Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Európska únia

Euractiv.sk

Bude NATO dlhšie naťahovať Orbán alebo Erdoğan?
Po slovenskej ratifikácii fínskeho a švédskeho členstva v NATO čaká Aliancia už len na Ankaru a Budapešť. No kým Turci majú jasné požiadavky a už aj dátum parlamentného zasadania, Maďari ostávajú tajomní.

Anketa europoslancov: Sankcie voči Maďarsku by mali byť ešte tvrdšie
Slovenskí europoslanci a europoslankyne sa obávajú, že Orbánove sľuby o protikorupčnej reforme zostanú len na papieri. Návrh eurokomisie podľa nich nie je dostatočne tvrdý a v budúcnosti môže oslabiť jej pozíciu.

Slovensko chce české zavedenie hraničných kontrol prerokovať na európskej úrovni
Česká republika z dôvodu zvýšenej nelegálnej migrácie dočasne obnoví kontroly na štátnych hraniciach so Slovenskom. Bratislava chce teraz presadiť rokovanie na úrovni EÚ.

Európske vlády sľúbili na energetickú pomoc 500 miliárd eur, slovenská pomoc je skôr menšia
Tretina z celej európskej sumy pripadá na Spojené kráľovstvo, na energetickú krízu dalo až 6,5 percenta HDP. Slovensko je s jedným percentom HDP až v druhej polovici rebríčka.

Európska noc výskumníkov prinesie neopakovateľné zážitky s vedou opäť naživo [Komerčný obsah]
Aj tento rok sa posledný septembrový piatok (30. 9. 2022) pripojí päť slovenských miest k najväčšiemu vedecko-popularizačnému podujatiu v Európe, aby ukázali malým aj veľkým výskumníkom, že dôvera vo vedu je aj naďalej silná.

Európsky regulátor chce nástroj na pozastavenie obchodovania s energetickými derivátmi
Európsky orgán pre cenné papiere a trhy dohliadajúci na fungovanie finančných trhov navrhuje zavedenie mechanizmu, ktorý by umožnil dočasné zastavenie obchodu s energetickými derivátmi. Má to upokojiť trhy a znížiť ceny plynu a elektrickej energie.

Európsky týždeň | Komisia navrhuje ďalší balík sankcií voči Rusku
Európska komisia navrhla siedmy balík sankcií voči Rusku. Členské krajiny pravdepodobne schvália rozšírenie sankčného zoznamu a zákaz dovozu ruských diamantov. V druhej téme sa venujeme možnému zastaveniu eurofondov pre Maďarsko.

Ropa, plyn a jadro sa do siedmeho balíka sankcií voči Rusku nedostanú
Zástupcovia členských krajín rokujú o siedmom balíku sankcií voči Rusku. Cenové stropy na ropu a zemný plyn ani embargo na jadrovú energetiku sa do neho pravdepodobne nedostanú.

Mestá tento rok platia za energie aj sedemkrát viac. „Štát nám nepomáha,” tvrdia
Viaceré slovenské mestá už zaviedli základné úsporné opatrenia vo verejných budovách a na uliciach. Podstatné ale je, aké opatrenia sa príjmu na úrovni štátu. Ten zatiaľ samosprávam podľa ich slov „takmer nijako nepomohol".

Po talianskych voľbách bude mať krajná pravica právo veta v Európskej únii
Giorgia Meloni začínala kariéru v neofašistickej strane, teraz vyhrala voľby. Budúca premiérka bude v EÚ môcť zablokovať sankcie aj zmeny základných zmlúv. Pravicové vlády v Taliansku, Poľsku a Maďarsku už budú predstavovať takmer štvrtinu obyvateľstva EÚ.

Európske noviny

Komisia koná v snahe lepšie chrániť ľudí pred azbestom a zaručiť budúcnosť bez neho

Azbest je vysoko nebezpečná látka spôsobujúca rakovinu. Ešte stále sa vyskytuje v mnohých našich budovách a je zodpovedná za mnohé odvrátiteľné úmrtia v EÚ. Komisia aktuálne predstavila komplexný prístup, ako lepšie chrániť ľudí a životné prostredie pred azbestom a zaručiť budúcnosť bez neho. Balík zahŕňa: oznámenie o práci pre budúcnosť bez azbestu – zahŕňa úsilie riešiť …

The post Komisia koná v snahe lepšie chrániť ľudí pred azbestom a zaručiť budúcnosť bez neho appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Únia uvalí na Rusko ďalší balík sankcií, potvrdila Von der Leyenová

Nový balík sankcií voči Rusku, ktorý navrhla Európska komisia, položí „právny základ“ pre zastropovanie cien ruskej ropy. Ako referuje spravodajský web CNN, v stredu to povedala predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Tá povedala, že zastropovanie cien ropy, ktoré už bolo dohodnuté na úrovni krajín G7, „na jednej strane pomôže znížiť príjmy Ruska a …

The post Únia uvalí na Rusko ďalší balík sankcií, potvrdila Von der Leyenová appeared first on EuropskeNoviny.sk.

EÚ podporí vyšetrovanie škôd na plynovodoch v Baltskom mori

Európska únia (EÚ) má podozrenie, že škody na dvoch plynovodoch v Baltskom mori sú sabotáž a vystríha pred útokmi na európsku energetickú sieť, lebo si vyžiadajú reakciu. Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell vo vyhlásení v mene európskej dvadsaťsedmičky v stredu uviedol, že „všetky dostupné informácie naznačujú, že úniky sú výsledkom úmyselného činu“. „Akékoľvek zámerné narušenie …

The post EÚ podporí vyšetrovanie škôd na plynovodoch v Baltskom mori appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Von der Leyenová: Úmyselné narušenie energetickej infraštruktúry povedie k silnej reakcii

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová varovala, že akékoľvek úmyselné narušenie európskej energetickej infraštruktúry povedie k silnej reakcii. Vyjadrila sa tak po tom, čo v plynovodoch Nord Stream 1 a Nord Stream 2 pri dánskom ostrove Bornholm v Baltskom mori našli tri miesta úniku plynu, o ktorých sa hovorí ako o možnej sabotáži. Informuje …

The post Von der Leyenová: Úmyselné narušenie energetickej infraštruktúry povedie k silnej reakcii appeared first on EuropskeNoviny.sk.

