiny nikdy nedostali. VIDEO

Chcete byť v obraze? Prihláste sa na bezplatný odber spravodajstva z EÚ 👉 PRIHLÁSENIE. NR SR: Na poslancov dnes čaká zákon o pomoci rodinám BRATISLAVA – Parlament sa bude dnes zaoberať opatreniami, ktoré majú pomôcť rodinám. Každý mesiac by dieťa vo veku päť až 18 rokov mohlo získať príspevok na voľnočasové aktivity vo výške 50 eur. Dostať …

The post Peter Pollák: Pomôžme rodinám, 200 eur na dieťa je najvyššia pomoc, akú slovenské rodiny nikdy nedostali. VIDEO appeared first on EuropskeNoviny.sk.

EU Newsroom

EIGE Gender Equality Forum 2022

REPower EU Plan
The European Commission has presented the REPowerEU Plan, its response to the hardships and global energy market disruption caused by Russia's invasion of Ukraine. There is a double urgency to transform Europe's energy system: ending the EU's dependence on Russian fossil fuels, which are used as an economic and political weapon and cost European taxpayers nearly €100 billion per year and tackling the climate crisis. By acting as a Union, Europe can phase out its dependency on Russian fossil fuels faster.

International partnerships and Energy package

Relief and reconstruction in Ukraine
The Commission has set out plans in a Communication for the EU's immediate response to address Ukraine's financing gap, as well as the longer-term reconstruction framework. This Communication follows from the European Council call to address the consequences of the war in Ukraine via a dedicated Europe-led effort.

Commission to establish Solidarity Lanes to help Ukraine export agricultural goods
As part of the EU's solidarity response with Ukraine, the Commission today presented a set of actions to help Ukraine export its agricultural produce. Following Russia's invasion of Ukraine and its blockade of Ukrainian ports, Ukrainian grain and other agricultural goods can no longer reach their destinations. The situation is threatening global food security and there is an urgent need to establish alternative logistics routes using all relevant transport modes.

New EU strategy to protect and empower children in the online world
The Commission has adopted a new European strategy for a Better Internet for Kids (BIK+), to improve age-appropriate digital services and to ensure that every child is protected, empowered and respected online.

The Conference on the Future of Europe concludes its work
In a closing ceremony in Strasbourg, President of the European Parliament Roberta Metsola, on behalf of the Council Presidency, President Emmanuel Macron, and President of the European Commission Ursula von der Leyen received from the Co-Chairs of the Conference Executive Board the final report on the outcome of the Conference.

European Health Data Space
The European Commission launched the European Health Data Space (EHDS), one of the central building blocks of a strong European Health Union. The EHDS will help the EU to achieve a quantum leap forward in the way healthcare is provided to people across Europe. It will empower people to control and utilise their health data in their home country or in other Member States. It fosters a genuine single market for digital health services and products.

Europe Day 2022
This May the EU institutions invite you to a wide range of online and on-site activities across the EU Member States, as well as in the home of the EU institutions in Brussels, Luxembourg and Strasbourg. As the 2022 European Year of Youth shines a spotlight on Europe’s young people and with citizens’ voices amplified by the Conference on the Future of Europe there’s never been a better time to come together, discuss the challenges we all face and create a better future for Europe that works for everyone. 

Conference on the Future of Europe: Debate and vote on resolution
At its final meeting, that took place on Friday and Saturday at the European Parliament in Strasbourg, the Conference Plenary reached a consensus on its final draft proposals. It has now adopted 49 proposals, which include more than 300 measures on how to achieve them, across 9 themes, based on 178 recommendations from the European Citizens’ Panels, input from the National Panels and events, and 43 734 contributions on 16 274 ideas recorded on the multilingual digital platform. 

Commission decides to register new European Citizens' Initiative

Visa Digitalisation: Visa travel to the EU becomes easier

Legal migration: Attracting skills and talent to the EU
As part of the comprehensive approach to migration set out in the Pact on Migration and Asylum, the Commission is proposing legal, operational and policy initiatives that will benefit the EU's economy, strengthen cooperation with non-EU countries and improve overall migration management in the long term. The set of proposals also includes specific actions to facilitate integration of those fleeing Russia's invasion of Ukraine into the EU's labour market.

