Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Európska únia

Euractiv.sk

Wiezik: Je načase, aby veľkofarmy s dobytkom viac dbali na životné prostredie a ľudské zdravie
Europoslanec Michal Wiezik podporuje návrh Európskej komisie, aby sa do smernice o priemyselných emisiách počítali aj chovy hovädzieho dobytka. „Väčšina znečistenia z chovu dobytka nie je pokrytá žiadnou legislatívou a chovatelia nie sú viazaní toto znečisťovanie znižovať“.

Šéf chovateľov mliekového dobytka: Každý rok skončí 20 chovov, za 15 rokov nezostane žiadny
Podľa predsedu Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka ALEXANDRA PASTOREKA sa chov dojníc na Slovensku nevyplatí. „Za ostatných 30 rokov si nepamätám ani jeden rok, kedy by rastlinná výroba bola stratová, kdežto v živočíšnej boli takmer všetky“ hovorí.

Snaha o zrušenie maďarského predsedníctva EÚ naberá na obrátkach
Europarlament schválil uznesenie, v ktorom vyjadruje obavy, či Maďarsko dokáže v roku 2024 dôveryhodne viesť EÚ. Rozhodnúť musia členské štáty, obavy už vyjadrilo aj Nemecko.

Eurozákon o obaloch: Analýza nákladov a prínosov Únie je pod paľbou kritiky
Analýzu Európskej komisie, ktorá sa týka pripravovanej legislatívy o odpade z obalov, spochybňujú zákonodarcovia v europarlamente aj priemysel. Dôvodom sú ich obavy z cieľov pri opätovnom používaní obalových materiálov.

Horáček z Komisie: Dať fotovoltiku na nezateplenú strechu je nezmysel
V dôsledku energetickej krízy sa zrýchlili povrchné renovácie budov, no úlohou vlád je podnietiť ich hĺbkovú obnovu. Štáty by mali renovačným schémam poskytnúť viac prostriedkov a lepšie ich zladiť, peňazí je dosť, tvrdí RADOŠ HORÁČEK z Európskej komisie.

Môže Európska únia ešte rátať s Tureckom? Štyri najzásadnejšie oblasti, kde budú hľadať kompromisy
EÚ vo viacerých politických, sociálnych aj ekonomických oblastiach spolupráce s Tureckom čakala na výsledok májových volieb. Tie napriek „najvyšším šanciam za ostatné roky“ dopadli opäť prehrou opozície. Blok bude preto musieť čeliť s Erdoğanom výzvam, ktoré už roky odkladá.

Pomôže vám PZP aj keď oškriete cudzie auto pri parkovaní? [Komerčný obsah]
PR SPRÁVA | Menšie škrabance na aute síce neznamenajú veľkú škodu z hľadiska prevádzky vozidla, vinník by ich však mal zaplatiť. Mali by ste vedieť, že ak nechtiac druhému vodičovi oškriete auto pri parkovaní, bude vám kryť chrbát vaša poisťovňa.

Nemci sa už nevidia ako lídri automobilového priemyslu
Väčšina Nemcov neverí, že ich krajina bude v budúcnosti vyrábať tie najlepšie autá, vyplýva to z prieskumu, ktorý uskutočnil Nemecký zväz inžinierov. V nemeckých požičovniach sú čínske autá a v Číne je len päť percent nemeckých elektromobilov.

Energetické štandardy pripravia budovy na vyradenie fosílnych palív
Cieľom minimálnych štandardov je naštartovať renovácie budov, ktoré patria do najhorších energetických tried a majú vysoké náklady na energie. Je to príležitosť nastaviť dotácie na renovácie tak, aby pomáhali hlavne chudobným domácnostiam.

Odštartoval prvý skupinový nákup tepelných čerpadiel na Slovensku [Komerčný obsah]
PR SPRÁVA | S.O.S. organizuje skupinový nákup tepelných čerpadiel vzduch-voda s inštaláciou pre rodinné domy na Slovensku.