M. Šimečka vyzýva Mikulca na okamžitú nápravu hraničných kontrol s Českom a Rakúskom

Podpredseda Európskeho parlamentu a predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka vyzýva ministra vnútra Romana Mikulca, aby čo najskôr prišiel s riešením hraničných kontrol, ktoré voči Slovensku zaviedli Česko a Rakúsko. “Kontroly na hraniciach, ktoré voči nám zaviedlo Česko a Rakúsko, sú jasnou reakciou na zlyhanie slovenského ministerstva vnútra, za ktoré nesie zodpovednosť Roman Mikulec. Naši partneri …

The post M. Šimečka vyzýva Mikulca na okamžitú nápravu hraničných kontrol s Českom a Rakúskom appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Rakúsko zavádza kontroly na hraniciach so Slovenskom

Rakúsko od polnoci zo stredy na štvrtok (29. 9.) začne vykonávať kontroly na hraniciach so Slovenskom. Ráno to oznámil hovorca ministra Gerharda Karnera, informuje o tom verejnoprávny vysielateľ ORF. Samotný Karner v relácii Journal um acht rádia Ö1 uviedol, že Rakúsko bude nasledovať krok Česka. Česká vláda v pondelok, 26.septembra, z dôvodu zvýšenej nelegálnej migrácie schválila nariadenie …

The post Rakúsko zavádza kontroly na hraniciach so Slovenskom appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Emisie oxidu uhličitého z nových áut registrovaných v EÚ v roku 2020 klesli

Priemerné emisie oxidu uhličitého z nových áut registrovaných v Európskej únii, na Islande, v Nórsku a Spojenom kráľovstve v roku 2020 klesli o 12 % v porovnaní s úrovňami v roku 2019. Referuje o tom web Európskej komisie s odvolaním sa na údaje Európskej environmentálnej agentúry. Spomenutý medziročný pokles bol najvyšší, odkedy v roku 2010 …

The post Emisie oxidu uhličitého z nových áut registrovaných v EÚ v roku 2020 klesli appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Počet Rusov prichádzajúcich do únie stúpol o 30 percent

Do Európskej únie (EÚ) počas minulého týždňa prišlo takmer 66-tisíc občanov Ruska. Uviedla to Európska agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž Frontex s tým, že je to v porovnaní s predošlým týždňom nárast o 30 percent. Väčšina z nich prišla do Fínska a Estónska. Informuje o tom spravodajský portál Sky News. Rusi hromadne utekajú do …

The post Počet Rusov prichádzajúcich do únie stúpol o 30 percent appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Česko obnoví kontroly na hraniciach so Slovenskom, to chce jednanie na úrovni EÚ

Polícia Českej republiky začne od polnoci zo stredy, 28.septembra, na štvrtok vykonávať kontroly po celej dĺžke štátnej hranice so Slovenskom, a to na 27 bývalých hraničných priechodoch. Tie zahŕňajú 17 cestných priechodov, sedem železničných a tri riečne. Informovala o tom česká polícia na svojej webstránke. Na iných miestach, než je 27 uvedených priechodov, nebude možné, …

The post Česko obnoví kontroly na hraniciach so Slovenskom, to chce jednanie na úrovni EÚ appeared first on EuropskeNoviny.sk.

I. Štefanec: Potrebujeme zadefinovať postupy na účinnú ochranu cestovného ruchu v krízach

Celý svet si už tradične 27. septembra pripomína Svetový deň cestovného ruchu. Tento dátum bol vybraný s odkazom na deň, keď prijala svoje stanovy Svetová organizácia cestovného ruchu v roku 1970, ktorá sa neskôr stala špecializovanou agentúrou OSN. Dátum symbolizuje aj koniec hlavnej turistickej sezóny na severnej pologuli a začiatok novej sezóny na južnej pologuli. …

The post I. Štefanec: Potrebujeme zadefinovať postupy na účinnú ochranu cestovného ruchu v krízach appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Poľsko inaugurovalo plynovod, ktorý ročne prepraví do 10 miliárd metrov kubických plynu z Nórska

Poľsko v utorok v meste Goleniów na severozápade krajiny inaugurovalo plynovod na prepravu zemného plynu z Nórska. Európska komisia (EK) privítala uvedenie Baltského plynovodu, ktorého projekt podporovala. „Keďže EÚ zintenzívňuje svoje úsilie o posilnenie bezpečnosti dodávok energií, táto nová infraštruktúra zvýši diverzifikáciu dovozu plynu do strednej a východnej Európy a pobaltských štátov otvorením novej trasy …

The post Poľsko inaugurovalo plynovod, ktorý ročne prepraví do 10 miliárd metrov kubických plynu z Nórska appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Ivan Štefanec: Statoční Ukrajinci bránia aj našu slobodu, demokraciu a európske hodnoty

Na spoločnej schôdzi výborov Európskeho parlamentu pre zahraničné veci, rozvoj a ľudské práva v Bruseli boli predstavené nominácie na tohtoročnú Sacharovovu cenu. Pred rokom získal ocenenie za boj proti korupcii a porušovaniu ľudských práv zo strany Kremľa ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj. Iniciátorom návrhu Európskej ľudovej strany, ktorá je najväčšou frakciou Európskeho parlamentu, je v …

The post Ivan Štefanec: Statoční Ukrajinci bránia aj našu slobodu, demokraciu a európske hodnoty appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Komisia zabezpečila liečebné dávky proti opičím kiahňam

Európska komisia v pondelok zabezpečila viac ako 10-tisíc liečebných cyklov lieku tecovirimat spoločnosti Meridian/SIGA na liečbu opičích kiahní. Liek je určený na liečbu pacientov v členských štátoch, v ktorých je okamžite potrebný, a tie ho dostanú cez sieť rescEU. Toto krízové verejné obstarávanie financuje Úrad pre pripravenosť a reakcie na núdzové zdravotné situácie (HERA), informuje …

The post Komisia zabezpečila liečebné dávky proti opičím kiahňam appeared first on EuropskeNoviny.sk.