COVID-19: Commission calls on Member States to step up preparedness for the next pandemic phase
The Commission is proposing a set of actions to manage the current phase of the COVID-19 pandemic and prepare for the next one. By working together, the EU has so far saved hundreds of thousands of lives thanks to COVID-19 vaccines, kept its single market operational, minimised travel restrictions and mobilised manufacturing capacity of critical products when supply chains were disrupted.

Commission tackles abusive lawsuits against journalists and human rights defenders ‘SLAPPs'
The European Commission is taking action to improve protection of journalists and human rights defenders from abusive court proceedings. Strategic lawsuits against public participation, commonly known as ‘SLAPPs', are a particular form of harassment used primarily against journalists and human rights defenders to prevent or penalise speaking up on issues of public interest.

Stand Up For Ukraine: 9.1 billion euros pledged in support of internally displaced and refugees
The “Stand Up for Ukraine” global pledging event and campaign has raised 9.1 billion euros for people fleeing the Russian invasion, inside Ukraine and abroad, including €1 billion from the European Commission. On top of that, the European Bank for Reconstruction and Development has announced an additional €1 billion in loan to cover the needs of the people displaced by the invasion.

Ukraine: EU must protect all children fleeing the war
MEPs call for children fleeing war in Ukraine to be given safe passage and for assistance for those internally displaced or unable to leave areas under siege. “Every child has the right to be protected from violence, exploitation and abuse”, say MEPs, calling on EU countries to protect children from the risk of trafficking, illegal adoption and other types of abuse.

Main results of the Economic and Financial Affairs Council
The Council discussed the implementation of the sanctions imposed by the EU on Russia, their effectiveness (with the aim of preventing any circumvention) and their strengthening. The ministers also discussed the economic issues related to the reception of Ukrainian refugees.

Question time with Commission President Ursula von der Leyen

Green Deal: Modernising EU industrial emissions rules to steer large industry in long-term green transition

Ukraine: €17 billion of EU funds to help refugees
The Council adopted legislative amendments making it possible for member states to redirect resources from cohesion policy funds and the Fund for European Aid for the Most Deprived (FEAD) to assist the refugees escaping the Russian military aggression against Ukraine.

Destination Earth – new digital twin of the Earth will help tackle climate change and protect nature

New European Bauhaus: support to cities and citizens for local initiatives

Future of Europe: first debate on Conference proposals wraps up

Green Deal: New proposals to make sustainable products the norm and boost Europe's resource independence
The Commission is presenting today a package of European Green Deal proposals to make sustainable products the norm in the EU, boost circular business models and empower consumers for the green transition. Together with this proposal, the Commission has also adopted an Ecodesign and Energy Labelling Working Plan 2022-2024 to cover new energy-related products, update and increase the ambition for products that are already regulated, as a transitionary measure until the new regulation enters into force.

Main results of the extraordinary meeting of the Justice and Home Affairs Council
Ministers met to discuss further coordination of the reception of refugees from Ukraine. Since 24 February 2022, around 3.8 million people, mainly women and children, have arrived in the European Union after fleeing from the war in Ukraine. Ministers also addressed the implementation of the decision on temporary protection and expressed their support for further coordination of guidance and travel within the EU.

EU strengthens partnership with WHO to boost local manufacturing and access to vaccines, medicines and health technologies in Africa

Digital Markets Act (DMA): agreement between the Council and the European Parliament

European Council: Support for Ukraine and strengthened transatlantic cooperation
The European Council adopted conclusions on the Russian military aggression against Ukraine, security and defence, energy, economic issues, COVID-19 and external relations. On the first day of the summit, EU leaders were joined by US President Joe Biden, in person, to discuss support for Ukraine and the strengthening of transatlantic cooperation, and by Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy, via video conference.

Commission outlines options to mitigate high energy prices with common gas purchases and minimum gas storage obligations
Following up rapidly on the REPowerEU Communication and the Versailles Declaration, the Commission has set out ideas today for collective European action to address the root causes of the problem in the gas market and ensure security of supply at reasonable prices for next winter and beyond. Leaders will continue the discussion on these options at this week's European Council.