Európske noviny

Kandidátov na člena Európskeho dvora audítorov odporučí hodnotiaca komisia

Kandidáti na pozíciu člena Európskeho dvora audítorov absolvujú po novom verejné vypočutie pred hodnotiacou komisiou, ktorá dá potom odporúčanie vláde. Vyplýva to z návrh na určenie spôsobu výberu kandidátov na pozíciu člena Európskeho dvora audítorov v Luxembursku, ktorý v stredu odobrila vláda. „Cieľom predkladaného materiálu je jednotne a transparentne upraviť organizačné zabezpečenie a spôsob výberu …

The post Kandidátov na člena Európskeho dvora audítorov odporučí hodnotiaca komisia appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Analytik Gábriš z ČSOB: Inflačné tlaky ustupujú

Inflačné tlaky naďalej slabnú. Eurostat zverejnil predbežné harmonizované inflačné dáta za máj, podľa ktorých inflácia ďalej slabne tak v Eurozóne ako aj na Slovensku. Podľa dostupných dát (cenový index potraviny, alkohol a tabak) klesá aj potravinová inflácia. Harmonizovaná inflácia v EMÚ (HICP) podľa predbežného odhadu Eurostatu (konečné dáta sa však od prvých odhadov líšia iba zriedkakedy) klesla v …

The post Analytik Gábriš z ČSOB: Inflačné tlaky ustupujú appeared first on EuropskeNoviny.sk.

EP spochybnil maďarské predsedníctvo, obáva sa stavu hodnôt EÚ v Maďarsku

Európsky parlament (EP) vo štvrtok vyjadril vážne obavy v súvislosti s vývojom v Maďarsku vzhľadom na nadchádzajúce maďarské predsedníctvo v Rade EÚ v druhom polroku 2024. Informuje o tom spravodajca TASR. V nadväznosti na stredajšiu rozpravu v pléne EP o situácii v oblasti právneho štátu a základných práv v Maďarsku a zmrazení finančných prostriedkov EÚ …

The post EP spochybnil maďarské predsedníctvo, obáva sa stavu hodnôt EÚ v Maďarsku appeared first on EuropskeNoviny.sk.

M. Beňová: Musíme vedieť zaistiť transparentný priebeh európskych volieb

Europoslanci sa dnes zaoberali potrebou zaistenia väčšej odolnosti voči prípadným snahám o zasahovanie a ovplyvňovanie priebehu nadchádzajúcich volieb do Európskeho parlamentu. „Ide predovšetkým o snahu zabezpečiť slobodný, spravodlivý a transparentný priebeh európskych volieb,“ priblížila europoslankyňa Monika Beňová. Súvisí to aj s potrebou účinného obmedzovania masových dezinformačných kampaní a zabraňovania šíreniu lží v online priestore. „Demokratické volebné procesy je nevyhnutné chrániť …

The post M. Beňová: Musíme vedieť zaistiť transparentný priebeh európskych volieb appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Výbor EP pre zahraničné zasahovanie schválil správu spoluspravodajcu Vladimíra Bilčíka

Osobitný výbor pre zahraničné zasahovanie EP do všetkých demokratických procesov v Európskej únii vrátane dezinformácií a pre posilnenie integrity, transparentnosti a zodpovednosti v Európskom parlamente (ING2) dnes v Bruseli schválil správu spoluspravodajcov Vladimíra Bilčíka (EPP/Demokrati) a Nathalie Loiseau (Renew). Ide o zásadný politický dokument, ktorý po škandále Katar Gate prináša sadu odporúčaní pre Európsky parlament, …

The post Výbor EP pre zahraničné zasahovanie schválil správu spoluspravodajcu Vladimíra Bilčíka appeared first on EuropskeNoviny.sk.

EÚ uvalila sankcie na sedem ľudí za snahy o destabilizáciu Moldavska

Európska únia uvalila sankcie na sedem ľudí, ktorých obvinila z pokusu o destabilizáciu Moldavska. Sankcie majú podobu zmrazenia aktív v EÚ a zákazu vstupu do Únie. TASR správu prevzala z agentúry AFP. Sankcie oznámili v utorok večer, dva dni pred summitom Európskeho politického spoločenstva (EPC), ktorý sa bude konať 1. júna v Moldavsku a na …

The post EÚ uvalila sankcie na sedem ľudí za snahy o destabilizáciu Moldavska appeared first on EuropskeNoviny.sk.

ECB: Vyššie úrokové sadzby testujú odolnosť domácností a firiem

Vyššie úrokové sadzby Európskej centrálnej banky (ECB) v rámci jej boja proti inflácii „testujú odolnosť“ domácností a firiem v eurozóne, keďže sa sprísňujú úverové podmienky. Banka to uviedla v stredu vo svojej správe o finančnej stabilite (Financial Stability Review). TASR informáciu prevzala z AFP. „Keďže sprísňujeme menovú politiku, aby sme znížili vysokú infláciu, môže to …

The post ECB: Vyššie úrokové sadzby testujú odolnosť domácností a firiem appeared first on EuropskeNoviny.sk.