O pomoci Ukrajine počas zimy diskutujú predstavitelia únie zaoberajúci sa humanitárnou pomocou

Vysokopostavení predstavitelia Európskej únie zaoberajúci sa problematikou humanitárnej pomoci sa v pondelok stretli v Bruseli, aby pred prichádzajúcou zimou preskúmali efektívnu a včasnú humanitárnu pomoc Ukrajine. Humanitárne potreby Ukrajiny totiž naďalej rýchlo rastú, keďže ruská agresívna vojna proti krajine pokračuje. Schôdzku otvorili eurokomisár pre krízové riadenie Janez Lenarčič a vicepremiérka Ukrajiny Oľha Stefanišynová. Informovala o …

The post O pomoci Ukrajine počas zimy diskutujú predstavitelia únie zaoberajúci sa humanitárnou pomocou appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Európska komisia predložila návrhy o operačnej spolupráci Frontexu so Severným Macedónskom

Európska komisia v piatok navrhla podpísanie a uzavretie dohody medzi Európskou úniou (EÚ) a Severným Macedónskom o operačných aktivitách Európskej agentúry pre pohraničnú a pobrežnú stráž Frontex. Predložené návrhy posilnia kapacitu Frontexu v bezprostrednom susedstve EÚ prostredníctvom pomoci orgánom Severného Macedónska riadiť neregulárnu migráciu, bojovať proti prevádzačstvu a zvýšiť bezpečnosť na vonkajších hraniciach EÚ. Komisia …

The post Európska komisia predložila návrhy o operačnej spolupráci Frontexu so Severným Macedónskom appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Zaostávame za priemerom EÚ, zdražovanie na Slovensku bude podľa analytika pokračovať

Inflácia na Slovensku je a aj ostane naďalej vysoká. Ako na pondelkovom biznis stretnutí povedal hlavný ekonóm Tatra banky Róbert Prega, cena ropy a plynu oproti minulému roku významne stúpla. Dopad na infláciu je teda podľa neho, pochopiteľne, veľký. „Budúcnosť nie je, čo bývala,“ skonštatoval analytik. Pod významné zdražovanie na Slovensku sa okrem cien energií …

The post Zaostávame za priemerom EÚ, zdražovanie na Slovensku bude podľa analytika pokračovať appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Europoslanci za KDH: Slovensko musí rokovať s EÚ o presune eurofondov na boj s cenami energií

Slovenská vláda musí podľa Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) okamžite začať rokovania s Európskou komisiou o možnosti operatívne využiť nevyčerpané eurofondy na boj s drahými energiami. Uviedol jeho predseda Milan Majerský na tlačovom brífingu po zasadnutí celoslovenskej Rady Kresťanskodemokratického hnutia v Poprade. Slovensko sa podľa jeho slov nachádza uprostred vážnej energetickej a inflačnej krízy, za jeho hranicami …

The post Europoslanci za KDH: Slovensko musí rokovať s EÚ o presune eurofondov na boj s cenami energií appeared first on EuropskeNoviny.sk.

V. REMIŠOVÁ: V krajinách EÚ chvália Slovensko, ako má vyriešenú cenu elektriny

“Vo všetkých krajinách EÚ chvália Slovensko ako máme vyriešenú elektrinu,” povedala v diskusnej relácii televízie TA3 v Politike vicepremiérka a šéfka strany Za ľudí Veronika Remišová. Jednou z tém bola aj pomoc vlády nielen ľuďom, ale i podnikom s vysokými cenami energií. Opatrenia na zníženie cien elektrickej energie či finančnú pomoc na zvládnutie ich vysokých …

The post V. REMIŠOVÁ: V krajinách EÚ chvália Slovensko, ako má vyriešenú cenu elektriny appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Zmluva Srbska s Ruskom o konzultáciách o zahraničnej politike sa stala terčom ostrej kritiky

Srbský minister zahraničia sa v nedeľu snažil zmenšiť význam dohody s Ruskom o konzultáciách o zahraničnej politike po tom, ako sa balkánska krajina, ktorá sa snaží o členstvo v Európskej únii, stala terčom kritiky. Minister zahraničných vecí Srbska Nikola Selakovič dohodu podpísal v piatok so šéfom ruskej diplomacie Sergejom Lavrovom počas zasadania Valného zhromaždenia OSN …

The post Zmluva Srbska s Ruskom o konzultáciách o zahraničnej politike sa stala terčom ostrej kritiky appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Robert Hajšel: Schválili sme, že do roku 2030 usporíme 40% energií v porovnaní s rokom 2007

Chcete byť v obraze? Prihláste sa na bezplatný odber spravodajstva z EÚ 👉 PRIHLÁSENIE. Parlament podporil využívanie obnoviteľných zdrojov a úspory energie • Podiel energie z obnoviteľných zdrojov sa má do roku 2030 zvýšiť na 45 % • Ciele úspor energie sa zvýšili na 40 % konečnej spotreby energie a 42,5 % primárnej spotreby energie …

The post Robert Hajšel: Schválili sme, že do roku 2030 usporíme 40% energií v porovnaní s rokom 2007 appeared first on EuropskeNoviny.sk.