Commission acts for global food security and for supporting EU farmers and consumers
The European Commission has presented a range of short-term and medium-term actions to enhance global food security and to support farmers and consumers in the EU in light of rising food prices and input costs, such as energy and fertilisers. The surge in global commodity prices, further accelerated by Russia's invasion of Ukraine, highlights again the need for EU agriculture and food supply chains to become more resilient and sustainable, in line with the Farm to Fork strategy.

Ukraine: EU support to help Member States meet the needs of refugees
Today, the European Commission outlines the actions being taken to support Member States in meeting the needs of those fleeing the war against Ukraine and its people. Since the unprovoked and unjustified Russian invasion, some 3.5 million people – mainly women and children – have arrived in the EU in the space of just four weeks.

Main results of the General Affairs Council

Main results of the Foreign Affairs Council

Ukraine refugees: Operational guidelines to support Member States in applying the Temporary Protection Directive
Since the start of the Russian military invasion of Ukraine on 24 February, more than 3 million people have fled the country, with UN estimates suggesting that more than half of them are children. To respond to this unprecedented situation, the EU agreed in record time to activate the Temporary Protection Directive to help people fleeing war in Ukraine. The Directive became immediately applicable on 4 March and now offers immediate protection and a clear legal status to millions of people.

Capital Markets Union: Commission proposes simpler rules to make settlement in EU financial markets safer and more efficient
The European Commission has proposed changes to the Central Securities Depositories Regulation to enhance the efficiency of the EU's settlement markets, while safeguarding financial stability. Today's proposal is a key component of the 2020 Capital Markets Union Action Plan.

Ukraine: EU agrees fourth package of restrictive measures against Russia
The European Commission welcomes today's agreement by the Council to adopt a fourth package of restrictive measures against Russia in response to its brutal aggression against Ukraine and its people. These sanctions will further contribute to ramping up economic pressure on the Kremlin and cripple its ability to finance its invasion of Ukraine. They have been coordinated with international partners, notably the United States.

Brexit Adjustment Reserve: Commission approves €2 billion of pre-financing for 12 Member States
The Commission has approved the disbursement of more than €2 billion under the Brexit Adjustment Reserve to a group of 12 Member States. This funding will help the economies of the Member States in mitigating the adverse impact of Brexit on their economies and regions, through support to regions and economic sectors, small and medium sized companies as well as job creation and protection, such as short-time work schemes, re-skilling, and training.

Plenary highlights: Ukraine, foreign interference, golden passports
MEPs discussed Ukraine and the EU’s future security, marked International Women’s Day, and proposed measures to combat foreign interference during the plenary session in March 2022.

Informal meeting of heads of state or government in Versailles
EU leaders adopted a statement on the Russian aggression against Ukraine, discussed its consequences and the EU response. They also discussed how to strengthen European sovereignty, reduce dependencies and design a new growth and investment model.

European Commission and EIB Group sign InvestEU agreements unlocking billions for investment across the European Union

Ukraine: EU steps up solidarity with those fleeing war
In the face of Russia's unprovoked and unjustified military invasion of Ukraine, European solidarity in action is helping people through direct humanitarian aid, emergency civil protection assistance, support at the border, as well as a clear legal status allowing those fleeing the war to receive immediate protection in the EU.

International Women's Day 2022: Commission proposes EU-wide rules to combat violence against women and domestic violence
The new rules also strengthen victims' access to justice and encourage Member States to implement a one-stop shop mechanism, meaning that all support and protection services would be located in the same place. The victims should be able to claim compensation in the course of criminal proceedings.

REPowerEU: Joint European action for more affordable, secure and sustainable energy
The European Commission has proposed an outline of a plan to make Europe independent from Russian fossil fuels well before 2030, starting with gas, in light of Russia's invasion of Ukraine. This plan also outlines a series of measures to respond to rising energy prices in Europe and to replenish gas stocks for next winter. REPowerEU will seek to diversify gas supplies, speed up the roll-out of renewable gases and replace gas in heating and power generation.