P. Mišík: Potrebujeme EÚ, ktorá dokáže rýchlo a účinne reagovať na nové výzvy

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Peter Mišík bilaterálne rokoval v Bratislave so štátnou tajomníčkou pre európske záležitosti francúzskeho ministerstva pre Európu a zahraničné veci Laurence Boone. Počas stretnutia ocenili veľmi dobré bilaterálne vzťahy a otvorili témy spoločného záujmu ako sú dezinformácie, konkurencieschopnosť EÚ, či rozširovanie EÚ. V prezidentskom paláci podpísali …

The post P. Mišík: Potrebujeme EÚ, ktorá dokáže rýchlo a účinne reagovať na nové výzvy appeared first on EuropskeNoviny.sk.

J. Bíreš: EÚ prisľúbila predĺžiť zákaz dovozu štyroch ukrajinských agrokomodít

Situácia na trhu s poľnohospodárskymi výrobkami dovážanými z Ukrajiny na jednotný trh EÚ dominovala utorňajším diskusiám v Bruseli na Rade EÚ pre poľnohospodárstvo a rybolov. Potvrdil to minister pôdohospodárstva SR Jozef Bíreš v priebehu rokovaní. Európska komisia uzavrela dohodu s piatimi členskými štátmi EÚ susediacimi s Ukrajinou (Bulharsko, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko a Slovensko), že do …

The post J. Bíreš: EÚ prisľúbila predĺžiť zákaz dovozu štyroch ukrajinských agrokomodít appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Prezidentka privítala na Slovensku francúzskeho prezidenta E. Macrona

Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová v stredu privítala na Slovensku francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona. Po privítacom ceremoniáli čaká hlavy štátov spoločné rokovanie v Prezidentskom paláci. Macron sa v stredu zúčastní na medzinárodnej konferencii Globsec, kde bude hosťom jedného z diskusných panelov. S francúzskym prezidentom sa stretne tiež premiér Ľudovít Ódor.

The post Prezidentka privítala na Slovensku francúzskeho prezidenta E. Macrona appeared first on EuropskeNoviny.sk.

P. Balík: EÚ si musí zachovať silnú eurofondovú politiku, je to v národnom záujme Slovenska

Ak má byť Európska únia úspešná, musí byť súdržná a silná. Preto je dôležité, aby kohézna politika zostala pevným európskym pilierom aj v nasledujúcom období a eurofondy sa čo najviac priblížili potrebám obyvateľov EÚ. Na summite ministrov a zástupcov deviatich krajín o budúcnosti eurofondov to zdôraznil minister investícií a regionálneho rozvoja Peter Balík.  „Kohézna politika je základom …

The post P. Balík: EÚ si musí zachovať silnú eurofondovú politiku, je to v národnom záujme Slovenska appeared first on EuropskeNoviny.sk.

M. Beňová: Pozastavenie čerpania európskych fondov treba uplatňovať veľmi opatrne

Začiatok tohto týždňového plenárneho zasadnutia Európskeho parlamentu je opäť venovaný  porušovaniu zásad právneho štátu a základných práv v Maďarsku a s tým súvisiacim zmrazením fondov Európskej únie (EÚ). „Dlhodobo upozorňujem, že mechanizmus umožňujúci pozastavenie čerpania európskych fondov z dôvodu podozrení z porušovania pravidiel právneho štátu je potrebné uplatňovať veľmi opatrne,“ pripomenula poslankyňa Európskeho parlamentu Monika Beňová. Úroveň dodržiavania …

The post M. Beňová: Pozastavenie čerpania európskych fondov treba uplatňovať veľmi opatrne appeared first on EuropskeNoviny.sk.

EÚ vyzvala na uzavretie globálnej dohody o skoncovaní s plastovým odpadom

Európska únia vyzýva na uzavretie globálnej dohody o obmedzení plastového odpadu. V mene Európskej komisie (EK) to v pondelok v Paríži predniesol eurokomisár pre životné prostredie, oceány a rybolov Virginijus Sinkevičius v rámci druhého kola rokovaní na vysokej úrovni o uzavretí globálnej zmluvy proti znečisteniu plastmi. Informuje o tom spravodajca TASR. Rokovania v Paríži organizuje …

The post EÚ vyzvala na uzavretie globálnej dohody o skoncovaní s plastovým odpadom appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Európske podujatie mládeže 2023: mladí vystúpia rok pred európskymi voľbami