EU Newsroom

Minimum income: more effective support needed to fight poverty and promote employment
The Commission calls on Member States to modernise their minimum income schemes as part of the ongoing pledge to reduce poverty and social exclusion in Europe. Minimum income is cash payments that help households who need it to bridge the gap to a certain income level to pay the bills and live a life in dignity.

Global Gateway: President von der Leyen announces funding for women and youth's rights, food security, fight against disease, and biodiversity
The President of the European Commission, Ursula von der Leyen, has concluded an intense week of discussions with world leaders and international partners at the UN General Assembly in New York with a series of pledges to tackle the current food crisis, aggravated by Russia's war of aggression against Ukraine, the urgent climate and nature crisis and to improve global health.

Council adopts additional €5 billion assistance to Ukraine
The Council formally adopted the decision to provide € 5 billion of additional macro-financial assistance (MFA) to Ukraine, as a matter of urgency. This financial assistance complements other EU support to Ukraine in the humanitarian, development, customs and defence fields.

European Health Union: A new EU approach on cancer detection – screening more and screening better
As part of the EU Cancer Screening Scheme to be put forward under Europe's Beating Cancer Plan, the Commission presents a new approach to support Member States increasing the uptake of cancer screening.

Declaration of Leaders’ Summit on Global Food Security

European Media Freedom Act: Commission proposes rules to protect media pluralism and independence in the EU
The European Commission adopted a European Media Freedom Act, a novel set of rules to protect media pluralism and independence in the EU. The proposed Regulation includes, among others, safeguards against political interference in editorial decisions and against surveillance. (Picture provided by BRITTA PEDERSEN/DPA/AFP via Getty Images)

Commission moves to ban products made with forced labour on the EU market

State of the Union 2022
In her State of the Union address, President of the European Commission Ursula von der Leyen outlined flagship initiatives which the Commission plans to undertake in the coming year. Many of them are made in response to recommendations citizens made through the Conference on the Future of Europe.

Energy prices: Commission proposes emergency market intervention to reduce bills for Europeans
The Commission is proposing an emergency intervention in Europe's energy markets to tackle recent dramatic price rises. The EU is confronted with the effects of a severe mismatch between energy demand and supply, due largely to the continued weaponisation by Russia of its energy resources.

A European Care Strategy for caregivers and care receivers
The European Commission presents the European Care Strategy to ensure quality, affordable and accessible care services across the European Union and improve the situation for both care receivers and the people caring for them, professionally or informally.

Aquila Clean Energy raises financing for 2.6 GW capacity renewable energy projects in Southern Europe with the support of InvestEU

Commission proposes full suspension of Visa Facilitation Agreement with Russia
The Commission is proposing to fully suspend the EU's Visa Facilitation Agreement with Russia. A country like Russia, waging a war of aggression, should not qualify for visa facilitations as long as it continues conducting its destructive foreign policy and military aggression towards Ukraine, demonstrating a complete disregard to the international rules-based order.

European Commission proposes second €5 billion tranche of macro-financial assistance to Ukraine

EU reaffirms support for Ukraine and its European path
The Association Council condemned in the strongest possible terms the unprovoked and unjustified Russian war of aggression against Ukraine. “The European Union will continue supporting Ukraine whatever threat, whatever blackmail Russia puts on us. We will provide our support politically, financially, in the humanitarian field and militarily as long as it takes, and as much as needed.” - Josep Borrell, High Representative for Foreign Affairs and Security Policy.

Common Agricultural Policy 2023-2027: the Commission approves the first CAP strategic plans
The European Commission approved the first package of CAP strategic plans for seven countries: Denmark, Finland, France, Ireland, Poland, Portugal, and Spain. This is an important step for the implementation of the new Common Agricultural Policy (CAP) on 1 January 2023.

Informal meeting of the EU Member States’ Defence Ministers took place in Prague
The Ministers primarily entertained Russia’s aggression against Ukraine and the negative effects of Russia’s policy on the stability of other parts of the world including the Balkans and Africa. In this regard, the Defence Ministers focused both on further practical support to the defending Ukraine by European countries and on the EU’s military engagement outside Europe.

International Cooperation on Civil Justice
The European Union has joined the Hague Judgements Convention, an important tool to facilitate rules-based multilateral trade and investment. The Convention sets out conditions for the recognition and enforcement of judgements in civil and commercial matters, including consumer and employment contracts, and possible grounds for their refusal.

Commission proposes fishing opportunities for 2023 for the Baltic Sea in an effort to recover species
The European Commission adopted its proposal for fishing opportunities for 2023 for the Baltic Sea. Based on this proposal, EU countries will determine the maximum quantities of the most important commercial fish species that can be caught in the sea basin.

The EU has coordinated the delivery of more than 60,000 tonnes of life-saving assistance
The EU has coordinated the delivery of 66,224 tonnes of in-kind assistance to Ukraine from 30 countries via the EU Civil Protection Mechanism. The assistance delivered includes 180 ambulances, 125 fire-fighting vehicles, 300 power generators, 35 heavy machinery vehicles, and 4 pontoon bridges. This is by far the largest, longest lasting and most complex operation via the EU Civil Protection Mechanism since it was established in 2001, with an estimated value so far of over €425 million.

COVID-19 vaccines: Commission and Moderna adapt delivery schedules for late summer and winter
The European Commission and Moderna have reached an agreement to better address Member States needs for COVID-19 vaccines for the late summer and winter period. This will ensure national authorities have access to the vaccines, including variant-adapted vaccines if authorised, at the time they need them for their own vaccination campaigns and to support their global partners.

European Commission disburses €1 billion of new macro-financial assistance for Ukraine
The European Commission, on behalf of the EU, has disbursed €1 billion of the new macro-financial assistance (MFA) operation for Ukraine. The decision about this new exceptional MFA was adopted by the European Parliament and the Council on 12 July 2022.