Ukraine: Commission proposes temporary protection for people fleeing war in Ukraine and guidelines for border checks
The Commission is proposing to activate the Temporary Protection Directive  to offer quick and effective assistance to people fleeing the war in Ukraine. Under this proposal, those fleeing the war will be granted temporary protection in the EU, meaning that they will be given a residence permit, and they will have access to education and to the labour market.

The Russian attack on Ukraine marks a new era for Europe, MEPs say
The European Parliament held an extraordinary plenary session in Brussels to assess Russia’s military assault on Ukraine. Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy and the Speaker of the Ukrainian Verkhovna Rada (parliament) Ruslan Stefanchuk spoke live from Kiev. European Council and Commission Presidents Charles Michel and Ursula von der Leyen, as well as the EU’s Foreign Policy chief Josep Borrell, also participated in the debate.

NextGenerationEU: First annual report on the Recovery and Resilience Facility finds implementation is well underway

Future of Europe: final set of European Citizens' Panel recommendations

Main results from the Extraordinary Justice and Home Affairs Council on the situation in Ukraine
At an extraordinary meeting of the Justice and Home Affairs Council on 27 February, home affairs ministers took stock of the response to provide to the consequences of the Russian military attack against Ukraine.

Main results of the Special European Council
The European Council condemned in the strongest possible terms Russia's unprecedented military aggression against Ukraine and expressed full unity with international partners and full solidarity with Ukraine and its people. The EU has reacted swiftly and decisively to Russia’s recognition of Ukraine’s self-proclaimed separatist entities and deployment of its armed forces by adopting restrictive measures in response, including a package of sanctions adopted on 23 February.

Commission presents an updated in-depth review of Europe's strategic dependencies

Commission sets out strategy to promote decent work worldwide and prepares instrument for ban on forced labour products

Data Act: Commission proposes measures for a fair and innovative data economy
The Commission proposes new rules on who can use and access data generated in the EU across all economic sectors. The Data Act will ensure fairness in the digital environment, stimulate a competitive data market, open opportunities for data-driven innovation and make data more accessible for all.

Just and sustainable economy: Commission lays down rules for companies to respect human rights and environment in global value chains
The European Commission has adopted a proposal for a Directive on corporate sustainability due diligence. The proposal aims to foster sustainable and responsible corporate behaviour throughout global value chains.

COVID-19: Council updates recommendation on non-essential travel from third countries

Main results of the Agriculture and Fisheries Council

Main results of the Foreign Affairs Council
The Foreign Affairs Council held a discussion on the European security situation. The Council decided on a series of measures to support Ukraine's resilience. It adopted the decision to provide €1,2 billion in macro financial assistance, and decided to provide support to Ukraine’s professional military education under the European Peace Facility. The EU will also increase its support against cyber-attacks and countering disinformation by sending a mission of experts to the country.

Europe and Africa: joint vision for a renewed partnership
At the sixth European Union - African Union summit, the leaders of the EU and AU committed to a joint vision for a renewed partnership for solidarity, security, peace and sustainable and sustained economic development and prosperity.

The Court of Justice dismisses the actions brought by Hungary and Poland against the conditionality mechanism

Green Deal: EU invests over €110 million in LIFE projects for environment and climate in 11 EU countries

Russia’s threats against Ukraine are a wake-up call for Europe, MEPs say
On Wednesday morning, MEPs took stock of the latest developments related to Russia’s military threats against Ukraine in a plenary debate with European Council President Charles Michel, European Commission President Ursula von der Leyen and EU Foreign Policy Chief Josep Borrell.

Space: EU initiates a satellite-based connectivity system and boosts action on management of space traffic for a more digital and resilient Europe
The EU is acting on its space ambitions by tabling two initiatives - a proposal for a Regulation on a space-based secure connectivity and a Joint Communication on an EU approach on Space Traffic Management (STM). Today's initiatives will help safeguard the efficiency and security of our current assets while developing European cutting-edge space technology to the benefit of our citizens and economy.