Približne 10 000 mladých ľudí z EÚ a mimo nej sa stretne v Štrasburgu, aby diskutovali o budúcnosti Európy v kontexte vojny proti Ukrajine a nadchádzajúcich európskych volieb. V piatok 9. júna a v sobotu 10. júna sa v rámci Európskeho podujatia pre mládež 2023 (EYE 2023) uskutoční viac ako 300 fyzických a hybridných aktivít …

The post Európske podujatie mládeže 2023: mladí vystúpia rok pred európskymi voľbami appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Ľ. Ódor: Témam v EÚ je potrebné venovať primeranú pozornosť

Zvyšovanie povedomia Slovákov o európskych záležitostiach, hoaxy a dezinformácie či podpora Ukrajiny boli hlavnými témami utorňajšieho rokovania predsedu vlády SR Ľudovíta Ódora a predsedníčky Európskeho parlamentu Roberty Metsolovej. Na budúci rok sa uskutočnia voľby do Európskeho parlamentu, ktoré sú na Slovensku tradične poznačené nízkou účasťou. „Témy, ktoré sa riešia v Európskej únii, majú priamy vplyv …

The post Ľ. Ódor: Témam v EÚ je potrebné venovať primeranú pozornosť appeared first on EuropskeNoviny.sk.

EÚ vyzvala lídrov Kosova a Srbska, aby po zrážkach upokojili situáciu

Šéf diplomacie Európskej únie Josep Borrell vyzval v utorok lídrov Kosova a Srbska, aby po pondelkových „absolútne neprijateľných“ zrážkach na severe Kosova okamžite zmiernili napätie. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry AFP. Násilie vyvolané nedávnymi komunálnymi voľbami v Kosove si v pondelok vyžiadalo 30 ranených vojakov z mierovej misie KFOR pod vedením NATO. Vojaci sa …

The post EÚ vyzvala lídrov Kosova a Srbska, aby po zrážkach upokojili situáciu appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Maďarská vláda: EP nám chce zobrať predsedníctvo v EÚ, lebo presadzujeme mier

Európsky parlament (EP) chce zabrániť Maďarsku v prevzatí rotujúceho predsedníctva v Rade EÚ v druhej polovici roka 2024, pretože tamojšej ľavicovej väčšine sa nepáči maďarský postoj presadzujúci mier. Podľa servera origo.hu to vyhlásila v utorok v Bruseli maďarská ministerka spravodlivosti Judit Vargová, informuje spravodajca TASR v Budapešti. Maďarsko v rámci predsedníctva v Rade EÚ mieni …

The post Maďarská vláda: EP nám chce zobrať predsedníctvo v EÚ, lebo presadzujeme mier appeared first on EuropskeNoviny.sk.

ECB varuje pred problémami, ak si klienti bánk začnú vyberať vklady

Najväčšie banky v eurozóne môžu dostať tvrdú ranu, ak si z nich ich finanční klienti, ako sú fondy, poisťovne a zúčtovacie centrá, vyberú svoje vklady alebo sa objavia iné problémy. Upozornila na to Európska centrálna banka (ECB). TASR o tom informuje na základe správy Reuters. Štúdia ECB skúmala riziko rozšírenia nákazy alebo prelievania problémov z …

The post ECB varuje pred problémami, ak si klienti bánk začnú vyberať vklady appeared first on EuropskeNoviny.sk.

EÚ a USA znepokojil poľský výbor na vyšetrovanie ruského vplyvu

Európska únia vyjadrila v utorok znepokojenie z výboru na vyšetrovanie ruského vplyvu, ktorý má vzniknúť v Poľsku. Brusel sa obáva, že by mohol byť zneužitý proti nezávislým sudcom v Poľsku, uviedol eurokomisár pre spravodlivosť Didier Reynders. TASR informuje na základe správy agentúry AFP. Európska komisia podľa Reyndersa „nebude váhať s prijatím opatrení, ak to bude …

The post EÚ a USA znepokojil poľský výbor na vyšetrovanie ruského vplyvu appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Europoslanec Weber vyzýva na ukončenie prístupového procesu Turecka do EÚ

Manfred Weber ako líder stredopravej politickej skupiny Európska ľudová strana (EPP) – najväčšej v Európskom parlamente (EP) – sa vyjadril za ukončenie prístupového procesu Turecka do EÚ. V pondelok o tom informovala tlačová agentúra DPA. „Posledných niekoľko rokov ukázalo, že blízke partnerstvo je dôležité, ale nikto nechce, aby sa Turecko sa stalo riadnym členom EÚ …

The post Europoslanec Weber vyzýva na ukončenie prístupového procesu Turecka do EÚ appeared first on EuropskeNoviny.sk.