EIOPA consults on governance arrangements in third countries

New rights to improve work-life balance in the EU enter into application
All Member States must now apply EU-wide rules to improve work-life balance for parents and carers. These rules set out minimum standards for paternity, parental and carers' leave and establish additional rights, such as the right to request flexible working arrangements, which will help people develop their careers and family life without having to sacrifice either.

Social Europe: More transparent and predictable working conditions for workers in EU

New EU rules to protect children better in cross-border custody cases start applying
The new EU rules on cooperation between judicial authorities on cross-border disputes, such as custody, parental rights and child abduction (“Brussels IIb Regulation”) come into force. The Regulation updates the existing rules on jurisdiction, recognition and enforcement of decisions in matrimonial and parental responsibility matters to better protect the needs of the child.

MEPs to debate European security developments with NATO chief Jens Stoltenberg

Include the right to abortion in EU Charter of Fundamental Rights, demand MEPs

Digital Economy and Society Index 2022: overall progress but digital skills, SMEs and 5G networks lag behind
The European Commission published the results of the 2022 Digital Economy and Society Index (DESI), which tracks the progress made in EU Member States in digital. During the Covid pandemic, Member States have been advancing in their digitalisation efforts but still struggle to close the gaps in digital skills, the digital transformation of SMEs, and the roll-out of advanced 5G networks.

8th Environment Action Programme: EU sets out to measure progress on Green Deal environment and climate goals

Forest fires: EU sends assistance to combat fires at the Czech-German border

Member states commit to reducing gas demand by 15% next winter
In an effort to increase EU security of energy supply, member states reached a political agreement on a voluntary reduction of natural gas demand by 15% this winter. The Council regulation also foresees the possibility to trigger a ‘Union alert’ on security of supply, in which case the gas demand reduction would become mandatory.

Save Gas for a Safe Winter: Commission proposes gas demand reduction plan to prepare EU for supply cuts
The European Union faces the risk of further gas supply cuts from Russia, due to the Kremlin's weaponisation of gas exports, with almost half of our Member States already affected by reduced deliveries. Taking action now can reduce both the risk and the costs for Europe in case of further or full disruption, strengthening European energy resilience.

Save Gas for a Safe Winter: Commission proposes gas demand reduction plan to prepare EU for supply cuts
The European Union faces the risk of further gas supply cuts from Russia, due to the Kremlin's weaponisation of gas exports, with almost half of our Member States already affected by reduced deliveries. Taking action now can reduce both the risk and the costs for Europe in case of further or full disruption, strengthening European energy resilience.

State aid: Commission amends the Temporary Crisis Framework

Non-transposition of EU legislation: Commission takes action to ensure complete and timely transposition of EU directives

Implementation of EU sanctions against Russia: Commission adopts proposal for “maintenance and alignment” package
The European Commission has adopted a joint (High Representative-Commission) proposal for a new package of measures to maintain and strengthen the effectiveness of the EU's six wide-ranging and unprecedented packages of sanctions against Russia.

Summer 2022 Economic Forecast: Russia's war worsens the outlook
The Summer 2022 Economic Forecast provides an update of the Spring 2022 Economic Forecast, which was presented in May 2022, focusing on GDP and inflation developments in all EU Member States.

Rule of Law Report 2022: Commission issues specific recommendations to Member States
The Commission has published the third annual Rule of Law Report. The report comes in the context of the Russian invasion of Ukraine, which further showcased the importance of upholding democratic values, human rights and the rule of law.

ECDC and EMA update recommendations on additional booster doses of mRNA COVID-19 vaccines
The European Centre for Disease Prevention and Control (ECDC) and the European Medicines Agency (EMA) are recommending that second booster doses of mRNA COVID-19 vaccines be considered for people between 60 and 79 years old and people with medical conditions putting them at high risk of severe disease.

MEPs discussed priorities of the Czech Presidency with Prime Minister Fiala
Czech Prime Minister Petr Fiala presented on Wednesday the programme and main goals of the Czech Council Presidency’s semester. During her opening speech, European Parliament President Roberta Metsola noted that “with an illegal war on our continent, the Czech Presidency comes at a turning point in history. Our next steps will be decisive for our common future”. However, “this is not the time to backtrack on our ambitions,” President Metsola said and called for accelerating the EU green and digital transitions.

Digital Services: landmark rules adopted for a safer, open online environment
On Tuesday, Parliament held the final vote on the new Digital Services Act (DSA) and Digital Markets Act (DMA), following a deal reached between Parliament and Council on 23 April and 24 March respectively.

Commission presents new European Innovation Agenda to spearhead the new innovation wave
The Commission adopted a New European Innovation Agenda to position Europe at the forefront of the new wave of deep tech innovation and start-ups. It will help Europe to develop new technologies to address the most pressing societal challenges, and to bring them on the market.

2022 Strategic Foresight Report: twinning the green and digital transitions in the new geopolitical context
The Commission has adopted the 2022 Strategic Foresight Report – “Twinning the green and digital transitions in the new geopolitical context”. As we prepare to accelerate both transitions, the report identifies ten key areas of action with the objective of maximising synergies and consistency between our climate and digital ambitions. By doing so, the EU will strengthen its cross-sector resilience and open strategic autonomy, and be better prepared to face new global challenges between now and 2050.

Ukraine: Cohesion Policy steps up support to address the consequences of Russia's aggression in Ukraine with the ‘Flexible Assistance to Territories'
The Commission took another important step to help Member States, regional and local authorities and partners to address the consequences of Russia's aggression against Ukraine by adopting the ‘Flexible Assistance to Territories (FAST-CARE)'. This is a new comprehensive package that extends the support already provided under Cohesion's Action for Refugees in Europe (CARE) by offering further support and further flexibility to Cohesion Policy funding.