Commission unveils significant actions to contribute to European Defence, boost innovation and address strategic dependencies
The Commission puts forward a number of Commission-led initiatives in areas critical for defence and security within the European Union. These comprise a Contribution to European defence, covering the full range of challenges, from the conventional defence industry and equipment on land, sea and air, to cyber, hybrid and space threats, military mobility and the relevance of climate change; and a roadmap on critical technologies for security and defence.

European Health Union: HERA launches first work plan with €1.3 billion for preparedness and response to health emergencies in 2022

Winter 2022 Economic Forecast: Growth expected to regain traction after winter slowdown
The Winter 2022 Economic Forecast projects that, following a notable expansion by 5.3% in 2021, the EU economy will grow by 4.0% in 2022 and 2.8% in 2023. Growth in the euro area is also expected at 4.0% in 2022, moderating to 2.7% in 2023. The EU as a whole reached its pre-pandemic level of GDP in the third quarter of 2021 and all Member States are projected to have passed this milestone by the end of 2022.

Protecting biodiversity: EU takes action to prevent introduction of invasive alien species that would damage European nature

First transition pathway co-created with industry and civil society for a resilient, green and digital tourism ecosystem

Digital sovereignty: Commission proposes Chips Act to confront semiconductor shortages and strengthen Europe's technological leadership
The Commission proposes a comprehensive set of measures to ensure the EU's security of supply, resilience and technological leadership in semiconductor technologies and applications. The European Chips Act will bolster Europe's competitiveness, resilience and help achieve both the digital and green transition.

EU Taxonomy: Commission presents Complementary Climate Delegated Act to accelerate decarbonisation

European Citizens' Initiative: Commission decides to register initiative on European football and sports

New approach to enable global leadership of EU standards promoting values and a resilient, green and digital Single Market
The Commission is presenting a new Standardisation Strategy outlining our approach to standards within the Single Market as well as globally. The Strategy is accompanied by a proposal for an amendment to the Regulation on standardisation, a report on its implementation, and the 2022 annual Union work programme for European standardisation.

New rules on the EU digital COVID certificate enter into force
To facilitate safe travel in the EU, vaccination certificates will now be valid for 270 days after 14 days have passed following completion of the primary vaccination cycle. The certificate will also include booster shots.

Commission puts forward declaration on digital rights and principles for everyone in the EU
The draft declaration on digital rights and principles aims to give everyone a clear reference point about the kind of digital transformation Europe promotes and defends. It will also provide a guide for policy makers and companies when dealing with new technologies.

COVID-19: Council adopts new recommendation on travel measures in the EU
Under the new recommendation, COVID-19 measures should be applied taking into account the person's health status rather than the epidemiological situation at regional level, with the exception of areas where the virus is circulating at very high levels (dark red areas). This means that a traveller's EU digital COVID certificate should be the key determinant.

Future of Europe: Europeans see climate change as top challenge for the EU

European Health Union: a stronger role for the European Medicines

Main results from the Foreign Affairs Council
The Foreign Affairs Council was updated on the latest developments in Russia’s military build-up around Ukraine and had a discussion on the European security situation, covering also the situation in Belarus and Kazakhstan.

New Pact on Migration and Asylum: new mandate, new start for the European Union Agency for Asylum

Higher education: making EU's universities ready for the future through deeper transnational cooperation
Today, European society needs the contribution of universities and other higher education institutions more than ever. The two new initiatives adopted today, a European strategy for universities and a Commission proposal for a Council Recommendation on building bridges for effective European higher education cooperation, will support universities in this endeavour.

Roberta Metsola elected new President of the European Parliament
Roberta Metsola won the election in the first voting round, where she received an absolute majority of 458 votes out of 690 cast in the remote secret vote, among three candidates. At the beginning of the day’s proceedings, Kosma Złotowski (ECR, PL) withdrew his candidacy, bringing the number of candidates down to three.