Keynote speech by Commissioner McGuinness at the forum on protecting and facilitating investment in the single market

Statement by Commissioner Simson on the start of electricity trade between Ukraine and the EU

G7 Summit, Schloss Elmau
The G7 summit, hosted by this year's German G7 presidency, took place from 26 to 28 June. The EU was represented by the President of the European Council, Charles Michel, and the President of the European Commission, Ursula von der Leyen. The working sessions of the summit focused on various topics: Ukraine and cooperating on foreign policy, addressing energy and food security, investing in climate and health promoting partnerships for infrastructure and investment, shaping the global economy, advancing gender equality and shaping international cooperation.

Grant EU candidate status to Ukraine and Moldova without delay, MEPs demand
With 529 votes to 45 and 14 abstentions, Parliament adopted on Thursday a resolution calling on the Heads of State or Government to grant EU candidate status to Ukraine and the Republic of Moldova “without delay”. They should do the same with Georgia “once its government has delivered” on the priorities indicated by the European Commission.

Agriculture and the environment: Intensive use of pesticides
The Commission adopted pioneering proposals to restore damaged ecosystems and bring nature back across Europe, from agricultural land and seas, to forests and urban environments. The Commission also proposes to reduce the use and risk of chemical pesticides by 50% by 2030. These are the flagship legislative proposals to follow the Biodiversity and Farm to Fork Strategies, and will help ensure the resilience and security of food supply in the EU and across the world.

European Council conclusions on Ukraine, the membership applications of Ukraine, the Republic of Moldova and Georgia, Western Balkans and external relations
The European Council has decided to grant the status of candidate country to Ukraine and to the Republic of Moldova.

EU-Western Balkans leaders' meeting
Mit 529 Stimmen gegen 45 und 14 Enthaltungen nahm das Parlament am Donnerstag eine Entschließung an, in der die Staats- und Regierungschefs, die heute und morgen ihr Gipfeltreffen abhalten, aufgefordert werden, der Ukraine und der Republik Moldau „unverzüglich" den Status eines Bewerberlandes zu gewähren. Georgien sollte derselbe Status eingeräumt werden, „sobald seine Regierung bei den von der Kommission angegebenen Schwerpunktbereichen Ergebnisse erzielt hat“.

Capital Markets Union: Council agrees its position on updated rules for hedge funds, private debt funds, and other alternative investment funds
To improve the European Capital Markets Union (CMU) and strengthen investor protection, the Council reached agreement on its position (general approach) on a review of the alternative investment fund managers directive, the legislative framework which governs managers of hedge funds, private equity funds, private debt funds, real estate funds and other so-called alternative investment funds in the Union.

EU Cohesion Policy: Commission adopts €2.2 billion Partnership Agreement with Sweden for 2021-2027
The Commission adopted its Partnership Agreement with Sweden, laying down Sweden's €2.2 billion investment strategy for the economic, social and territorial cohesion for the 2021-2027 period. It will support the country to implement key EU priorities such as the green and digital transition and contribute to the development of a new competitive, innovative and export-oriented growth model.

Commission sets out first analysis of the proposals stemming from the Conference on the Future of Europe
The European Commission has adopted a Communication setting out how it can follow up on the outcome of the Conference on the Future of Europe. After a year of deliberations, the Conference came to an end on 9 May 2022. In the closing ceremony in Strasbourg, the Presidents of the European Parliament, Commission and Council received a final report from the Conference participants containing 49 wide-ranging, ambitious and forward-looking proposals and 326 individual measures.  

The European Commission recommends to Council confirming Ukraine, Moldova and Georgia's perspective to become members of the EU and provides its opinion on granting them candidate status
The European Commission presented its Opinions on the application for EU membership submitted by Ukraine, Georgia and the Republic of Moldova as invited by the Council. Today's Opinions are based on the Commission's assessment in light of the three sets of criteria to join the EU agreed by the European Council: political criteria, economic criteria and the ability of the country to assume the obligations of EU membership (EU acquis).

Deal reached on new rules for adequate minimum wages in the EU
With a deal struck on Monday night, Parliament and Council negotiators agreed on EU rules to set adequate minimum wages, as provided by national law and/or collective agreements. The new legislation will apply to all EU workers who have an employment contract or employment relationship. The EU countries in which the minimum wage is protected exclusively via collective agreements will not be obliged to introduce it nor to make these agreements universally applicable.

Women on boards: deal to boost gender balance in companies
The so-called “Women on Boards” Directive aims to introduce transparent recruitment procedures in companies, so that at least 40% of non-executive director posts or 33% of all director posts are occupied by the under-represented sex. Thanks to Parliament, companies must comply with this target by 30 June 2026, compared to the Council’s proposal of 31 December 2027. In cases where candidates are equally qualified for a post, priority should go to the candidate of the under-represented sex.

Deal on common charger: reducing hassle for consumers and curbing e-waste
By autumn 2024, USB Type-C will become the common charging port for all mobile phones, tablets and cameras in the EU, Parliament and Council negotiators agreed. The provisional agreement on the amended Radio Equipment Directive, establishes a single charging solution for certain electronic devices. This law is a part of a broader EU effort to make products in the EU more sustainable, to reduce electronic waste, and make consumers’ lives easier.

The Commission presents the Draft Budget 2023 and the Annual Management and Performance Report for the EU budget for the 2021 financial year
The Commission has proposed an annual EU budget of €185.6 billion for 2023, to be complemented by an estimated €113.9 billion in grants under NextGenerationEU. The EU budget will continue to mobilise significant investments to boost Europe's strategic autonomy, the ongoing economic recovery, safeguard sustainability and create jobs. The Commission will continue to prioritise green and digital investments while addressing pressing needs arising from recent and current crises.

Convergence Report reviews Member States' preparedness to join the euro area and paves the way for Croatia's euro adoption on 1 January 2023
The European Commission has concluded that Croatia is ready to adopt the euro on 1 January 2023, bringing the number of euro area Member States to twenty. The conclusion is set out in the 2022 Convergence Report, which assesses the progress that Bulgaria, Czechia, Croatia, Hungary, Poland, Romania and Sweden have made towards joining the euro area. These are the seven non-euro area Member States that are legally committed to adopting the euro.

EU leaders agree on new sanctions against Russia
On the first day of the special summit, EU leaders backed the sixth sanctions package against Russia, which covers crude oil and petroleum products. The leaders also agreed to grant Ukraine micro financial assistance of up to € 9 billion and discussed continued EU support to Ukraine, including political, humanitarian, and military support.

Ukraine: The Commission proposes rules on freezing and confiscating assets of oligarchs violating restrictive measures and of criminals
The European Commission is proposing to add the violation of EU restrictive measures to the list of EU crimes. The Commission is also proposing new reinforced rules on asset recovery and confiscation, which will also contribute to the implementation of EU restrictive measures.

State of Schengen: Commission sets new priorities and new governance model
The Commission is presenting the State of Schengen Report 2022. This is the first time the Commission is presenting such report, following last year's Schengen Strategy. This report is part of the Commission's initiative to reinforce the Schengen governance through a yearly reporting exercise presenting the state of Schengen, identifying priorities for the year ahead and monitoring progress made at the end of a given year.

REPower EU Plan
The European Commission has presented the REPowerEU Plan, its response to the hardships and global energy market disruption caused by Russia's invasion of Ukraine. There is a double urgency to transform Europe's energy system: ending the EU's dependence on Russian fossil fuels, which are used as an economic and political weapon and cost European taxpayers nearly €100 billion per year and tackling the climate crisis. By acting as a Union, Europe can phase out its dependency on Russian fossil fuels faster.

Energy Markets: Commission presents short-term emergency measures and options for long-term improvements
In response to several months of exceptionally high and volatile energy prices, the Commission sets out today a series of additional short-term measures to tackle high energy prices and address possible supply disruptions from Russia. It also presents a number of areas where the electricity market design can be optimsied, making it fit for the transition away from fossil fuels and more resilient to price shocks, while protecting consumers and delivering affordable electricity.  

Relief and reconstruction in Ukraine
The Commission has set out plans in a Communication for the EU's immediate response to address Ukraine's financing gap, as well as the longer-term reconstruction framework. This Communication follows from the European Council call to address the consequences of the war in Ukraine via a dedicated Europe-led effort.

Commission to establish Solidarity Lanes to help Ukraine export agricultural goods
As part of the EU's solidarity response with Ukraine, the Commission today presented a set of actions to help Ukraine export its agricultural produce. Following Russia's invasion of Ukraine and its blockade of Ukrainian ports, Ukrainian grain and other agricultural goods can no longer reach their destinations. The situation is threatening global food security and there is an urgent need to establish alternative logistics routes using all relevant transport modes.

New EU strategy to protect and empower children in the online world
The Commission has adopted a new European strategy for a Better Internet for Kids (BIK+), to improve age-appropriate digital services and to ensure that every child is protected, empowered and respected online.

The Conference on the Future of Europe concludes its work
In a closing ceremony in Strasbourg, President of the European Parliament Roberta Metsola, on behalf of the Council Presidency, President Emmanuel Macron, and President of the European Commission Ursula von der Leyen received from the Co-Chairs of the Conference Executive Board the final report on the outcome of the Conference.

European Health Data Space
The European Commission launched the European Health Data Space (EHDS), one of the central building blocks of a strong European Health Union. The EHDS will help the EU to achieve a quantum leap forward in the way healthcare is provided to people across Europe. It will empower people to control and utilise their health data in their home country or in other Member States. It fosters a genuine single market for digital health services and products.

Europe Day 2022
This May the EU institutions invite you to a wide range of online and on-site activities across the EU Member States, as well as in the home of the EU institutions in Brussels, Luxembourg and Strasbourg. As the 2022 European Year of Youth shines a spotlight on Europe’s young people and with citizens’ voices amplified by the Conference on the Future of Europe there’s never been a better time to come together, discuss the challenges we all face and create a better future for Europe that works for everyone. 

Conference on the Future of Europe: Debate and vote on resolution
At its final meeting, that took place on Friday and Saturday at the European Parliament in Strasbourg, the Conference Plenary reached a consensus on its final draft proposals. It has now adopted 49 proposals, which include more than 300 measures on how to achieve them, across 9 themes, based on 178 recommendations from the European Citizens’ Panels, input from the National Panels and events, and 43 734 contributions on 16 274 ideas recorded on the multilingual digital platform. 

Commission decides to register new European Citizens' Initiative

Visa Digitalisation: Visa travel to the EU becomes easier

Legal migration: Attracting skills and talent to the EU
As part of the comprehensive approach to migration set out in the Pact on Migration and Asylum, the Commission is proposing legal, operational and policy initiatives that will benefit the EU's economy, strengthen cooperation with non-EU countries and improve overall migration management in the long term. The set of proposals also includes specific actions to facilitate integration of those fleeing Russia's invasion of Ukraine into the EU's labour market.

COVID-19: Commission calls on Member States to step up preparedness for the next pandemic phase
The Commission is proposing a set of actions to manage the current phase of the COVID-19 pandemic and prepare for the next one. By working together, the EU has so far saved hundreds of thousands of lives thanks to COVID-19 vaccines, kept its single market operational, minimised travel restrictions and mobilised manufacturing capacity of critical products when supply chains were disrupted.

Commission tackles abusive lawsuits against journalists and human rights defenders ‘SLAPPs'
The European Commission is taking action to improve protection of journalists and human rights defenders from abusive court proceedings. Strategic lawsuits against public participation, commonly known as ‘SLAPPs', are a particular form of harassment used primarily against journalists and human rights defenders to prevent or penalise speaking up on issues of public interest.