Main results of the Economic and Financial Affairs Council

Main results of the Agriculture and Fisheries Council
The French Minister for Agriculture and Food, Julien Denormandie, presented the presidency’s priorities in the area of agriculture and fisheries. These priorities include, on the one hand, the reciprocity of trading standards – in other words, ensuring (chiefly by means of ‘mirror clauses’) that agri-food products imported into Europe abide by the EU’s environmental and health standards, particularly as regards the sustainable use of phytopharmaceutical products – and, on the other hand, low-carbon agriculture, in particular carbon sequestration in agricultural soils.

Memorial for President Sassoli: “Your fight for democracy will live on”
MEPs honoured the memory of Parliament’s late President David Maria Sassoli in a ceremony during the Plenary in Strasbourg on Monday. Opening the ceremony, Parliament’s acting President Roberta Metsola said: “Europe has lost a leader, democracy has lost a champion and we have all lost a friend. He always knew how to translate the values he believed in into concrete action.”

Main results of the Eurogroup meeting

Creative Europe: Increased budget in 2022 to support cultural and creative sectors
The Commission has adopted the 2022 work programme of Creative Europe, which will be followed by the launch of the relevant calls for proposals. With a budget of around €385 million, nearly €100 million more compared to 2021, Creative Europe strengthens its support to creative and cultural partners taking due account of the challenges resulting from the COVID-19 crisis and the growing global competition.

The Commission steps up action for high quality and inclusive youth volunteering
As one of the first concrete initiatives under the 2022 European Year of Youth, the Commission published its proposal for a Council Recommendation on youth volunteering to facilitate transnational youth volunteering under the European Solidarity Corps or other schemes at national level.

Statement by President von der Leyen on the passing of David Sassoli, President of the European Parliament

President Sassoli to be honoured in Plenary

€47 million fund to protect intellectual property of EU SMEs in their COVID-19 recovery and green and digital transitions
Today, the Commission and the European Union Intellectual Property Office (EUIPO) launched the new EU SME Fund, which offers vouchers for EU-based SMEs to help them protect their intellectual property (IP) rights. This is the second EU SME Fund aiming at supporting SMEs in the COVID-19 recovery and green and digital transitions for the next three years (2022-2024).

European Media Freedom Act: Commission launches public consultation

Fair Taxation: Commission proposes to end the misuse of shell entities for tax purposes within the EU

Council approves EU-UK fishing deal

The Commission proposes the next generation of EU own resources
The new own resources proposed today will help to repay the funds raised by the EU to finance the grant component of NextGenerationEU. The new own resources should also finance the Social Climate Fund. The latter is an essential element of the proposed new Emissions Trading System covering buildings and road transport, and will contribute to ensuring that the transition to a decarbonised economy will leave no one behind.

European Health Union: An empowered HERA in future health emergencies

Global Europe: the European Union sets out priority areas for cooperation with partner countries and regions around the world
The Commission has adopted the Multiannual Indicative Programmes (MIPs) of Global Europe setting out priority areas for cooperation with partner countries and regions around the world for 2021-27. This also includes the financial allocation for 2021-2024 (country level) and for 2021-2027 (regional level) that will support this cooperation for a total of almost €26.3 billion.

EU Digital COVID Certificate: Commission adopts binding acceptance period of nine months for vaccination certificates
A clear and uniform acceptance period for vaccination certificates will guarantee that travel measures continue to be coordinated, as called for by the European Council following its latest meeting of 16 December 2021. The new rules will ensure restrictions are based on the best available scientific evidence as well as objective criteria.

European Commission authorises fifth safe and effective vaccine against COVID-19
The European Commission has granted a conditional marketing authorisation (CMA) for the COVID‑19 vaccine Nuvaxovid, developed by Novavax, the fifth COVID-19 vaccine authorised in the EU. This authorisation follows a positive scientific recommendation based on a thorough assessment of the safety, effectiveness and quality of the vaccine by the European Medicines Agency (EMA) and is endorsed by the Member States.

Main results of the Environment Council

Plenary highlights: Sakharov Prize, digital policy, gender equality
Alexei Navalny was awarded the 2021 Sakharov Prize, MEPs voted on laws shaping the digital world, and pushed for gender equality in the last plenary of 2021.

EU institutions agree priorities for 2022 for a resilient and reinvigorated EU