Stand Up For Ukraine: 9.1 billion euros pledged in support of internally displaced and refugees
The “Stand Up for Ukraine” global pledging event and campaign has raised 9.1 billion euros for people fleeing the Russian invasion, inside Ukraine and abroad, including €1 billion from the European Commission. On top of that, the European Bank for Reconstruction and Development has announced an additional €1 billion in loan to cover the needs of the people displaced by the invasion.

Ukraine: EU must protect all children fleeing the war
MEPs call for children fleeing war in Ukraine to be given safe passage and for assistance for those internally displaced or unable to leave areas under siege. “Every child has the right to be protected from violence, exploitation and abuse”, say MEPs, calling on EU countries to protect children from the risk of trafficking, illegal adoption and other types of abuse.

Question time with Commission President Ursula von der Leyen

Green Deal: Modernising EU industrial emissions rules to steer large industry in long-term green transition

Main results of the Economic and Financial Affairs Council
The Council discussed the implementation of the sanctions imposed by the EU on Russia, their effectiveness (with the aim of preventing any circumvention) and their strengthening. The ministers also discussed the economic issues related to the reception of Ukrainian refugees.

Ukraine: €17 billion of EU funds to help refugees
The Council adopted legislative amendments making it possible for member states to redirect resources from cohesion policy funds and the Fund for European Aid for the Most Deprived (FEAD) to assist the refugees escaping the Russian military aggression against Ukraine.

Destination Earth – new digital twin of the Earth will help tackle climate change and protect nature

New European Bauhaus: support to cities and citizens for local initiatives

Future of Europe: first debate on Conference proposals wraps up

Green Deal: New proposals to make sustainable products the norm and boost Europe's resource independence
The Commission is presenting today a package of European Green Deal proposals to make sustainable products the norm in the EU, boost circular business models and empower consumers for the green transition. Together with this proposal, the Commission has also adopted an Ecodesign and Energy Labelling Working Plan 2022-2024 to cover new energy-related products, update and increase the ambition for products that are already regulated, as a transitionary measure until the new regulation enters into force.

Main results of the extraordinary meeting of the Justice and Home Affairs Council
Ministers met to discuss further coordination of the reception of refugees from Ukraine. Since 24 February 2022, around 3.8 million people, mainly women and children, have arrived in the European Union after fleeing from the war in Ukraine. Ministers also addressed the implementation of the decision on temporary protection and expressed their support for further coordination of guidance and travel within the EU.

EU strengthens partnership with WHO to boost local manufacturing and access to vaccines, medicines and health technologies in Africa

Digital Markets Act (DMA): agreement between the Council and the European Parliament

European Council: Support for Ukraine and strengthened transatlantic cooperation
The European Council adopted conclusions on the Russian military aggression against Ukraine, security and defence, energy, economic issues, COVID-19 and external relations. On the first day of the summit, EU leaders were joined by US President Joe Biden, in person, to discuss support for Ukraine and the strengthening of transatlantic cooperation, and by Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy, via video conference.

Commission acts for global food security and for supporting EU farmers and consumers
The European Commission has presented a range of short-term and medium-term actions to enhance global food security and to support farmers and consumers in the EU in light of rising food prices and input costs, such as energy and fertilisers. The surge in global commodity prices, further accelerated by Russia's invasion of Ukraine, highlights again the need for EU agriculture and food supply chains to become more resilient and sustainable, in line with the Farm to Fork strategy.

Ukraine: EU support to help Member States meet the needs of refugees
Today, the European Commission outlines the actions being taken to support Member States in meeting the needs of those fleeing the war against Ukraine and its people. Since the unprovoked and unjustified Russian invasion, some 3.5 million people – mainly women and children – have arrived in the EU in the space of just four weeks.

Commission outlines options to mitigate high energy prices with common gas purchases and minimum gas storage obligations
Following up rapidly on the REPowerEU Communication and the Versailles Declaration, the Commission has set out ideas today for collective European action to address the root causes of the problem in the gas market and ensure security of supply at reasonable prices for next winter and beyond. Leaders will continue the discussion on these options at this week's European Council.

Main results of the General Affairs Council

Main results of the Foreign Affairs Council

Ukraine refugees: Operational guidelines to support Member States in applying the Temporary Protection Directive
Since the start of the Russian military invasion of Ukraine on 24 February, more than 3 million people have fled the country, with UN estimates suggesting that more than half of them are children. To respond to this unprecedented situation, the EU agreed in record time to activate the Temporary Protection Directive to help people fleeing war in Ukraine. The Directive became immediately applicable on 4 March and now offers immediate protection and a clear legal status to millions of people.

Capital Markets Union: Commission proposes simpler rules to make settlement in EU financial markets safer and more efficient
The European Commission has proposed changes to the Central Securities Depositories Regulation to enhance the efficiency of the EU's settlement markets, while safeguarding financial stability. Today's proposal is a key component of the 2020 Capital Markets Union Action Plan.

Ukraine: EU agrees fourth package of restrictive measures against Russia
The European Commission welcomes today's agreement by the Council to adopt a fourth package of restrictive measures against Russia in response to its brutal aggression against Ukraine and its people. These sanctions will further contribute to ramping up economic pressure on the Kremlin and cripple its ability to finance its invasion of Ukraine. They have been coordinated with international partners, notably the United States.

Brexit Adjustment Reserve: Commission approves €2 billion of pre-financing for 12 Member States
The Commission has approved the disbursement of more than €2 billion under the Brexit Adjustment Reserve to a group of 12 Member States. This funding will help the economies of the Member States in mitigating the adverse impact of Brexit on their economies and regions, through support to regions and economic sectors, small and medium sized companies as well as job creation and protection, such as short-time work schemes, re-skilling, and training.